Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
911 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Пройшов ВЛК, отримав діагноз S 61.90 Відкрита рана правої долоні. F 43.2 Розлад адаптації. Тривожно-протестна реакція. В постанові вказано - підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний огляд через 14 днів.
14 днів - це термін, коли треба знімати шви на рані долоні. Тобто другий діагноз комісія до уваги не взяла. Чи є в маю я право оскаржити рішення коміссії?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Юрист, м. Полтава, 5 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня!
Який саме діагноз не взяла до уваги комісія S 61.90 чи F 43.2?
Адаптаційні розлади (F 43.2) відносться до пункту «Г» статті 17 Розкладу хвороб, яка передбачає тимчасову непридатність на термін від 2 до 12 місяців.
Відкрита рана правої долоні відноситься до статті 78 Розкладу хвороб, але якщо Вам вже знімають шви та травма не спричинила порушень функцій кінцівки, то Вам повинні встановити пункт "В", який передбачає придатність до військової служби
В будь-якому випадку - Ви можете оскаржити рішення ВЛК протягом 1 місяця з дати проведення медичного огляду.
Підставами для оскарження є:
Є два варіанти досудового оскарження:
1. Військовозобов'язаний подає керівнику ТЦК заяву про незгоду з рішенням ВЛК та вимогою направити його на медичний огляд до обласної ВЛК, адже згідно пункту 72 постанови КМУ 560 у разі незгоди громадянина з рішенням військово-лікарської комісії при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному (Київському та Севастопольському міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
2. Військовозобов'язаний рекомендованим листом відправляє заяву-скаргу на рішення ВЛК до голови обласної ВЛК. До скарги потрібно прикріпити медичні документи, які підтверджують стан здоров'я та рішення ВЛК, яке оскаржується.
Згідно п. 3.3. Положення Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
Порядок проходження медичного огляду, пов’язаного із виконанням військового обов’язку регулюється наказом Міноборони та постановою Кабміну "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період".
Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК. В разі прибуття до ТЦК уповноважені особи можуть вказати на необхідність проходження ВЛК. На кожну особу заводиться картка обстеження та медичного огляду
Військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров’я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов’язаних, встановлює причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, які діють відповідно до "Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України" (Наказ МОУ 402).
Загалом військово-лікарська експертиза включає медичний огляд призовників, військовослужбовців, військовозобов’язаних, резервістів (кандидатів у резервісти), громадян, які приймаються на військову службу за контрактом та інших.
Кожного військовозобов’язаного оглядає ціла комісія лікарів, а саме хірург, терапевт, невропатолог, психіатр, офтальмолог, оториноларинголог, стоматолог, дерматолог, а за медичними показаннями — і лікарі інших спеціальностей.
Перед оглядом військовозобов’язані мають здати низку аналізів:
Важливо: особам понад 40 років обов’язково виміряють внутрішньоочний тиск, досліджують кров на цукор.
Тож, медики на ВЛК визначають ступінь придатності до військової служби, а також встановлюють причинний зв’язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов’язаних, резервістів.
Хто входить до складу ВЛКНаправлення для проведення вказаних лабораторних та інструментальних досліджень можуть здійснювати лікарі із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, які залучаються для проведення медичного огляду військовозобов’язаних.
Лікарі визначають необхідність додаткових обстежень з урахуванням необхідності отримання повної та об’єктивної інформації про стан здоров’я людини
Лікарі, які є у складі ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду мають ознайомитися з медичними записами в електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ) та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також повинні вннести до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП. В разі прибуття до ТЦК та СП уповноважені особи можуть вказати на необхідність проходження ВЛК. На кожну особу заводиться картка обстеження та медичного огляду.
Лікарі визначають необхідність додаткових обстежень з урахуванням необхідності отримання повної та об’єктивної інформації про стан здоров’я людини. Термін проведення медоглядів, а також лабораторних та інструментальних досліджень, включно з необхідністю направлення на додаткові методи дослідження, лабораторні обстеження становить не більше 14 днів. Після проведення медичного огляду, ВЛК виносить постанову про придатність чи непридатність до військової служби.
