Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 07 березня 2020, питання №12960 100₴

Как оспорить решение Пенс фонда взыскать за НЕуведомление о трудоустройстве "переплаченную" пенсию с работающего инвалида 3 грн

Пенсия по инвалидности (3 гр, общее заболевание) была назначена в 2016 году . Я 1962 г.р., поэтому пенсия по возрасту будет в 60 лет. На момент оформления пенсии мой страховой стаж составлял 37 лет (официально подтвержденный), поэтому пенсия по инвалидности была назначена в размере пенсии по возрасту (100%). Каждый последующий год инвалидность переоформлялась и в прошлом 2019 году оформлена "пожизненно". С августа 2017 года и по настоящее время я работаю. Но в Пенс фонд отнесла копию трудовой только сейчас в феврале 2020г (не знала, что нужно нести им копию, к тому же все данные персонифицированного учета у них: работодатель, моя з/пл, отчисления и т.д.) . И вот пришло письмо с ПФ с требованием вернуть им "переплаченные выплаты, которые возникли в связи с НЕуведомлением о трудоустройстве". Сумма не маленькая -76 с лишним тыс.грн.(!!!)
Но если правильно считать, что они мне "переплатили" от НАЗНАЧЕННОЙ ПЕНСИИ какие-то индексации, то сумма будет в пределах 1000,00-1500,00, но не 76,0т.грн!!!
Помогите советом - что делать?

Відповіді юристів (6)

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 5 років тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго вечора.

    Згідно з статтею 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» застрахована особа зобов’язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

    Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, у разі працевлаштування (навчання) особи, якій призначено пенсію, такою особою протягом 10 днів надається органу, що призначає пенсію, довідка про прийняття на роботу (навчання).

    У заяві про призначення (перерахунок) пенсії є зобов'язання пенсіонера, за яким він має своєчасно повідомити органи, що призначають та виплачують пенсію, про прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім'ї, зміну місця проживання та інші обставини, що можуть вплинути на його пенсійне забезпечення.

    Стаття 50. Утримання надміру виплачених сум пенсій. Відрахування з пенсій («Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»)

    1. Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

    2. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

    Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

    З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

    З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

    Таким чином, якщо після працевлаштування пенсіонер не повідомив про це орган Пенсійного фонду за місцем проживання і внаслідок цього утворилась переплата пенсійних сум (в період роботи виплачувалась надбавка на утриманців, проводилась індексація пенсії як непрацюючому пенсіонеру тощо), орган Пенсійного фонду має право прийняти рішення про утримання з пенсії сум переплати.

    Звичайно Ви можете письмово звернутися до пенсійного органу, щоб Вам надали копію рішення про утримання з пенсії сум переплати, яке повинно також містити і розрахунок цієї переплати.

    Однак, враховуючи, що Ви працевлаштувалися аж в серпні 2017 року (тобто 2,5 роки тому), то скоріш за все розмір переплати дійсно є таким, який Вам повідомили.

    Всього доброго.

    • Татьяна Клієнт 5 років тому

      Я правильно понимаю, что в моем случае, где не было никаких "...в період роботи виплачувалась надбавка на утриманців..."размер "переплат" равен индексации к пенсии, т.е лишнюю мне заплатили только индексацию? И эту индексацию очень легко высчитать ,как разницу полученной и назначенной пенсии (у меня на руках расчет пенсии с ПФ). И это никак не 76311,41 коп.!!! Индексация составляла копейки. А у них получается, что мне индексировали в месяц почти по 2500,00 грн.

      А может ПФ взыскивает с меняя всю сумму полученной пенсии? Очень похоже.

      • Савченко Олександр
        Савченко Олександр 5 років тому

        Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

        Татьяно, Ви написали, що пенсію по інвалідності Вам призначили у розмірі 100 % пенсії за віком.

