Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
910 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня!
Мій медичний стан:
- Маю кератоконус обох очей 3 ступеня, діагностований ще у 2019 році
- Тоді ж (у 2019) пройшов операцію крослінкінг на обидва ока
- Щороку проходжу планові обстеження, які підтверджують діагноз. Маю всі папери на руках.
- Додатково маю захворювання щитовидної залози (тиреотропний тиреоїдит), приймаю замісну терапію 75 мг щоденно. Але то здається нічого не дає
Юридичні підстави:
Згідно статті 26 Розкладу хвороб, мій діагноз очей передбачає повне виключення з військового обліку. Розумію, що наші правопорядні ТЦК "не дуже" зацікавлені у знятті когось з обліку, але все ж..
Мої питання:
1. Якими саме нормативно-правовими актами та критеріями керується ВЛК при встановленні ступеня кератоконусу, враховуючи відсутність єдиної стандартизованої методики в Україні щодо визначення ступеню цього захворювання?
2. Наскільки реально зараз отримати виключення з обліку? Чи були у вашій практиці схожі випадки останнім часом?
3. Через додаток "Резерв+" можна отримати направлення на ВЛК. І потім категорію придатності без візиту до ТЦК та СП. Як це працює на практиці?
4. Для підтвердження мого діагнозу потрібна кератопограма (дослідження кривизни рогівки), яке в Києві робить лише одна напівдержавна клініка. Мене напевно туди направлять, якщо запишусь на ВЛК за місцем прописки?
5. У додатку "Резерв+" мені світиться повідомлення про порушення правил обліку (скоріш за все, залишали повістку за вказаною адресою). Чи вплине це на процес проходження ВЛК і можливість виключення з обліку?
6. Що можна зробити для збільшення шансів на позитивне рішення? Можливо, варто лягти в стаціонар зі скаргами на погіршення зору?
Дякую!
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Антоне!
Згоден з Вами, зараз це доволі проблемне та довготривале питання.
ВЛК не буде встановлювати Вам ступінь кератоконусу. ВЛК буде ознайомлюватися із наявними в Вас медичними документами та за потреби направить Вас на додаткове обстеження. Керується ж ВЛК у своїй діяльності Наказо МОУ №402.
Згідно із главою 3 розділу II Наказу МОУ №402:
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Згідно із статтею 26 РХ до пункту "а" віднесені різко виражені хвороби з прогресуючим, значно вираженим зниженням зорових функцій та частими загостреннями на обох очах.
Відповідно до Додатку 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (пункт 1.2 глави I розділу II):
VII. Хвороби ока та придаткового апарату (Н00-Н59), їх наслідки
Усі випадки діагностованого зниження зору обов’язково мають бути підтверджені та пов’язані з відповідними захворюваннями органу зору або центральної нервової системи.
Значним зниженням зорових функцій вважається гострота зору з максимально переносимою корекцією до 0,2;
помірним зниженням зорових функцій вважається гострота зору з максимально переносимою корекцією вище 0,2 до 0,5.
Стаття 26: передбачає хронічні, важко виліковні або невиліковні захворювання запального, інфекційного, дегенеративного, дистрофічного та іншого походження.
До пункту «а» належать:
"кератоконус III або IV стадії на обох очах".
Реально, якщо на те дійсно є підстави, проте, це може зайняти доволі багато часу.
По-перше, псля огляду ВЛК ТЦК свідоцтво про хворобу направляють на перевірку до обласної ВЛК, далі на затвердження до штатної ВЛК (ЦВЛК або РВЛК). Весьт процес станом на сьогодні займає приблизно півроку й це з уразхуванням того, що Ваше свідоцтво не повернуть, наприклад, із-за неправильного отступу між абзацами. Маю клієнтів, які чекають й по року, на жаль.
Так, Ви можете отримати направлення через застосунок "Резерв+" та пройти ВЛК без попереднього звернення до ТЦК. Після проходження ВЛК ТЦК результати медичного огляду будуть направлені до ТЦК. Далі Вам прийдеться чекати на затвердження штатною ВЛК.
З приводу виключення Вас з військового обліку, то законодавством визначено, що для того Ваша присутність в ТЦК не потрібна. На практиці дана норма працює не завжди.
Згідно Постанови КМУ №560:
"74-3. У разі коли військовозобов’язані та резервісти самостійно виявили бажання пройти медичний огляд, вони можуть подати запит засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.
За наявності підстав для проходження медичного огляду направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду в електронній формі формується з використанням відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов’язаних та резервістів, протягом одного календарного дня з дня подання військовозобов’язаним або резервістом такого запиту з урахуванням вимог абзацу першого пункту 74-1 цього Порядку.
Сформоване за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів направлення надсилається до електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного та резервіста.
Сформоване на запит військовозобов’язаного або резервіста направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду вважається отриманим таким військовозобов’язаним або резервістом у день надсилання цього направлення в електронний кабінет призовника, військовозобов’язаного та резервіста.
У сформованому направленні на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду зазначаються інформація згідно з вимогами законодавства щодо відповідальності громадян за ухилення від військової служби під час мобілізації, у тому числі за ухилення від проходження медичного огляду за направленням районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, та строк завершення медичного огляду.
