Задайте питання юристу

889 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 04 травня 2024, питання №107652

Чи має право на відстрочку чоловік

Шановні юристи, питання таке - маю сина 1 групи підгрупи А інваліда з дитинства. Другий син - івалід внаслідок бойових дій з 2018 року (ампутація руки і відсутнє око), діючий військовослужбовець. Маю ще чоловіка і доньку 6 років. Сама після операції з приводу видалення пухлини в голові, з трепанацією (2020), з насліками у вигляді атаксії, нестабільного фізичного стану, глухоти на одне вухо, заборони піднімати вагу більше 2 кг. Підстав для визнання мене івалідом немає, але при тому я не взмозі самостійно доглядати лежачого сина, мені потрібна допомога чоловіка. Є документ, яким встановлено, що він здійснює непрофесійний догляд за пасинком на добровільній основі. При тому, я маю ФОП 3 групи, працюю вдома, щось заробляю, плачу податки. Але у випадку, якщо чоловіка призовуть - я не зможу працювати, а також забезпечувати нормальне функціонування сім'ї. Чи є якесь рішення у цьому випадку?

Відповіді юристів (5)

    Турчин Ярослав Олексійович

    ВІТАЮ ВАС, пані АЛЛО!

    Питання щодо можливості встановлення Вам інвалідності за описаних обмежень щодо працездатності - досить спірне. Можливо у вашій лікарні діє фактор корупції і від Вас банально чекають хабаря. Треба вимагати встановити інвалідність. Якщо відмовляють - оскаржувати відмову.

    Ваш чоловік є батьком або усиновлювачем Вашого сина, якому встановлено інвалідність І групи? (Це має бути відображене у свідоцтві про народження).

    Якщо так, то відповідно до пункту 7 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;

    Отже, Ваш чоловік має право претендувати на відстрочку. Адже батьки мають РІВНІ обов"язки по утриманню дитини і не можна відмовити у відстрочці з підстав, що бачте у особи з інвалідністю є ще мама, брат і малолітня сестричка.

    З повагою

    Alla Клієнт 8 місяців тому

    Дякую зв відповідь! Батько моїх синів помер ще у 2010 році. Ми з моїм другим чоловіком офіційно одружені. Синові-інваліду - 28 років. Тобто, всиновлення він не потребував. Але і опіки над ним ніхто не оформлював, я не бачила потреби раніше

    • Турчин Ярослав Олексійович

      Без усиновлення, на жаль, нічого не вийде. Ваш чоловік має право усиновити Вашого сина і після досягнення ним 18 років. Це передбачено. Звісно суду бажано повідомляти інші мотиви, ніж отримання відстрочки від мобілізації. Наприклад, що Ви переживаєте, що коли з Вами не дай Бог щось станеться, а син у армії, то син залишиться без належного догляду, адже формально держава має права відібрати у Вашого чоловіка сина з інвалідністю. Такі випадки досить часті... наприклад з метою заволодіння нерухомим майном такої особи.

      Для усиновлення потрібна буде Ваша згода як матері, а також свідоцтво про смерть батька Вашого сина, як доказ відсутності необхідності його згоди.

      Далі про цю процедуру.

      Усиновленням є прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах дочки чи сина, що здійснене на підставі рішення суду. Усиновлення дитини провадиться у її найвищих інтересах для забезпечення стабільних та гармонійних умов її життя.

      У виняткових випадках суд може постановити рішення про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування. Тобто така особа може бути усиновлена лише якщо вона є сиротою або була позбавлена батьківського піклування до досягнення повноліття. У цьому разі суд бере до уваги сімейний стан усиновлювача, зокрема відсутність у нього своїх дітей, та інші обставини, що мають істотне значення.

      За загальним правилом, суд, постановляючи рішення про усиновлення дитини, враховує обставини, що мають істотне значення (стаття 224 Сімейного кодексу України) зокрема:1) стан здоров'я та матеріальне становище особи, яка бажає усиновити дитину, її сімейний стан та умови проживання, ставлення до виховання дитини;2) мотиви, на підставі яких особа бажає усиновити дитину;3) мотиви того, чому другий із подружжя не бажає бути усиновлювачем, якщо лише один із подружжя подав заяву про усиновлення;4) взаємовідповідність особи, яка бажає усиновити дитину, та дитини, а також те, як довго ця особа опікується вже дитиною;5) особу дитини та стан її здоров'я;6) ставлення дитини до особи, яка бажає її усиновити.

