Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
911 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Я мав намір стати лікарем нейрохірургом з 3 курсу інституту, багато вбив для цього часу, нервів і власних збережень, для чого ? Щоб за рік до вступу на інтернатуру мене поставили перед відомом що мені треба пройти 3 роки навчання загального хірурга - який з нейрохірургією від слова зовсім нічого спільного не має, а потім за 9 місяців по спеціалізації чарівним замахом палички, я повинен стати нейрохірургом. Ладно думаю я, буду йти далі, з горем навпіл знайшов класне місце де я можу вчитися і розвиватися як нейрохірург - це без примусу праці(згідно чинного законодавства-по суті яке порушую, але по факту розвиваюсь як спеціаліст). І от в кінці 2 року інтернатури мене знову ставлять перед фактом - бюрократичної монополізації, що тепер мені треба ще 3 роки резидентури, щоб отримати кваліфікацію лікаря нейрохірурга. І от питання в тому, що наскільки мені відомо лікар резидент - не має права на відстрочку(мені особисто всеодно, де і як цьому вчитися) я розуміючи це, звертаюсь до кращого друга - в одну із славнозвісних бригад ЗСУ, і отримую відповідь, що я класний хлопець і я їм потрібен як вода - в сухий день, але вони не мають юридичного права офіційно взяти мене, оскільки в мене сертифікат звичайного хірурга. Я хочу почути думку від спеціалістів своєї справи, чи є в мене юридичні повноваження все-таки завершити навчання в цивільній чи військовій медицині, чи все таки вибрати країну де мене будуть цінувати як професійну одиницю?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (3)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
Міністерство охорони здоров’я вперше за історію української медичної освіти запроваджує лікарську резидентуру. Це — етап післядипломної медичної освіти, який триває після закінчення медичного університету й отримання сертифіката лікаря-спеціаліста.
В 2024 році навчання в резидентурі впроваджуватиметься за першою спеціальністю — «нейрохірургія».
Вступ на навчання в резидентурі відбуватиметься на конкурсних засадах. Вступити зможуть лікарі, які:
Крім того, визначені вимоги до закладів вищої освіти (наукових установ), що здійснюватимуть підготовку лікарів-резидентів, а також баз лікарської резидентури. Наприклад, заклади вищої освіти з-поміж іншого також мають мати симуляційний центр, де резиденти зможуть відпрацьовувати клінічні навички за спеціальністю лікарської резидентури, а база резидентури — забезпечити лікарів-резидентів обсягом роботи, необхідним для виконання в повному обсязі програми підготовки.
Лікарська резидентура як форма післядипломної підготовки лікарів-спеціалістів уже внесена до Законів України «Про вищу освіту», «Про освіту» та «Основи законодавства України про охорону здоров’я».
Після впровадження лікарської резидентури за лікарською спеціальністю «нейрохірургія» проведення циклів спеціалізації для отримання сертифіката лікаря-спеціаліста за цією спеціальністю припиняється.
Так, станом на зараз, на жаль, лікарі-резиденти не мають права на відстрочку.
Відповідно до статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
3. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури».
Проте, можливо є шанс розраховувати на таку відстрочку, якщо буде принятий законопроект нещодавно заявлений КМУ https://pravo.ua/v-ukraini-planuiut-zminyty-pravyl...
Звичайно, що це не станеться "завтра", але надія все ж таки присутня.
Мова у даному випадку йде про офіційне прийняття вас до ЗСУ, саме, як лікаря-нейрохірурга?
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ДЛЯ ТОГО ЩОБ СТАТИ НЕЙРОХІРУРГОМ, РЕЗИДЕНТУРА ОБОВ'ЯЗКОВА.
Міністерство охорони здоров’я вперше за історію української медичної освіти запроваджує лікарську резидентуру. Це — етап післядипломної медичної освіти, який триває після закінчення медичного університету й отримання сертифіката лікаря-спеціаліста. Основне завдання лікарської резидентури — опановування вузькоспеціалізованих професійних компетентностей у межах певної лікарської спеціальності, необхідних для самостійної професійної діяльності.
Уже в цьому році навчання в резидентурі впроваджуватиметься за першою спеціальністю — «нейрохірургія». З 2025 року кількість спеціальностей у лікарській резидентурі буде збільшуватись.
Навчання перших двох лікарів-резидентів відбуватиметься з вересня 2024 року по серпень 2027 року. Розмір щомісячної стипендії становитиме 16 000 гривень. Навчання в лікарській резидентурі починатиметься з 1 вересня і здійснюватиметься за очною (денною) формою навчання. Програми та навчальні плани підготовки в лікарській резидентурі за відповідною спеціальністю розроблятимуть заклади вищої освіти (наукові установи) із залученням представників профільних медичних асоціацій з урахуванням вимог Європейської спілки лікарів-спеціалістів та будуть опубліковані на їхніх офіційних вебсайтах. Практична частина підготовки в лікарській резидентурі становитиме щонайменше 80 % часу загальної програми.
