Задайте питання юристу

885 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Медичне право, 11 грудня 2024, питання №123948 350₴

Правомірність видачі довідки ЛКК

Вітаю. У пацієнта 2 група інвалідності безстроково по загальному захворюванню (по зору), у довідці МСЕК не написано, що потребує стороннього догляду. Пацієнт вимагає від сімейного лікаря довідку ЛКК, що потребує стороннього догляду. Може сімейний лікар видати таку довідку?

Відповіді юристів (7)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, сімейний лікар таку довідку не видає, він може видати направлення на ЛКК, потребу у догляді встановлює комісія.

    У разі потреби у догляді вам видадуть довідку лкк форми 080-4/о

    При цьому буде братись до уваги, чи можете ви користувалися електро нащо приладами, гігієна. Самостійно пересуватись.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0510-21#n19

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    Сімейний лікар такої довідки не видає, він лише направляє на ЛКК. Саме остання визначає, чи дійсно особа потребує постійного догляду. На жаль, але особам з 2-ою групою інвалідності у довідці МСЕК потреба в постійному догляді не прописується.

    Тому звертайтеся до сімейного лікаря з вимогою направити на ЛКК для встановлення потреби в постійному догляді або відмови у такому.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Сімейний лікар не видає дану довідку. Проте, він може направити пацієнта на лікарсько-консультативну комісію, яка на підставі діагнозів прийме рішення про його потребу у постійному догляді. Якщо сімейний лікар не направляє на ЛКК, то потрібно оскаржувати таку бездіяльність шляхом подачі скарг до головного лікаря, департаменту охорони здоров'я, МОЗ та до суду.

    Згідно роз'яснення МОЗ лише 3 довідки ЛКК підтверджують потребу у постійному сторонньому догляді https://www.kmu.gov.ua/news/moz-roziasniuie-khto-p...

    • людям з порушенням функцій організму внаслідок невиліковної хвороби, через які вона не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися (форма 080-4/о);
    • громадянам похилого віку з когнітивними порушеннями, внаслідок яких вони потребують постійного догляду (форма 080-2/о);
    • людям з інвалідністю I чи II групи, що виникла внаслідок психічного розладу (за формою, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 31.07.2013 № 667)..."

    Якщо невиліковний пацієнт не пересувається і безпорадний у побуті, він має право отримувати необхідні соціальні послуги зі стороннього догляду. Підставою для організації такого догляду слугує виданий пацієнту або його законному представнику Висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі . Це форма первинної облікової документації № 080-4/о, затверджена наказом МОЗ від 09.03.2021 № 407 - https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0510-21#n19

    Висновок за формою № 080-4/о видають за рішенням лікарської комісії закладу охорони здоров’я будь-якого рівня надання медичної допомоги.

    Своєю чергою, соціальні послуги на непрофесійній основі надають відповідно до Закону України «Про соціальні послуги» від 17.01.2019 № 2671-VIII. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2671-19

    Важливо, що Висновок за формою № 080-4/о потрібен не лише для надання пацієнту соціальних послуг із догляду на непрофесійній основі, а й призначення виплат особі, яка здійснює такий догляд. Відповідну норму містить Порядок подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затверджений постановою КМУ від 23.09.2020 № 859 (далі — Порядок № 859). https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/859-2020-%D0%B...

    Щоб прийняти рішення про потребу стороннього догляду, лікарська комісія ЗОЗ:

    1. вивчає інформацію, яку лікар загальної практики — сімейної медицини вніс у форму первинної облікової документації № 025/о «Медична карта амбулаторного хворого № ___», затверджену наказом МОЗ від 14.02.2012 № 110 https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0661-12#Text

    2. встановлює наявність або відсутність відомостей про те, чи пацієнт справді невиліковно хворий і не може самостійно пересуватися та самообслуговуватися через порушення функцій організму;

    3. враховує наявність захворювань, оцінює можливості виконання особою елементарних та складних дій. При цьому, щоб визначити ступінь потреби особи в сторонньому догляді, комісія може використовувати характеристики, що містяться в додатку до Порядку № 859. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/859-2020-%D0%B...

    Якщо необхідність стороннього догляду підтверджується, лікарська комісія надає рекомендації щодо потреби пацієнта в соціальних послугах:

    • денного догляду, догляду вдома, паліативного догляду вдома;
    • догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

    Висновок за формою № 080-4/о надають особі, яка потребує соціальної послуги з догляду, або її законному представнику.

    Під час заповнення форми 080-4/о проставляють дату видачі Висновку. Заповнену форму підписують члени лікарської комісії та завіряють печаткою закладу охорони здоров’я.

