Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 02 травня 2020, питання №18453 100₴

Как сохранить квартиру за собой после развода с мужем

Приобрели квартиру с мужем в браке. Хочу после развода оставить за собой. Планирую выплатить ему половину стоимости. У меня остаётся ребёнок со мной.Но как это законно сделать правильно?

Відповіді юристів (9)

    Жупинский Николай Андреевич
    50%
    Жупинский Николай Андреевич 5 років тому

    Адвокат, м. Харків, 26 років досвіду

    Приобрели квартиру с мужем в браке. Хочу после развода оставить за собой. Планирую выплатить ему половину стоимости.

    Заключите у нотариуса договор о разделе совместно нажитого имущества, по которому Вам переходит в полную собственность квартира, а Вы ему в момент подписания договора выплачиваете половину её стоимости. По другому оставить за собой квартиру у Вас не получится, в том числе и в судебном порядке. Доля мужа в квартире очень большая, чтобы можно было ставить вопрос о её принудительно выкупе.

    Адвокат  Євген Олександрович
    15%
    Адвокат Євген Олександрович 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Здравствуйте!

    Данная квартира является общей совместной собственностью.

    Раздел имущества не зависит от развода.

    Разделить имущество, согласно статье 69 Семейного кодекса, можно в любое время.

    Квартира является совместно нажитым в браке имуществом и в случае развода будет делиться на равные части между Вами, но можно договориться и выкупить часть супруга, оформив этот процесс договором о разделе имущества, удостоверенным нотариально.

    Нужно обратиться к нотариусу и составить договор о разделе имущества между супругами, где чётко прописать, какое имущество и кому будет принадлежать, в том числе и относительно этой квартиры.

    Если же в порядке переговоров не получилось договориться, то вопрос раздела имущества будет решаться через суд в судебном порядке.

    Удачи Вам!

    Савченко Олександр
    10%
    Савченко Олександр 5 років тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня.

    Сімейний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2947-14):

    Стаття 64. Право подружжя на укладення договорів між собою

    1. Дружина та чоловік мають право на укладення між собою усіх договорів, які не заборонені законом, як щодо майна, що є їхньою особистою приватною власністю, так і щодо майна, яке є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

    2. Договір про відчуження одним із подружжя на користь другого з подружжя своєї частки у праві спільної сумісної власності подружжя може бути укладений без виділу цієї частки.

    Стаття 69. Право подружжя на поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя

    1. Дружина і чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.

    2. Дружина і чоловік мають право розділити майно за взаємною згодою.

    Договір про поділ житлового будинку, квартири, іншого нерухомого майна, а також про виділ нерухомого майна дружині, чоловікові зі складу усього майна подружжя має бути нотаріально посвідчений.

    Стаття 71. Способи та порядок поділу майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя

    1. Майно, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, ділиться між ними в натурі.

    Якщо дружина та чоловік не домовилися про порядок поділу майна, спір може бути вирішений судом. При цьому суд бере до уваги інтереси дружини, чоловіка, дітей та інші обставини, що мають істотне значення.

    Отже, квартира підлягає поділу в натурі, а тому варіант з укладанням договору поділу квартири, коли Ви сплачуєте чоловіку половину її вартості, і за Вами залишається вся квартира - неможливий. Необхідно звертатися до нотаріуса та укладати саме договір купівлі-продажу частки квартири чоловіка. Краще зробити це до розлучення, щоб не сплачувати потім зайві податки (так як, операції з нерухомістю серед родичів 1-2 споріднення не оподатковуються).

    Всього доброго.

    • Крикун Сергій  Павлович
      15%
      Крикун Сергій Павлович 5 років тому

      Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

      Сімейний кодекс України, ст.71:

      "...4. Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно, зокрема на житловий будинок, квартиру, земельну ділянку, допускається лише за його згодою, крім випадків, передбачених Цивільним кодексом України.

      5. Присудження одному з подружжя грошової компенсації можливе за умови попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.".

