Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 06 квітня 2024, питання №104997

що робити, якщо утримують ТЦК

Здрастуйте, хорошого знайомого забрали співробітники ТЦК на мобільному блок посту, утримують вже дві доби, людина не служила, на військовому обліку не перебувала, рік тому отримувала на вулиці повість яка була складена на коліні за якою не з'явилася, людина йти на війну не хоче, пройшла мед комісію і підписала Папір на отримання військового квитка в перший день більше нічого не підписував, сьогодні хотіли людину кудись відвести людина відмовилася, пропонували підписати папір "що людина відмовляється виконувати накази", людина відмовилася пидписувати, що робити в такій ситуації? І якщо людина не може себе не як виправдати законом, і може тільки понести кримінальну відповідальність або адміністративну , які тоді папери вона повинна підписати і як тоді повинна проходити вся процедура, щоб її не обдурили і не мали права її вбити?.
якщо буде кримінальна відповідальність чи відпустять людину додому або позбавлять волі під слідство?

Відповіді юристів (17)

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Доброго дня.

    Ви маєте право подати заяву до прокуратури про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та відкриття кримінального провадження (на підставі статей 60 в 214 Кримінального процесуального кодексу України).

    Після цього, протягом 24 годин, вказані відомості про вчинене кримінальне правопорушення, повинні бути невідкладно але не пізніше 24 годин, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань, з відкриттям кримінального провадження, про що заявник має право отримати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (на підставі статей 60 в 214 Кримінального процесуального кодексу України).

    У разі невнесення відомостей про вчинене кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань протягом 24 годин, заявник має право на протязі 10 днів, подати скаргу слідчому судді місцевого суду (на підставі статей 303-307 Кримінального процесуального кодексу України) та до місцевої прокуратури (стаття 36 Кримінального процесуального кодексу України).

    КРИМІНАЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2013, № 9-10, № 11-12, № 13, ст.88):

    Кримінальний процесуальний к... | від 13.04.2012 № 4651-VI (rada.gov.ua)

    "Стаття 60. Заявник

    1. Заявником є фізична або юридична особа, яка звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення до органу державної влади, уповноваженого розпочати досудове розслідування, і не є потерпілим.

    2. Заявник має право:

    1) отримати від органу, до якого він подав заяву, документ, що підтверджує її прийняття і реєстрацію;

    1-1) отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань;

    2) подавати на підтвердження своєї заяви речі і документи;

    3) отримати інформацію про закінчення досудового розслідування.

    3. Заявник, який є викривачем, крім передбачених цією статтею прав, має право в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції", отримувати інформацію про стан досудового розслідування, розпочатого за його заявою чи повідомленням.

    Інформація надається слідчим або прокурором у строк не більше п’яти днів з моменту подання заяви.

    "Стаття 214. Початок досудового розслідування

    1. Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування. ...".

    "Стаття 303. Рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування, та право на оскарження

    1. На досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора:

    1) бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, у неповерненні тимчасово вилученого майна згідно з вимогами статті 169 цього Кодексу, а також у нездійсненні інших процесуальних дій, які він зобов’язаний вчинити у визначений цим Кодексом строк, - заявником, потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, володільцем тимчасово вилученого майна, іншою особою, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування;...".

    "Стаття 304. Строк подання скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, її повернення або відмова відкриття провадження

    1. Скарги на рішення, дії чи бездіяльність слідчого чи прокурора, передбачені частиною першою статті 303 цього Кодексу, можуть бути подані особою протягом десяти днів з моменту прийняття рішення, вчинення дії або бездіяльності. Якщо рішення слідчого чи прокурора оформлюється постановою, строк подання скарги починається з дня отримання особою її копії. ...".

    Айвазян Юрій Климентійович
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Сергію!

    Перш за все, треба викликати патрульну поліцію та фіксувати факт незаконного затримання. Далі необхідно звертатись із заявою не до прокуратурі, а до ДБР.

    Далі треба діяти за приписами статті 214 КПК України - початок досудового розслідування

    1. Слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов’язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

    {Частина перша статті 214 із змінами, внесеними згідно із Законами № 2213-VIII від 16.11.2017, № 2617-VIII від 22.11.2018}

    2. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Положення про Єдиний реєстр досудових розслідувань, порядок його формування та ведення затверджуються Офісом Генерального прокурора за погодженням з Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, Національним антикорупційним бюро України, Державним бюро розслідувань, органом Бюро економічної безпеки України.

    {Частина друга статті 214 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1698-VII від 14.10.2014, № 187-IX від 04.10.2019, № 1888-IX від 17.11.2021}

    3. Здійснення досудового розслідування, крім випадків, передбачених цією частиною, до внесення відомостей до реєстру або без такого внесення не допускається і тягне за собою відповідальність, встановлену законом. У невідкладних випадках до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань може бути проведений огляд місця події (відомості вносяться невідкладно після завершення огляду). Для з’ясування обставин вчинення кримінального проступку до внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань може бути:

    1) відібрано пояснення;

    2) проведено медичне освідування;

    3) отримано висновок спеціаліста і знято показання технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису;

    4) вилучено знаряддя і засоби вчинення кримінального проступку, речі і документи, що є безпосереднім предметом кримінального проступку, або які виявлені під час затримання особи, особистого огляду або огляду речей.