76. Документально оформлені результати проходження резервістом або військовозобов’язаним медичного огляду військово-лікарської комісії доставляються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки не пізніше ніж протягом наступного дня після винесення рішення (постанови) про придатність резервіста або військовозобов’язаного до військової служби.
77. Рішення (постанову) військово-лікарської комісії щодо придатності резервіста або військовозобов’язаного до проходження військової служби під час мобілізації вноситься до бази даних Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів не пізніше ніж протягом наступного дня з дня надходження відповідного рішення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки".
Відповідно до Постанови КМУ №1487:
"81. Взяття на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пунктах 15, 15-1 цього Порядку та підпункті 10-1 пункту 1 додатка 2). При цьому взяття на військовий облік здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України (паспорта громадянина України для виїзду за кордон у випадку подання заяви про взяття на військовий облік через закордонну дипломатичну установу України згідно з підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2) та військово-облікового документа у разі, якщо він видавався та не був втрачений.
Особиста присутність призовників, військовозобов’язаних та резервістів для зняття або виключення з військового обліку у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів не обов’язкова".
Якщо потрібно буде відповідне обстеження, й у Києві є тільки одна лікарня, яка робить останнє, то так, напевно. Проте, з урахуванням того, що Ви хворієте вже 6 років та маєте достатньо медичних документів, можливо, в тому не буде потреби.
Ні, це немає відношення до проходження ВЛК та виключення з обліку. Проте, врахуйте, якщо стрічка в Резерв+ червона - це означає, що Ви у розшуку ТЦК й можете бути доставлені до ТЦК працівниками НПУ.
Як на мене у Вас і так є шанси на позитивне рішення. Проте, перебування у державній лікарні на лікуванні ніколи не завадить перед проходженням ВЛК, тим паче, що статтею 26 РХ визначено, що до пункту "а" віднесені хвороби з частими загостреннями на обох очах.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіАнтон, додатково до моєї відповіді з приводу статті 13 РХ.
Відповідно до Додатку 2 до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (пункт 1.2 глави I розділу II):
До пункту «а» належать:
тяжка форма цукрового діабету: інсулінозалежний з лабільним перебігом (часті, більше двох, кетоацидотичні або гіпоглікемічні стани), наявністю ускладнень (проліферативна стадія ретинопатії, генералізована симетрична полінейропатія, хронічна сенсорно-моторна або автономна нейропатія, нефропатія в стадії протеїнурії більше 0,5 г/добу та розвитком ниркової недостатності, макроангіопатія) або наявністю потреби в застосуванні більше 60 одиниць інсуліну на добу для досягнення стану субкомпенсації вуглеводного обміну;
рецидивуючий тиреотоксикоз важкого ступеня (схуднення, екзофтальм, задуха у спокої, частота пульсу більше 120 ударів на хвилину та порушення серцевого ритму);
тяжкі форми гіпотиреозу, що потребують призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні 125 мкг на добу та більше;
нецукровий діабет, що потребує постійного проведення замісної терапії.
До цього пункту належать також усі хвороби залоз внутрішньої секреції (гіпофізу, наднирників, паращитоподібної та статевих залоз), які супроводжуються відповідними клінічними проявами та відхиленнями в лабораторних показниках; потребують тривалого (більше 1 року) патогенетичного лікування.
До пункту «б» належать:
цукровий діабет середньої тяжкості: наявність ускладнень (непроліферативна стадія ретинопатії, дистальна нейропатія з больовим синдромом, мікро- та макроангіопатія), яка потребує застосування до 60 одиниць інсуліну на добу для компенсації вуглеводного обміну або пероральних цукрознижуючих препаратів;
тиреотоксикоз середнього ступеня тяжкості (зниження ваги тіла більше 20 % початкової, тахікардія до 120 ударів на хвилину, характерні очні симптоми);
захворювання щитоподібної залози з гіпотиреозом середнього ступеня тяжкості, що потребує призначення в складі замісної терапії тиреоїдних гормонів у дозуванні від 75 до 124 мкг на добу".
Отже, за статтею 13 РХ Вас можуть визнати "придатним до ТЦК...". На жаль, ВЛК не враховує всі Ваші наявні захворювання у сукупності й тому визначає ступінь придатності по кожному захворюванню окремо.
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВОГО ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.
Проходження медичного огляду під час мобілізації регулюється пунктом 3 глави II Наказу МО від 14.08.2008 року №402.
Зокрема, відповідно до підпункту 3.4 перед оглядом проводиться загальний аналіз крові, в тому рахунку на ВІЛ, гепатит, цукор, загальний аналіз, визначається група крові, резус, проводиться рентген, а особам за 40 років обов’язково вимірюють тиск та проводиться ЕКГ.
Відповідно до підпункту 3.5 до початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.
А військовозобов’язаний під час проведення медогляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою №025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року №110, виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в електронній базі.
