Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 12 лютого 2020, питання №10861 100₴

Как получить отсрочку от армии?

В 17 лет поступил в вуз но вскоре отчислился по собственному желанию не закончив первый курс. Сейчас мне 18, собираюсь в этом году снова поступать на дневную форму обучения. Могу ли я в этом случае получить отсрочку? И можно ли верить заявлениям министра обороны о том, что весенний призыв пройдет по "старым правилам" и тому, что служба в 18-20 лет будет по добровольному согласию? Также, если это как-то может повлиять на решение вопроса, у меня есть собственное ЧП.

Відповіді юристів (7)

    Жупинский Николай Андреевич
    25%
    Жупинский Николай Андреевич 5 років тому

    Адвокат, м. Харків, 26 років досвіду

    Министр далеко, а военкомат близко. И по указу президента и по закону призыв на воинскую службу осуществляется с 18 лет. Как будет на самом деле посмотрим в весенний призыв. Наличие предпринимательства не является поводом для отсрочки от срочной службы.

    Ковальчук Владимир

    Призывной возраст в Украине на 2020 год установлен на уровне 18-27 лет. Таким образом, призывники данной возрастной категории, признанные годными к военной службе по результатам медкомиссии и не имеющие оснований для отсрочки или освобождения от армии, обязаны пройти службу в рядах Вооруженных сил Украины. После того, как Президент Украины Владимир Зеленский подписал Указ о призыве на срочную службу, который предусматривает снижение призывного возраста в Украине, Министр обороны заявил о том, что во время очередного призыва юноши в возрасте 18 и 19 лет не получат повестки в военкомат. Однако такое заявление противоречит формулировке Указа Президента Украины В. Зеленского (дословно): «Призвати на строкову військову службу придатних за станом здоров’я до військової служби громадян України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років». Как видно, Президентский Указ издан в императивной форме и не содержит каких-либо упоминаний о «добровольном» призыве 18- и 19-летних граждан Украины.Уважительными причинами неявки в военкомат могут считаться только форс-мажорные ситуации: стихийное бедствие, серьезная болезнь призывника, смерть близкого родственника (родителей, жены, ребенка, родных брата, сестры, дедушки, бабушки) или близкого родственника жены. Любые другие причины являются недостаточно вескими и могут быть приравнены к уклонению от армии.большинство призывников и их родителей считают повестку без подписи недействительной, а явку по ней — необязательной. Юристы, которые хотят понравиться клиенту, поддерживают такое мнение и говорят, что «если уклоняться от призыва в армию до 27 лет — ничего не будет». В некоторых случаях, это действительно так. Однако, к сожалению, подобные точки зрения не учитывают современную практику, которая содержится в Едином государственном реестре судебных решений Украины. При внимательном изучении ЕГРСР мы увидим десятки обвинительных приговоров по статье 335 Уголовного кодекса в отношении призывников, которые уклонялись от срочной военной службы, но не расписывались в повестке. Более того, мало кто знает, что профильный Закон «О воинской обязанности и военной службе» вообще не содержит термин «повестка», а вместо него используется более широкое понятие «вызов»Статьями 17 и 18 Закона Украины «О воинской обязанности и военной службе» предусмотрен исчерпывающий перечень призывников, которые могут получить:

    • отсрочку от призыва в армию по учебе, работе и семейным обстоятельствам (при рождении ребенка, наличии родителей-пенсионеров и пр.)
    • полное освобождение от срочной службы по состоянию здоровья (болезни) вследствие признания призывника «негодным к военной службе»
    Крикун Сергій  Павлович
    25%
    Крикун Сергій Павлович 5 років тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон Украины "Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12):

    ст.17 - "1. Відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону за сімейними обставинами, станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності....

    8. Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються: (а не собираются поступить - прим. авт.)...";

    ст.15 - "1. На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років,...".

    Савченко Олександр
    25%
    Савченко Олександр 5 років тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Добрий вечір.

    Стаття 17 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"

    8. Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:

    у закладах загальної середньої освіти III ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу;

    у закладах фахової передвищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;

    у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного ступеня освіти;

    у закладах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання;

    в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.

    Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти надається один раз за період навчання, і громадяни призовного віку, відраховані з навчальних закладів за власним бажанням, за невиконання навчального плану, порушення умов контракту або недисциплінованість втрачають право на відстрочкувід призову на строкову військову службу незалежно від їх повторного зарахування до того чи іншого вищого навчального закладу або поновлення у вищому навчальному закладі.

    Однак враховуючи, що під час навчання Ви ще не досягли призовного віку, який був встановлений на той рік (20 років), то відстрочка Вам не надавалась, хоч Ви і провчилися у ВНЗ. Тому наразі Ви маєте право на цю відстрочку в разі успішного вступу на денну форму навчання.

    Що стосується призовного віку у 2020 році, то Міністр оборони дійсно заявивив, що призивати будуть по старим правилам, тобто з 20 років.

    З 18 років - по добровільній згоді, так як зі слів Міністра у минулому році було багато добровольців цього віку, які не змогли пройти строкову військову службу через вікові обмеження.

    Костромина Виктория
    25%
    Костромина Виктория 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    Стаття 17 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу"

    Стаття 17. Відстрочка від призову на строкову військову службу

    1. Відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам за рішенням районної (міської) призовної комісії відповідно до цього Закону за сімейними обставинами, станом здоров'я, для здобуття освіти та продовження професійної діяльності.

    {Частина перша статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законами № 1169-VII від 27.03.2014, № 116-VIII від 15.01.2015}

    2. Відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за їх бажанням надається призовникам, які мають:

    1) непрацездатних батька і матір чи одинокого непрацездатного батька (одиноку непрацездатну матір) або непрацездатних осіб, під опікою, піклуванням чи на утриманні яких перебував призовник, або осіб, над якими призовник здійснює опіку чи піклування, якщо вони не мають інших працездатних осіб - громадян України, зобов'язаних відповідно до законодавства їх утримувати. Непрацездатність зазначених осіб визначається в порядку, встановленому законодавством;

    2) неповнолітніх рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер або непрацездатних рідних (повнорідних чи неповнорідних) братів і сестер незалежно від їх віку, якщо вони не мають інших працездатних осіб, крім призовника, зобов'язаних відповідно до законодавства їх утримувати;

    3) одинокого батька або одиноку матір, у яких на утриманні перебувають двоє чи більше неповнолітніх дітей, до досягнення старшим із них повноліття за умови офіційного працевлаштування призовника;

    {Пункт 3 частини другої статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 116-VIII від 15.01.2015}

    4) дитину віком до трьох років або дитину старшу трьох років, яка виховується без матері у зв'язку з її смертю або за рішенням суду;

    {Пункт 4 частини другої статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом 589-VII від 19.09.2013}

    5) двох і більше дітей;

    6) дитину з інвалідністю;

    {Пункт 6 частини другої статті 17 в редакції Закону № 2581-VIII від 02.10.2018}

    7) дружину з інвалідністю;

    {Пункт 7 частини другої статті 17 в редакції Закону № 2581-VIII від 02.10.2018}

    8) вагітну дружину.

    3. Відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за власним бажанням може надаватися призовнику, який є особою з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

    {Частина третя статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1634-VII від 12.08.2014}

    {Частину четверту статті 17 виключено на підставі Закону № 116-VIII від 15.01.2015}

    5. У разі якщо призову на строкову військову службу підлягають кілька синів одночасно, відстрочка може надаватися одному з них за їх бажанням з урахуванням пропозиції батьків на час проходження строкової військової служби братами, до звільнення в запас одного з них.

    {Частина п'ята статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 116-VIII від 15.01.2015 }

    6. Районна (міська) призовна комісія може прийняти рішення про надання призовнику відстрочки від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами, незважаючи на небажання призовника нею скористатися, виходячи при цьому з того, що його призов може суттєво погіршити матеріальне становище осіб, яких відповідно до законодавства він повинен утримувати.

    7. Відстрочка від призову на строкову військову службу за станом здоров'я на строк до одного року надається призовникам, які визнані під час медичного огляду тимчасово непридатними до військової служби.