Згідно із постановою Кабміну, придатність резервістів та військовозобов’язаних до військової служби за станом здоров’я кожний лікар визначає індивідуально
Згідно із постановою Кабміну, придатність резервістів та військовозобов’язаних до військової служби за станом здоров’я кожний лікар визначає індивідуально.
Висновки про придатність або непридатність резервістів та військовозобов’язаних до військової служби, подані ними скарги та об’єктивні дані, виявлені у процесі медичного огляду, а також установлений діагноз вносяться кожним лікарем до картки обстеження та медичного огляду та до інших документів, що засвідчується особистим підписом лікаря та скріплюється його особистою печаткою, із зазначенням дати проведення медичного огляду відповідно до вимог, визначених Міноборони.
Під придатністю до військової служби розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Той факт, що у нас всі, згідно висновків ВЛК, раптом стали придатними, і є корінь зла. Громадяни, маючи певні хвороби, які не взяті до уваги членами ВЛК під час огляду і визначені придатними, намагаються оскаржити свою придатність.
Згідно із законом, у разі незгоди військовозобов’язаного з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК він пише заяву і направляється для проходження ВЛК при обласному ТЦК.
Якщо громадянин не погоджується із висновком військово-лікарської комісії, оформленим постановою, то така постанова може бути оскаржена до ВЛК вищого рівня або до суду. Рішення постанови ВЛК вищого рівня можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Який перелік підстав для оскарження висновку ВЛК. Таких причин немало:
Цей перелік не є вичерпним, тому підставою для оскарження можуть бути й інші обставини. Зокрема, формальне проходження ВЛК, лише "на папері", або примусово за 20 хвилин, без реального обстеження, що також є підставою для оскарження рішення військово-лікарської комісії.
---
Для успішного оскарження рішення ВЛК критично важливо мати повний пакет необхідних документів:
Рекомендується завчасно зібрати всі необхідні документи та зробити їх копії.
При оскарженні рішення ВЛК важливо чітко та аргументовано викласти свою позицію. Рекомендації:
Пам’ятайте, що ваші аргументи повинні бути зрозумілими не лише для медичних фахівців, але й для юристів та суддів.
Заява подається особисто заявником або його адвокатом до вищестоящої ВЛК або ЦВЛК засобами поштового звʼязку або особисто. Підтвердженнями отримання такої заяви є лист-опис з пошти або вхідний номер кореспонденції.
Можете для початку подати скаргу в ту ВЛК, рішення котрої Ви оскаржуєте. Скарга повинна бути подана у письмовій формі, в якій детально зазначаються причини незгоди з рішенням. До заяви необхідно додати медичні документи, що підтверджують новий медичний стан або помилки в попередніх висновках.
ЗРАЗОК:
Центральна медична військово
лікарська комісія
02000, м. Київ, б-р. Лесі Українки, 10А
______ (ПІП, рік народження, адреса, контактний номер телефону)
СКАРГА
Я, ___ (ПІБ)
відповідно до постанови військово-лікарської комісії №___ від___202_р. мені було поставлено діагноз ___ (вказати діагноз) та визнано ___ (придатним) за статтею ___ Наказу МОЗ України №402 від 14.08.2008 року.
Я не погоджуюсь з даним висновком, вважаю його помилковим, оскільки стан мого здоров’я не дозволяє мені проходити військової служби, а тому я маю бути визнаним непридатним для проходження військової служби.
На підтвердження незадовільного стану мого здоровʼя надаю відповідні медичні висновки цивільних лікарських установ.
Дана обставина підтверджується історією хвороби та лікування.
Крім того, дана інформація підтверджується і Висновком медичного обстеження №___ від ___ (за необхідності слід провести в цивільній лікарні).
Таким чином, у відповідності до вимог Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України №402 від 14.08.2008 р.:
ПРОШУ:
Про результати розгляду скарги повідомити листом на ім’я ___ за адресою: ___, чи по тел. ___.
Додатки
___ 20__ року (підпис) / (Прізвище та ініціали)
---
Проходження Військово-лікарської комісії регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу, що затверджене міністром оборони України від 14 серпня 2008 року.
