Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Добрий день.
Одну з минулих судових справ, яка мене стосується, суддя розглянув примірно за 15 хвилин, хоча до цього затягувався розгляд справи 2.5 роки (!).
Зараз знову, чергову справу новий суддя затягує. Кожен раз схема схожа: суддя йде у відпустку в день, або за день до засідання по моїй справі, з пула тих справ, які я хочу завершити, щоб не жити в судових кошмарах десятиліття. Також був випадок, коли сторона-опонент приносила справку про те, що позивач хворів три місяці тому(!) і суддя всеодно приймав такі документи.
МІй адвокат нічого з цього приводу не робить, бо не хоче, за його словами, "конфліктів" з суддями.
Позаминулий мій адвокат (якого я поміняв) брав з мого партнера розписку, проте не говорив, що це буде саме документ-розписка, вводив в оману, а потім друкував на принтері слово "Розписка" вверху папірця і без мого відому подавав такий документ до суду, так як він був моїм представником.
Мій опонент має тісні контакти з головою суду через бившого колегу цього голови суду.
У мене є інформація, що голова суду впливає на суддів, котрі ведуть мої справи, з метою їх затягування і створення, можливо, шахрайських схем.
Один суд я у цього ж голови суду виграв самостійно, без юристів. Однак те, як він мені виносив мозг, щоб я навіть не знімав на відео відкрите(!) судове засідання - просто вражає. Він мені віддавав накази прямо в залі суду, агресивно вимагав, щоб я вимкнув камеру (я начитався законів і тому не зробив цього).
Які можуть бути шляхи дій? На кожному судовому засіданні відбуваються якісь мутки: то суддя незаконно приймає докази в порушення ЦПК, то адвокат оппонента та суддя влаштовують допит по питанням, котрі не стосуються справи взагалі, і суддя на це не реагує. Я був на судах, де суддя реагує на такі речі, тому такий контраст я не можу не помітити.
Вступив до унівеститету МВС на юриста, бо вже немає сил.
В яку сторону мені копать з юр. точки зору? Дякую.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Адвокат, м. Київ
Які можуть бути шляхи дій? На кожному судовому засіданні відбуваються якісь мутки: то суддя незаконно приймає докази в порушення ЦПК, то адвокат оппонента та суддя влаштовують допит по питанням, котрі не стосуються справи взагалі, і суддя на це не реагує. Я був на судах, де суддя реагує на такі речі, тому такий контраст я не можу не помітити.
В цій справі можна піти двома шляхами, причому доцільно використовувати обідва шляхи одночасно.
1. Відвод судді на підставі п. 5 ч. 1 ст. 36 ЦПК України.
2. Поданя скарги до Вищої ради правосуддя.
Одночасно, порушення процесу ви можете використати під час апеляційного та/або касаційногог оскарження рішення місцевого суду.
Юрист, м. Кам'янець-Подільський, 9 років досвіду
Доброго дня, Вадиме.
Ви не конкретизуєте з якого приводу у Вас відкриті справи і якою стороною Ви є у справі. Але в загальному та з юридичної точки зору судовий розгляд у справі повинен бути законним, неупередженим та незалежним, а, крім того, не повинен навмисно затягуватися учасниками процесу.
Існує спосіб у зв'язку із затягуванням судового процесу, заява відведення судді, він є найбільш найпоширенішим. На цей спосіб затягування судового процесу варто звернути пильну увагу ще і тому, що, окрім іншого, заява про відведення ставить під питання професійні якості суддів, а заявляються відведення іноді абсолютно необгрунтовано.
Заява про відведення може переслідувати декілька цілей: як затягування судового процесу, так і закладення фундаменту для подальшого апеляційного/касаційного оскарження прийнятого судового рішення.
І також можете звернутись із скаргою до Вищої ради правосуддя на дії судді.
Щасти Вам.
Адвокат, м. Харків, 8 років досвіду
Доброго дня! підтримую відповідь колеги. Заявляйте відвід судді та пишіть на нього скаргу до Вищої ради правосуддя.
Дані порушення, що ви зустрічаєте в процесі будуть пдіставою для скасування рішення в апеляційному або касаційному порядку.
Якщщо ви вважаєте, що опонент має вплив на суд, через голову суд, то вам краще вже відстояти свої права в апеляції.
Щасти вам!
додатково: Вступив до унівеститету МВС на юриста, з великою ймовірністю в університетів МВС відберуть право видавати диплом "правознавство (правоохоронні органи)" і з таким дипломом можна буде йти працювати лише до поліції.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Добрый день!
По Вашему вопросу рекомендую следующее:
Глава 4 - Гражданского процессуального кодекса
Судебное разбирательство
Статья 157. Сроки рассмотрения дел
1. Суд рассматривает дела на протяжении разумного срока, но не более двух месяцев со дня открытия производства по делу, а дела о восстановлении на работе, о взыскании алиментов - одного месяца.
2. В исключительных случаях по ходатайству стороны, с учетом особенностей рассмотрения дела, суд определением может продлить рассмотрение дела, но не более чем на пятнадцать дней.