Вступ на навчання в резидентурі відбуватиметься на конкурсних засадах. Вступити зможуть лікарі, які:
Крім того, визначені вимоги до закладів вищої освіти (наукових установ), що здійснюватимуть підготовку лікарів-резидентів, а також баз лікарської резидентури. Наприклад, заклади вищої освіти з-поміж іншого також мають мати симуляційний центр, де резиденти зможуть відпрацьовувати клінічні навички за спеціальністю лікарської резидентури, а база резидентури — забезпечити лікарів-резидентів обсягом роботи, необхідним для виконання в повному обсязі програми підготовки.
За кожним резидентом буде закріплений досвідчений керівник та клінічний куратор. Оцінювання результатів підготовки в лікарській резидентурі складатимуться з поточного, проміжного та підсумкового контролю (атестації).
Зараз підготовка лікарів-спеціалістів в Україні відбувається через проходження інтернатури (24 спеціальності) та вторинної спеціалізації (122 лікарські та 8 стоматологічних спеціальностей). Тривалість підготовки в інтернатурі становить від 1 до 3 років, на циклах вторинної спеціалізації — від 1 до 9 місяців. Цього недостатньо для підготовки лікарів-спеціалістів і такі терміни не відповідають європейським стандартам медичної освіти. Відповідно до законодавства ЄС, післядипломне навчання лікарів у середньому триває від 3 до 5 років залежно від спеціальності.
Лікарська резидентура як форма післядипломної підготовки лікарів-спеціалістів уже внесена до Законів України «Про вищу освіту», «Про освіту» та «Основи законодавства України про охорону здоров’я». Станом на 31 грудня 2022 року за даними Центру громадського здоров’я, в Україні зареєстровано 137 549 лікарів (кількість подано без врахування лікарів-інтернів), які зацікавлені в запровадженні підготовки, яка буде відповідати європейським стандартам медичної освіти. Тому впровадження лікарської резидентури, зокрема, і за вузькопрофільними високотехнологічними лікарськими спеціальностями — важливий крок із реалізації положень чинного законодавства та інтеграції української медичної освіти до європейського освітнього та медичного простору.
Після впровадження лікарської резидентури за лікарською спеціальністю «нейрохірургія» проведення циклів спеціалізації для отримання сертифіката лікаря-спеціаліста за цією спеціальністю припиняється.
МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
НАКАЗ
03.06.2024 № 949
Зареєстровано в Міністерствіюстиції України12 липня 2024 р.за № 1052/42397
Про затвердження Положення про лікарську резидентуру та внесення зміни до Переліку циклів спеціалізації та тематичного удосконалення за лікарськими та фармацевтичними (провізорськими) спеціальностями
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1052-24#Text
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас!
Я мав намір стати лікарем нейрохірургом з 3 курсу інституту, багато вбив для цього часу, нервів і власних збережень, для чого ? Щоб за рік до вступу на інтернатуру мене поставили перед відомом що мені треба пройти 3 роки навчання загального хірурга - який з нейрохірургією від слова зовсім нічого спільного не має, а потім за 9 місяців по спеціалізації чарівним замахом палички, я повинен стати нейрохірургом. Ладно думаю я, буду йти далі, з горем навпіл знайшов класне місце де я можу вчитися і розвиватися як нейрохірург - це без примусу праці(згідно чинного законодавства-по суті яке порушую, але по факту розвиваюсь як спеціаліст). І от в кінці 2 року інтернатури мене знову ставлять перед фактом - бюрократичної монополізації, що тепер мені треба ще 3 роки резидентури, щоб отримати кваліфікацію лікаря нейрохірурга. І от питання в тому, що наскільки мені відомо лікар резидент - не має права на відстрочку(мені особисто всеодно, де і як цьому вчитися) я розуміючи це, звертаюсь до кращого друга - в одну із славнозвісних бригад ЗСУ, і отримую відповідь, що я класний хлопець і я їм потрібен як вода - в сухий день, але вони не мають юридичного права офіційно взяти мене, оскільки в мене сертифікат звичайного хірурга. Я хочу почути думку від спеціалістів своєї справи, чи є в мене юридичні повноваження все-таки завершити навчання в цивільній чи військовій медицині, чи все таки вибрати країну де мене будуть цінувати як професійну одиницю?
Складна ситуація, згоден з Вами. До того ж, розділяю Ваше занепокоєння та почуття несправедливості, гніву до системи...
Зараз справді в Україні йде реформа медичної освіти, яка перейшла на європейську модель резидентури, а не інтернатури. З 2023 року МОЗ офіційно запровадило резидентуру замість інтернатури, але на практиці - це створило хаос. ЗСУ насправді зацікавлені в лікарях нейрохірургах, але правова колізія полягає в тому, що:
щоб бути мобілізованим як нейрохірург, потрібна офіційна спеціалізація (а не просто досвід чи неофіційне навчання).
Ваше офіційне звання - загальний хірург, тому юристи МО чи командири не можуть "легально" Вас оформити як нейрохірурга.
Те, що Ви досі не зламалися - вже викликає повагу. Але зараз Ви стоте перед вибором, де важливо врахувати і емоції, і логіку. Очевидно, що українська система поки що дуже сира. Якщо Ви хочете втратити ще 3+ роки на бюрократію - це Ваш вибір, але чи воно варте цього? На мій погляд, якщо Ви маєте можливість завершити шлях до нейрохірурга в Європі, де Вас цінуватимуть, не ставитимуть підніжки - це може бути правильним шляхом. Але вибір за Вами.
З повагою! Щасти Вам!