    У разі формування Висновку в електронній формі, члени лікарської комісії накладають кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» від 22.05.2003 № 851-IV і «Про електронні довірчі послуги» від 05.10.2017 № 2155-VIII.

    Тому головним критерієм для отримання висновку ЛКК 080-4/о є те, що пацієнт не може пересуватися та самообслуговуватися .

    Щоб претендувати на «Висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» (форма первинної облікової документації № 080-2/о ) у пацієнта повинні бути діагностовані когнітивні порушення, які виникають при захворюваннях (органічні психічні розлади (F00-F09), розумова відсталість (F70-F79), порушення рухової активності (паралічі), соціальна дезадаптація, інвалідність І групи тощо). Когнітивні порушення можуть спостерігатися у симптокомлексі наступних розладів психіки (F10-F19), шизофренія (F20), первазивні розлади розвитку (F84), нейродегенеративні захворювання (хвороба Альцгеймера, Паркінсона тощо), судинні захворювання головного мозку (інсульти, інфаркти мозку, церебральний атеросклероз), нейроінфекція, наслідки черепно-мозкової травми, новоутворення, метаболічні порушення та інтоксикації, аутоімунні захворювання, генетичні захворювання тощо.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Турчин Ярослав Олександрович

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, пані ІННА! Ні, лікар точно таку довідку не видає, бо лікар видає лише документи, передбачені номенклатурою МОЗ України відповідні форми медичної документації.

    https://mozdocs.kiev.ua/index.php?nav=8

    В той же час - потребу в догляді визначає або МСЕК, або ЛКК (Лікарсько-консультативна комісія) закладу охорони здоров"я, яку як правило очолює головний лікар або заступник головного лікаря з медичної частини (роботи).

    Одночасно такі висновки не надаються. Тобто або, або. Якщо в МСЕК здійснено такий запис у довідці до акту огляду, то ЛКК повторно це стверджувати не має. Якщо заявнику або ТЦК не подобається формулювання - хай вирішують питання з МСЕК або в суді. ЛКК не покликана виправляти словесний блуд ТЦК або МСЕК, та й навіть Уряду України, який не може у всіх нормативно-правових актів прийти ніяк до єдиної термінології в питаннях зокрема догляду за особами, які потребують такого.

    Форма первинної облікової документації № 080-4/о "Висновок про наявність порушення функцій організму через, які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі".

    Форма первинної облікової документації № 080-2/о «Висновок про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, внаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» та інструкцію щодо її заповнення;

    Такі висновки за формою № 080-4/о, № 080-2/о є медичними документами ЦІЛЬОВОГО призначення. Тобто видаються з певною метою, а саме для оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

    За наявності запису про догляд в довідці МСЕК, висновок можна видати лише у разі, якщо на цьому буде наполягати відповідний орган соц.захисту, який призначає компенсації фіз.особам, як надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі.

    ІНСТРУКЦІЯ щодо заповнення форми первинної облікової документації № 080-4/о «Висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі»

    1. Ця Інструкція визначає порядок видачі та заповнення форми первинної облікової документації № 080-4/о «Висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» (далі - Висновок).

    2. Висновок надається закладами охорони здоров’я усіх рівнів надання медичної допомоги.

    3. Висновок заповнюється членами лікарської комісії на підставі заповненої лікарем загальної практики-сімейної медицини форми первинної облікової документації № 025/о «Медична карта амбулаторного хворого № ___», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 14 лютого 2012 року № 110, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974.

    4. Висновок надається особі або законному представнику особи, яка потребує надання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі відповідно до Порядку подання та оформлення документів, призначення і виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 вересня 2020 року № 859.

    5. У пунктах 1 та 2 Висновку зазначаються: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дата народження (число, місяць, рік) особи згідно з даними документа, що засвідчує особу (паспорт громадянина України, ID-картка), або документа, що засвідчує статус особи (посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення про взяття на облік бездомної особи).

    6. У пункті 3 Висновку зазначається місце проживання особи.

    7. У пункті 4 Висновку вказуються рекомендовані соціальні послуги: денного догляду, догляду вдома, паліативного догляду вдома; отримання соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі від фізичної особи.

    8. Висновок підписується членами лікарської комісії, із проставленням дати видачі, після чого завіряється печаткою закладу охорони здоров’я.

    9. Висновок призначений для надання до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчих органів міської, міста обласного значення, районної в місті (у разі утворення) ради, сільської, селищної, міської ради об’єднаної територіальної громади за місцем проживання/перебування особи, якій надаються соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, або до структурного підрозділу, що визначений договором про співробітництво територіальних громад для вирішення питання призначення особі соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі.