Є медична книжка, а є ЕСОЗ ― електронна система охорони здоров’я. І медичну книжку, і онлайн-документацію лікарі зобов’язані оглядати. У пункті 3.5 Положення чітко зазначено, що військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду повинен надати членам ВЛК медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/О, затверджену наказом МОЗ України 14 лютого 2012 року, якщо така інформація відсутня в системі ЕСОЗ. Ця система була введена нещодавно, тому там немає того переліку захворювань, які мають бути( відображені у паперовій медичній документації.
Долучіть заявою до особової справи всі без винятку лікарські виписки, висновки, заключення та виписку з амбулаторної картки. Зверніть увагу: виписку з амбулаторної книги ви не просто можете надати, ви зобов’язані це зробити. Для чого – зараз зрозумієте.
Спеціалісти, які входять до складу ВЛК, не ставлять діагнозів, а лише дають експертну оцінку стану особи та ступеня порушень функцій організму. Тобто, діагнози встановлюються до медогляду ВЛК, або за її направленням.
Закріплено колегіальний порядок встановлення (підтвердження) діагнозу при результатах попередніх досліджень та наявних документів. Огляд та прийняття рішення здійснюється консиліумом за участі провідних (головних) медичних фахівців.
Якщо спростимо, то вашу придатність ВЛК визначає за діагнозами, які ви подали або при додатковому обстеженні, коли вас направляє сама ВЛК.
Пункт 72 Постанови Кабміну №560 від 14.05.2024 року:
«У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ТЦК та СП».
Тобто, якщо ви не погоджуєтеся з довідкою ВЛК, вам потрібно зазначити, що ви будете писати заяву про направлення на повторний огляд.
---
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підпункт 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення).Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (п.п. 2.3.5 п. 2.3 глави 2 розділу І Положення).
Законодавством передбачено можливість оскарження постанов ВЛК у досудовому порядку. Зокрема, відповідно до абзацу 3 пункту 2.12 наказу Міноборони № 402, у спірних питаннях, пов'язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, питаннях контролю за об'єктивністю висновків лікарів, за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад.
Досудовий порядок оскарження передбачає перегляд постанови ВЛК вищою інстанцією за принципом інстанційності:
1. Постанови ВЛК районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можна оскаржити до ВЛК області або м. Києва.
2. Перегляд постанов підпорядкованих ВЛК (ВЛК областей) мають право здійснювати ВЛК регіонів.
3. Постанови будь-яких ВЛК має право переглядати Центральна ВЛК, яка є керівним органом.
За наслідками розгляду заяви вища інстанція ВЛК може прийняти рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду з метою остаточного вирішення питання щодо придатності до військової служби.
Для оскарження постанови ВЛК у досудовому порядку необхідно підготувати відповідну заяву про перегляд такої постанови та додати всі необхідні документи, видані військово-лікарською комісією. У заяві важливо чітко викласти підстави для оскарження, наприклад, непомічену хворобу, помилку ВЛК у встановленні причинного зв'язку захворювання тощо.
Крім досудового порядку, постанови ВЛК можуть бути оскаржені й у судовому порядку відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ). Оскарження рішень ВЛК у суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства, оскільки ВЛК є органами військового управління, які виконують владні управлінські функції.
Строки для оскарження регулюються статтею 122 КАСУ:
1. Три місяці з дня вручення відповідного рішення за результатами розгляду заяви щодо оскарження постанови, тобто у разі попереднього застосування досудового порядку. Цей строк починає свій перебіг із дня вручення рішення вищої інстанції ВЛК за результатами розгляду заяви про перегляд постанови.
2. Шість місяців із дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто з дня винесення відповідної постанови ВЛК.
Вимоги до позовної заяви та необхідні додатки подаються з урахуванням вимог статей 160 і 161 КАСУ. Зокрема, позовна заява має містити:
До заяви мають бути додані копії оскаржуваної постанови ВЛК та документи, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги (наприклад, медичні висновки, довідки тощо).
Верховний Суд у своїй практиці виробив низку важливих позицій щодо оскарження постанов військово-лікарських комісій. Зокрема, у постанові від 12 червня 2020 року у справі № 810/5009/18 Верховний Суд висловив такі ключові положення:
1. Судовий контроль за рішеннями ВЛК здійснюється в межах компетенції адміністративних судів. Суд не може підміняти собою ВЛК та самостійно визначати ступінь придатності до військової служби, однак має право оцінити повноту й об'єктивність проведеного медичного огляду та встановлення причинного зв'язку захворювання.
2. Суд зобов'язаний перевірити дотримання процедури проведення медичного огляду та прийняття рішення ВЛК, а також проаналізувати наявність усіх необхідних документів, на підставі яких приймалося рішення.
3. У випадку встановлення судом недоліків у процедурі проведення медичного огляду або прийняття рішення ВЛК, постанова ВЛК може бути визнана незаконною та скасована із зобов'язанням провести повторний медичний огляд.
4. Суд не має права самостійно встановлювати причинний зв'язок хвороби з проходженням військової служби або визначати ступінь втрати працездатності. Це належить до компетенції ВЛК.
