Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Сімейне право, 15 червня 2020, питання №22040

Судова система більше не працює?

Доброго дня. Хотілося б почути думку юристів за токого приводу: Я подала на розлучення у лютому місяці. Суд відбувся у квітні. Суддя видала рішення про розлучення в якому було написано, що воно вступить в силу через місяць. Місяць дається на подання апеляції. Пройшов місяць і мені кажуть, що всі рішення прийняті під час карантину будуть вступати в силу тільки після його остаточного закінчення (не просто послаблення) і місяць на апеляцію буде рахуватися з того моменту. Ніби то, щоб можно було подати апеляцію вже після карантину. Я запитала, чи не можна якось відмовитись від апеляції. Ми вже обидва писали на суді згоду з прийняттям рішення. Можна було б написати і щось типу того, що точно не збираємось подавати апеляцію. Але мені сказали, що немає такої можливості. Що робити? У мене є інший чоловік, а у мого колишнього вже інша жінка. А виходить ми не маємо можливості розлучитися до кінця карантину. А скільки цей карантин буде тривати невідомо. Може рік чи два... А що, якщо я за цей час встиг ну завагітніти від іншого? Мій колишній чоловік будет формальним батьком дитини? Що робити таким як я? Не можна, щоб судова система, по-суті, зупинила своє існування на невідомий час. Ні одне рішення не набуває чинності. Виходить, що правової системи просто немає.

Відповіді юристів (3)

    Александр Сергеевич
    Александр Сергеевич 4 роки тому

    Юрист, м. Київ, 9 років досвіду

    Добрый день, Дина.

    Касательно сроков - Вы правильно указали.

    Заключительными положениями Гражданского процессуального кодекса предусмотрено, что сроки продлеваются на срок действия карантина.

    Ускорение и отказ от права на обжалование законом не предусматриваются.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#n9648

    Мєньков Андрій Васильович

    Доброго дня Діно! Враховуючи останні зміни до законодавства ті пояснення, що Ви отримали в суді правильні. Доцільно було б зробити певні винятки в законі, наприклад Ваша ситуація, але наразі маємо користуватись тим, що є. Щодо другого питання - то воно врегульовано. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини (ч. 2 стаття 125 Сімейного кодексу України).

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 4 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Цивільний процесуальний кодекс України (ЦПК; https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15):

    "Стаття 3. Законодавство про цивільне судочинство...

    2. Якщо міжнародним договором, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України, передбачено інші правила, ніж встановлені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору України.

    Стаття 274. Справи, що розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження

    1. У порядку спрощеного позовного провадження розглядаються справи:

    1) малозначні справи;...

    4. В порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:

    1) що виникають з сімейних відносин, крім спорів про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення, розірвання шлюбу та поділ майна подружжя;

    Стаття 275. Строк розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження

    1. Суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. ...

    Розділ XIIПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ...

    3. Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо ... апеляційного оскарження,... продовжуються на строк дії такого карантину.".

    "КОНВЕНЦІЯ про захист прав людини і основоположних свобод" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/995_004):

    "{Конвенцію ратифіковано Законом № 475/97-ВР від 17.07.97}...

    Стаття 6Право на справедливий суд

    1. Кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку...".

    Таким чином, положення п.3 розділу ХІІ "Прикінцеві положення" щодо продовження процесуальних строків на строк дії карантину суперечить міжнародному договору - Конвенції про захист прав людини і основополжних свобод, ратифікованої Україною, тому відповідно до вимоги ч.2 ст.3 ЦПК застосуванню підлягає Конвенція та вимоги ч.1 ст.275 ЦПК про розгляд справи спрощеного позовного провадження в строк не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

    Подайте на ім'я судді ( в рамках цієї Вашої судової справи) заяву (до канцелярії суду під реєстрацію її вручення на Вашому екземплярі) про суперечність продовження процесуальних строків на срок дії карантину Конвенції про захист прав людини, про прерогативу застосування Конвенції відповідно до ч.2.ст3 ЦПК та про видачу на цій підставі рішення суду у Вашій справі.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України