Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
911 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Маю тимчасове посвідчення 2007р зі статусом обмежено придантий в військовий час.
Дані оновлені вчасно - 09.07.2024
ВЛК з 2007 року не проходив
Успішно заброньований в жовтні 2024 року, та переброньований в лютому 2025.
2.04.2025 згенерував направлення на ВЛК
3.04.2025 отримав підтверження з датою початку 4.04.2025
До медичного закладу потрапив 7.04.2025 та отримав на реєстратурі талончик на ВЛК на 21.04.2025.
Чи виникає в такому разі порушення строків?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Олександре!
Маю тимчасове посвідчення 2007р зі статусом обмежено придантий в військовий час.Дані оновлені вчасно - 09.07.2024ВЛК з 2007 року не проходивУспішно заброньований в жовтні 2024 року, та переброньований в лютому 2025.2.04.2025 згенерував направлення на ВЛК3.04.2025 отримав підтверження з датою початку 4.04.2025До медичного закладу потрапив 7.04.2025 та отримав на реєстратурі талончик на ВЛК на 21.04.2025.Чи виникає в такому разі порушення строків?
На мій погляд, абсолютно НІ. Ви встигаєте пройти ВЛК до 05.06.2025. Те, що Вам видали талон на ВЛК аж на 21.04.2025 - не Ваша проблема, а проблема нашої системи, зокрема реєстрації на ВЛК через застосунок Резерв+. Тобто весь процес Вами розпочато вчасно, а медзаклад встановив дату проходження ВЛК згідно з внутрішнім графіком. Жодних юридичних підстав вважати це порушенням - немає. Не хвилюйтеся.
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.08.2008 № 402
Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
3.1. Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП, командирів військових частин, начальників центрів рекрутингу Збройних Сил України на підставі направлення, яке формується відповідно до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, ВЛК при ТЦК та СП за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ТЦК та СП, лікарями, які входять до складу ВЛК при ТЦК та СП. При цьому особам віком до 45 років видається направлення з метою визначення їх придатності до служби у Десантно-штурмових військах, підрозділах спеціального призначення, на підводних човнах, надводних кораблях, у морській піхоті.
Відомості з направлення, сформованого за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів, надсилаються до інформаційно-комунікаційної системи «Медична інформаційна система Збройних Сил України» шляхом електронної інформаційної взаємодії.
Контроль за направленням та проходженням військовозобов’язаними медичного огляду ВЛК покладається на керівника відповідного ТЦК та СП.
ВЛК при ТЦК та СП заводить на кожного військовозобов’язаного картку обстеження та медичного огляду (додаток 13) у паперовій формі за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров’я комунальної або державної форми власності. Картка обстеження та медичного огляду скріплюється печаткою закладу охорони здоров’я (установи), в якому ця ВЛК проводить медичні огляди.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Не хвилюйтесь, Ви нічого не порушуєте.
Згідно п. 2.8.6. наказу МОУ 402 Строки проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не можуть перевищувати 4 днів.
За необхідності направлення особи на додаткові лабораторні та інструментальні дослідження для отримання повної та об’єктивної інформації про стан її здоров’я, загальний строк проведення медичних оглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, не може перевищувати 14 днів.
Ви прийшли на ВЛК протягом 4 днів після оформлення електронного направлення, тому Ви нічого не порушуєте. Те, що в реєстратурі Вам видали талон на 21 квітня - це не є порушенням з Вашого боку, адже Ви не можете пришвидшити медичний огляд або змусити лікарів оглядати Вас.
Крім того, така дата скоріш за все через те, що Ви маєте бронювання і не підлягаєте мобілізації. Якби підстав для відстрочки у Вас не було, то пройшли б ВЛК за 1 день.
Загалом повторний медичний огляд Ви повинні пройти до 05 червня, адже Згідно Пункту 2 розділу II "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі - Закон 3621), установлено , що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".
