Задайте питання юристу

911 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Адміністративне право, 11 квітня 2025, питання №134416 650₴

Декларація подана в НАЗК невірна

В декларації про доходи не зазначила право користування автомобілем , хоч рахуюсь належним користувачем.

Відповіді юристів (4)

    Турчин Ярослав Олексійович
    25.1%

    ДОБРОГО ВЕЧОРА, пані ЮЛІЯ! Виправлену декларацію можна подати лише один раз протягом 30 днів після подання основної декларації.

    Декларування доходів і майна – відповідальний процес, який потребує уважності та точності. Однак навіть досвідчені декларанти можуть припуститися помилки: неправильно зазначити суму чи допустити технічну неточність тощо.

    В Єдиному державному реєстрі декларацій (Реєстр декларацій) передбачена можливість виправлення таких помилок. Головне – зробити це правильно та вчасно, щоб уникнути можливих негативних наслідків.

    Нижче — алгоритм користувача Реєстру декларацій у разі виявлення помилки в декларації, а також інша інформація, яка може стати в пригоді.

    Як внести зміни в подану декларацію:

    1. увійдіть у свій персональний кабінет;
    2. знайдіть подану декларацію – біля неї є кнопка «Подати виправлену декларацію», яка буде активною 30 днів з моменту подання документа;
    3. натисніть кнопку – система створить чернетку виправленої декларації;
    4. відредагуйте дані;
    5. збережіть зміни, після чого чернетка виправленої декларації буде збережена;
    6. подайте чернетку виправленої декларації.

    Важливо! Виправлену декларацію можна подати лише один раз протягом 30 днів після подання основної декларації. Докладніше — тут.

    Для внесення змін у вже подані декларації Ви можете подати виправлену декларацію. Це можна зробити протягом 30 днів після подання декларації, але не більше одного разу. Щоб подати виправлені дані, слід натиснути на кнопку «Подати виправлену декларацію», яка є активною протягом 30 днів у Вашому персональному кабінеті у полі поданої декларації. Після того, як Ви натиснули на кнопку «Подати виправлену декларацію», у вас має бути створена чернетка виправленої декларації в особистому кабінеті. Для того, щоб надіслати її, необхідно продовжити роботу з цією чернеткою та внести необхідні зміни.

    Що робити, якщо сплив термін у 30 днів для подання виправленої декларації або спроба виправлення використана?

    Не треба нервувати з цього приводу — Ви все ще можете повідомити про помилку. Для цього потрібно:

    1. увійти у персональний електронний кабінет Реєстру декларацій;
    2. перейти у вкладку «Мої повідомлення» - вона знаходиться поруч із «Мої документи» та «Мій профіль»;
    3. створити нове повідомлення та відправити його – у довільній формі опишіть, які саме помилки виявили та чому Ви їх припустилися.

    Зверніть увагу! Відповідь на це повідомлення не передбачена, але інформацію, вказану вами в повідомленні, можуть врахувати під час повної перевірки декларації.

    Детальніше — за посиланням.

    У разі спливу 30-ти денного терміну для подачі виправленої декларації або використання однієї спроби виправлення Ви можете звернутись до Національного агентства через персональний електронний кабінет. Там, поруч із вкладками «Мої документи» та «Мій профіль», знаходиться вкладка «Мої повідомлення». Слід обрати її та створити нове повідомлення, в якому у вільній формі описати виявлені неточності або помилки та їх причини. Відповідь на це повідомлення не передбачена.
    Водночас ця інформація може бути врахована Національним агентством у разі проведення повної перевірки вашої декларації.

    Чи можливо змінити тип декларації?

    Зміна типу декларації не передбачена, але якщо Ви:

    • помилково подали декларацію «Кандидата на посаду» – просто подайте нову декларацію правильного типу;
    • помилково обрали інший тип декларації замість «При звільненні» – потрібно повідомити НАЗК через вкладку «Мої повідомлення» у персональному кабінеті та подати декларацію «При звільненні» за відповідний період;
    • помилково обрали тип декларації «Я продовжую виконувати функції держави….» чи «Я припинив(-ла) виконувати функції держави…» замість «Щорічна» – у вас є 30 днів на виправлення такої позначки.
    • подали декларацію неправильного типу за минулий період – повідомте про це НАЗК через вкладку «Мої повідомлення» в особистому кабінеті Реєстру декларацій.

    Зверніть увагу! Відповідь на повідомлення не надходить, але цю інформацію можуть врахувати під час перевірки декларації.

    Докладніше — за посиланням.

    Чи можливо видалити декларацію з Реєстру декларацій?

    Видалення декларацій можливе лише через п’ять років після припинення виконання функцій держави або місцевого самоврядування чи іншої діяльності, що передбачає подання декларацій. При цьому чинне законодавство передбачає видалення усіх декларацій, окрім останньої поданої — вона має зберігатись в Реєстрі декларацій безстроково.

    Для видалення декларацій з публічної частини Реєстру декларацій після спливу п’ятирічного терміну з дня припинення виконання таких функцій вам необхідно надіслати запит до Національного агентства на електронну пошту info@nazk.gov.ua або на адресу: бульвар Миколи Міхновського, 28, м. Київ, 01103.