Обґрунтуйте свій позов такими міркуваннями:
1) При проведенні медичного огляду позивача членами ВЛК не було дотримано встановленої Положенням № 402 процедури. Зокрема, у медичній картці позивача відсутні результати обов'язкових досліджень - рентгенологічного, аналізів крові та сечі, електрокардіограми тощо, що свідчить про неповний медогляд і порушення вимог законодавства.
2) Спірне рішення ВЛК про непридатність позивача до військової служби прийнято необґрунтовано, без урахування всіх наявних матеріалів справи та обставин. Воно є непропорційним можливому обмеженню прав особи та таким, що не забезпечує належного балансу приватних і публічних інтересів. Відповідач (ВЛК) не довів правомірність свого рішення.
3) Хоча питання визначення придатності до військової служби є дискреційним повноваженням ВЛК, проте оскільки оскаржуване рішення прийнято з порушенням встановленої законом процедури, воно підлягає скасуванню судом.
4) Суд не має компетенції для оцінки правильності медичних висновків ВЛК щодо діагнозу та ступеня придатності особи до військової служби. Однак суд уповноважений перевіряти законність самого рішення ВЛК в частині дотримання встановленої процедури його прийняття.
---
ПО ВАШІЙ СИТУАЦІЇ:
Я ВАМ НАДАМ КОНСУЛЬТАЦІЮ З ЮРИДИЧНОЇ ТОЧКИ ЗОРУ, БО МЕДИЧНА СТОРОНА ВАШОГО ПИТАННЯ НЕ В МОЄЇ КОМПЕТЕНЦІЇ (Я НЕ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ).
СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ ТА ПРИДАТНІСТЬ ДО ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ВИЗНАЧАЄ ТІЛЬКИ ВІЙСЬКОВО - ЛІКАРСЬКА КОМІСІЯ.
Постанови ВЛК приймаються на підставі (Наказ МОУ 402) Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).
ВАША ХВОРОБА Є В ПЕРЕЛІКУ, АЛЕ СТУПІНЬ ПОРУШЕННЯ ФУНКЦІЙ ВАШОГО ОРГАНІЗМУ МОЖЕ ВСТАНОВИТИ ТІЛЬКИ ЛІКАР-ФАХІВЕЦЬ ПОРІВНЯВШІ ВАШІ ПОКАЗНИКИКИ З ДОДАТКАМИ ТА ВИМОГАМИ НАКАЗУ МОУ 402.
ЗРОБИТИ ЦЕ ОНЛАЙН НЕ ЗМОЖЕ НАВІТЬ ЛІКАР.
---
МАЙТЕ НА УВАЗІ:
- Тут є багато нюансів. У принципі, людина може одразу звернутися до суду. Це конституційне право особи. Але ― суд не має права заміняти лікарів і давати висновок про наявність чи відсутність хвороби та про придатність чи непридатність до військової служби. Суд ухвалює рішення лише в одному порядку ― чи дотримано процедуру проведення цього медичного огляду. Найбільш розповсюджена підстава для оскарження рішень ВЛК є те, що ці комісії не визначають в індивідуальному порядку пристосованість військовозобов’язаного до виконання того чи іншого роду діяльності. Часто-густо цю індивідуалізацію не зазначають у висновках ВЛК. А вона має бути. Тому що квінтесенція діяльності ВЛК ― індивідуалізація. Вони оглядають не скопом усіх людей, а вивчають кожного індивідуально і встановлюють висновок конкретно по цій людині.Бувало таке, що військовозобов’язані зверталися зі скаргами на ВЛК гарнізонного рівня до вищої ВЛК, але ці скарги розглядалися не в порядку 402-го Наказу, а в порядку закону про звернення громадян. Мовляв, ми перевірили, все нормально, ти придатний, іди на службу. Це незаконно, тому що вища ВЛК зобов’язана дати свій висновок, оформлений не у вигляді відповіді на звернення громадян, а у вигляді постанови. Річ у тім, що довідка ВЛК ― це письмове втілення постанови військово-лікарської комісії. Тому що ВЛК ухвалюють свої рішення у вигляді постанов. Ці постанови записуються у спеціальному журналі, а звідти оформлюються у вигляді довідок, які мають видавати військовозобов’язаному.
- Важливий момент для військовозобов’язаних. Часто буває так, що людину оглянула медкомісія в тому чи іншому ТЦК, визначила ступінь його придатності до військової служби, але письмову довідку про це йому не дала. Ми говорили, що рішення ВЛК оформлюють постановою, а на руки обстеженому військовозобов’язаному мали б видавати паперову довідку. ВЛК дуже не хочуть цього робити, адже часто неналежним чином проводять медичний огляд і розуміють, що їхній висновок у певних випадках не відповідає об’єктивному стану здоров’я людини, а отже, в подальшому можуть виникати різні проблеми. Приміром, людина старша за 40 років, а офтальмолог не перевірив очний тиск, хоча Положення вимагає це зробити.