До серпня 2023 року ТЦК (раніше ― військкомати) перед оглядом мали обов’язок витребувати дані з різних диспансерів, чи не перебуває людина десь на обліку ― у психоневрологічному, туберкульозному, шкірно-венерологічному диспансері тощо ― для того щоб мати повну картину про стан здоров’я військовозобов’язаного. Зараз цей обов’язок скасовано. Але всі військовозобов’язані повинні знати про те, що перед явкою на ВЛК потрібно мати свою медичну книжку відповідного зразка. У Положенні імперативно зазначено: "військовозобов’язаний повинен представити лікарям свою медичну книжку".
Є медична книжка, а є ЕСОЗ ― електронна система охорони здоров’я. І медичну книжку, і онлайн-документацію лікарі зобов’язані оглядати. У пункті 3.5 Положення чітко зазначено, що військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду повинен надати членам ВЛК медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/О, затверджену наказом МОЗ України 14 лютого 2012 року, якщо така інформація відсутня в системі ЕСОЗ. Ця система була введена нещодавно, тому там немає того переліку захворювань, які мають бути відображені у паперовій медичній документації.
Якщо лікарі сумлінні, професійні, відповідально ставляться до своїх обов’язків та виконують приписи законних і підзаконних актів, то вони мають відмовитися проводити людині медичний огляд на підставі того, що у них немає належної медичної документації. Це важливий момент, бо часто ми бачимо певну черствість з боку лікарів-членів ВЛК.
Є найголовніша помилка людей, які проходять медичний огляд на ВЛК. Вони скаржаться, мовляв, "я маю стільки хвороб, а мене визнали повністю придатним до військової служби". Річ у тім, що треба знати парадигму роботи лікарів ВЛК. У людини може бути багато хвороб, адже немає повністю здорових людей, а є просто не досліджені хвороби. І от людину запитують: "На що ви скаржитесь?". А вона відповідає: "У мене скарг немає, але є багато діагнозів". І далі ― перелік із медичної енциклопедії. Але людина не побачить відгуку й зацікавлення з боку лікарів, тому що парадигма їхньої роботи полягає в такому: якщо є хвороба, значить її треба лікувати; якщо людина її не лікує, значить хвороба її не турбує; а якщо не турбує, значить немає того ступеню впливу цієї хвороби на функції організму.
Згаданий Наказ № 402 має загальні положення, а також таблицю хвороб та фізичних недоліків, де зазначено ступені їхнього впливу на організм. Вплив може бути помірний, суттєвий або несуттєвий, вони чітко перелічені. Якщо хвороба суттєво впливає на функції організму, то ступінь придатності цієї особи до військової служби буде зовсім іншим. Такі військовозобов’язані визнаються непридатними до військової служби і виключаються з військового обліку. Якщо незначне порушення функцій, то особу визнають придатною, так само, коли хвороба є, а порушення функцій організму немає. Така особа вважається повністю придатною до військової служби. Хочу, щоб люди зрозуміли: головне не діагноз, а вплив хвороби на функції організму. І плюс запитання ― лікувалася людина чи ні? Це важливо для визначення міри запущеності хвороби та впливу її на функціонування того чи іншого органу.
Певна річ, є низка дуже тяжких хвороб, за фактом наявності яких люди визнаються непридатними до військової служби. Такі люди апріорі є особами з інвалідністю та рідко потрапляють у поле зору лікарів ВЛК. Хоча трапляються прикрі випадки, коли людей з інвалідністю визнають придатними до військової служби. У таких випадках треба діяти шляхом оскарження рішення ВЛК в судовому чи адміністративному порядку.
Буває так, що людина має багато діагнозів, проходить купу консультацій та обстежень напередодні ВЛК, але за жодним із цих діагнозів не лікувалась. Військовозобов’язаний має надати свою медичну книжку, заявити про свої хвороби, а медики мають дослідити. Якщо у них виникають якісь питання, то людину направляють на додаткове амбулаторне або стаціонарне обстеження. І потім лікарі ВЛК роблять висновки. Але військовозобов’язаний може з ними не погодитися і звернутися з оскарженням.