    При цьому в заяві необхідно вказати ваші прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), місце проживання або перебування, реквізити паспорта чи іншого документа, що посвідчує особу. Також треба надіслати:

    • перелік документів, які Ви подали до Реєстру декларацій та які бажаєте видалити з його публічної частини,
    • копії документів про те, що Ви упродовж останніх п’яти років не виконуєте функцій держави або місцевого самоврядування або іншої діяльності, що передбачає декларування (наприклад, копія трудової книжки).

    Детальніше — тут.

    ТОБТО ВАШІ ДІЇ ЗАЛЕЖАТЬ ВІД ТОГО ЧИ ПРОЙШЛО ВЖЕ 30 днів з дня подання основної декларації. Якщо не пройшло, то взагалі без проблем - подається виправлена декларація.

    Звісно, з неюридичних, а прикладних речей - можна скасувати статус належного користувача і оформити його наново, щоб у реєстрі актуальною датою набуття статусу належного користувача значився 2025 рік, що звільняє від обов"язку подавати таку інформацію за 2024 рік. Якщо Ви не особливо відповідальна посадова особа за статусом посади, то маю сумнів, що хтось буде настільки глибоко перевіряти дані. Тим більше в умовах воєнного стану.

    З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин

    Карпенко Андрій Володимирович
    25.1%

    Вітаю!

    Для внесення змін у вже подані декларації ви можете подати виправлену декларацію. Це можна зробити протягом 30 днів після подання декларації, але не більше одного разу. Щоб подати виправлені дані, слід натиснути на кнопку «Подати виправлену декларацію», яка є активною протягом 30 днів у Вашому персональному кабінеті у полі поданої декларації. Після того, як ви натиснули на кнопку «Подати виправлену декларацію», у вас має бути створена чернетка виправленої декларації в особистому кабінеті. Для того, щоб надіслати її, необхідно продовжити роботу з цією чернеткою та внести необхідні зміни.

    У разі спливу 30-ти денного терміну для подачі виправленої декларації або використання однієї спроби виправлення ви можете звернутись до Національного агентства через персональний електронний кабінет. Там, поруч із вкладками «Мої документи» та «Мій профіль», знаходиться вкладка «Мої повідомлення». Слід обрати її та створити нове повідомлення, в якому у вільній формі описати виявлені неточності або помилки та їх причини. Відповідь на це повідомлення не передбачена.

    Водночас ця інформація може бути врахована Національним агентством у разі проведення повної перевірки вашої декларації.

    Айвазян Юрій Климентійович
    25.1%

    Доброго дня, Юлія!

    Коли Ви подали декларацію? НАЗК вже перевірила останню?

    У декларації відображаються транспортні засоби, які належать суб’єкту декларування та членам його сім’ї на праві власності або перебувають у їхньому володінні чи користуванні станом на останній день звітного періоду (за умови, що право володіння або користування виникло не менше ніж за 30 календарних днів, що передували останньому дню звітного періоду) або протягом не менше половини днів протягом звітного періоду (п. 3 ч. 1 ст. 46 Закону).

    Для цілей декларування під транспортними засобами розуміється широкий діапазон засобів, який не обмежується автотранспортними, а включає й інші самохідні машини та механізми, а саме:

    • легкові та вантажні автомобілі;
    • автобуси;
    • самохідні машини, сконструйовані на шасі автомобілів;
    • мотоцикли усіх типів, марок і моделей;
    • причепи, напівпричепи, мотоколяски, інші прирівняні до них транспортні засоби;
    • мопеди;
    • трактори, самохідні шасі, самохідні сільськогосподарські, дорожньо-будівельні і меліоративні машини, сільськогосподарська техніка, інші механізми;
    • водні та повітряні судна.
    У декларації вказують транспортні засоби, які відповідають принаймні одній з таких умов:
    • транспортний засіб належить на праві власності суб’єкту декларування або члену його сім’ї станом на останній день звітного періоду;
    • транспортний засіб перебував у володінні чи користуванні суб’єкта декларування або члена його сім’ї протягом не менше половини днів звітного періоду або станом на останній день звітного періоду (за умови, що право володіння або користування виникло не менше ніж за 30 календарних днів, що передували останньому дню звітного періоду);
    • транспортний засіб станом на останній день звітного періоду був об’єктом права власності третьої особи, але суб’єкт декларування (який є службовою особою, яка займає відповідальне та особливо відповідальне становище, або обіймає посаду, пов’язану з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків) або член його сім’ї отримував чи мав право на отримання доходу від такого об’єкта або міг прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти щодо такого об’єкта дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ним. Відомості про такі об’єкти не зазначаються в декларації, якщо вони належать на праві власності юридичній особі, вказаній у п. 5-1 ч. 1 ст. 46 Закону, та їх головним призначенням є використання у господарській діяльності такої юридичної особи (додатково див. відповідь на запитання 71 цих Роз’яснень). Але якщо ці транспортні засоби використовуються суб’єктом декларування або членами його сім’ї для власних потреб, відомості про них підлягають відображенню у декларації.

