Задайте питання юристу

912 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Медичне право, 21 квітня 2025, питання №134827 550₴

Продовження статусу інвалідності і пенсійного посвідчення інваліда

Доброго дня.
Питання. Маю інвалідність ІІ групи що підтверджується довідкою МСЕК, пенсійним посвідченням (паперовим) та ІПР, в якому вказана наступна інформація: клініко-функціональний діагноз та код MKX-10: N11 (Хронічний тубуло-інтерстиціальний нефрит), N18 (Хронічна ниркова недостатність), Z90.5 (Набута відсутність нирки), ХХН ІІІ-IV ст. Нефректомія праворуч (2013 р.) Пієлонефрит) + супутні захворювання з ураженням внутрішніх органів) із зазначенням строку повторного огляду 25.07.2025 р. (Пояснення. Видалена права нирка + пієлонефрит лівої єдиної нирки + супутні захворювання пов’язані з перенесеним лікуванням онкологічного захворювання).
Зареєстрована та проживаю у м. Харкові.
Чи повинна я проходити повторний огляд (оцінювання повсякденного функціонування), якщо згідно Постанови КМУ від 15.11.2024 року №1338, до числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування належать особи, які …..не мають одного з парних органів…..? Чи є підставою “відсутність однієї нирки” віднесенням мене до осіб, направлення яких на проведення оцінювання повсякденного функціонування є неможливим з перенесенням даного оцінювання на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування? При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено оцінювання повсякденного функціонування особи.
Якщо, згідно Постанови КМУ №1338, я є особою яку неможливо направити на оцінювання повсякденного функціонування до закінчення воєнного стану і мій статус інвалідності продовжується, то як у цьому разі повинно вирішуватися питання продовження строку мого Пенсійного посвідчення що підтверджує ІІ групу інвалідності? Чи є на сьогодні якась практика щодо вирішення цих питань? Дякую.

Відповіді юристів (4)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас.

    На мій погляд, наведена Вами норма на Вас не поширюється, адже у ній йде мова про випадки, коли строк дії інвалідності завершився, але особа і надалі продовжила отримувати виплати по інвалідності на підставі постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України”.

    Як я рахую, Ви повинні пройти переогляд у строк, визначений довідкою МСЕК.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА

    від 15 листопада 2024 р. № 1338 Київ

    Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи

    ...У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях...

    З повагою! Щасти Вам!

    Карпенко Андрій Володимирович

    Вітаю!

    ВАША ГРУПА ІНВАЛІДНОСТІ ПРОДОВЖУЄТЬСЯ ДО КІНЦЯ ВОЄННОГО СТАНУ.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИПОСТАНОВА

    від 15 листопада 2024 р. № 1338Київ

    Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1338-2024-%D0%...

    3...

    У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:

    інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.

    До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать:

    особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.

    Для осіб, направлення яких на проведення оцінювання повсякденного функціонування є неможливим відповідно до підстав, визначених абзацами дванадцятим, п’ятнадцятим - сімнадцятим цього пункту, оцінювання повсякденного функціонування переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше шести місяців після його припинення або скасування. При цьому інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) для таких осіб продовжується до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування воєнного стану, якщо раніше не буде проведено оцінювання повсякденного функціонування особи.

    ---

    В осіб з інвалідністю під час взаємодії з державними органами може виникати необхідність надати документальне підтвердження факту автоматичного продовження строку інвалідності.

    Як це можна зробити найпростіше та найшвидше? Звісно, в електронній формі!

    Чи зазначається в пенсійному посвідченні строк інвалідності?

    У пенсійному посвідченні зазначається термін його дії, який фактично є строком, на який продовжено виплату пенсії по інвалідності.

    Які форми пенсійних посвідчень існують?

    На сьогодні в Україні пенсійні посвідчення існують у таких формах:

    1. пенсійне посвідчення в паперовій формі (у вигляді прямокутного аркуша паперу із закругленими кутами), до якого (за бажанням власника) формується електронне відображення пенсійного посвідчення в мобільному додатку Порталу Дія (Дія);
    2. пенсійне посвідчення в електронній формі (е-пенсійне посвідчення), яке формується в мобільному додатку Порталу Дія (Дія);
    3. електронне пенсійне посвідчення у вигляді платіжної картки, видане раніше АТ «Ощадбанк», що використовується до закінчення його терміну дії або до заміни в установленому порядку на нове.

    Отже, особа з інвалідністю може сформувати в мобільному додатку Порталу Дія (Дія) як е-пенсійне посвідчення, так і електронне відображення паперового пенсійного посвідчення. Основна ж відмінність між ними полягає в тому, що формування е-пенсійного посвідчення є, по суті, отриманням нового пенсійного посвідчення, тоді як електронне відображення пенсійного посвідчення формується за наявності дійсного паперового посвідчення чи посвідчення у вигляді платіжної картки, строк його дії не закінчився.

    Як сформувати електронне відображення паперового пенсійного посвідчення?

    Електронне відображення паперового пенсійного посвідчення в мобільному додатку Порталу Дія (Дія) з’явиться тільки у тих громадян, хто отримував посвідчення після 2014 року.