      Постановляючи рішення про усиновлення повнолітньої особи - суд враховує мотиви, на підставі яких особи бажають усиновлення, можливість їхнього спільного проживання, їхній сімейний стан та стан здоров'я, а також інші обставини, що мають істотне значення. Також, законодавством передбачено, що у разі усиновлення повнолітньої особи різниця у віці не може бути меншою, ніж вісімнадцять років (абзац четвертий частини другої статті 211 Сімейного кодексу України).

      Окрім загальним вимог постановою Пленуму Верховного суду України від 30 березня 2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз'яснено додаткові обставини, які з'ясовує суд при вирішенні справи про усиновлення повнолітньої особи:

      • необхідність усиновлення і неможливість оформлення іншого правового зв'язку між особою, яку бажають усиновити, та особою, яка хоче це зробити (складення заповіту тощо). Тобто необхідно довести суду необхідність проведення усиновлення. При цьому звернення до суду із заявою про усиновлення не повинно бути зумовлене бажанням досягти іншого правового наслідку, ніж юридичне оформлення родинного зв'язку (можливо, вже наявного фактично);
      • наявність чи відсутність в усиновлювача своїх дітей. Закон не встановлює заборони на усиновлення повнолітньої особи тією, яка має власних дітей, проте на цей факт необхідно зважати виходячи з обставин, що визначають можливість рідних дітей бути спадкоємцями;
      • невичерпність обставин, які можуть враховуватися судом. Тобто врахування (розширення) обставин, які повинні враховуватися судом при вирішенні питання про усиновлення повнолітньої особи, визначається у кожному конкретному випадку.
      Заява про усиновлення повнолітньої особи

      Заява про усиновлення повнолітньої особи, яка не має матері, батька або була позбавлена їхнього піклування, подається до суду за місцем їх проживання.

      Заява про усиновлення повинна містити:

      • найменування суду, до якого подається заява;
      • ім'я, місце проживання заявника;
      • прізвище, ім'я, по батькові, вік повнолітньої особи, її місце проживання, відомості про стан здоров'я особи, яку усиновлюють;
      • дані про відсутність матері, батька або позбавлення піклування.

      Заява про усиновлення може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження особи, про запис заявника матір'ю або батьком.

      До заяви про усиновлення дитини за наявності мають бути додані:

      • копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя;
      • медичний висновок про стан здоров'я заявника;
      • довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи;
      • документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням;
      • згода особи на усиновлення;
      • інші документи, визначені законом (стаття 311 Цивільного процесуального кодексу України).
      Вартість

      Судові витрати, пов'язані з розглядом справи про усиновлення, відносяться на рахунок заявника (заявників). Розмір судових витрат, оскільки справи про усиновлення розглядаються в порядку окремого провадження, складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду (підпункт 4 пункту 1 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір»).

      Розгляд справи про усиновлення повнолітньої особи

      Суд розглядає справу про усиновлення повнолітньої особи з обов'язковою участю заявника (заявників), усиновлюваної особи, з викликом заінтересованих та інших осіб, яких суд визнає за потрібне допитати (стаття 313 Цивільного процесуального кодексу України).Суд перевіряє законність підстав для усиновлення, в тому числі наявність згоди усиновлюваної повнолітньої особи.

      Рішення про усиновлення повнолітньої особи

      У разі задоволення заяви суд зазначає у резолютивній частині рішення про усиновлення дитини або повнолітньої особи заявником (заявниками).За клопотанням заявника (заявників) суд вирішує питання про зміну імені, прізвища та по батькові, дати і місця народження усиновленої дитини, про зміну імені, прізвища, по батькові усиновленої повнолітньої особи, про запис усиновлювачів батьками.

      Якщо після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили батьки дитини відкликали свою згоду на її усиновлення, суд скасовує своє рішення і поновлює розгляд справи. У разі відкликання заяви про усиновлення після ухвалення рішення про усиновлення, але до набрання ним законної сили, суд скасовує своє рішення і залишає заяву без розгляду.

      Усиновлення вважається здійсненим із дня набрання законної сили рішенням суду.Для внесення змін до актового запису про народження повнолітньої особи копія рішення суду надсилається до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення (стаття 314 Цивільного процесуального кодексу України).

      https://wiki.legalaid.gov.ua/index.php/%D0%9F%D0%B...

      На жаль інших варіантів у Вашій ситуації не бачу.

    Alla Клієнт 8 місяців тому

    Дякую сердечно!

    • Турчин Ярослав Олексійович

      Прошу. Як то кажуть - чим можу.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України