      Пост. Пленума ВСУ "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v0011700-07):

      "25. Вирішуючи питання про поділ майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, зокрема неподільної речі, суди мають застосовувати положення частин 4, 5 ст. 71 СК ( 2947-14 ) щодо обов'язкової згоди одного з подружжя на отримання грошової компенсації та попереднього внесення другим із подружжя відповідної грошової суми на депозитний рахунок суду.

      За відсутності такої згоди присудження грошової компенсації може мати місце з підстав, передбачених ст. 365 ЦК ( 435-15 ), за умови звернення подружжя (одного з них) до суду з таким позовом (ст. 11 ЦК) та попереднього внесення на депозитний рахунок суду відповідної грошової суми.

      У разі коли жоден із подружжя не вчинив таких дій, а неподільні речі не можуть бути реально поділені між ними відповідно до їх часток, суд визнає ідеальні частки подружжя в цьому майні без його реального поділу і залишає майно у їх спільній частковій власності.".

      Так що, Олександре, стосовно поділу майна в натурі, має місце з Вашого боку вільного, на свій розсуд тлумачення закону

      • Савченко Олександр
        Савченко Олександр 5 років тому

        Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

        Відповідно до ч. 4 та ч. 5 ст. 71 Сімейного кодексу України присудження одному з подружжя грошової компенсації замість його частки у праві спільної сумісної власності на майно відбувається саме при поділі цього майна у судовому порядку.

        Якщо ж поділ майна відбуваєьться за домовленістю сторін (без суду), на мою думку, поділ квартири можливий лише в натурі (з виділенням рівних часток). А тому, варіант з укладанням договору поділу квартири, коли сплачується половина її вартості, і за дружиною залишається вся квартира - неможливий.

        Вважаю, що необхідно укладати саме договір про відчуження (купівлі-продажу) одним із подружжя на користь другого з подружжя своєї частки у праві спільної сумісної власності подружжя.

    Гончаренко Константин
    10%
    Гончаренко Константин 5 років тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    Щодо поділу майна без суду

    У відповідності з сімейним законодавством і Цивільним кодексом чоловік і дружина мають право укладати між собою договір про поділ нерухомого майна. Подібна угода дає подружжю можливість в позасудовому порядку вирішити спірні питання майна, а також самостійно визначити частки в нерухомості.

    Оформлення угоди про добровільний розподіл майна повинно здійснюватися з урахуванням законодавства, яке регулює порядок реєстрації нерухомості.

    Договір про поділ нерухомого майна, що перебуває у спільній частковій власності, укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню (ст. 367 Цивільного кодексу).

    Ще є варіант. Не судовий. Домовитися між подружжям, що і кому залишається після розлучення. Та в нотаріуса переоформити уникаючи судової тяганини, яка у Вас може забрати і час, і гроші і в кінці кінців здоров'я.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Малик Олександр Володимирович
    Малик Олександр Володимирович 5 років тому

    Адвокат, м. Вінниця, 10 років досвіду

    Доброго дня! Оптимальний та найшвидший варіант поділу вашої квартри це оформити договір поділу квартири у нотаріуса, сплативши чоловікові вартість 1/2 частки квартири, можна за домовленістю.

    Однак, вашу квартиру можна поділити і в судовому порядку, це хоч і займе від 2 до 5 місяців, однак дозволить Вам зекономити значні кошти.

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория 5 років тому

    Адвокат, м. Київ, 20 років досвіду

    оформляете соответствующий договор у нотариуса если он согласен и оплачиваете ему половину стоимости квартиры

    или можете выкупить в судебном порядке - но должны быть определенные условия

    Токмач Галина Миколаївна
    Здравствуйте, Мира. Для того, чтобы выплатить мужу его часть и стать владелицей всей квартиры, нужно его согласие и внесение суммы на депозитный счёт суда до рассмотрения дела в суде.

    То есть, должны быть соблюдены два пункта: муж должен быть согласен и сумма от стоимости половины квартиры должна быть внесена на счёт суда предварительно


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України