Підсумок:По-перше, треба пам'ятати, що для лікарів не є важливою наявність чи відсутність хвороби, а важливо ― чи отримувала людина лікування від цієї хвороби та яким чином ця хвороба впливає на функції організму.По-друге ― обов'язково треба мати з собою всі медичні документи в усіх формах, для того щоб лікарі могли належним чином все це дослідити.По-третє ― після проходження медичного огляду, в разі незгоди з висновками лікарів, людина має право оскаржити висновки як в адміністративному, так і судовому порядку.---ЩЕ РАЗ!Для успішного оскарження рішення ВЛК критично важливо мати повний пакет необхідних документів:- Копія оскаржуваного рішення ВЛК
- Медична документація, що підтверджує стан здоров’я (виписки з історії хвороби, результати обстежень, висновки лікарів)
- Попередні рішення ВЛК (якщо такі були)
- Інші документи, що можуть підтвердити вашу позицію (наприклад, висновки незалежних медичних експертів)
Рекомендується завчасно зібрати всі необхідні документи та зробити їх копії.При оскарженні рішення ВЛК важливо чітко та аргументовано викласти свою позицію. Рекомендації:- Посилайтеся на відповідні норми законодавства та медичні стандарти
- Будьте послідовні та логічні у викладенні аргументів
Пам’ятайте, що ваші аргументи повинні бути зрозумілими не лише для медичних фахівців, але й для юристів та суддів.Заява подається особисто заявником або його адвокатом до вищестоящої ВЛК або ЦВЛК засобами поштового звʼязку або особисто. Підтвердженнями отримання такої заяви є лист-опис з пошти або вхідний номер кореспонденції.Можете для початку подати скаргу в ту ВЛК, рішення котрої Ви оскаржуєте. Скарга повинна бути подана у письмовій формі, в якій детально зазначаються причини незгоди з рішенням. До заяви необхідно додати медичні документи, що підтверджують новий медичний стан або помилки в попередніх висновках.ЗРАЗОК:Центральна медична військоволікарська комісія02000, м. Київ, б-р. Лесі Українки, 10А___ (ПІП, рік народження, адреса, контактний номер телефону)СКАРГАЯ, ___ (ПІБ)відповідно до постанови військово-лікарської комісії №___ від___202_р. мені було поставлено діагноз ___ (вказати діагноз) та визнано ___ (придатним) за статтею ___ Наказу МОЗ України №402 від 14.08.2008 року.Я не погоджуюсь з даним висновком, вважаю його помилковим, оскільки стан мого здоров’я не дозволяє мені проходити військової служби, а тому я маю бути визнаним непридатним для проходження військової служби.На підтвердження незадовільного стану мого здоровʼя надаю відповідні медичні висновки цивільних лікарських установ.Дана обставина підтверджується історією хвороби та лікування.Крім того, дана інформація підтверджується і Висновком медичного обстеження №___ від ___ (за необхідності слід провести в цивільній лікарні).Таким чином, у відповідності до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 р.:ПРОШУ:- Скасувати Постанову ВЛК №___ від ___.
- Назначити та провести повторний медичний огляд.
- Винести Постанову, якою визнати мене обмежено непридатним для проходження військової служби (придатним для військової служби в частинах забезпечення).
Про результати розгляду скарги повідомити листом на ім’я ___ за адресою: ___, чи по тел. ___.Додатки- Копія постанови ВЛК №___ від ___.
- Копія висновку медичного обстеження №___ від ___. (за наявності).
- Інші підтверджуючі медичні документи (за наявності).
___ 20__ року (підпис) / (Прізвище та ініціали)---ЩЕ ОДНЕ!
Міністерство оборони України наказом №686 затвердило значні зміни до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 07 листопада 2024 р. за N 1674/43019):
https://ips.ligazakon.net/document/RE43019?an=2
Одна з ключових змін – скасування правила про виключення з військового обліку військовозобов'язаних, визнаних непридатними до військової служби. Аналогічно не будуть виключатися з обліку військовослужбовці, визнані непридатними.
До прикладу, в п. 22.1 Положення про те, що постанови ВЛК щодо військовослужбовців, які визнані непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців, повинні бути реалізовані негайно, прибирається норма про їх виключення з військового обліку.
У п. 22.5, який встановлював, що свідоцтво про хворобу під час дії особливого періоду складається на військовозобов’язаних, визнаних непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, аналогічно – прибирається норма про виключення з обліку.
Наразі не досить зрозуміло, як відповідні зміни про скасування правила про виключення непридатних з військового обліку, які внесені наказом №686 до Положення про ВЛК, відповідають Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
Адже відповідно до статті 37 цього закону виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) ТЦК підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
Нагадаю, що після змін, внесених законом про посилення мобілізації у травні 2024 року, цей закон передбачає, що у громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4, тобто, зокрема і непридатного, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Отже, якщо такі непридатні чоловіки не виключаються з обліку після відповідного рішення, виникає питання, як ці новели узгоджуються із законом про військовий обов’язок і які дані тоді мають вноситися до військово-облікового документа.
ОТЖЕ ВИ ЗАЛИШИТИСЯ НА ВІЙСЬКОВОМУ ОБЛІКУ В БУДЬ-ЯКОМУ РАЗІ.
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Так, згідно Пояснень щодо застосування статті 26 Розкладу хвороб (додаток 2) Вам повинні встановити пункт А, який передбачає непридатність до військової служби.