    10. У разі формування Висновку в електронній формі, членами комісії накладається кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

    11. Особам, яким встановлено інвалідність безстроково, висновок видається безстроково. Особам, яким інвалідність встановлена на певний строк, висновок видається на строк не більше ніж до завершення строку встановлення їм інвалідності, але не менше ніж на 12 місяців. Іншим категоріям осіб висновок видається на 12 місяців з дати видачі.

    12. Строк зберігання Висновку - 3 роки.

    Наказ Міністерства охорони здоров’я України 09 березня 2021 року № 407

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0510-21#n22

    Щодо повноважень ЛКК та МСЕК на видачу медичного висновку щодо необхідності здійснення постійного догляду.

    Постанова КМУ Питання медико-соціальної експертизи від 03.12.2009 р. № 1317 відносить до прав та обов’язків МСЕК визначають ступінь обмеження життєдіяльності осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, потребу в сторонньому нагляді, догляді, а також визначають потребу осіб з інвалідністю, потерпілих від нещасного випадку на виробництві, із стійкою втратою працездатності у медичній та соціальній допомозі, в тому числі у постійному сторонньому нагляді, догляді. В такому формулюванні відсутнє поняття «постійного догляду». Є право визначати необхідність догляду, стороннього нагляду, аж ніяк не постійного догляду.

    Тут варто привести тезу з висновків суду у рішенні по справі № 460/4128/23: саме по собі поняття «сторонній догляд» є не є тотожним поняттю «постійний догляд», позаяк перше говорить про те, ким надається догляд, а друге коли надається такий догляд. При цьому, «постійний догляд» – це безперервний догляд, який надається особі, що не здатна до самообслуговування, догляд який надається без будь-якого часового обмеження, суцільним порядком.

    Водночас, відповідно до Наказу МОЗУ Про затвердження Порядку організації експертизи тимчасової втрати працездатності від 09.04.2008 № 189 при лікувально-профілактичних закладах охорони здоров’я утворюються ЛКК. До повноважень ЛКК віднесено: видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність особи; здійснення направлення хворих на огляд та обстеження до МСЕК для встановлення інвалідності; надання до МСЕК документів хворого, направленого на огляд та обстеження; вжиття заходів щодо перевірки та усунення недоліків у суб’єкта господарювання, що були виявлені Фондом соціального страхування України за результатом перевірки обґрунтованості медичних висновків про тимчасову непрацездатність (у разі звернення керівника суб’єкта господарювання).

    ЛКК має право видавати наступні документи: форму рішення для встановлення причинно-наслідкового зв’язку захворювання з умовами праці та висновки або рекомендації щодо догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, а в разі, коли дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний),- до досягнення дитиною 16-річного віку.

    Відповідно до Наказу Міністерства охорони здоров’я України від 09.03.2021 р. № 407 заповнення висновку про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі віднесено до повноважень членів лікарської комісії. Звертаю увагу на формулювання: лікарської комісії, а не лікарсько-консультативної комісії. Отже, відповідних повноважень ЛКК на підтвердження факту необхідності здійснення постійного догляду шляхом видачі відповідного медичного висновку відносно осіб старших 16 років в цьому Наказі ми не знаходимо.

    А от в Наказі Міністерства охорони здоров’я України 31.07.2013 р. № 667 зазначено, висновок лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу видається лікарською консультативною комісією закладу охорони здоров’я за місцем проживання чи реєстрації особи з інвалідністю.

    Таким чином, через недосконалість та неузгодженість термінів та понять в НПА, що регулюють зазначені правовідносини, питання «яким документом необхідно підтверджувати необхідність здійснення постійного догляду» та «який орган має видавати цей документ» лишається відкритим.

    У постанові КМУ № 560 від 16.05.2024 р. якою врегульовано мобілізацію під час воєнного стану - визначено, що документ, що підтверджує потребу в постійному догляді (довідка МСЕК у якій це зазначається або висновок ЛЛК).

    Якщо у пацієнта є сумніви - хай звертається за роз"ясненнями до Міністерства охорони здоров"я України. Вони як правило дуже оперативно надають роз"яснення.

    https://moz.gov.ua/uk/zvernennja-dlja-gromadjan

    З повагою до нелегкої праці лікарів в Україні,

    юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Інна!

    Для того, аби отримати висновок ЛКК форми 080-4 про потребу у постійному догляді, особа повинна звернутись до сімейного лікаря, проте, не для отримання вищезгаданого висновку, а тільки за направленням на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК). Саме остання визначає потребу людини у постійному догляді.

    Чи Вам відмовив сімейний лікар саме у направленні на ЛКК?