Найперше і найдоступніше ― до голови тієї ж ВЛК, яка його оглядала, з проханням оглянути додатково, з іншим спеціалістом. Мудрий голова ВЛК, коли побачить конструктивний підхід військовозобов’язаного, піде йому назустріч і проведе додатковий огляд. Крім того, висновок можна оскаржити до регіональної ВЛК. Регіональні військово-лікарські комісії перелічені на сайтах Міноборони, Командування Медичних сил, там зазначено адреси ― у Києві, Львові, Дніпрі, Одесі. Рекомендовано звертатися до обласного ТЦК, де також проводять військово-лікарський огляд на правах регіональної комісії. Можна також звернутися напряму до Центральної ВЛК, що розташована в Києві у головному госпіталі. Крім того, можна звернутися до Адміністративного суду, але не пізніше шести місяців після проходження медичного огляду ВЛК.
Тут є багато нюансів. У принципі, людина може одразу звернутися до суду. Це конституційне право особи. Але ― суд не має права заміняти лікарів і давати висновок про наявність чи відсутність хвороби та про придатність чи непридатність до військової служби. Суд ухвалює рішення лише в одному порядку ― чи дотримано процедуру проведення цього медичного огляду. Найбільш розповсюджена підстава для оскарження рішень ВЛК є те, що ці комісії не визначають в індивідуальному порядку пристосованість військовозобов’язаного до виконання того чи іншого роду діяльності. Часто-густо цю індивідуалізацію не зазначають у висновках ВЛК. А вона має бути. Тому що квінтесенція діяльності ВЛК ― індивідуалізація. Вони оглядають не скопом усіх людей, а вивчають кожного індивідуально і встановлюють висновок конкретно по цій людині.
Бувало таке, що військовозобов’язані зверталися зі скаргами на ВЛК гарнізонного рівня до вищої ВЛК, але ці скарги розглядалися не в порядку 402-го Наказу, а в порядку закону про звернення громадян. Мовляв, ми перевірили, все нормально, ти придатний, іди на службу. Це незаконно, тому що вища ВЛК зобов’язана дати свій висновок, оформлений не у вигляді відповіді на звернення громадян, а у вигляді постанови. Річ у тім, що довідка ВЛК ― це письмове втілення постанови військово-лікарської комісії. Тому що ВЛК ухвалюють свої рішення у вигляді постанов. Ці постанови записуються у спеціальному журналі, а звідти оформлюються у вигляді довідок, які мають видавати військовозобов’язаному.
Висновки:
По-перше, треба пам'ятати, що для лікарів не є важливою наявність чи відсутність хвороби, а важливо ― чи отримувала людина лікування від цієї хвороби та яким чином ця хвороба впливає на функції організму.
По-друге ― обов'язково треба мати з собою всі медичні документи в усіх формах, для того щоб лікарі могли належним чином все це дослідити.
По-третє ― після проходження медичного огляду, в разі незгоди з висновками лікарів, людина має право оскаржити висновки як в адміністративному, так і судовому порядку. А для того, щоб оскаржити, потрібно вимагати у лікарів довідку ВЛК ― матеріальний носій, в якому зазначені їхні висновки.
---
Порядок оскарження:
Під придатністю до військової служби розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.
Той факт, що у нас всі, згідно висновків ВЛК, раптом стали придатними, і є корінь зла. Громадяни, маючи певні хвороби, які не взяті до уваги членами ВЛК під час огляду і визначені придатними, намагаються оскаржити свою придатність.
Якщо громадянин не погоджується із висновком військово-лікарської комісії, оформленим постановою, то така постанова може бути оскаржена до ВЛК вищого рівня або до суду. Рішення постанови ВЛК вищого рівня можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Перелік підстав для оскарження висновку ВЛК. Виявилося, що таких причин немало:
Цей перелік не є вичерпним, тому підставою для оскарження можуть бути й інші обставини. Зокрема, формальне проходження ВЛК, лише "на папері", або примусово за 20 хвилин, без реального обстеження, що також є підставою для оскарження рішення військово-лікарської комісії.
першочергово вам повинні видати довідку про придатність, ви повинні розписатися за її отримання, поставити правильну дату і, якщо не погоджуєтеся з висновком ВЛК, можете написати заяву на оскарження і до моменту переогляду вас не можуть мобілізувати.
Це написано - В пункті 72 Постанови Кабміну №560 від 14.05.2024 року:
«У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження військово-лікарської комісії при обласному ТЦК та СП».