    8. Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:

    у закладах загальної середньої освіти III ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу;

    {Частину восьму статті 17 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2745-VIII від 06.06.2019; в редакції Закону № 161-IX від 03.10.2019}

    у закладах фахової передвищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;

    {Абзац третій частини восьмої статті 17 в редакції Закону № 161-IX від 03.10.2019}

    у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного ступеня освіти;

    {Абзац четвертий частини восьмої статті 17 в редакції Закону № 161-IX від 03.10.2019}

    у закладах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання;

    {Абзац п’ятий частини восьмої статті 17 в редакції Закону № 161-IX від 03.10.2019}

    в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.

    Відстрочка від призову на строкову військову службу також надається громадянам України, які проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу при вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти. Така відстрочка надається на весь період проведення військової підготовки та на строк, що триває від завершення такої підготовки до присвоєння громадянину України первинного військового звання офіцерського складу, але не довше ніж до кінця поточного року після завершення підготовки.

    {Частину восьму статті 17 доповнено абзацом сьомим згідно із Законом № 161-IX від 03.10.2019}

    9. Право на відстрочку від призову на строкову військову службу для здобуття освіти також мають громадяни України, які в рамках міжнародних договорів України навчаються у закладах освіти інших держав.

    {Частину десяту статті 17 виключено на підставі Закону № 2145-VIII від 05.09.2017}

    11. Громадяни призовного віку, які перервали навчання у зв'язку з отриманням академічної відпустки, реалізують право на академічну мобільність, а також які поновлені у закладі вищої освіти, право на надану відстрочку від призову на строкову військову службу не втрачають.

    {Частина одинадцята статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2145-VIII від 05.09.2017}

    12. У разі переведення призовників, які навчаються у закладах вищої чи фахової передвищої освіти з денною формою навчання, для навчання в інший заклад вищої чи фахової передвищої освіти із зазначеною формою навчання право на відстрочку від призову на строкову військову службу не втрачається.

    {Частина дванадцята статті 17 в редакції Законів № 116-VIII від 15.01.2015, № 2745-VIII від 06.06.2019}

    13. Відстрочка від призову на строкову військову службу для продовження професійної діяльності надається таким громадянам призовного віку:

    педагогічним працівникам, які здобули вищу освіту, основним місцем роботи яких є заклади загальної середньої освіти, за умови повного навантаження на займаній посаді, - на весь період їх роботи за спеціальністю;

    {Абзац другий частини тринадцятої статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 433-VIII від 14.05.2015; в редакції Закону № 161-IX від 03.10.2019}

    медичним працівникам, за умови повного навантаження на займаній посаді, - на весь період їх роботи за фахом у сільській місцевості;

    священнослужителям, які закінчили заклади вищої або середньої духовної освіти і займають посаду в релігійних організаціях, що діють на основі статуту (положення), зареєстрованого у встановленому порядку, - на час виконання обов’язків священнослужителя;

    {Абзац четвертий частини восьмої статті 17 в редакції Закону № 161-IX від 03.10.2019}

    сільським, селищним, міським головам - на строк виконання ними цих повноважень;

    особам, які мають ступінь доктора філософії (кандидата наук)/доктора мистецтв або доктора наук та працюють на посадах за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей за галузями знань (науки)/мистецтв, за якими присуджено науковий/освітньо-творчий ступінь, - на весь період їх роботи за цією спеціальністю;

    {Абзац шостий частини восьмої статті 17 в редакції Закону № 161-IX від 03.10.2019}

    резервістам - на весь період служби у військовому резерві;

    поліцейським - на весь період їх служби.

    {Абзац восьмий частини тринадцятої статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 580-VIII від 02.07.2015}

    {Частина тринадцята статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законами № 4352-VI від 07.02.2012, № 1242-VII від 06.05.2014; в редакції Закону № 116-VIII від 15.01.2015}

    14. Відстрочка від призову на строкову військову службу надається призовникам, яким повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення або стосовно яких кримінальна справа розглядається судом, - до прийняття відповідного рішення.