Статья 158. Рассмотрение судом дела в судебном заседании
1. Рассмотрение судом гражданского дела происходит в судебном заседании с обязательным уведомлением лиц, которые принимают участие в деле.
2. Лицо, которое принимает участие в деле, имеет право заявить ходатайство о рассмотрении дела при его отсутствии.
3. Судебное заседание проводится в специально оборудованном для этого помещении суда - зале заседаний.
необходимо подавать:
- заявление(подання) в канцелярию суда, о рассмотрении дела в разумные, установленные законом сроки;
-заявление об отводе и назначении нового судьи, для рассмотрения дела по сути.
-жалобу в Высший совет правосудия.
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Вадиме!
Звісно, можна заявити відвід судді, але потрібно враховувати правовідносини, що регулюють питання відводу!
Цивільний процесуальний кодекс передбачає:
Стаття 39. Заяви про самовідводи та відводи
2. З підстав, зазначених у статтях 36, 37 і 38 цього Кодексу, судді, секретарю судового засідання, експерту, спеціалісту, перекладачу може бути заявлено відвід учасниками справи.
3. Відвід повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження. Самовідвід може бути заявлений не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
Після спливу вказаного строку заявляти відвід (самовідвід) дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів із дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Стаття 40. Порядок вирішення заявленого відводу та самовідводу
1. Питання про відвід (самовідвід) судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
2. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
3. Якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому частиною першою статті 33 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Якщо заява про відвід судді надійшла до суду пізніше ніж за три робочі дні до наступного засідання, така заява не підлягає передачі на розгляд іншому судді, а питання про відвід судді вирішується судом, що розглядає справу.
4. Якщо питання про відвід судді в порядку, визначеному частиною третьою цієї статті, неможливо розглянути в суді, в якому розглядається справа, то справа для вирішення питання про відвід передається до суду відповідної інстанції, найбільш територіально наближеного до цього суду.
5. Якщо на час подання заяви про відвід судді у суді здійснюють правосуддя менше трьох суддів, вирішення питання про відвід здійснюється в нарадчій кімнаті суддею, який розглядає справу чи вчиняє іншу процесуальну дію, про що виноситься ухвала. У такому разі положення частин третьої та четвертої цієї статті не застосовуються.
6. Питання про відвід судді Великої Палати не підлягає передачі на розгляд іншому судді та розглядається Великою Палатою.
{Частина шоста статті 40 в редакції Закону № 460-IX від 15.01.2020}
7. Питання про відвід вирішується невідкладно. Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження.
{Частина сьома статті 40 в редакції Закону № 460-IX від 15.01.2020}
8. Суд вирішує питання про відвід судді без повідомлення учасників справи. За ініціативою суду питання про відвід судді може вирішуватися у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неявка учасників справи у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід судді, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід судді.
9. Питання про самовідвід судді вирішується в нарадчій кімнаті ухвалою суду, що розглядає справу.
10. Питання про відвід секретаря судового засідання, експерта, спеціаліста, перекладача вирішується складом суду, що розглядає справу. Суд, який розглядає заяву про відвід, заслуховує особу, якій заявлено відвід, якщо вона бажає надати пояснення, а також думку учасників справи. Неявка особи, якій заявлено відвід, у судове засідання, в якому вирішується питання про відвід, не перешкоджає розгляду судом питання про відвід.
11. За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.
Стаття 41. Наслідки відводу суду (судді)
1. У разі задоволення заяви про відвід судді, який розглядає справу одноособово, справа розглядається в тому самому суді іншим суддею, який визначається у порядку, встановленому статтею 33 цього Кодексу.
2. У разі задоволення заяви про відвід одному із суддів або всьому складу суду, якщо справа розглядається колегією суддів, справа розглядається в тому самому суді тим самим кількісним складом колегії суддів без участі відведеного судді або іншим складом суддів, який визначається у порядку, встановленому статтею 33 цього Кодексу.
3. Якщо після задоволення відводів (самовідводів) або за наявності підстав, зазначених у статті 37 цього Кодексу, неможливо утворити новий склад суду для розгляду справи, справа за розпорядженням голови суду передається до іншого суду, визначеного в порядку, встановленому цим Кодексом.
Я навів відповідне посилання ЦПК для того, аби Ви зрозуміли, що суддя також може відхилити відвід.
Раджу одразу звертатись до Вищої ради правосуддя із вмотивованим зверненням про порушення строків розгляду справи (стаття 275 ЦПК: суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі), а також про порушення суддівської етики.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Доброго дня, Vadim!
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Що таке розумний строк та яку тривалість він повинен становити – сказати важко. На рівні процесуального законодавства України розумним прийнято вважати строк, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню цивільного судочинства.
Для встановлення розумності строку розгляду конкретної справи у судах окремих держав ЄСПЛ виробив у своїй практиці кілька критеріїв, а саме:
- складність справи;
- поведінка заявника (тобто особи, яка звернулася до Європейського Суду із скаргою, пов’язаною із затягуванням строків розгляду справи);
- поведінка судових та інших державних органів;
- важливість предмету розгляду для заявника.