Так як Ви претендуєте на виключення з військового обліку, то при перш за все Вам потрібно, щоб Ваші діагнози були підтверджені належними медичними документами. Як правило це форма первинної облікової документації № 028/о “Консультаційний висновок спеціаліста”, історія хвороби, Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о.
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Якщо Ви явитесь до ВЛК без медичних документів, то існує ризик, що лікарі ВЛК автоматично запишуть Вас в категорію придатних. Якщо Ви натрапите на відповідального лікаря, то Вас направлять на додаткові обстеження в заклад охорони здоров'я.
Згідно пункту 3.11. Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України у разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
У Вас діагноз, який підпадає під виключення, тому ВЛК повинні прийняти відповідне рішення. На жаль, воно потребує затвердження в обласній ВЛК, а потім в штатній. На практиці, це може тривати від 2 до 4 місяців.
Якщо ВЛК прийме неправомірне рішення про придатність, то Ви можете оскаржити його у досудовому та судовому порядку.
Підставами для оскарження є:
Є два варіанти досудового оскарження:
1. Ви подаєте керівнику ТЦК заяву про незгоду з рішенням ВЛК та вимогою направити Вас на медичний огляд до обласної ВЛК, адже згідно пункту 72 постанови КМУ 560 у разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та Севастопольському міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
2. Ви рекомендованим листом відправляєте заяву-скаргу на рішення ВЛК до голови обласної ВЛК. Згідно п. 3.3. Положення Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
На практиці буває таке, що ВЛК знаходиться в самому ТЦК і Ви повинні особисто явитися туди і пройти медичний огляд.
Якщо ж ВЛК знаходиться в закладі охорони здоров'я, то результати та рішення ВЛК повинні надсилатись до ТЦК без Вашої участі.
Цілком можливо. Проте, якщо Ви маєте медичні документи за 2024 рік, то цілком можливо, що ВЛК винесе своє рішення на підставі наявної документації.
Згідно законодавства це не впливає на процес проходження ВЛК. Проте, Вас можуть притягнути до адміністративної відповідальності або здійснювати психологічний, що в раі неоплати штрафу Вас не виключать з обліку.
Вам потрібно, щоб Ваш діагноз був підтверджений належними медичними документами. Як правило це форма первинної облікової документації № 028/о “Консультаційний висновок спеціаліста”, історія хвороби, Виписка із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого: форма № 027/о.
Якщо Ви ляжете на стаціонарне лікування і у Вас у виписці буде вказаний ІІІ ступінь кератоконусу, то це звичайно збільшить шанси на те, що ВЛК прийме рішення про непридатність.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Антоне!
Мій медичний стан:- Маю кератоконус обох очей 3 ступеня, діагностований ще у 2019 році- Тоді ж (у 2019) пройшов операцію крослінкінг на обидва ока- Щороку проходжу планові обстеження, які підтверджують діагноз. Маю всі папери на руках.- Додатково маю захворювання щитовидної залози (тиреотропний тиреоїдит), приймаю замісну терапію 75 мг щоденно. Але то здається нічого не даєЮридичні підстави:Згідно статті 26 Розкладу хвороб, мій діагноз очей передбачає повне виключення з військового обліку. Розумію, що наші правопорядні ТЦК "не дуже" зацікавлені у знятті когось з обліку, але все ж..Мої питання:1. Якими саме нормативно-правовими актами та критеріями керується ВЛК при встановленні ступеня кератоконусу, враховуючи відсутність єдиної стандартизованої методики в Україні щодо визначення ступеню цього захворювання?
Складно сказати, для більш точної інформації порекомендував би Вам звернутися до профільних лікарів, які ведуть подібні випадки.
Сказати точно, яке рішення прийме медичне комісію, юристи не мають права. Адже рішення про придатність або непридатність особи приймається виключно військово-лікарською комісією, яка у своїй діяльності керується Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
Загалом Ваше захворювання дійсно належить до статті 26 Розкладу хвороб.
МІНІСТЕРСТВО ОБОРОНИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
14.08.2008 № 402
Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України
Включено: хвороби склери, рогівки (рубці та помутніння, дегенеративні захворювання), райдужної оболонки, циліарного тіла, кришталика (усі види катаракти), судинної оболонки; хвороби скловидного тіла та очного яблука; неврит зорового нерва, хвороби та ураження зорового нерва та зорових шляхів, інші хвороби ока та його придаткового апарату Н15-Н22; Н25-Н28; Н30-Н36; Н33.3; Н43-Н45; Н46-Н48
а) різко виражені з прогресуючим, значно вираженим зниженням зорових функцій та частими загостреннями на обох очах
Непридатні до військової служби
б) те ж саме на одному оці або помірно виражені на обох очах
Придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони
в) помірно виражені, непрогресуючі з рідкими загостреннями на одному оці або незначно виражені на обох очах
Придатні
Стаття 26: передбачає хронічні, важко виліковні або невиліковні захворювання запального, інфекційного, дегенеративного, дистрофічного та іншого походження.
У разі закінченого процесу або захворювань з нечастими загостреннями (не більше двох разів на рік), а також після пересадження тканин придатність до військової служби визначається залежно від функцій ока за відповідними статтями Розкладу хвороб. За наявності новоутворень ока та його придатків медичний огляд проводиться відповідно до статті 8 або 10 Розкладу хвороб.