Отже, підстав для притягнення до адміністративної відповідальності - немає. Вам головне 21 квітня явитися на ВЛК та пройти його до 05 червня.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександре!
Закон України від 12.02.2025 № 4235-IX «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» встановлює, що:
"Громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України – до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України – до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".
Положення Про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України визначає процедуру проведення військово-лікарської експертизи військово-лікарськими комісіями й поширюється на:
ВЛК визначає, чи підлягає військовозобов’язана особа мобілізації. Проходження військово-лікарської комісії необхідно для визначення придатності людини до служби. Направлення, як правило, видається у ТЦК та СП.
В МОУ підкреслюють, що громадяни зобов’язані самостійно звернутися до ТЦК та СП або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
В 25 році дещо змінили порядок проходження ВЛК, зокрема, конкретизували проведення медогляду закладами охорони здоровʼя.
Отже:
Також відбулися зміни щодо порядку оскарження постанов ВЛК відповідно до їх рівнів (ТЦК та СП, штатні, гарнізонні, госпітальні).
В роз'ясненнях, як і в Законі наголошується, що чоловіки віком від 18 до 60 років, що мали статус обмежено придатний мають повторно пройти ВЛК до 5 червня 2025 року.
Отримати направлення на ВЛК можна:
Ступінь придатності до військової служби встановлюється ВЛК відповідно до розкладу хвороб, пояснення до розкладу хвороб та таблиці додаткових вимог до стану здоровʼя, згідно з додатком 1, 2, 3 Положення про Військово-лікарську експертизу в ЗСУ.
Порядок проходження ВЛК передбачає, що з метою точного встановлення стану придатності людини, комісія повинна проводитись послідовно. Розказуємо, що треба, щоб пройти ВЛК та які етапи для цього передбачені.
Після вручення відповідної повістки, військовозобов’язана особа повинна прийти до ВЛК для проходження комісії, яка включає — медичний огляд та психологічну діагностику, зокрема:
Загальний термін проходження ВЛК для усіх військовозобовʼязаних нині становить 14 днів. Цей період може бути обмежений чотирма днями, якщо немає потреби забезпечення більш детального медичного обстеження та об'єктивної оцінки стану здоров'я військовозобов'язаних, що є повністю здоровими. У разі необхідності додаткових обстежень або консультацій, за направленням представника комісії, цей період може бути продовжений на увесь період до обстеження (у тому числі з урахуванням черг у медичних установах).
Отже, якщо Ви з'явитесь на проходження ВЛК 21 квітня цього року Ви в будь якому випадку втигнете його пройти до 5 червня.
В самому кінці проходження ВЛК військовозобов’язаний іде до свого ТЦК та СП із заповненою карткою медичного огляду (можна зробити копію) та висновком комісії. Тобто, після того, як людина пройде медичний і психологічний огляд, вона отримає направлення на ВЛК у військовій частині. Тут визначать здатність до військової служби, а також встановлять категорію придатності.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ВИ НІЧОГО НЕ ПОРУШИЛИ.
У квітні 2024 року в Україні було скасовано статус "обмежено придатний". Громадяни, які до 4 травня 2024 року були визнані обмежено придатними до військової служби, зобов'язані пройти повторний медичний огляд для визначення їхньої придатності до служби. Первинно цей термін був встановлений до 4 лютого 2025 року, але з огляду на велику кількість громадян, які не встигли пройти ВЛК, Верховна Рада України продовжила строки.Тому новий термін проходження ВЛК для обмежено придатних осіб встановлено до 5 червня 2025 року. Це означає, що особи яким було скасовано статус "обмежено придатний" мають у становлений строк отримати нову ступінь про придатність до військової служби аби не отримати адмін. штраф чи іншу відповідальність встановлену законом.
---
В газеті «Голос України» 14.02.2025 опубліковано Закон України від 12.02.2025 № 4235-IX «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» (далі – Закон № 4235) встановлює, що:
"громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України – до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України – до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду".
