Задайте питання юристу

920 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 21 лютого 2022, питання №56428

Призов в армію України, якщо служив і є громадяниноном США

Мені 27 років. Я відслужив в армії сша. Також маю громадянтсво америки. Якщо я відвідаю батьків в Україні , чи буде вручена мені повістка в військомат? Я не подавав заяву на відмовлення від укр громадянства.

Відповіді юристів (2)

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 3 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий вечір, Дмитро!

    "Мені 27 років. Я відслужив в армії сша. Також маю громадянтсво америки. Якщо я відвідаю батьків в Україні , чи буде вручена мені повістка в військомат? Я не подавав заяву на відмовлення від укр громадянства"?

    - Вас призвати на строкову службу не можуть.

    Якщо повна консультація звертайтеся індивідуально через "Звернутися".

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 3 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня, Дмитро!

    Вам вже 27 років, тому призвати до армії Вас не можуть.

    Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12?find=1...):

    Стаття 15. Призовний вік. Призов громадян України на строкову військову службу

    1. На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

    Крім того, якщо Ви не перебуваєте в Україні на військовому обліку, то про ваше місце проживання у військкоматі навіть ніхто не знає.

    Також зверніть увагу на наступне.

    Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах знаходиться на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

    При перетині кордону не перевіряється відношення до військового обов'язку, отримання/неотримання повісток та наявність/відсутність приписного військово-облікоового документа.

    Тобто, Ви можете вільно приїжджати та виїжджати з України. Ніхто в аеропорту Вас не зупинить і не вимагатиме надати військово-обліковий документ.

    Крім того, законодавство не дозволяє військкомам вимагати у юнаків на вулиці чи іншому місці документи, щоб встановити їх особистість. А без особистих даних вручення повістки буде незаконним. Ніхто з військових не має права утримувати людину, не пускати чи перевіряти документи – цим правом наділені лише органи Нацполіції (тепер ще й Нацгвардія).

    При цьому повістка має бути вручена особисто в руки – це коли призовник/військовообов'язаний розписався за неї. Якщо повістку вручили на вулиці або залишили її в поштовій скриньці або у дверях, вона не вважається врученою. За отримання повістки що неспроможні розписуватися батьки, дружина чи інші родичі. Тоді вона вважається врученою.

    Затримати на кордоні Вас також не мають права.

    Відсутність провадження або підстави під час затримання свідчить про наявність складів злочинів у діях поліцейського або поліцейських, передбачених ст. 365 (перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу) та ст. 371 (Свідомо незаконне затримання, привід, домашній арешт або утримання під вартою) Кримінального кодексу України.

    Якщо затримання було скоєно працівниками військкомату за мотивами доставки до військкомату, таке затримання у будь-якому випадку свідчить про наявність складу кримінального злочину, передбаченого ст. 146 КК (Незаконне позбавлення волі чи викрадення людини) через відсутність у працівників військкоматів повноважень на затримання осіб.

    Тому, якщо Ви самі не з'явитеся до військкомату, то ніхто не дізнається про ваш приїзд.

    Віддячити за консультацію можна через кнопку "Віддячити".

    Якщо консультація була Вам корисна, залишайте свій відгук.

    Якщо буде потрібна допомога, звертайтеся через кнопку "Звернутися" біля фото (при зверненні вказуйте свою e-пошту).

    Всього доброго!

    Щасти Вам!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України