1) до пункту «а» належать:
захворювання з прогресуючим, значним зниженням зорових функцій та ті, які не піддаються консервативному, хірургічному лікуванню;
спадкові абіотрофії сітківки (діагноз абіотрофії сітківки повинен бути підтверджений об’єктивними нейрофункціональними методами досліджень);
стани після кератопластики (кератопротезування) обох очей незалежно від функцій ока.
кератоконус III або IV стадії на обох очах;
порушення периферичного зору по типу геміанопсії;
атрофія зорових нервів зі значним порушенням зорових функцій (діагноз повинен бути підтверджений об’єктивними нейрофункціональними методами досліджень).
При стійких центральних та парацентральних скотомах, зумовлених ураженням центральної нервової системи, придатність до військової служби визначається залежно від функцій органу зору.
У разі стійкого звуження поля зору знизу та ззовні (за вертикальним та горизонтальним меридіанами) від точки фіксації до рівня менше 30 градусів на обох очах постанова за графами I-III Розкладу хвороб приймається за пунктом «а», те саме на одному оці - за пунктом «б»; від 30 до 45 градусів на обох очах - за пунктом «б», те саме на одному оці - за пунктом «в».
2) до пункту «б» належать:
кератоконус II стадії на одному або обох очах, кератоконус III або IV стадії на одному оці;
кератоглобус, афакія, вивих та підвивих кришталика;
артифакія після операцій виконаних не методом ультразвукової факоемульсифікації та імплантацією інтраокулярних лінз з розміщенням не в капсульному мішку на одному або обох очах;
короткозорість обох очей в одному з меридіанів більш як 3,0 дптр за наявності дегенеративно-дистрофічних змін на очному дні (периферичні розриви сітківки без відшарування сітківки, крайова дегенерація сітківки, множинні хоріоретинальні вогнища, задня стафілома тощо) при помірному зниженні зорових функцій;
атрофія зорового нерва при помірному зниженні зорових функцій;
стани після кератопластики (кератопротезування) одного ока після успішного лікування.
периферичні розриви сітківки без відшарування сітківки.
Громадяни, після оптико-реконструктивних операцій на рогівці або склері, визнаються тимчасово непридатними до військової служби, при цьому їм надається відстрочка від призову за станом здоров’я на 2 місяці, а військовослужбовцям надається відпустка для лікування у зв’язку з хворобою або звільнення від службових обов’язків за статтею 32 Розкладу хвороб. Придатність осіб до військової служби після операції визначається залежно від стану функцій ока за відповідними статтями Розкладу хвороб.
Особи, які перенесли оптико-реконструктивні операції на рогівці, визнаються придатними до навчання у ВВНЗ не раніше ніж через три місяці після проведеної операції за умови відсутності післяопераційних ускладнень та дегенеративно-дистрофічних змін на очному дні.
При афакії, артифакії на одному або обох очах рішення щодо тих, хто оглядається за графами II, III Розкладу хвороб приймається відповідно до вимог статті 31 залежно від гостроти зору з практично переносимою корекцією будь-якого виду, у тому числі інтраокулярними та контактними лінзами.
Особи, які працюють з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ, у яких при біомікроскопії виявлено помутніння під задньою капсулою кришталика та наявні переконливі ознаки прогресування помутнінь кришталика (значне збільшення їх кількості та розміру в разі тривалого нагляду), визнаються непридатними до роботи з ними.
При атрофії зорового нерва, що не прогресує, придатність до військової служби тих, хто оглядається за графами I-III Розкладу хвороб визначається залежно від функцій ока (гострота зору, поле зору тощо). Особи, які вступають у ВВНЗ, визнаються непридатними до вступу у ВВНЗ.
У всіх випадках наявності сторонніх тіл у середині ока питання про придатність до військової служби осіб, що оглядаються за графами II, III Розкладу хвороб, вирішується не раніше ніж через 3 місяці після травми. При збережених функціях ока (гострота зору, поле зору, темнова адаптація тощо), відсутності запальних явищ та ознак металозу вони визнаються придатними до військової служби, але не призначаються до складу екіпажів танків та бойових броньованих машин, водіями інших транспортних засобів, а також на роботи, пов’язані з вібрацією тіла.
3) до пункту «в» належать:
артифакія на одному або обох очах після операцій ультразвукової факоемульсифікації без ускладнень та наявності задньокамерних інтраокулярних лінз з розміщенням у капсульному мішку;
сформований рогівковий клапоть внаслідок ексимерлазерної корекції;
наявність факічних інтраокулярних лінз.
...
У процесі проходженн ВЛК Ви повинні надати членам комісії всі документи, які маєте на підтвердження наявності даного захворювання. Як правило, це:
1. КОНСУЛЬТАЦІЙНИЙ ВИСНОВОК СПЕЦІАЛІСТА (Форма № 028/о).
2. ВИПИСКА із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (Форма № 027/о).
Далі, у процесі проходження ВЛК, лікарі мають направити Вас на дообстеження для підтвердження наявності недугу.