Тобто, якщо ви не погоджуєтеся з довідкою ВЛК, вам потрібно зазначити, що ви будете писати заяву про направлення на повторний огляд.
ххх
Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підпункт 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення).Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (п.п. 2.3.5 п. 2.3 глави 2 розділу І Положення).
Законодавством передбачено можливість оскарження постанов ВЛК у досудовому порядку. Зокрема, відповідно до абзацу 3 пункту 2.12 наказу Міноборони № 402, у спірних питаннях, пов'язаних із незгодою призовника з висновками лікарів, питаннях контролю за об'єктивністю висновків лікарів, за рішенням штатної ВЛК призовник може бути направлений на контрольне обстеження у військовий лікувальний заклад.
Досудовий порядок оскарження передбачає перегляд постанови ВЛК вищою інстанцією за принципом інстанційності:
1. Постанови ВЛК районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки можна оскаржити до ВЛК області або м. Києва.
2. Перегляд постанов підпорядкованих ВЛК (ВЛК областей) мають право здійснювати ВЛК регіонів.
3. Постанови будь-яких ВЛК має право переглядати Центральна ВЛК, яка є керівним органом.
За наслідками розгляду заяви вища інстанція ВЛК може прийняти рішення про проведення повторного або контрольного медичного огляду з метою остаточного вирішення питання щодо придатності до військової служби.
Для оскарження постанови ВЛК у досудовому порядку необхідно підготувати відповідну заяву про перегляд такої постанови та додати всі необхідні документи, видані військово-лікарською комісією. У заяві важливо чітко викласти підстави для оскарження, наприклад, непомічену хворобу, помилку ВЛК у встановленні причинного зв'язку захворювання тощо.
Крім досудового порядку, постанови ВЛК можуть бути оскаржені й у судовому порядку відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України (КАСУ). Оскарження рішень ВЛК у суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства, оскільки ВЛК є органами військового управління, які виконують владні управлінські функції.
Строки для оскарження регулюються статтею 122 КАСУ:
1. Три місяці з дня вручення відповідного рішення за результатами розгляду заяви щодо оскарження постанови, тобто у разі попереднього застосування досудового порядку. Цей строк починає свій перебіг із дня вручення рішення вищої інстанції ВЛК за результатами розгляду заяви про перегляд постанови.
2. Шість місяців із дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто з дня винесення відповідної постанови ВЛК.
Розмір судового збору за подання заяви до суду фізичною особою становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2024 році це складає 1211,20 грн.
Вимоги до позовної заяви та необхідні додатки подаються з урахуванням вимог статей 160 і 161 КАСУ. Зокрема, позовна заява має містити:
До заяви мають бути додані копії оскаржуваної постанови ВЛК та документи, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги (наприклад, медичні висновки, довідки тощо).
Верховний Суд у своїй практиці виробив низку важливих позицій щодо оскарження постанов військово-лікарських комісій. Зокрема, у постанові від 12 червня 2020 року у справі № 810/5009/18 Верховний Суд висловив такі ключові положення:
1. Судовий контроль за рішеннями ВЛК здійснюється в межах компетенції адміністративних судів. Суд не може підміняти собою ВЛК та самостійно визначати ступінь придатності до військової служби, однак має право оцінити повноту й об'єктивність проведеного медичного огляду та встановлення причинного зв'язку захворювання.
2. Суд зобов'язаний перевірити дотримання процедури проведення медичного огляду та прийняття рішення ВЛК, а також проаналізувати наявність усіх необхідних документів, на підставі яких приймалося рішення.
3. У випадку встановлення судом недоліків у процедурі проведення медичного огляду або прийняття рішення ВЛК, постанова ВЛК може бути визнана незаконною та скасована із зобов'язанням провести повторний медичний огляд.
4. Суд не має права самостійно встановлювати причинний зв'язок хвороби з проходженням військової служби або визначати ступінь втрати працездатності. Це належить до компетенції ВЛК.
Обґрунтуйте свій позов такими міркуваннями:
1) При проведенні медичного огляду позивача членами ВЛК не було дотримано встановленої Положенням № 402 процедури. Зокрема, у медичній картці позивача відсутні результати обов'язкових досліджень - рентгенологічного, аналізів крові та сечі, електрокардіограми тощо, що свідчить про неповний медогляд і порушення вимог законодавства.