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ОЛЕКСАНДРЕ! На жаль у зв"язку зі змінами в законодавстві, Ви маєте пройти ВЛК для визначення придатності до військової служби до 05 червня 2025 року. У разі непроходження ВЛК до зазначеної дати, можуть бути проблеми з бронюванням після грудня 2025 року. Якщо до цього ТЦК не направляло Вам повістку на ВЛК - то порушення правил обліку у Вас немає, адже редакція до 15.02.2025 р. не передбачала обов"язку САМОСТІЙНО забезпечити свій переогляд без ініціативи ТЦК висловленої шляхом вручення направлення на ВЛК, попередньо викликавши Вас повісткою. Тобто Ви нічого не порушили.
Закон України від 21.03.2024 № 3621-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист" (пункт 2 Розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення") скасував статус «обмежено придатний» та передбачив, що громадяни, визнані раніше обмежено придатними, мають пройти повторний медичний огляд. Зробити це слідтреба було впродовж дев'яти місяців з дня набрання чинності закону, тобто до 04.02.2025. Проте, Закон України від 12.02.2025 № 4235-IX (набрав чинності з 15.02.2025 р.) подовжив строк проходження ВЛК для обмежено придатних до 05.06.2025.
Якщо раніше закон не унормовував, що саме військовозобов"язаний має пройти ВЛК самостійно, що давало привід стверджувати, що саме ТЦК та СП має забезпечити переогляд шляхом направлення / вручення повістки, то зараз законодавець чітко врегулював, що саме військовозобов"язаний має пройти ВЛК.
Відповідно до змін з 15.02.2025 р.
II. Прикінцеві та перехідні положення
2. Установити, що громадяни України віком від 25 до 60 років, які були визнані обмежено придатними до військової служби до набрання чинності цим Законом (крім осіб, визнаних в установленому порядку особами з інвалідністю), з дня набрання чинності цим Законом зобов’язані до 5 червня 2025 року пройти повторний медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби. Такі громадяни зобов’язані самостійно звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти Служби безпеки України - до Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, військовозобов’язані та резервісти розвідувальних органів України - до відповідного підрозділу розвідувальних органів України) або через електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста з метою отримання направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.
{Пункт 2 розділу II в редакції Закону № 4235-IX від 12.02.2025}
Тобто, на жаль бронювання чи відстрочка (окрім як наявність інвалідності) не є підставою для непроходження ВЛК самостійно до 5 червня 2025 року.
З 4 березня 2025 року направлення на ВЛК можна отримати в РЕЗЕРВ+ без тягаря явки до ТЦК та ризику бути протиправно мобілізованим.
https://mod.gov.ua/news/elektronni-napravlennya-na...
Електронне направлення на військово-лікарську комісію, яке військовозобов’язані можуть самостійно сформувати в Резерв+, тепер містить точну дату та місце проходження медогляду. Функція вже доступна в актуальній версії застосунку.
Міноборони заявляє, що нововведення є частиною масштабної реформи ВЛК, яка передбачає цифровізацію процедур і вдосконалення нормативно-правової бази. Відповідні зміни затверджені наказом Міністерства оборони України №4 від 3 січня 2025 року "Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0027-25#Text
Згідно з документом, керівники ТЦК та СП, а також начальники центрів рекрутингу ЗСУ формуватимуть направлення на ВЛК в електронній формі засобами Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів Оберіг. Громадяни зможуть подати запит та отримати цей документ у застосунку Резерв+.
Електронні направлення доступні як для тих, хто самостійно бажає пройти комісію, так і для тих, хто вже отримав паперову повістку на ВЛК. Достатньо лише оформити запит у застосунку.
За потреби можна буде отримати (сформувати) паперову версію направлення, роздруковану з реєстру. В такому разі документ обов’язково матиме QR-код з усією необхідною інформацією та реєструватиметься у журналі відповідно до вимог, встановлених урядовою постановою від 16 травня 2024 року №560.