        Однак, після працевлаштування Ви мали право лише на 50 %. Відповідно ПФУ хоче стягнути з Вас не всю суму, а половину від неї, тобто 50%, які становлять переплату. Стягувати всю суму отриманої Вами пенсії ПФУ не має права, лише 50 %.

        Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»

        Стаття 33. Розмір пенсії по інвалідності

        Частина перша статті 33: Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: особам з інвалідністю I групи - 100 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю II групи - 90 відсотків пенсії за віком; особам з інвалідністю III групи - 50 відсотків пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону.

        Частина друга статті 33: Непрацюючі особи з інвалідністю II групи, яким установлено інвалідність після досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, та особи з інвалідністю III групи за їх вибором мають право на призначення пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, обчисленої відповідно до статей 27 і 28 цього Закону, за наявності страхового стажу, зазначеного в абзаці першому частини першої статті 28 цього Закону.

        Стаття 47. Виплата пенсії

        4. У разі працевлаштування особи, якій призначено пенсію відповідно до частини другої статті 33 цього Закону (крім випадків, коли особа досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону), у період роботи пенсія по інвалідності виплачується у розмірі, передбаченому частиною першою статті 33 цього Закону.

    Татьяна Клієнт 5 років тому

    Спасибо! Теперь мне все понятно. Я забыла о том, что при трудоустройстве пенсии уже не 100% , а 50%. Конечно, я в предынфарктном состоянии, такой суммы нет и внести за раз нечего. Буду ждать исполнительный лист, пусть подают в суд.

    Еще раз спасибо! Оставила свой отзыв на сайте, надеюсь опубликуют.

    Вам удачи!

    • Савченко Олександр
      100%
      Савченко Олександр 5 років тому

      Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

      Будь ласка.

      Однак, Ви і не повинні повертати відразу всю суму.

      Чи Вам в листі повідомили, що маєте повернути все за раз?

      ПОРЯДОК повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0374-03):

      3. Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.

      Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).

      По-перше, чи надіслали Вам копію такого рішення?

      По-друге, відповідно до рішення (додаток 1) - "У разі ненадходження від пенсіонера коштів протягом місяця з дня його повідомлення про прийняття цього рішення утримувати переплату в розмірі______% пенсії щомісячно, починаючи з ____________ до повного погашення".

      Тобто, Ви розумієте, що сума переплати з вашої волі може бути повернута Вами за раз (тобто Вами добровільно).

      Однак, стягнути всю суму за раз пенсійний орган НЕ має права. Він має право утримувати переплату в розмірі______% пенсії щомісячно до повного погашення Вами такої переплати.

      Тому, Вам все-таки необхідно звернутися до пенсійного, адже все можна вирішити і без суду.

      А для Вас суд - це зайві витрати, в тому числі пов'язані з виконавчим провадженням.

      Всього доброго і зі святом Вас!

    Киншов Дмитрий Сергеевич
    Киншов Дмитрий Сергеевич 5 років тому

    Адвокат, м. Харків, 7 років досвіду

    добрий день.

    Зі святом Вас!

    Відповідно до ст. 50 зу "про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", 1. Суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

    2. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.

    Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

    З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках.

    З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

    Отже, головне, не давайте добровільної згоди на виплату переплаченої суми.

    Пф повинен буде звернутися до суду або прийняти відповідне рішення, щодо стягнення такої суми.

    Дана сума повинна бути обґрунтована.

    Отже, якщо пф прийме рішення - то потрібно буде його оскаржувати в суд. Якщо пф звернеться до суду - то необхідно буде готувати відзив на позов.

    Потрібно Дивитися як вони нарахували таку суму та взагалі - які підстави вони брали за основу. Оскільки, вони, як правило, оформляють свої рішення не відповідно до вимог закону. Або починають робити вфдрахцвання взагалф без вфдповфдного рішення.

    Якщо надана консультація вам допомогла, прошу обрати її як найкраща відповідь. Буду вдячний.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України