Задайте питання юристу

916 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Нерухомість, 07 липня 2021, питання №44679 100₴

Що можна робити на земельній ділянці під застройку?

Доброго дня. Я придбала земельну ділянку під застройку. Маю документи куплі-продажу. Чи маю право будувати щось інше крім будівлі?наприклад поставити теплиці для вирощування овочів?

Відповіді юристів (8)

    Юсько Іван Михайлович
    40%
    Юсько Іван Михайлович 3 роки тому

    Юрист, м. Рівне, 8 років досвіду

    Доброго дня!

    Якщо Ви плануєте законно здійснювати підприємницьку діяльність, то необхідно мати ФОП з відповідними кведами діяльності.

    Що стосується земельної ділянки, то у Вашому випадку теплиці можна ставити на ділянці з цільовим призначенням «для ведення товарного сільськогосподарського виробництва», «ведення особистого селянського господарства», «садівництва», «для ведення фермерського господарства» та інших сільськогосподарських земель. Можливе й будівництво об’єктів нерухомості сільськогосподарського при значення з допоміжними спорудами — за умови, що такі об’єкти використовуватимуться у виробництві сільськогосподарської продукції.

    Винограденко Антон Анатолійович
    25%
    Винограденко Антон Анатолійович 3 роки тому

    Юрист, м. Харків, 14 років досвіду

    Доброго дня!

    Земельний кодекс України:

    Стаття 40. Земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва

    Громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

    Тобто, теплицю можно цілком впевнено вважати "господарською будівлею".

    Карпенко Андрій Володимирович

    Добрый вечер!

    Любой гражданин имеет право использовать собственное имущество на свое усмотрение, в том числе и в целях осуществления предпринимательской деятельности (статьи 319, 320 ГКУ). Для этого не нужно предпринимать никаких дополнительных действий, кроме как зарегистрироваться в качестве предпринимателя и не нарушать закон.

    Ст. 383 ГКУ, в ч. 1 которой сказано:

    Собственник жилого дома, квартиры имеет право использовать помещение для собственного проживания, проживания членов своей семьи, других лиц и не имеет права использовать его для промышленного производства

    Аналогичные нормы содержатся и в пп. 3 и 7 Правил пользования помещениями жилых домов и общежитий, утвержденных постановлением КМУ от 08.10.92 г. № 572.

    Из этих норм (и других действующих нормативов) делаем вывод, что использование самим хозяином или арендаторами (т. е. и передача в аренду) жилых помещений для осуществления промышленного производства запрещено. А вот хозяйственная деятельность непромышленного характера в жилых помещениях, по нашему мнению, под такой строгий запрет не подпадает.

    Закон Украины «О землеустройстве» - целевое назначение земельного участка определяется на основании документации по землеустройству в установленном законодательством порядке. Если говорить простым языком и не стремиться избежать тавтологии, то целевое назначение земельного участка, это то, с какой целью он может быть использован.

    Совершенно очевидно, что если участок для садоводства, то строительство на нем многоквартирного дома, если не изменить целевое назначение земли, совершенно не отвечает законодательству. Именно поэтому многие землевладельцы и землепользователи задумываются, как совершить перевод земли осг под застройку, и изучают «матчасть» о смене целевого назначения земельного участка.

    Статья 19 Земельного кодекса Украины установила, что за основным целевым назначением все земли Украины подразделяются на 9 категорий, например такие как, земли сельскохозяйственного назначения или земли жилой и общественной застройки.

    В свою очередь, в каждой категории земель установлено несколько видов целевого назначения земель, классификация которых, утверждена Приказом Государственного комитета Украины по земельным ресурсам от 23.07.2010 № 548.

    Классификация видов целевого назначения земель определяет деление земель на отдельные виды целевого назначения земель, которые характеризуются собственным правовым режимом, экосистемными функциями, видом хозяйственной деятельности, типами застройки, типами особо ценных объектов. Например: код 02.01 предназначен для строительства и обслуживания жилого дома, хозяйственных зданий и сооружений (приусадебный участок), а код 01.05 - для индивидуального садоводства.

    Код и целевое назначение земель применяются для обеспечения учета земельных участков по видам целевого назначения в государственном земельном кадастре.

    Эту классификацию также используют органы государственной власти, органы местного самоуправления, организации, предприятия, учреждения для ведения учета земель и формирования отчетности по земельным ресурсам.

    Важно! Физические и юридические лица, в соответствии с частью третьей статьи 20 Земельного кодекса Украины, могут быть инициаторами изменения вида целевого назначения только земельного участка, находящегося в их собственности или земельного участка, на момент подачи ходатайства хотя и является собственностью территориальной общины, однако находится в их пользовании. При этом такое изменение целевого назначения земли не влечет за собой изменение собственника или пользователя земельного участка, он продолжает оставаться в собственности территориальной общины (Верховный Суд обращает на это внимание в своем постановлении от 12.12.2019 по делу № 809/821/17).