Таким чином, будь-яка справа повинна “пропускатись” через призму зазначених критеріїв на предмет можливості її розгляду протягом більш або менш тривалого строку. Звідси, навіть довга тривалість розгляду справи може бути визнана розумною, якщо сама справа є складною як з фактичної, так і з юридичної сторони.
Повертаючись до процесуального законодавства України, розгляд справ судами протягом розумного строку обмежуються певними конкретними термінами залежно від виду юрисдикції, провадження або категорії справи (наприклад, не більше 30 днів з дня початку розгляду справи по суті для цивільних справ, що розглядаються в загальному провадженні – ч. 2 ст. 210 ЦПК України).
Законом України “Про судоустрій та статус суддів” (ст. 106) чітко визначено перелік підстав для притягнення судді до дисциплінарної відповідальності.
Так, поміж іншого, зазначено, що суддю може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності в порядку дисциплінарного провадження із підстави умисного або внаслідок недбалості безпідставного затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом.
Право на звернення зі скаргою щодо дисциплінарного проступку судді (дисциплінарною скаргою) має будь-яка особа. Громадяни здійснюють зазначене право особисто або через адвоката, юридичні особи - через адвоката, органи державної влади та органи місцевого самоврядування - через своїх керівників або представників, Комісія з питань доброчесності та етики - через її голову або членів Комісії (частина 1 статті 107 Закон України «Про судоустрій і статус суддів»).
Дисциплінарне провадження щодо судді здійснюють дисциплінарні палати Вищої ради правосуддя у порядку, визначеному Закон України "Про вищу раду правосуддя", з урахуванням вимог Закон України «Про судоустрій і статус суддів».
Дисциплінарна скарга подається у письмовій формі та повинна містити такі відомості:
Дисциплінарна скарга підписується скаржником із зазначенням дати її підписання. У разі наявності обставин, що спричиняють виникнення сумнівів у існуванні або достовірності підпису особи, яка подала дисциплінарну скаргу, відповідний орган Вищої ради правосуддя має право запросити таку особу для підтвердження скарги.
Дисциплінарна палата розглядає дисциплінарну справу протягом дев’яноста днів з дня її відкриття. Цей строк може бути продовжений Дисциплінарною палатою не більше ніж на тридцять днів у виключних випадках, у разі потреби додаткової перевірки обставин та/або матеріалів дисциплінарної справи (частина 13 статті 49 Закон України "Про вищу раду правосуддя").
Всього доброго!
Успіхів Вам!
Юрист, м. Київ
Добрий день! В даній ситуації можливо лише відвід судді, згідно ст. 36 ЦПК України, Суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо:
1) він є членом сім’ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім’ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу;
2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі;
3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи;
4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи;
5) є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об’єктивності судді.
2. Суддя підлягає відводу (самовідводу) також за наявності обставин, встановлених ст. 37 цього Кодексу.
Також Ви можете подати скаргу на неправомірну поведінку судді. Заява може бути подана будь-якою особою, якій відомі факти такої поведінки у Вищу кваліфікаційну комісію суддів України. Зверніть увагу на розділ 8 Конституції України щодо правосуддя.
Юрист, м. Київ
Доброго дня.
Цивільний процесуальний кодекс України встановлює, що:
(ст.10) Суд при розгляді справи керується принципом верховенства права.
(ст.12) Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов’язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У разі якщо суддя прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи, то він підлягає відводу (ст. 36).
Тож якщо у вас є аргументи (докази) з цього приводу, то пишіть заяву про відвід, розкривайте там всі ваші мотиви недовіри судді, єдине тільки - но подайте її завчасно, з дотриманням строків встановлених ст. 39, бо інакше не буде розглядатись взагалі.
Крім того, ви маєте право (якщо адвокат відмовляється) самостійно, як учасник процесу подати скаргу на суддю до ВРП. Знов таки, якщо ваші мотиви - будуть підтверджені фактами, доказами, не лише міркуваннями, бо всі сумніви -тлумачаться на користь особи, та припущення не можуть стати підставою для задоволення вашої заяви (скарги).
Альтернативний варіант (без аналітичного дослідження документів - це звичайно лише загальна рекомендація) - просіть колегіальний розгляд справи, подавайте зустрічні позови, апелюйте щодо тих рішень (ухвал суду), які можуть бути предметом апеляційного оскарження (ст.353)., обов'язково надайте суду докази вашої позиції, залучайте свідків, експертні висновки та інше.
Якщо ви бажаєте прискорити судовий розгляд, то можете також звернутись із цим клопотанням (та просити вирішити справу у визначені кодексом строки, на базі наданих сторонами доказів, тим більше що наразі право на залучення нових доказів вже на стадії розгляду справи по суті - фактично кодекс обмежує).
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Здравствуйте!
Вы имеете право подать ходатайство в суд о рассмотрении дела в установленные разумные сроки, а если не будет результата, то заявление об отводе судьи, а также жалоб в отношении судьи в Высший Совет правосудия для проведения проверки и принятия мер реагирования.
Всего доброго!
Удачи Вам!