    Велосипеди, персональний електротранспорт (електросамокати, гіроскутери тощо) для цілей декларування транспортними засобами не вважаються та підлягають відображенню у розділі 5 «Цінне рухоме майно (крім транспортних засобів)» декларації як цінне рухоме майно у разі, якщо їхня вартість перевищує встановлений Законом поріг декларування в цьому розділі (100 ПМ).

    Відомості про транспортні засоби відображаються в декларації незалежно від:

    • користування ними безоплатно чи за плату;
    • наявності у суб’єкта декларування та/або членів його сім’ї посвідчення водія та/або фактичного керування такими транспортними засобами протягом звітного періоду;
    • фактичного користування транспортним засобом у звітному періоді, якщо відомості про декларанта / члена його сім’ї як належного користувача внесено до Єдиного державного реєстру транспортних засобів;
    • наявності чи відсутності у суб’єкта декларування та/або членів його сім’ї родинних зв’язків із власником транспортних засобів;
    • виду та форми (усної чи письмової) правочину, на підставі якого транспортні засоби перебувають у власності, користуванні.

    ! На відміну від іншого цінного рухомого майна, відомості про транспортні засоби та інші самохідні машини й механізми зазначаються незалежно від їхньої вартості (пп. «б» п. 3 ч. 1 ст. 46 Закону, пп. 2 п. 7 розділу IV Порядку № 252/23).

    Якщо ви виявили помилку в декларації впродовж 7 днів із дати подачі декларації, то можна подати виправлену декларацію (не більше 3 разів).

    Для цього не потрібно звертатися до НАЗК окремо. Треба натиснути на кнопку «Подати виправлену декларацію», яка є активною впродовж відповідного строку у вашому електронному кабінеті в полі поданої декларації. Після спливу цього строку подати декларацію з достовірними відомостями (виправлену) можна лише за результатами проведеної повної перевірки декларації НАЗК.

    Зверніть увагу, що це правило стосується також декларацій за інші звітні періоди. Наприклад, якщо ви знайшли помилку у декларації за 2020 та 2019 роки, то можливість подати виправлені декларації буде лише після повної перевірки обох декларацій.

    Якщо термін на подачу виправленої декларації вже минув, ви можете звернутися до НАЗК через персональний електронний кабінет. Треба деталізовано описати виявлені неточності або помилки, пояснити причини зазначення недостовірних відомостей, додати підтвердні документи (за наявності).

    Проте, якщо про помилку ви дізналися вже під час повної перевірки декларації працівниками НАЗК, то ваше повідомлення через персональний кабінет не виключатиме можливості застосування заходів, передбачених у випадках внесення недостовірних відомостей. Це ж правило застосовується, якщо про помилку ви дізналися із засобів масової інформації (наприклад, після журналістського розслідування) або від третіх осіб.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович
    24.8%

    Доброго дня, пані Юлія!

    Коли Вас зробили належним користувачем?

    У декларації вказують транспортні засоби, які відповідають принаймні одній з таких умов:

    • транспортний засіб належить на праві власності суб’єкту декларування або члену його сім’ї станом на останній день звітного періоду;
    • транспортний засіб перебував у володінні чи користуванні суб’єкта декларування або члена його сім’ї протягом не менше половини днів звітного періоду або станом на останній день звітного періоду (за умови, що право володіння або користування виникло не менше ніж за 30 календарних днів, що передували останньому дню звітного періоду);
    • транспортний засіб станом на останній день звітного періоду був об’єктом права власності третьої особи, але суб’єкт декларування (який є службовою особою, яка займає відповідальне та особливо відповідальне становище, або обіймає посаду, пов’язану з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків) або член його сім’ї отримував чи мав право на отримання доходу від такого об’єкта або міг прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти щодо такого об’єкта дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ним. Відомості про такі об’єкти не зазначаються в декларації, якщо вони належать на праві власності юридичній особі, вказаній у п. 5-1 ч. 1 ст. 46 Закону, та їх головним призначенням є використання у господарській діяльності такої юридичної особи (додатково див. відповідь на запитання 71 цих Роз’яснень). Але якщо ці транспортні засоби використовуються суб’єктом декларування або членами його сім’ї для власних потреб, відомості про них підлягають відображенню у декларації.

    Якщо транспортний засіб відповідає таким умовам, то Вам потрібно внести зміни у вже подану декларацію. Це можна зробити протягом 30 днів після подання декларації, але не більше одного разу. Щоб подати виправлені дані, слід натиснути на кнопку «Подати виправлену декларацію», яка є активною протягом 30 днів у Вашому персональному кабінеті у полі поданої декларації. Після того, як ви натиснули на кнопку «Подати виправлену декларацію», у вас має бути створена чернетка виправленої декларації в особистому кабінеті. Для того, щоб надіслати її, необхідно продовжити роботу з цією чернеткою та внести необхідні зміни.

    Покрокова інструкція як виправити помилку в декларації за посиланням https://nazk.gov.ua/uk/yak-vypravyty-pomylku-v-dek...

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України