2) Спірне рішення ВЛК про непридатність позивача до військової служби прийнято необґрунтовано, без урахування всіх наявних матеріалів справи та обставин. Воно є непропорційним можливому обмеженню прав особи та таким, що не забезпечує належного балансу приватних і публічних інтересів. Відповідач (ВЛК) не довів правомірність свого рішення.
3) Хоча питання визначення придатності до військової служби є дискреційним повноваженням ВЛК, проте оскільки оскаржуване рішення прийнято з порушенням встановленої законом процедури, воно підлягає скасуванню судом.
4) Суд не має компетенції для оцінки правильності медичних висновків ВЛК щодо діагнозу та ступеня придатності особи до військової служби. Однак суд уповноважений перевіряти законність самого рішення ВЛК в частині дотримання встановленої процедури його прийняття.
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіДОБРОГО ДНЯ, ВІТАЛІЙ! ВАМ мали видати згідно з постановою ВЛК направлення на додаткове обстеження в закладі охорони здоров"я. Після проходження останнього в умовах стаціонару, денного стаціонару або амбулаторного огляду - мають заповнити Акт для ВЛК. Це може бути або у 14-денний термін, або в інший строк. Як отримаєте Акт -можете звернутися на ВЛК достроково або пояснивши, що будуть знімати шви - отримати новий строк для повторного огляду.
Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, визнаються:
У разі неприбуття громадянин зобов’язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки або ВЛК при РТЦК та СП, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів.
На жаль, але за практикою ВЛК шви чи їх зняття не є підставою для визнання тимчасової непридатності до служби саме по собі.
Оскаржити до обласної ВЛК звісно можна, але маю сумніви, що це щось дасть. А от ставлення до Вас після цього буде ще більш прискіпливим. Вам бажано зосередитись саме на додатковому обстеженні в закладі охорони здоров"я, бо саме від нього буде залежати Ваше подальше визнання придатним повністю, придатним до служби в тилу, непридатним або тимчасово непридатним (якщо потрібне лікування, в т.ч. оперативне) на строк до 6 місяців або 6-12 місяців.
В порядку адміністративного оскарження рішення ВЛК можна оскаржити протягом 1 місяця з моменту вручення довідки. Даний строк можна легко продовжити за наявності поважних причин його пропуску. В судовому порядку рішення ВЛК можна оскаржити протягом 6 місяців з моменту отримання висновку.
Рішення медичної комісії при районному ТЦК можна оскаржити до вищої комісії. В даному випадку заява на перегляд подається до ВЛК при обласному ТЦК та СП.
Право на виключення з військового обліку мають громадяни, які були визнані повністю непридатними. Таке рішення приймається за наявності медичних підстав, визначених наказом № 402 МОУ.
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08#Text
У випадку, якщо скарга буде задоволена, попереднє рішення буде скасоване, а особу буде запрошено на перегляд до вищої комісії.
Військовозобовʼязані, які отримали висновок ВЛК, за яким їх визнали придатним або придатним до тилових частин можуть бути призвані на військову службу та направлені до учбових центрів.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Віталію!
Думаю, що справа не в тому, що комісія не взяла до уваги Ваш другий діагноз, а що останній буде врахований вже при визначенні ступеню Вашої придатності через 14 днів. Оскільки станом на зараз це неможливо зробити у зв'язку із Вашою травмою. Ви розраховували на тимчасову непридатність за статтею 17 "г" у зв'язку із F 43.2?
Відповідно до Наказу МОУ №402 "Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України":
"20.1. Постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК незалежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка вноситься до документа, яким оформлюється постанова ВЛК. Члени ВЛК зобов’язані дотримуватися вимог цього Положення.
Голова або члени ВЛК відповідальні за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв’язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв). ВЛК мають право приймати постанови на виїзних засіданнях та у випадках визначення потреби (відсутності потреби) у продовженні тривалого лікування військовослужбовців під час лікування за кордоном - дистанційно, на підставі оригіналів медичних та військово-облікових документів або належним чином їх засвідчених копій.