3.11. У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
2. Наскільки реально зараз отримати виключення з обліку? Чи були у вашій практиці схожі випадки останнім часом?
Реально, якщо це прямо зазначено в чинному законодавстві. У Вашому випадку зазначено, а тому шанси однозначно є. Так, дійсно, випадків порушення з боку членів ВЛК норм Розкладу хвороб вистачає, але треба боротися. Якщо рішення ВЛК щодо Вас явно не відповідає законодавству, треба оскаржувати.
3. Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК
3.1. Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов’язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
3.2. Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров’я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
3.4. У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов’язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз’ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.
У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз’яснення, оформлене листом.
3. Через додаток "Резерв+" можна отримати направлення на ВЛК. І потім категорію придатності без візиту до ТЦК та СП. Як це працює на практиці?
Так, можливо. Але враховуйте, що направлення на ВЛК, у тому числі через Резерв+, підписує начальник ТЦК та СП, а тому не вийде обійти ТЦК у повній мірі. Все рівно, але вони будуть в курсі початку проходження Вами медичного огляду ВЛК. Так чи інакше, але рішення ВЛК до ТЦК все рівно доставляється, і якщо воно буде з пунктом "Б", Вас можуть у подальшому викликати до ТЦК.
4. Для підтвердження мого діагнозу потрібна кератопограма (дослідження кривизни рогівки), яке в Києві робить лише одна напівдержавна клініка. Мене напевно туди направлять, якщо запишусь на ВЛК за місцем прописки?
Виключно члени ВЛК знають, куди саме Вас направити. Це суто медичне питання. Навряд чи вони відправляють в приватну клініку, але можливо я помиляюся. У будь-якому випадку, Ви такий не перший і точно не останній. Свіжої практики по цьому питанню у мене немає, але раніше були кейси виключення з військового обліку за наявності кератоконуса 3-4 стадій.
5. У додатку "Резерв+" мені світиться повідомлення про порушення правил обліку (скоріш за все, залишали повістку за вказаною адресою). Чи вплине це на процес проходження ВЛК і можливість виключення з обліку?
Ні, це не впливає, не хвилюйтеся. Єдине - спробуйте з'явитися до ВЛК до того моменту, як Вас затримають на вулиці. Все ж таки є різниця, у якому статусі проходити ВЛК.
6. Що можна зробити для збільшення шансів на позитивне рішення? Можливо, варто лягти в стаціонар зі скаргами на погіршення зору?
Наявність ВИПИСКА із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого (Форма № 027/о), звісно, не буде шкодою, а буде лише позитивом. Чи ж можливість отримати виписку? Як мені відомо, з подібними захворюваннями не дуже охоче кладуть до стаціонару.
Для збільшення шансів на виключення з обліку рекомендується:
Зібрати всі медичні документи, що підтверджують діагноз та ступінь порушень зору.
Пройти додаткові обстеження, такі як кератотопографія, для актуалізації даних.
Зверніть увагу, що рішення ВЛК базується на індивідуальній оцінці стану здоров'я та відповідності критеріям, встановленим законодавством.
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Ступінь придатності до військової служби, перелік хвороб, розладів здоров’я та питання проведення військової лікарської експертизи військовослужбовців регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.
Згідно Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я ТДВ) (додаток 3).
При встановленні ступеня придатності до військової служби ВЛК керується Поясненнями щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад (Додаток 2 до Положення № 402).
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
У воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк від 1 до 6 місяців залежно від захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) та прогнозованої тривалості лікування. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.
У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10 Положення № 402), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Якщо військовозобов’язаний під час призову на військову службу, збір, а також чергового огляду з метою обліку визнаний таким, що потребує лікування (відстрочки від призову на військову службу, збір), то лікар - член ВЛК ТЦК та СП направляє військовозобов’язаного на отримання відповідних медичних послуг. Після закінчення лікування військовозобов’язаний оглядається ВЛК ТЦК та СП.
Ваш діагноз:
Кератоконус обох очей 3 ступеня:
Тиреотропний тиреоїдит (аутоімунний тиреоїдит):
Вплив Вашого діагнозу на рішення ВЛК:
До моменту проходження ВЛК ТЦКСП, я рекомендую пройти комплексне медичне обстеження, мати медичні висновки про хронічні хвороби, виписки та інші медичні документи, що характеризують Ваш стан здоров’я.
Під час проходження ВЛК надайте ВЛК повну медичну документацію, що підтверджує діагноз та ступінь тяжкості захворювання. Надайте висновок офтальмолога з детальними даними про гостроту зору (з корекцією та без), рефракцію, стадію кератоконусу, результати крослінкінгу та останніх обстежень та висновок ендокринолога з діагнозом тиреотропного тиреоїдиту, призначенням замісної терапії та результатами останніх аналізів на гормони щитовидної залози. Обов'язково повідомте ВЛК про всі симптоми та обмеження, що виникають у Вас внаслідок захворювання. Це важливо.
У разі незгоди з рішенням ВЛК Ви маєте право на його оскарження.
Варіантів оскарження є два: у досудовому порядку та через суд.