Задайте питання юристу

921 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

10 грудня 2021, питання №52942

Лишение отцовских прав иностранца

Есть ли возможность иностранке с внж, лишить отцовских прав иностранца, который проживает в другой стране? Брак расторгнут более 10 лет назад, сыну 16( тоже гражданин другой страны). Мать и сын в Украине 10 лет, отец никак не помогал, документы об этом есть.

Відповіді юристів (3)

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 3 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    У Вашому випадку слід звернути увагу на наступне.

    Відповідно до ч.1 статті 121 Сімейного кодексу України (далі – СК України) права та обов'язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

    Відповідно до ч.1 статті 122 СК дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.

    Відповідно до положень статті 129 СК України особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред'явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.

    До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

    Відповідно до ч.1 статті 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.

    Відповідно до частини 1 статті 9 Конвенції про права дитини, держави-учасниці забезпечують те, щоб дитина не розлучалася з батьками всупереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосовуваного закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини. Таке визначення може бути необхідним у тому чи іншому випадку, наприклад, коли батьки жорстоко поводяться з дитиною або не піклуються про неї, або коли батьки проживають роздільно і необхідно прийняти рішення щодо місця проживання дитини.

    Відповідно до принципу 6 Декларації прав дитини, дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові та розуміння. Вона має, якщо це можливо, зростати в піклуванні та під відповідальністю своїх батьків, у будь-якому разі – в атмосфері любові та моральної і матеріальної забезпеченості; малолітня дитина, крім випадків, коли є виняткові обставини, не має розлучатися зі своєю матір’ю. На суспільство та органи публічної влади має бути покладений обов’язок щодо здійснення особливого піклування про дітей, які не мають сім’ї, та про дітей, які не мають достатніх засобів існування. Бажано, щоб багатодітним сім’ям надавалася державна або інша допомога на утримання дітей.

    Відповідно до частини b) статті 5 Конвенції Організації Об'єднаних Націй про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок - Держави-сторони вживають усіх відповідних заходів з метою: забезпечити, щоб сімейне виховання включало правильне розуміння материнства як соціальної функції і визначення загальної відповідальності чоловіків і жінок за виховання та розвиток своїх дітей за умови, що в усіх випадках інтереси дітей мають перевагу.

    При цьому, батько - іноземець, якщо забажає, може звернутись з позовом до до Вас до суду з вимогою про визнання батьківства. Але, для такого звернення іноземець повинен мати докази того, що він є батьком. Таким доказом може бути лише експертиза ДНК, проте зробити таку експертизу без Вашої на те згоди неможливо. При цьому, суд не може змусити Вас до проведення експертизи ДНК на походження дитини, оскільки Ви та Ваша дитини не є учасниками такої судової справи. Крім того, якщо Ваш новий чоловік усиновить дитину та не погодиться з таким позовом та за відсутності експертизи ДНК, суд відмовить іноземцю в задоволенні його вимог.

    Слід також зауважити, що враховуючи наведені положення міжнародних актів, жодна жінка не може бути позбавлена материнських прав, а малолітня (до 14 років) дитина не може розлучатись з її матір’ю.

    Навіть за умов, якщо визнати іноземця батьком дитини (або за Вашою згодою, або в судовому порядку), то іноземець не зможе відібрати у Вас, як у матері, Вашу малолітню дитину. Суд такої вимоги не задовольнить, оскільки розлучення з матір’ю може завдати шкоди дитині, а інтереси дитини мають перевагу.

    Отже, на даний момент іноземець не має ніяких прав на дитину. Він має лише право позиватись до суду в країні походження і тільки протягом одного року. Іноземець не має права відібрати у Вас дитину після її народження.

    Якщо ви іноземці то спори вирішує країна громадянства. Позбавляти батька батьківських прав теж треба через суд в країні громадянства.

    В Україні у вас поки що проживання згідно посвідки.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Светлана Клієнт 3 роки тому

    спасибо за ответ. У нас проблема в том, что страна гражданства отказывает в решении вопроса, потому что у нас с сыном нет прописки там, а "отец", проживает в другой стране.

    • Гончаренко Константин
      Гончаренко Константин 3 роки тому

      Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

      В таком случае нужно пробовать подать иск о лишении родительских прав по месту регистрации "отца", а адресс для документов , указать по факту как есть в Украине.

      В любом случае , согласно международному праву ребенка у Вас не заберет , а вот с подсудностью дела сказать сложнее.

      Но если отец обратиться в суд с иском о признании отцовства , Материалы Вам должны будут направить по месту регистрации или прибывания.

      Вы как только их получите , там будет указано страну , адресс суда , нужно будет через консульство этой страны в Украине подать "заперечення" против иска , оформленные соответственно деловодства суда в письменной форме , заверенные консулом, и сразу подготовыть встречный иск к отцу о лишение его родительских прав и эти два документа направить на адресс суда , который будет рассматривать Ваше дело.

      ОТЕЦ МОЖЕТ ОБРАТИТЬСЯ В СУД ПО МЕСТУ СВОЕЙ РЕГИСТРАЦИИ , Вам нужен будет адвокат в той стране на все время слушания дела.

      Может быть два варианта: или в стране вашего гражданства или по месту его регистрации.

      Украина в этом случае может выступить как место Вашей регистрации или проживания.

      Процесс в любом случае не будет быстрым, Вы можете подать иск по адресу его регистрации, а контакты проживания указать в Украине , для начала процесса.

      Или можете просто пока что оставить как есть , в Украине Вам ничего не угрожаэт , а со временем когда он заявит требования к Вам , будет понимание того в какой из стран будет собственно судебный процесс.

      Втечении 5 -ти лет проживания в Украине при желании сможете подать документы вместе на гражданство Украины или если выйдете замуж за гражданина Украины можно будет быстрее получить , тогда иностранц будет еще сожнее , но процесс будет проходить в Украине.

      С уважением,

      Константин Гончаренко


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України