20.3. При медичному огляді військовослужбовців та інших осіб ВЛК приймаються постанови такого змісту:
а) "Придатний":
Такі особи є непридатними до служби у підрозділах спеціального призначення, Десантно-штурмових військах, морській піхоті, на підводних човнах, надводних кораблях, у спецспорудах.
до військової служби за контрактом у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв’язку, оперативного забезпечення, охорони.
б) "Непридатний":
Проте, якщо Ви не згодні із такою постановою ВЛК та вважаєте, що ступінь придатності повинен бути встановлений вже зараз, то маєте повне право на оскарження рішення ВЛК.
Якщо Ви вирішите оскаржувати рішення ВЛК, то відповідно до глави 3 розділу І Наказу МОУ №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», яка регулює порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК:
«3.1. Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов’язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
3.2. Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров’я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим. У разі незгоди громадянина з рішенням ВЛК при районному (міському) ТЦК та СП на підставі його заяви громадянин направляється для проходження ВЛК при обласному (Київському та Севастопольському міських) ТЦК та СП.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК або у судовому порядку.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
3.4. У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.
Таке рішення є обов’язковим до виконання та має бути реалізовано не пізніше ніж в місячний строк з дати прийняття.
У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз’ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
У разі прийняття рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд, військовослужбовці та інші особи, зазначені у пункті 1.2 глави 1 цього розділу, направляються для проходження медичного огляду до іншої ВЛК, ніж та, постанова якої оскаржується.
У разі якщо штатна ВЛК визнає постанову позаштатної ВЛК обґрунтованою або визначає відсутність підстав для направлення заявника на повторний (контрольний) медичний огляд ВЛК, штатна ВЛК надає заявнику відповідне роз’яснення, оформлене листом».
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас.
Пройшов ВЛК, отримав діагноз S 61.90 Відкрита рана правої долоні. F 43.2 Розлад адаптації. Тривожно-протестна реакція. В постанові вказано - підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та повторний огляд через 14 днів. 14 днів - це термін, коли треба знімати шви на рані долоні. Тобто другий діагноз комісія до уваги не взяла. Чи є в маю я право оскаржити рішення коміссії?
А з чого Ви взяли, що не було взято до уваги? Мені здається, направлення на додаткове медичне обстеження зроблено як раз по тривожній реакції, це моя думка. Чи могли б Ви додати фото направленна на ДМО?
По-перше, рішення про придатність або непридатність особи приймається виключно військово-лікарською комісією, яка у своїй діяльності керується Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
По-друге, для того аби передбачити, точно спрогнозувати, таким чином замінити медичну комісію, юристи повинні володіти медичними знаннями хоча б на базовому рівні.
По-третє, давати +- предметні поради можливо лише після аналізу та вивчення Ваших медичних документів, а не просто формулювань діагнозів. При цьому, дуже важливими у кожному консультативному заключенні, виписці виступають рекомендації щодо лікування.
На мій погляд, оскаржувати рішення НЕДОЦІЛЬНО. Все ж таки не думаю, що ВЛК взагалі не взяла до уваги наявні проблеми. Але треба детальніше проаналізувати наявні у Вас документи. Для того, аби подавати скаргу, треба аргументацію, з цим поки що проблеми. Думаю наявні у Вас документи розвіють це.
"3. Порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК
3.1. Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов’язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
3.2. Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров’я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров’я.
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК".
З повагою! Щасти Вам!
Юрист, м. Дніпро, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня.
Ступінь придатності до військової служби, перелік хвороб, розладів здоров’я та питання проведення військової лікарської експертизи військовослужбовців регулюється Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.
Згідно Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я ТДВ) (додаток 3).
При встановленні ступеня придатності до військової служби ВЛК керується Поясненнями щодо застосування статей Розкладу хвороб, станів та фізичних вад (Додаток 2 до Положення № 402).
Лікарі, які включаються до складу ВЛК із закладів охорони здоров’я комунальної або державної форми власності, під час проведення медичного огляду ознайомлюються з медичними записами в ЕСОЗ та з іншими медичними документами, які надає військовозобов’язаний, що характеризують його стан здоров’я, а також вносять до ЕСОЗ відповідні медичні записи на підставі отриманої інформації.
