Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Мені 45 років. І так складаються обставини, що я для виготовлення закордонної візи змушений пред"явити документ про службу в армії. На руках у мене лише приписне свідоцтво, термін дії якого закінчився 2000 року. За ним я був визнаний непридатни до служби у мирний час та обмежено придатним у війсковий. Відповідно, в армії я не служив. На даний момент я розумію, що мені потрібно звернутись у військомат для отримання військового квитка або ж довідки про моє відношення до військової служби (якщо таку надають). Я більш ніж переконаний, що , беручи до уваги ситуацію в країні , я змушений буду проходити мед.комісію.
І тепер виникає питання: якщо комісія мене визнає придатним до військової служби, чи зможуть мене призвати, враховуючи новий вид військової служби - призов осіб із числа резервістів в особливий період (якщо не помиляюсь, Закон № 1357-ІХ) ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (6)
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Добрый день!
1. На законодательном уровне прописаны права и обязанности гражданина Украины перед военным комиссариатом. Каждый гражданин обязан защищать целостность страны, при этом военнообязанность включает в себя:
Из последнего пункта напрашивается вывод, что если не встать на учет в военкомате, то это будет нарушением закона «О воинской обязанности и военной службе».
При достижении 27 лет (окончание военной обязанности) необходимо получить военный билет, что будет проблематично. Так как лицо больше не призывного возраста, то отправить его на службу не получится.
Пройдете медкомиссию и получите военный билет.
2. КТО ВОЕННООБЯЗАННЫЙ В УКРАИНЕ
Военнообязанный в Украине – это лицо, которое пребывает в запасе для следующих целей: комплектования Вооруженных Сил Украины, других военных формирований на особый период; для осуществления работ по обороне государства.
ДО СКОЛЬКИ ЛЕТ ВОЕННООБЯЗАННЫЙ ПОДЛЕЖИТ УЧЕТУ
Законом Украины «О военной обязанности и воинской службе» (закон о военнообязанных) установлено, до какого возраста военнообязанный в Украине пребывает на воинском учете.Предельный возраст военнообязанного в Украине для пребывания на военной службе – 60 лет вне зависимости от воинского звания. При этом военнообязанные делятся на два разряда по возрасту:первый разряд — до 35 лет;второй разряд — до 60 лет.
ЧТО ОЗНАЧАЮТ РАЗРЯДЫ И ЗАЧЕМ ОНИ НУЖНЫ:
Вышеописанные разряды установлены для того, чтобы определить, кого из военнообязанных мобилизовать в первую очередь. Не случайно критерием для разграничения по разрядам является возраст, поскольку более молодой организм может выдерживать большие нагрузки и, соответственно, при проведении мобилизации должны призываться сначала 1-разрядники, а уже потом – военнообязанные из второго разряда.Переход из разряда в разряд происходит с достижением определенного возраста автоматически.
Перечень лиц, которые могут быть призваны на военные сборы, определен Законом № 2232*.
* Закон Украины «О воинской обязанности и военной службе» от 25.03.92 г. № 2232-XII.
Как и раньше, в него входят (ст. 1, 2 Закона № 2232):
военнообязанные — лица, находящиеся в запасе для комплектования ВСУ и других военных формирований в особый период, а также для выполнения работ по обеспечению обороны государства;
резервисты — лица, которые проходят службу на основании контракта в военном резерве ВСУ, других военных формированиях и предназначены для их комплектования в мирное и военное время.
Вывод:
1. Пройдете медкомиссию и получите военный билет.
2. В армию Вас не призовут (только по мобилизации, если будете признаны медкомиссией годным).
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Володимир!
Призвати Вам на військову службу, у якості резервиста не можуть, так як до оперативного резерву призивають, вже після строкової військової служби, яку Ви не проходили так, як були визнані непридатним до її проходження, а до іншої служби у резерві, треба бажання, стан здоров"я та укладення контракту за власним бажанням.
Питання в тому, що враховуючи те, що одразу ж після того, як Вас признали непридатним до проходження строкової військової служби, Вас повинні були зняті з військового обліку, як призовника на строкову військову службу та поставити на військвоий облік, як військовозобов"язаного запасу, з видачею військового квитка, зі всіма відмітками.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):
Про військовий обов'язок і ... | від 25.03.1992 № 2232-XII (rada.gov.ua)
"Стаття 26-1. Проходження служби у військовому резерві
1. Громадяни України (крім тих, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації) в добровільному порядку можуть бути прийняті на службу у військовому резерві Збройних Сил України та інших військових формувань. Для цього вони мають пройти професійно-психологічний відбір, за станом здоров’я бути придатними до служби у військовому резерві та відповідати встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві.
2. З особою, яка відповідає вимогам, зазначеним у частині першій цієї статті, укладається контракт про проходження служби у військовому резерві відповідно Збройних Сил України або інших військових формувань.
3. Резервісти, які проходять службу у військовому резерві, у разі закінчення строку контракту можуть укласти новий контракт про проходження служби у військовому резерві.