    Лікарсько-консультативна комісія здійснює комплексну оцінку порушень функціонального стану організму та інших причин, якими вона обумовлена, що визначають факт тимчасової втрати працездатності, установлює строки непрацездатності, визначає клінічний і трудовий прогноз відповідно до встановленого діагнозу.

    ЛКК створюють за наказом директора ЗОЗ у складі:

    • голова — заступник медичного директора з експертизи тимчасової втрати працездатності;
    • члени: завідувач відділення та/або лікуючі лікарі.

    У своїй діяльності члени Комісії керуються чинними нормативно-правовими документами, стандартами медичних технологій лікувально-діагностичного процесу та протоколами надання медичної допомоги за спеціальностями, іншими чинними законодавчими та нормативними актами і цим положенням.

    Видає документи, що засвідчують тимчасову непрацездатність особи у складних випадках, якщо непрацездатність пацієнта триває 30 і більше днів, для вирішення питання про направлення такого пацієнта на медико-соціальну експертну комісію на огляд або консультацію, а за наявності ознак стійкої втрати працездатності — незалежно від тривалості хвороби, відповідно до Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою КМУ.

    Направляє на огляд (переогляд) МСЕК:

    • хворих — за наявності стійкого чи незворотного характеру захворювання, а також у разі, якщо пацієнт був звільнений від роботи протягом 4 місяців із дня настання тимчасової непрацездатності чи протягом 5 місяців у зв’язку з тим самим захворюванням за останні 12 місяців, а в разі захворювання на туберкульоз — протягом 10 місяців із дня настання непрацездатності;
    • осіб з інвалідністю, що працюють, — для переогляду та надання трудових рекомендацій;
    • осіб з ознаками обмеження життєдіяльності, спричиненої порушенням здоров’я, зі стійким розладом функцій організму.

    Отже, у Вашому випадку мова йде про висновок форми 080-4, а саме - «висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі».

    В кінцевому варіанті видача вищезгаданого висновку залежатиме від обмеження життєдіяльності, тобто, наскільки особа залежить від постійного догляду та допомоги інших людей, неспроможні до самообслуговування (не може самостійно приймати їжу, забезпечувати туалет, потребує допомоги при прогулянках тощо).

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    СІМЕЙНИЙ ЛІКАР СКЕРОВУЄ НА ЛКК.

    Форму первинної облікової документації № 080-4/о видають особі або законному представнику особи, яка потребує соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі

    Форму первинної облікової документації № 080-4/о «Висновок про наявність порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі» (далі — Висновок, Довідка ЛКК) затвердив наказ МОЗ від 09.03.2021 № 407.

    Висновок надають заклади охорони здоров’я всіх рівнів надання медичної допомоги. Форму № 080-4/о заповнюють члени ЛКК на підставі інформації у формі № 025/о «Медична карта амбулаторного хворого», наданої лікарем загальної практики — сімейної медицини.

    Якщо невиліковний пацієнт не пересувається і потребує допомоги у побуті, він має право отримувати необхідні соціальні послуги зі стороннього догляду. Підставою для організації такого догляду є виданий пацієнту або його законному представнику Висновок (форма № 080-4/о).

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Питання медико-соціальної експертизи регулюються однойменною постановою Кабінету міністрів України від 03 грудня 2009 р. № 1317, якою затверджено Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.

    Залежно від захворювання (наявності когнітивних порушень або неможливості пересуватися), хворому треба отримати один з наступних Висновків ЛКК.

    1.Висновок ЛКК (форма 80-4/0) «Про порушення функцій організму, через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися та потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі».

    2.Висновок ЛКК форми 080-2/о «Про наявність когнітивних порушень у громадян похилого віку, унаслідок яких вони потребують надання соціальної послуги з догляду на непрофесійної основі» (надаються згідно з наказом МОЗ України «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я» від 09.03.2021 № 407).

    Для отримання Висновку необхідно:

    1. Звернутися до сімейного лікаря з проханням заповнити довідку форми № 025/о або 027/0 «Медична карта амбулаторного хворого та подати її на Лікарсько-консультативну комісію з метою отримання Висновку форми 080-2/о або форми 80-4/0.

    2. Слідувати вказівкам сімейного лікаря, який направить хворого на лікарсько-консультативну комісію за певною адресою або при закладі, де лікується хворий. На підставі цієї довідки ЛКК голова комісії видає хворому Висновок форми 080-2/о або форми 80-4/о, в якому буде підкреслено вид догляду, якого потребує хворий.

    Тобто сімейний лікар зазначені Висновки не надає, а лише направляє хворого на проходження ЛКК.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України