Військовозобов’язаний під час проведення медичного огляду зобов’язаний надати членам ВЛК ТЦК та СП медичну карту амбулаторного хворого за формою № 025/о, затвердженою наказом МОЗ України від 14 лютого 2012 року № 110 «Про затвердження форм первинної облікової документації та Інструкцій щодо їх заповнення, що використовуються у закладах охорони здоров’я незалежно від форми власності та підпорядкування», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2012 року за № 661/20974 (далі - форма № 025/о), виписки з медичної документації щодо перенесених захворювань, отриманих травм, поранень тощо, якщо така інформація відсутня в ЕСОЗ.
У воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк від 1 до 6 місяців залежно від захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва) та прогнозованої тривалості лікування. Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.
У разі коли лікарям ВЛК ТЦК та СП важко остаточно визначити стан здоров’я військовозобов’язаного, він направляється лікарем - членом ВЛК на амбулаторне або стаціонарне обстеження з подальшим оглядом ВЛК ТЦК та СП, з унесенням відповідного запису про направлення до ЕСОЗ. Після проведення обстеження складається Акт дослідження стану здоров’я (додаток 10 Положення № 402), який підписується керівником закладу охорони здоров’я (установи). Акт подається до ВЛК ТЦК та СП на розгляд. Якщо обстеження проводилось у закладі охорони здоров’я в системі Міністерства оборони України, то огляд проводиться госпітальною (гарнізонною) ВЛК.
Якщо військовозобов’язаний під час призову на військову службу, збір, а також чергового огляду з метою обліку визнаний таким, що потребує лікування (відстрочки від призову на військову службу, збір), то лікар - член ВЛК ТЦК та СП направляє військовозобов’язаного на отримання відповідних медичних послуг. Після закінчення лікування військовозобов’язаний оглядається ВЛК ТЦК та СП.
Ваші діагнози:
S 61.90 Відкрита рана правої долоні: Цей діагноз є тимчасовим станом, пов'язаним з фізичною травмою. Направлення на повторний огляд через 14 днів, після зняття швів, є логічним для оцінки загоєння рани та відновлення функції руки.
F 43.2 Розлад адаптації. Тривожно-протестна реакція належить до категорії реакції на важкий стрес та розладів адаптації згідно з Міжнародною класифікацією хвороб 10-го перегляду (МКХ-10).
Розлад адаптації: Це стан, що виникає у відповідь на ідентифікований стресор (або множинні стресори) виняткової тяжкості або значні зміни в житті особистості, що призводить до значних емоційних або поведінкових порушень.Тривожно-протестна реакція: У цьому підтипі розладу адаптації домінують симптоми тривоги (нервозність, занепокоєння, страх) у поєднанні з протестною поведінкою (роздратованість, гнів, опозиційність).Легкі та короткочасні реакції адаптації можуть не мати значного впливу на рішення ВЛК. Однак, якщо симптоми є вираженими, тривалими та значно порушують функціонування особистості, це може стати підставою для непридатності. Якщо розлад адаптації супроводжується іншими психічними розладами (наприклад, депресією, іншими тривожними розладами), це також може вплинути на рішення ВЛК.
Давати оцінку ймовірному рішенню ВЛК ще зарано. А ось після проходження повторного огляду та не надання оцінки Вашому стану виходячи з Діагнозу F 43.2 Ви матимете право на його оскарження.
Варіантів оскарження є два: у досудовому порядку та через суд.
Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян», тобто не пізніше від одного місяця з часу вручення довідки ВЛК/свідоцтва про хворобу.
Щоб подати скаргу, треба мати такі документи:
заяву про перегляд оскаржуваної постанови ВЛК нижчого рівня, у якій вказати причини перегляду постанови;
всі наявні документи, видані ВЛК, рішення якої переглядається;
результати попередніх медичних досліджень (у разі наявності).
Якщо оскарження відбувається у досудовому порядку, комісія вищого рівня може призначити повторний або контрольний медичний огляд. І вже постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Зверніть увагу, що суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері, й тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.
Також суд у межах розгляду справи не в праві надавати власну оцінку щодо наявності підстав для визначення позивача таким, що придатний або не придатний до військової служби.
Тому використовуйте обов'язково можливість досудового оскарження рішення ВЛК.