4. Особливості проходження служби у військовому резерві, в тому числі виконання резервістами обов’язків служби у військовому резерві, визначаються цим Законом та відповідними положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві.
5. Резервісти не належать до зайнятого населення в Україні і мають право відповідно до законодавства про зайнятість населення бути визнаними безробітними та зареєстрованими у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
6. Служба у військовому резерві запроваджується з метою планомірної підготовки резервістів для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період шляхом набуття та підтримання на належному рівні вмінь і навичок за військово-обліковою спеціальністю.
7. Програми підготовки резервістів Збройних Сил України, порядок та обсяги підготовки за військово-обліковими спеціальностями, час та строки проведення підготовки визначаються Генеральним штабом Збройних Сил України, а в інших військових формуваннях - їх керівниками за погодженням з Генеральним штабом Збройних Сил України.
8. Фінансове і матеріальне забезпечення заходів, пов’язаних з проходженням служби у військовому резерві, здійснюється за рахунок коштів, передбачених у Державному бюджеті України на утримання Міністерства оборони України та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями. Порядок і розміри грошового забезпечення та заохочення військовозобов’язаних і резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, Міністерством оборони України та іншими центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями.
Стаття 26-2. Проходження служби у військовому резерві в особливий період
1. В особливий період на службу у військовому оперативному резерві в обов’язковому порядку зараховуються особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров’я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві.
{Частина перша статті 26-2 в редакції Закону № 1769-VIII від 06.12.2016}
2. Контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України або інших військових формувань не може бути припиненим (розірваним) в особливий період, а громадянин, який його уклав та зарахований до військового оперативного резерву, продовжує службу у військовому резерві Збройних Сил України або інших військових формувань на умовах, визначених законодавством, до завершення особливого періоду.
3. Після завершення особливого періоду громадяни, які проходили службу у військовому оперативному резерві, мають право в добровільному порядку укласти контракт про проходження служби у військовому резерві на умовах, визначених цим Законом".
Зараз, при прибутті до Теріторального центру комплектування і соціальної підтримки КСЦ (нова назва військомату), Вас могут приятгнути до адміністративної відповідальності за несвоєчасне отримання військвого квитка за ст.210 КУпАП, у вигляді штрафу у розмірі від 510 грн. до 850 грн..
Кодекс України про адміністративні правопорушення:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text
"Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -
тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. ... ".
Вам треба надати оновлені документи щодо особистих даних, сімейного стану та місця роботи, 2 фотокартки та пройти медкомісію.
Документи Ви можете надати одразу, як і у разі застосування адмінінстративної відповідальності - сплати штраф, медкомісія, займе декілька днів на місці+аналізи, флюрографія.
Після чого, Вам буде видано військовий квиток, зі всіма відмітками.
У разі наявності запитань, звертайтеся.
Всього доброго!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Добрый день.
На срочную военную службу Вас уже не призовут по основаниям освобождения от срочной службы: не призывной возраст (с 18-27).
От призыва на срочную военную службу в мирное время освобождаются граждане Украины: которые ко дню отправления на срочную военную службу достигли 27-летнего возраста ( ч.1. ст. 18 ЗУ "О воинской обязанности и военной службе")
1. Вы как гражданин Украины подлежите обязательному военному учету уже как военнообязанный, поскольку предельный возраст пребывания на учете призывников - устанавливается до 27 лет.
как резервист вы так же не подлежите призыву.
Воинский учет военнообязанных лиц ведется на основании военного билета или временного удостоверения военнообязанного. Воинский учет военнообязанных делится на общий (для всех) и специальный. В Вашем случае-общий. Поскольку Вы не меняли места регистации, то Вы должны статьна общий учет(уже как военнообязанный) в военкомате по Вашему месту прописки, где сохраняются Ваши военно-учетные документы (личное дело).
Для того, чтобы стать на воинский учет нужно лично обратиться в военкомат, при собой иметь паспорт и код, приписное свидетельство фотографию 3х4, и пройти мед комиссию ВЛК, написать заявление (Вам бланк выдадут) это требование Порядка организации и ведения воинского учета призывников и военнообязанных от 7 декабря 2016 № 921.
После прохождения всех процедур, Вам должны выдать военный билет.
2. Призыва, ареста, штрафных санкций и уголовной ответственности за уклонение от службы в армии у Вас точно не будет. Вас могли бы привлечь по ст. 210 КУпАП ( за нарушение правил воинского учета, неявку их на вызов в военный комиссариат без уважительных причин) и выписать штраф в размере от 510 грн - до 810 грн., но скроки привлечения к админ ответственности уже давно истекли.
3. Выписивает военкомат, они дают реквизиты на оплату, но Вам это не грозит см. п. 2.
4. Да, пройти мед комиссию нужно будет только для формирования военно-учетной документации (личное дело). Не более того.
5. Вас могут призвать в случае введения военного положения, тогда всеобщей мобилизации подлежат все согласно ЗУ "О мобилизационной подготовке и мобилизации".