    Изменение целевого назначения земельных участков частной собственности осуществляется по инициативе их собственников. В соответствии с частью третьей статьи 20 Земельного кодекса Украины, изменение целевого назначения земельных участков частной собственности производится:

    • по земельным участкам, расположенным в пределах населенного пункта, - сельским, поселковым, городским советом;
    • по земельным участкам, расположенным за пределами населенных пунктов - районными государственными администрациями, а по земельным участкам, расположенным за пределами населенных пунктов, не входящих в территории района или в случае если районная государственная администрация не образована, - Советом министров Автономной Республики Крым, областной государственной администрацией.

    В соответствии с частью четвертой статьи 24 Закона Украины «О регулировании градостроительной деятельности» изменение целевого назначения земельного участка, который не соответствует плану зонирования территории и/или детальному плану территории, запрещается.

    На сегодня детальные планы/планы зонирования территорий в нашей стране не разработаны на 100 %. Именно поэтому, многие уполномоченные на утверждение проекта землеустройства органы, указывают отсутствие таких планов основанием для отказа в изменение целевого назначения.

    Некоторые суды не соглашаются с такой позицией и утверждают, что отсутствие детального плана территории не может быть основанием для отказа в изменении целевого назначения земельного участка. Поэтому, если вам отказали в утверждение проекта землеустройства на этом основании можно попробовать оспорить такое решение в суде.

    Статья 53 Кодекса Украины об административных правонарушениях установила административную ответственность за использование не за целевым назначением земельного участка в виде штрафа.

    Что касается уголовной ответственности, то использование земельного участка не за целевым назначением, только тогда уголовно наказуемое, когда связано с нехозяйственные использованием земли, с загрязнением или порчей земель или другим нанесением вреда окружающей среде.

    Сатья 11 Земельного кодекса Украины установила, что одним из оснований прекращение права пользования земельным участком является использование земельного участка не за целевым назначением.Подытоживая, отмечу, что законодательное регулирование процесса изменение целевого назначения земель не совсем четкое и ясное и время от времени уточняется судебной практикой.

    Для осуществления предпринимательской деятельности на участке под ИЖС, правообладатель участка должен изменить разрешенный вид использования участка.

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Цільове призначення земельної ділянки — це її використання за тим призначенням, яке визначене на підставі технічної документації або рішень органів державної влади. Воно потрібно для того, щоб земельний фонд використовувався раціонально та згідно із законом — щоби в заповіднику не виросла раптом багатоповерхівка, а в історичному центрі міста ніхто не розбив город. Інформацію про те, яке саме цільове призначення надано кожній ділянці землі, можна знайти на Публічній кадастровій мапі. Все, що стосується цільового призначення землі в нашій державі, регулюється Земельним кодексом.

    Змінювати цільове призначення землі в межах категорій є законним. В усіх інших випадках власник або користувач землі може змінити її цільове призначення після погодження з місцевою владою. Для кожної зони населеного пункту, в залежності від функціонального призначення території, встановлено перелік дозволених та допустимих видів забудови — переважні, супутні та допустимі. Наприклад, зона житлової забудови використовується для зведення багатоквартирних та приватних будинків, гуртожитків, котеджів. Також у цій зоні можуть бути розміщені супутні об'єкти — ті, що технологічно пов'язані з об'єктами переважного використання. Це можуть бути паркінги, магазини, розважальні центри тощо. Так само у громадських зонах можуть розташовуватися житлові комплекси. Будівництво на земельній ділянці об’єкта не за переважним видом використання, а за супутнім, не є порушенням.

    Щодо вашого питання перелічені вами обєкти це споруди, які можна будувати без оформлення відповідних документів так як зазначені не потребують прийняття в експлуатацію.

    Відповідно до приписів Постанови КМУ №406 від 07.06.2017 року, якою затверджено Перелік будівельних робіт, які не потребують документів, що дають право на їх виконання, та після закінчення яких об’єкт не підлягає прийняттю в експлуатацію. Пунктом 6 зазначеної Постанови визначено перелік об'єктів (щодо індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків), для будівництва яких не потрібно отримувати дозвільні документи та які не потрібно вводити в експлуатацію:

    зведення на земельній ділянці тимчасових будівель та споруд без влаштування фундаментів, зокрема навісів, альтанок, наметів, накриття, сходів, естакад, літніх душових, теплиць, гаражів;

    свердловин, криниць, люфт-клозетів, вбиралень, вигрібних ям, замощень, парканів, відкритих басейнів та басейнів із накриттям, погребів, входів до погребів, воріт, хвірток, приямків, терас, ґанків.

    Положення Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації мають застосовуватися у випадках, коли об'єкти були збудовані в період з 29.01.2013 року до 15.01.2019 року (з 15.01.2019 року Інструкцію БТІ було викладено у новій редакції), і постало питання чи відносити ці об'єкти до збудованих самочинно, чи ні. Проте, у випадках, коли, окрім об'єктів, що не належать до самочинного будівництва, було зведено/реконструйовано і об'єкти, що потребували (потребують) оформлення дозвільних документів, простіше скористатися будівельною амністією, і узаконити їх.