    {Частина чотирнадцята статті 17 із змінами, внесеними згідно із Законом № 4652-VI від 13.04.2012}

    15. У випадках, не передбачених цим Законом, відстрочка від призову на строкову військову службу може бути надана призовникам згідно з рішеннями призовної комісії Автономної Республіки Крим, обласних та Київської міської призовних комісій за поданням районних (міських) призовних комісій.

    16. Призовники, яким надано відстрочку від призову на строкову військову службу, зобов'язані щороку до 1 жовтня подавати у районні (міські) військові комісаріати документи, що підтверджують їх право на відстрочку.

    17. Призовники, які втратили підстави для надання відстрочки від призову на строкову військову службу, а також особи, які не мають права на відстрочку або підстав для звільнення від призову на строкову військову службу, передбачених статтями 17 та 18 цього Закону, і не призвані з різних причин на строкову військову службу у встановлені строки, повинні бути призвані під час здійснення чергового призову.

    Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти надається один раз за період навчання, і громадяни призовного віку, відраховані з навчальних закладів за власним бажанням, за невиконання навчального плану, порушення умов контракту або недисциплінованість втрачають право на відстрочкувід призову на строкову військову службу незалежно від їх повторного зарахування до того чи іншого вищого навчального закладу або поновлення у вищому навчальному закладі.

    Киншов Дмитрий Сергеевич
    Киншов Дмитрий Сергеевич 5 років тому

    Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду

    Добрий день.

    Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЗУ "Про військовий обов'язок та військову службу" - На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

    Тобто, на службу будуть призиватися особи віком від 18 до 27 років. Ті заяви, що з 18 до 20 років особи будуть призиватися добровільно, на законодавчому рівні не закріплені. Так, МінОборони направляло рекомендації щодо цього, але невідомо, чи будуть вони виконуватися.

    Що стосужться Вашої відстрочки.

    Згідно з ч. 8 ст. 17 ЗУ "Про військовий обов'язок тавійськову службу" - Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються:

    у закладах загальної середньої освіти III ступеня та професійної (професійно-технічної) освіти з денною формою навчання. У разі досягнення такими призовниками 21-річного віку відстрочка втрачає силу;

    у закладах фахової передвищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття початкового рівня (короткого циклу) та першого (бакалаврського) рівня вищої освіти за програмами ступеневої системи освіти;

    у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного ступеня освіти;

    у закладах середньої або вищої духовної освіти з денною формою навчання;

    в інтернатурі, аспірантурі або докторантурі з відривом або без відриву від виробництва.

    Тобто, відстрочка надається на весь період навчання у певних видах навчальних закладів.

    Додатково повідомляю, що раніше була у Законі така норма "Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти надається один раз за період навчання, і громадяни призовного віку, відраховані з навчальних закладів за власним бажанням, за невиконання навчального плану, порушення умов контракту або недисциплінованість втрачають право на відстрочку від призову на строкову військову службу незалежно від їх повторного зарахування до того чи іншого вищого навчального закладу або поновлення у вищому навчальному закладі." Але, наразі, дане положення було виключено із Закону та воно відсутнє.

    Отже, враховуючи це, положення про надання відстрочки один раз на період навчання наразі відсутнє. Таким чином, така відстрочка надається на весь період навчання особою, не залежно від того, чи була особа відрахована з іншого навчального закладу, чи ні.

    Якщо надана консультація Вам допомогла, прошу обрати її як найкращу відповідь. Дякую.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 5 років тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Добрый день!

    По Вашему вопросу сообщаю следующее:

    . Вопрос об отсрочки/ освобождении от срочной службы в армии.