6. Законопроект № 3553 от 28.05.2020г. еще не имеет силы закона, он принят в первом чтении и отправлен на доработку ( с соответствующими правками). В каком виде он будет после окончательного принятия с правками, на сегодняшний день пронозировать сложно. Этот законопроект вносит правки к КЗОТ, КУпАП ( в частности увеличивает размер штрафа по ст.210), в Жилищный кодекс, передают часть полномочий расследования правонарушений в сфере мобилизации - СБУ, усиливает уголовную ответственность за уклонение от воинской службы, порядок прохождения учебных сборов военнообязанных в запасе, изменения в закон о социальной и правовой защите военнослужащих и членов их семей. Можете ознакомиться с правками и сравнительной таблицей (если есть интерес) по ссылке http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf35...
Относительно учета, то законопроектном предлагается поделить на учет призывников, учет военнообязанных и резервистов, данные будут вноситься в Единый государственный реестр призывников, военнообязанных и резервистов. В остальном, никаких принципиальных изменений в учете, которые могут каким-то образом повлиять конкретно в Вашем случае, не предвидятся.
С уважением,
Константин Гончаренко
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго вечора, Володимире!
Ви не є резервістом, і на такий вид служби Вас точно не призовуть.
У будь-якому випадку Вам потрібно буде проходити медичну комісію, плюс інші формальності, і в результаті Ви отримаєте військовий квиток.
Єдине, що може стосуватися Вас безпосередньо, це військова служба при мобілізації.
Але мобілізація може бути оголошена виключно у надзвичайних обставинах!
Успіхів.
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо вашого питання
Вас не призвуть, тому що
Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов’язку та ведення військового обліку» № 1357-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 30 березня 2021 року з ініціативи Глави держави.
Так, в особливий період на військову службу призиватимуть громадян, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву. Рішення про проведення такого призову ухвалюватиме Верховний Головнокомандувач ЗСУ за поданням Головнокомандувача ЗСУ. У рішенні визначатимуться категорії резервістів, яких необхідно буде призивати, завдання, обсяги, строки та порядок проведення призову тощо.
Це ті резервісти, які звільнилися зі Збройних сил протягом цих останніх років війни, які мають дуже серйозний досвід бойових дій. Які знають, як воювати, і для них сьогодні не є суттєвим питанням, що їх потрібно перепідготовлювати протягом місяців, вчити чогось. Тому що це люди, які тільки прийшли з війни. Йдеться про категорії «оперативний резерв першої черги.
Тобто під такий призов підпадають:
Призвати в особливий період без мобілізації не зможуть резервістів, які:
Тобто в розумінні закону Ви не є резервістом, і на зазначену службу Вас не призвуть.
Вам потрібно буде прийти у об'єднаному війскоматі медичну комісію, і Ви отримаєте військовий квиток.
Успіхів
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n271):
Стаття 1. Військовий обов'язок
9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:
резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
ПОЛОЖЕННЯ про проходження громадянами України служби у військовому резерві Збройних Сил України, затверджене Указом Президента України від 29 жовтня 2012 року № 618/2012 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/618/2012#Text):
1. Це Положення визначає порядок добору, умови прийняття громадян України (далі - громадяни) на службу у військовому резерві Збройних Сил України (далі - військовий резерв) та проходження ними служби у військовому резерві.
2. Службу у військовому резерві проходять громадяни, придатні до неї за станом здоров'я.
3. Громадяни проходять службу у військовому резерві у добровільному порядку, а в особливий період військовослужбовці, які звільнені із строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, - в обов'язковому порядку.
4. Громадяни, які виконують військовий обов'язок шляхом проходження служби у військовому резерві, є резервістами.
12. На службу у військовому резерві приймаються громадяни (крім тих, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації), які пройшли професійно-психологічний відбір, перевірку рівня фізичної підготовки та визнані придатними до служби у військовому резерві за станом здоров'я:
громадяни, які не мають військових звань, з відповідною освітою, віком від 18 до 57 років - на службу у військовому резерві на посадах рядового складу;
військовозобов'язані, які не мають військових звань офіцерського складу, з відповідною освітою та спеціальною підготовкою, віком від 18 до 57 років - на службу у військовому резерві на посадах рядового складу, сержантського і старшинського складу;
офіцери запасу, які не досягли граничного віку перебування в запасі другого розряду, - на службу у військовому резерві на посадах офіцерського складу.
16. У разі прийняття громадянина на службу у військовому резерві з ним укладається контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві Збройних Сил України (далі - контракт) за формою, що додається.
Контракт - письмова угода, що укладається між громадянином і державою, від імені якої виступає Міністерство оборони України, військова частина Збройних Сил України, для встановлення правових відносин під час проходження служби у військовому резерві.
І тепер виникає питання: якщо комісія мене визнає придатним до військової служби, чи зможуть мене призвати, враховуючи новий вид військової служби - призов осіб із числа резервістів в особливий період (якщо не помиляюсь, Закон № 1357-ІХ) ? - ні, не можуть.
Якщо буде потрібна допомога, звертайтеся через контакти (пошту) в моєму профілі або через Звернутися біля фото.
Всього доброго!
Щасти Вам!