    Гаражі

    На сьогодні лише зведення гаражів без влаштування фундаментів можливе за відсутності документів, що дають право на виконання будівельних робіт.

    Паркани (огорожі)

    Влаштування огорож (парканів) на присадибних, садових та дачних ділянках хоча і не потребує оформлення дозвільних документів, проте при їх зведенні потрібно враховувати вимоги чинних будівельних норм.

    Приєднання та підключення до мереж

    Приєднання та підключення до інженерних мереж відповідно до технічних умов індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських будівель і споруд, гаражів, розташованих на присадибних, дачних і садових земельних ділянках та земельних ділянках для будівництва індивідуальних гаражів, також не потребує оформлення дозвільної документації.

    Отже, відповідно до положень п. 5 Постанови КМУ №406 від 07.06.2017 року, постачальники електроенергії, газу, води тощо не мають права вимагати оформлення дозвільних документів на приєднання та підключення садибних, садових, дачних будинків та господарських будівель і споруд до своїх мереж.

    Успіхів

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду

    Доброго дня!

    Теплиця буде будовою? Це ж певно взагалі буде не конструкцією для побудови?

    В цілому використання зем.ділянки ви можете та повинні вивключно за призначенням.

    Але в той же час, прибудови до забудови ви можете задекларувати до загальної декларації, і також невід'ємно будувати від основного будинку.

    Телефонуйте, якщо залишились питання,

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    По Вашому питанню повідомляю наступне:

    За нормою статті 19 Земельного кодексу України всі землі України за основним цільовим призначенням поділяються на певні категорії.

    Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки – використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

    За нормами частини 1 статті 90, частини 1 статті 96 Земельного кодексу України, статті 35 Закону України «Про охорону земель» власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов’язані забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням.

    Види цільового призначення земель визначено Класифікацією видів цільового призначення земель (далі – Класифікація КВЦПЗ), затвердженою наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 № 548 та зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 01.11.2010 за № 1011/18306.

    Відповідно до пункту 1.4. вищеназваної Класифікації КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об’єктів.

    За нормою частини 1 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

    Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 Земельного кодексу України.

    Відповідно до частини 3 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок.

    Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться:

    – щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, – сільською, селищною, міською радою;

    – щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, – районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, обласною державною адміністрацією.

    Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом.

    Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України.

    Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186-1 Земельного кодексу України, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.

    Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у зміні цільового призначення земельної ділянки або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

    Відповідно до частини 5 статті 20 Земельного кодексу України види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

    Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 Земельного кодексу України.

    Наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель визначені статтею 21 Земельного кодексу України.

    Вам необхідно звернутися до сільради з заявою про зміну цільового призначення , отримати рішення ради , звернутись до землевпорядної організації: виготовити новий проект землеустрою на ділянку , погодити проект у сільраді , отримати рішення ради про надання в оренду, власність чи постійне користування земельної ділянки з новим цільовим призначенням.

    Фінансова складова залежить від приватної організація , яка буде робити новий проект землеустрою.

    Якщо теплиці матимуть якусь прибудову , то таку прибудову можна вважати господарською будівлею, якщо ж будівлі не плануються , то необхідно змінити цільове призначення на с/г землі , або САДІВНИЦТВО.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий день

    "Я придбала земельну ділянку під застройку. Маю документи куплі-продажу. Чи маю право будувати щось інше крім будівлі? наприклад поставити теплиці для вирощування овочів"?

    - Будувати можете будівлю, не заборонено розмістити теплиці для вирощування овочів, це не є будівництвом та не заборонено.

    Всього доброго, успіхів Вам!

    Савченко Олександр
    35%
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня!

    Стаття 19 Земельного кодексу України визначає поділ всіх земль України за цільовим призначенням на дев'ять категорій. Серед них важливе місце займають землі житловогої та громадської забудови, яким присвячена Глава 6 Земельного кодексу України (статті 38-42).

    До земель житлової та громадської забудови, відповідно до п. 14.1.78 Податкового Кодексу України, належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

    Секцією В Наказу Державного комітету України із земельних ресурсів №548 від 23.07.2010 року «Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель» передбачено, що до земель житлової та громадської забудови відносять, зокрема, наступні види земель:

    Так, землі житлової забудови - це землі, які використовуються для розміщення житлової забудови (житлові будинки, гуртожитки, господарські будівлі та інше); землі, які використовуються для розміщення гаражного будівництва). До них належать землі:

    02.01Для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)02.02Для колективного житлового будівництва02.03Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку02.04Для будівництва і обслуговування будівель тимчасового проживання02.05Для будівництва індивідуальних гаражів02.06Для колективного гаражного будівництва02.07Для іншої житлової забудови02.08Для цілей підрозділів 02.01-02.07, 02.09, 02.10 та для збереження та використання земель природно-заповідного фонду02.09Для будівництва і обслуговування паркінгів та автостоянок на землях житлової та громадської забудови02.10Для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури

Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України