    При цьому автоматично в Дії підтягнеться пенсійне посвідчення одержувача пенсії за віком, а тим, кому видано пенсійне посвідчення за іншими видами пенсій (до них належать й одержувачі пенсії по інвалідності), потрібно додати його до мобільного додатка самостійно. Для цього необхідно в мобільному додатку Порталу Дія (Дія) прогорнути картки документів до останньої, далі натиснути Додати документ – Пенсійне посвідчення – Додати посвідчення. Після цього в Дії буде відображатися пенсійне посвідчення, зокрема, й новий строк, на який продовжено виплату пенсії по інвалідності.

    Особи з інвалідністю, які отримували пенсійні посвідчення в паперовій формі, можуть отримати електронне відображення посвідчення в Дії після заміни пенсійного посвідчення. Для цього треба подати заяву на його виготовлення (формування) через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або звернутися до будь-якого із сервісних центрів Пенсійного фонду України.

    Нагадуємо, що електронне відображення пенсійного посвідчення має однакову з пенсійним посвідченням в паперовій формі юридичну силу та строк дії.

    Що робити тим, кому видано паперове пенсійне посвідчення?

    Якщо в особи з інвалідністю є пенсійне посвідчення в паперовій формі та, відповідно, неможливо отримати його відображення в мобільному додатку Порталу Дія (Дія), можна замінити посвідчення в папері на е-пенсійне посвідчення. Процедура заміни пенсійного посвідчення є такою ж, як і процедура його виготовлення (формування). При цьому одержувач пенсії має повернути сервісному центру Пенсійного фонду України попередньо видане паперове пенсійне посвідчення (за наявності).

    Сформувати е-пенсійне посвідчення можна подавши заяву на його формування через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або звернутися до будь-якого із сервісних центрів Пенсійного фонду України.

    Про алгоритм формування е-пенсійного посвідчення через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України можна дізнатися за посиланням:

    https://www.pfu.gov.ua/2169396-yak-sformuvaty-e-pe...

    Після формування е-пенсійного посвідчення в ньому буде зазначено новий строк, на який продовжено виплату пенсії по інвалідності.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Світлана!

    Відповідно до Постанови КМУ №1338 "Деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи":

    1. Особи, інвалідність яким встановлена без зазначення строку проведення повторного огляду, проходять оцінювання повсякденного функціонування за власним бажанням (за зверненням опікуна у разі позбавлення особи з інвалідністю дієздатності) або за рішенням суду.

    2. Особам з інвалідністю, повторний огляд яких був призначений з 1 січня 2025 р., але які не пройшли його своєчасно, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання повсякденного функціонування, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.

    3. У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:

    чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов’язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;

    інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.

    До числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, належать:

    особи, місцем проживання яких є території, що включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації;

    особи, які через порушення функцій організму не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися, не чують, не розмовляють, не бачать (на обидва чи одне око), не мають очей (ока), кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, в яких наявне онкологічне захворювання, інтелектуальні порушення чи психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, причина інвалідності з дитинства.

    Чи повинна я проходити повторний огляд (оцінювання повсякденного функціонування), якщо згідно Постанови КМУ від 15.11.2024 року №1338, до числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування належать особи, які …..не мають одного з парних органів…..?

    Так, Ви повинні пройти переогляд, як зазначено у довідці МСЕК, оскільки дана норма стосується осіб з інвалідністю інвалідність яким була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях.

    Тобто, відповідна норма не може бути застосована по відношенню до Вас, оскільки переогляд призначений на липень 2025 року.

    Ви б мали таке право, якщо би переогляд був призначений у 2022-2024 роках до набрання чинності Постановою КМУ №1338, а Ви такий переогляд не пройшли. Така можливість надавалась саме Постановою КМУ 225, станом на зараз її дія взагалі розповсюджується тільки на дітей з інвалідністю.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас, пані Світлано!

    На жаль, Ви повинні проходити оцінювання повсякденного функціонування , адже переогляд Вам назначили на 25.07.2025 р. і Ви не скористалися постановою КМУ № 225.

    Чи повинна я проходити повторний огляд (оцінювання повсякденного функціонування), якщо згідно Постанови КМУ від 15.11.2024 року №1338, до числа тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування належать особи, які …..не мають одного з парних органів…..?

    На жаль, так.

    Згідно абзацу 12 пункту 3 постанови КМУ 1338 У разі коли особі інвалідність (із зазначенням строку повторного огляду) була встановлена до набрання чинності цією постановою відповідно до Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2009 р. № 1317 “Питання медико-соціальної експертизи” (Офіційний вісник України, 2009 р., № 95, ст. 3265), і строк повторного огляду припав на період воєнного стану на території України, але яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 8 березня 2022 р. № 225 “Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період воєнного стану на території України” (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1310) не проходила такий повторний огляд в медико-соціальних експертних комісіях:

    • чоловіки віком від 25 до 60 років, яким була встановлена друга або третя група інвалідності із зазначенням строку повторного огляду, зобов’язані у період з 1 квітня 2025 р. до 1 листопада 2025 р. пройти оцінювання повсякденного функціонування відповідно до Порядку проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, затвердженого цією постановою;
    • інші особи, за винятком тих, кого неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування, проходять оцінювання повсякденного функціонування до 1 квітня 2026 року.

    Отже, Ви повинні проходити повторний огляд, адже Вам встановили дату повторного огляду на 25.07.2025 року.

    От якби дата повторного огляду була до 01.01.2025 року та Ви скористалися постановою КМУ 225 (а для цього потрібно було перебувати за кордоном), тоді б Вам би автоматично продовжили б інвалідність до кінця воєнного стану, як особі, направлення якої на проведення оцінювання повсякденного функціонування є неможливим.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України