    Согласно ст. 17 Закона Украины "О воинской обязанности и военной службы", отсрочку от службы в армии предоставляют лицам призывного возраста ( от 18 до 27 лет) по следующим основаниям:

    по семейным обстоятельствам:

    -имеет нетрудоспособных отца или мать, и других нетрудоспособных лиц, под опекой или на иждивении которые находятся у призывника; несовершеннолетних родных (полнородных или неполнородных) братьев и сестер или нетрудоспособных родных (полнородных или неполнородных) братьев и сестер независимо от их возраста, если они не имеют других трудоспособных лиц, кроме призывника, обязанных в соответствии с законодательством их содержать; одинокого отца или одинокую мать, у которых на иждивении находятся двое или более несовершеннолетних детей, до достижения старшим из них совершеннолетия при условии официального трудоустройства призывника;

    - имеет ребенка в возрасте до трех лет или ребенка старше трех лет, который воспитывается без матери в связи с ее смертью или по решению суда, двух и более детей или ребенка с инвалидностью; жену с инвалидностью; беременную жену;

    - по собственному желанию призывника , который является лицом из числа детей-сирот и детей, лишенных родительской опеки;

    на время учебы:

    -в учреждениях общего среднего образования , и профессиональной (профессионально-технического) образования с дневной формой обучения. В случае достижения такими призывниками 21-летнего возраста отсрочка теряет силу

    -в учреждениях профессионального перед высшими образования с дневной формой обучения, в том числе во время получения начального уровня (короткого цикла) и первого (бакалаврской) уровня высшего образования по программам многоступенчатой системы образования;

    -в учреждениях профессионального перед высшими и / или высшего образования по дневной форме обучения, в том числе во время получения следующей ступени образования;

    -в интернатуре, аспирантуре или докторантуре с отрывом или без отрыва от производства;

    -если лицо получает военную подготовку по программе подготовки офицеров запаса при высших военных учебных заведениях и военных учебных подразделениях высших учебных заведений ( военная кафедра при ВУЗе);

    -проходит обучение в учебных заведениях других стран;

    в связи с профессиональной деятельностью:

    -педагогическим работникам, получившим высшее образование, основным местом работы которых являются учреждения общего среднего образования, при условии полной нагрузки на занимаемой должности - на весь период их работы по специальности;

    -медицинским работникам, при условии полной нагрузки на занимаемой должности - на весь период их работы по специальности в сельской местности;

    -священнослужителям, которые закончили учреждения высшего или среднего духовного образования и занимают должность в религиозных организациях, действующих на основе устава (положения), зарегистрированного в установленном порядке, - на время исполнения обязанностей священнослужителя

    -сельским, поселковым, городским головам - на срок выполнения ими этих полномочий;

    -лицам, имеющим степень доктора философии (кандидата наук) / доктора искусств или доктора наук и работающим на должностях по специальности в соответствии с группой специальностей по отраслям знаний (науки) / искусств, по которым присвоена / образовательно-творческий степень - на весь период их работы по этой специальности;

    -резервистам - на весь период службы в военном резерве;

    -полицейским - на весь период их службы.

    Право на отсрочку от призыва на срочную службу действует до потери оснований для предоставления отсрочки.

    Таким образом, если у Вас есть уважительная причина согласно указанному выше перечню, то Вы имете право на временную отсрочку от призыва на срочную службу.

    Что касается освобождения от срочной службы в армии.

    Статья 18 Закона Украины "О воинской обязанности и военной службы", содержит исчерпывающий перечень оснований, освободающие граждан от призыва на срочную военную службу в мирное время:

    -которые признаны по состоянию здоровья негодными к военной службе в мирное время;

    -которые ко дню отправления на срочную военную службу достигли 27-летнего возраста;

    -выполнившие обязанности службы в военном резерве в течение сроков первого и второго контрактов;

    -отец или мать, родной (полнородные, неполнородные) брат или сестра которых погибли, умерли или стали лицами с инвалидностью во время прохождения военной службы или сборов военнообязанных.

    Призывники, имеющие право на освобождение от призыва на этом основании, могут его использовать.

    -до приобретения гражданства Украины прошли военную службу в других государствах;

    -которые были осуждены за совершение преступления к лишению свободы, ограничения свободы, в том числе с освобождением от отбывания наказания;

    -которым после окончания высших учебных заведений присвоены военные (специальные) звания офицерского (начальственного) состава.

    Рекомендую Вам обратить внимание на пункт " На время учебы" - это реально более для Вас!

    С уважением ,

    Константин Гончаренко


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України