Задайте питання юристу

880 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 05 жовтня 2024, питання №120602

Якщо я за границею і не подала заяву на спадщину

Якщо я не подала заяву на спадщину до пів року після смерті баби і тата, бо на даний момент знаходжуся за границею, чи можна на щось претендувати зараз і щось з тим зробити

Відповіді юристів (9)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Необхідно поновити строк на подання заяви щодо прийняття спадщини.

    Анна Клієнт місяць тому

    Можу поновити строк будучи за границею?

    Богун Сергій Павлович

    Так. Цілком можливо.

    Анна Клієнт місяць тому

    Взагалі це дорого вийде? Бо не знаю чи є сенс з тим починатися

    • Богун Сергій Павлович

      Виходьте від вартості успадкованого майна.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Анна!

    Якщо спадкоємець протягом встановленого строку не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.

    У разі пропущення шестимісячного строку для прийняття спадщини, може бути встановлено додатковий строк для її прийняття з наступних підстав:

    • за письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину;
    • на підставі судового рішення про встановлення додаткового строку, достатнього для подання ним заяви про прийняття спадщини.

    Відповідно до ст. 1272 ЦК України позов про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини подається:

    1. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини;
    2. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

    Поважні причини пропуску строку для прийняття спадщини

    Як вказує судова практика, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини, а саме:

    • тривала хвороба спадкоємця;
    • перебування спадкоємця тривалий час за межами України

    Факт проживання позивача за межами України сам по собі не свідчить про наявність об’єктивних, непереробних перешкод для звернення із заявою про прийняття спадщини, оскільки перебування позивача поза межами України не позбавляло його можливості подати заяву про прийняття спадщини поштою. Крім того, вчинення нотаріальних дій за кордоном покладається на консульські установи України, а у випадках, передбачених чинним законодавством,- на дипломатичні представництва України. На консульські установи України серед іншого також покладений обов’язок видавати свідоцтва про право на спадщину. Доказів неможливості з’явитися до консульської установи або до дипломатичного представництва України за кордоном позивач не надав.

    До такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 589/1863/13-ц;

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Анна Клієнт місяць тому

    Можна тоді Ваші контакти?

    • Айвазян Юрій Климентійович

      Ви можете звернутись до мене або через чат, або через мій профіль на сайті.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю!

    Якщо Ви маєте однакове зареєстроване місце проживання з батьком та бабусею, то вважається, що Ви автоматично вступили у спадок і Вам достатньо звернутись до нотаріуса та оформити майно на себе.

    Відповідно до ст. ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

    Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом 6-місячного строку, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

    Якщо Ви не маєте однакового місця реєстрації, то потрібно розуміти, що якщо Ви не подали заяву про прийняття спадщини в 6-місячний строк з дня смерті спадкодавця або оголошення його померлим, то Ви є такою, що не прийняла її. Відповідно далі Ви не зможете оформити її та отримати право власності на спадкове майно.

    Але якщо ви пропустили цей строк з поважних причин, то суд може визначити вам додатковий строк, що буде достатнім для прийняття спадщини.

    Єдине, що треба розуміти, – це те, що не всі причини пропуску строку суд може визнати поважними.

    Поважні причини пропуску строку на прийняття спадщини

    Найчастіше поважною причиною пропуску строку на прийняття спадщини суд визнає тривалу хворобу спадкоємця, унаслідок якої він довгий час перебував на стаціонарному лікуванні та проходив реабілітацію, через що, власне, не міг вчасно звернутися до нотаріуса.

    Також до поважних причин, через які суд може продовжити строк, можуть бути такі:

    • робота, пов’язана з постійними тривалими відрядженнями за кордон;
    • відбування покарання в місцях позбавлення волі;
    • необізнаність спадкоємця про наявність заповіту;
    • служба в Збройних Силах України.

    Сюди ж можна додати й інші об’єктивні причини, пов’язані з непереборними обставинами, як-от перебування в полоні, в окупації тощо.

    Проте поважні причини – поняття оціночне. І суд визнає ту чи ту причину поважною або ж неповажною в кожному окремому випадку.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України