Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
916 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
После брака муж подарил половину квартиры. Отношения не сложились. Муж предлагает выкупить его часть квартиры. У меня сейчас нет такой финансовой возможности. Разводится Я не хочу. Муж говорит, что если я не выкуплю его часть, он подарит свою часть квартиры и мебель своему сыну (общих детей у нас нет). Как я могу себя подстраховать в данной ситуации? Можно через суд наложить запрет на дарение?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (1)
Юрист, м. Миколаїв, 5 років досвіду
Вітаю, пані Оксано!
Власник вільно розпоряджається своєю часткою у спільній частковій власності (тобто на свій розсуд та без будь-яких обмежень, крім певних аспектів, які визначені законодавством). Відповідно до положень статті 362 ЦК України у разі продажу частки у праві спільної часткової власності співвласник має переважне право перед іншими особами на її купівлю за ціною, оголошеною для продажу, та на інших рівних умовах, крім випадку продажу з публічних торгів. Продавець частки у праві спільної часткової власності зобов'язаний письмово повідомити інших співвласників про намір продати свою частку, вказавши ціну та інші умови, на яких він її продає. Якщо інші співвласники відмовилися від здійснення переважного права купівлі чи не здійснять цього права щодо нерухомого майна протягом одного місяця, а щодо рухомого майна - протягом десяти днів від дня отримання ними повідомлення, продавець має право продати свою частку іншій особі.
Положення про переважне право перед іншими особами на купівлю частки майна, яке знаходиться у спільній власності, стосується лише договору купівлі-продажу майна та на договори дарування воно не розповсюджується (зокрема, це також зазначено у постанові КЦС ВС від 12 жовтня 2021 року у справі № 725/4816/19).
Тому інший співвласник (колишній чоловік) має право подарувати свою частку. Стосовно купівлі-продажу частки, якщо він змінить свою позицію та вирішить відчужити частку саме за договором купівлі-продажу, то йому необхідно буде письмово повідомити Вас про продаж (усне повідомлення не відповідає положенням закону). Якщо цього не буде здійснено, то є всі шанси визнати договір купівлі-продажу недійсним.
Хочу також зазначити, що речі (меблі, побутова техніка) можуть відноситися до спільної сумісної власності подружжя (зазвичай так і є), тому дарування цих речей без згоди іншого з подружжя (власника спільної сумісної власності) буде протиправним. Тому до поділу майна (якщо його ще не було) дарування спільних речей буде передчасним.