Також зберігається можливість отримання паперового направлення за формою, наведеною у додатку 11 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою КМУ №560.
Але щиро раджу скористатися саме Резерв+, щоб не наражати себе на витрату часу на спілкування з працівниками ТЦК, які не завжди і не всі в темі актуальних вимог законодавства та часто зловживають, в тому числі шляхом примусової мобілізації заброньованих.
Ви скористалися цим сервісом і матимете змогу пройти ВЛК за електронним направленням. Фактично після проходження ВЛК - дані мають бути внесені в систему автоматично, що позбавляє Вас обов"язку йти в ТЦК і після проходження ВЛК для повідомлення їх про це.
Однак цей момент уточніть, щоб ТЦК помилково не ввів Вам дані про розшук та порушення правил обліку і в подальшому не перешкодив перебронюванням.
Згідно з пунктом 31 Порядку бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою КМУ від 27 січня 2023 р. № 76 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 р. № 1332) (зі змінами станом на 02.04.2025 р.),
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/76-2023-%D0%BF...
Надана відстрочка підлягає анулюванню в разі:
1) закінчення строку її дії;
2) завершення критично важливим підприємством виробництва товарів, виконання робіт і надання послуг для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
3) позбавлення підприємства, установи, організації статусу критично важливого підприємства, критично важливої установи державним органом, який прийняв рішення про визначення їх критично важливою установою;
4) ліквідації органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи;
5) звільнення військовозобов’язаного з органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи (крім звільнення з посади з подальшим призначенням на іншу посаду в межах одного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, критично важливого підприємства, критично важливої установи);
6) тимчасового припинення дії трудового договору військовозобов’язаного з критично важливим підприємством, критично важливою установою;
7) обґрунтованого подання керівника органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування засобами Порталу Дія;
8) обґрунтованого подання керівника критично важливого підприємства, критично важливої установи, але не частіше ніж один раз на п’ять календарних днів засобами Порталу Дія;
{Підпункт 8 пункту 31 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 233 від 28.02.2025}
9) надання відстрочки з інших причин, визначених статтею 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;
10) припинення укладеного договору (контракту) або закінчення строку призначення - для працівників спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України;
11) невиконання оператором протимінної діяльності протягом шести місяців робіт з розмінування (гуманітарного розмінування) за сертифікованим процесом (процесами) на основі інформації, поданої Центром протимінної діяльності;
12) невідповідності військовозобов’язаного умовам, зазначеним в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку;
13) звільнення з посади священнослужителя (за заявою ДЕСС в електронній формі про анулювання бронювання військовозобов’язаного працівника, що формується на основі інформації, поданої юридичною особою - релігійною організацією);
{Пункт 31 доповнено підпунктом 13 згідно з Постановою КМ № 1498 від 26.12.2024}
14) виключення суб’єкта господарювання з переліку, зазначеного в абзаці п’ятнадцятому пункту 5 цього Порядку, або працівника суб’єкта господарювання із складу бригади, зазначеної в абзаці п’ятнадцятому пункту 5 цього Порядку.
{Пункт 31 доповнено підпунктом 14 згідно з Постановою КМ № 242 від 04.03.2025}
ТОБТО, Порядок бронювання не передбачає позбавлення (анулювання) броні до строку на який її надано (станом на зараз принаймні), крім випадків, наведених вище у підпунктах 1 - 14 пункту 31 Порядку.
Але бажано все ж ВЛК пройти, бо до Вас можуть бути застосовані "санкції" ТЦК у вигляді оголошення в розшук для доставки до ТЦК з метою оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення та штраф згідно зі ст. 210 КУпАП за порушення правил військового обліку - від 17 тисяч грн.
ОТЖЕ, Ваші дії правомірні і порушень правил обліку та законодавства з Вашого боку немає.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин