Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 20 березня 2020, питання №14042

Как делить жилплощадь из 3 комнат на 4 человека, какие права у каждого?

Квартирой из 3 комнат владеют 4 человека в равной доле (мать, отец, и двое сыновей, родители разведены). Отец проживал в квартире 12 лет и отказывался выписываться все это время. Коммунальные платежи не платил. Сейчас он приехал, заявил, что желает жить. Имеет ли он юридическое право на предоставление ему конкретной жилплощади (пространства) согласно его доле, или таковую ему может предоставить только суд? Что он в праве требовать согласно правам частичного владения, учитывая, что на 3 комнаты (+- одинаковые по размерам) на данный момент 4 человека, и поровну жилплощадь поделить не получается?

Відповіді юристів (2)

    Десятник  Володимир  Олексійович
    Десятник Володимир Олексійович 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 51 рік досвіду

    Якщо квартира приватизована без виділення часток, то згідно ЦК України (ст. 369), співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють та користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

    Десятник  Володимир  Олексійович
    Десятник Володимир Олексійович 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 51 рік досвіду

    Розпоряджатися спільною власністю (виділ, поділ, продаж тощо) можливо лише за згодою між співвласниками (нижче див. ст. 370, 364, 372 ЦК України).

    Адвокат Десятник Володимир Олексійович, канд. юрид. наук, доцент кафедри цивільного права,

    засновник-директор, адвокатське бюро «Експерт Володимир Десятник»

    https://www.facebook.com/LFexpertVDesiatnyk

    Стаття 370. Виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності

    1. Співвласники мають право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній сумісній власності, крім випадків, установлених законом.

    {Частина перша статті 370 із змінами, внесеними згідно із Законом № 417-VIII від 14.05.2015}

    2. У разі виділу частки із майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або рішенням суду.

    3. Виділ частки із майна, що є у спільній сумісній власності, здійснюється у порядку, встановленому статтею 364 цього Кодексу.

    Стаття 364. Виділ частки із майна, що є у спільній частковій власності

    1. Співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності.

    2. Якщо виділ у натурі частки із спільного майна не допускається згідно із законом або є неможливим (частина друга статті 183 цього Кодексу), співвласник, який бажає виділу, має право на одержання від інших співвласників грошової або іншої матеріальної компенсації вартості його частки.

    Компенсація співвласникові може бути надана лише за його згодою. (Напівжирний шрифт адвоката Десятника В.О.)

    Право на частку у праві спільної часткової власності у співвласника, який отримав таку компенсацію, припиняється з дня її отримання.

    {Частину другу статті 364 доповнено абзацом третім згідно із Законом № 1878-VI від 11.02.2010}

    3. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

    {Статтю 364 доповнено новою частиною згідно із Законом № 1878-VI від 11.02.2010}

    4. Договір про виділ у натурі частки з нерухомого спільного майна укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

    Стаття 372. Поділ майна, що є у спільній сумісній власності

    1. Майно, що є у спільній сумісній власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними, крім випадків, установлених законом.

    {Частина перша статті 372 із змінами, внесеними згідно із Законом № 417-VIII від 14.05.2015}

    2. У разі поділу майна, що є у спільній сумісній власності, вважається, що частки співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними або законом.

    За рішенням суду частка співвласника може бути збільшена або зменшена з урахуванням обставин, які мають істотне значення.

    3. У разі поділу майна між співвласниками право спільної сумісної власності на нього припиняється.

    4. Договір про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України