    У разі виявлення ознак кримінального правопорушення на морському чи річковому судні, що перебуває за межами України, досудове розслідування розпочинається негайно, відомості про нього вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань за першої можливості.

    {Частина третя статті 214 в редакції Закону № 2617-VIII від 22.11.2018}

    4. Слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов’язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

    Ваш знайомий при тому не повинен ні на що погоджуватись, нічого підписувати тощо, поки йому не пояснять причину незаконного затримання або не випустять з ТЦК. Це дуже важливо!

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю.

    Терміново потрібно звертатися до правоохоронних органів, зокрема Нацполіції та ДБР. Не потрібно нічого підписувати ні за яких умов.

    З повагою!

    Сергей Клієнт рік тому

    Далі треба діяти за приписами статті 214 КПК України?

    я так правильно розумію? що за 214 статтею вони мали зробити розслідування за несплату штрафу що він не перебував на військовому обліку? і це він повинен відкрити досудове розслідування, яке повинен прокурів або працівник дбр почати? і після цього потрібно отримати якийсь витяг? його радній брат написав онлайн повідомлення в поліцію, що його забрали тцк і утримують там незаконно
    • Айвазян Юрій Климентійович
      Айвазян Юрій Климентійович рік тому

      Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

      Спілкуватися у чаті

      За 214 ДБР повинно було внести в ЄРДР відомості щодо злочину з приводу незаконного затримання Вашого знайомого.

      • Сергей Клієнт рік тому

        йому там не дають мобільний телефон, віддають на ніч коли привозять кудись у приміщення ночувати, тому його рідний брат написав онлайн повідомлення в ДБР скажіть, що потім робити треба буде заходити на який сайт ЄРДР і шукати який реєстр чи витяг якись що робити?

        • Айвазян Юрій Климентійович
          Айвазян Юрій Климентійович рік тому

          Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

          Спілкуватися у чаті

          Потрібно було звертатись особисто до ДБР та до поліції із заявою про злочин. Сайта ЄРДР не існує та доступ до цього реєстру мають лише відповідні органи.

    Сергей Клієнт рік тому

    https://dbr.gov.ua/pov-crime на сайте дбр его брат оставил

    Повідомлення про кримінальне правопорушенняи написал там что его на блок посту задержали сотрудники тцк

    і написав там, що його брата на мобильном блок посту затримали співробітники тцк і написав там, що його там тримають і не законно і не складали протокол затримання, скажіть, чи не будуть у брата проблеми за статтеюШановні громадяни! Звертаємо увагу, що завідомо неправдиве повідомлення про вчинення кримінального правопорушення карається законом – стаття 383 Кримінального кодексу України.

    і чи все він правильно зробив що так написав, що його брата тримають у тцк?

    • Айвазян Юрій Климентійович
      Айвазян Юрій Климентійович рік тому

      Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

      Спілкуватися у чаті

      А що в даному випадку він зробив неправильно, якщо його брата дійсно утримують в ТЦК?

      • Сергей Клієнт рік тому

        все вірно його брата там утримують уже третю добу

    Сергей Клієнт рік тому

    214 стаття це вказує на те, що вони його тримають без протоколу затримання?

    • Айвазян Юрій Климентійович
      Айвазян Юрій Климентійович рік тому

      Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

      Спілкуватися у чаті

      Ця стаття вказує на те, що брат Вашого знайомого повинен був подати заяву про перевищення повноважень представниками ТЦК, на що слідчий ДБР упродовж 24 годин повинен був внести відомості в ЄРДР.

      • Сергей Клієнт рік тому

        якщо він пройшов медкомісію і підписав папір, де було написано заява на отримання військового квитка у зв'язку з мобілізацією, це законні підстави його там тримати? Чи вважається це, що він вже мобілізувався?

        • Айвазян Юрій Климентійович
          Айвазян Юрій Климентійович рік тому

          Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

          Спілкуватися у чаті

          Йому мобілізаційне розпорядження вже дали? Він його підписав?

          • Сергей Клієнт рік тому

            ще не дали , я щойно зміг з ним зв`язатись і він викликав поліцію до нього приїхали патрульні поліцейські він зараз буде писаты заяву, в якій хоче написати, що його тримають не законно без протоколу затримання і в заяві попросить відкрити досудове розслідування за статтею 214 КПК України, на рахунок дбр у гугле не можу знайти адресу в одесі, але дав йому номер миколаївської області після поліції він дзвонитиме до ДБР

            ya shcho
            • Айвазян Юрій Климентійович
              Айвазян Юрій Климентійович рік тому

              Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

              Спілкуватися у чаті

              Так, треба звертатись до Миколайвського ДБР. До поліції нехай звертається із заявою про незаконне позбавлення волі або викрадення людини - стаття 146 ККУ.

      • Сергей Клієнт рік тому

        ситуація така він вчора дзвонив у ДБР залишив заявку йому дали номер заявки повідомлення, і сказали що йому подзвонить слідчий і поставить запитання, вже минуло 24 години+ і йому не хто не дзвонив, і не хто не приїжджав, туди в дбр дзвонив брат запитував чому нечего не роблять, вони радять звертатися до військової прокуратури що робити в такій ситуації якщо є бездіяльність ДБР


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України