Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Власники, квартири вимагають гроші додатково від задатку
Арендував квартиру на Оболоні в м.Київ 1.5 роки, 24 лютого вдалося виїхати та уберегти себе та рідних.
1. Вчасно заплатив за останній місяць проживання лютий.
2. Позакривав вікна та двері, крани ( що встиг)
Я пропоную хазяєвам повторно здавати квартиру. ( Оскільки в Київ я вже фізично повернутись не зможу).
Власники:
Хочуть щоб я заплатив за повне прибирання в квартирі ( оскільки там ніхто не жив, звісно що потік холодильник та з'явилася пліснява за 2 місяці) + протертий килимок та полицю в ванній.
Я повністю погоджуюсь, що за це треба платити але з задатку ( який має піти на ці потреби) А не з позиції ми задаток привласнили собі а ти ще зверху давай гроші на хімчистку, + в тебе ще ключі від квартири? так з тебе ще 4000грн за зміну замків.
На квартирі у мене залишився дорогий моєму серцю стіл який ми з батьком конструювали разом, та нагороди за олімпіади ( які я ніколи мабуть вже не побачу) та декілька особистих речей.
Яким чином мені адекватно забрати речі на цій квартирі?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (7)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Костянтине!
Розпочати потрібно з того, чи маєте Ви письмовий договір оренди квартири!
Якщо так, потрібно його проаналізувати.
Якщо самого договору немає, то керуючись звичаями ділового обороту цілком зрозуміло. що Ви не маєте виконувати примхи господарів.
Якщо Ви виїхали в лютому і ще заплативши за лютий, нехай проводять хімчистки за рахунок оплати тих днів в лютому, які Ви проплатили, але не жили.
Щодо повернення речей, то знову ж таки все залежить від наявності або відсутності договору.
Уточніть цей момент.
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Добрий день.
На жаль, вам потрібно домовлятись з власником квартири.
В інакшому випадку - суд про витребування ваших речей з чужого незаконного володіння.
Вплинути на вашого орендодавця може скарга до Податкової, оскільки він має бути зареєстрований у якості суб'єкта господарювання (ФОП або ТОВ) та сплачувати податки з отриманих коштів.
Як тільки виникнуть додаткові питання - звертайтесь! Буду радий допомогти.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Добрий вечір, Костянтин!
ПОРЯДОК ОРЕНДИ КВАРТИРИ, РОЗРАХУНКІВ, ПОВЕРНЕННЯ ЧИ ВИКОРИСТАННЯ ЗАВДАТКУ, ЯК ПРАВИЛО ПОВИННІ БУТИ ЗАЗНАЧЕНІ У ДОГОВРІ ОРЕНДИ КВАРТИРИ.
ЯКЩО ВІН У ВАС Є, ТО ТРЕБА ЙОГО ВИВЧАТИ І АНАЛІЗУВАТИ З ЦЬОГО ПРИВОДУ.
ЯКЩО ДОГОВОРУ ОРЕНДИ КВАРТИРИ НЕ МАЄ, ТО ТРЕБА ВИХОДИТИ З ФАКТИЧНИХ ОБСТАВИН СПРАВИ.
Цивільний кодекс України у статті 570 визначає завдаток, як грошову суму або рухоме майно, що видається боржником кредитору в рахунок належних з нього платежів за договором як підтвердження зобов'язання та забезпечення виконання цього зобов'язання. Те, що грошова сума чи майнова цінність є завдатком, обов'язково має бути прописано в угоді.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356):
Цивільний кодекс України | від 16.01.2003 № 435-IV (rada.gov.ua)
"§ 5. Завдаток
Стаття 570. Поняття завдатку
1. Завдатком є грошова сума або рухоме майно, що видається кредиторові боржником у рахунок належних з нього за договором платежів, на підтвердження зобов'язання і на забезпечення його виконання.
2. Якщо не буде встановлено, що сума, сплачена в рахунок належних з боржника платежів, є завдатком, вона вважається авансом.
Стаття 571. Правові наслідки порушення або припинення зобов'язання, забезпеченого завдатком
1. Якщо порушення зобов'язання сталося з вини боржника, завдаток залишається у кредитора.
Якщо порушення зобов'язання сталося з вини кредитора, він зобов'язаний повернути боржникові завдаток та додатково сплатити суму у розмірі завдатку або його вартості.
2. Сторона, винна у порушенні зобов'язання, має відшкодувати другій стороні збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір (вартість) завдатку, якщо інше не встановлено договором.
3. У разі припинення зобов'язання до початку його виконання або внаслідок неможливості його виконання завдаток підлягає поверненню".
Два важливі моменти: підтвердження того, що це завдаток має бути письмовим (договір має містити у собі слово "Завдаток"). Це сума, сплачена у рахунок належних коштів за договором купівлі-продажу.
У разі невиконання зобов'язань за договором, забезпеченим завдатком, того, хто дав завдаток, вся сума повністю залишається у того, хто отримав завдаток.
Якщо від виконання зобов'язань за договором, забезпеченим завдатком, ухиляється сторона, що отримала завдаток, вона зобов'язана повернути його в подвійному розмірі тому, хто давав завдаток.
Функції задатку:
Завдаток оформляється після укладання основного договору або одночасно з ним і має лише три функції:
Зазвичай завдаток — це один із способів довести намір укласти договір.
ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ/ НЕВИКОНАННЯ ВАМИ ЗОБОВ"ЯЗАНЬ ВИ ДІЯЛИ, В УМОВАЄ ВОЄННОГО СТАНУ, З МЕТОЮ ВРЯТУВАННЯ ЖИТТЯ, ЗДОРОВ"Я , ЯК СВОГО ТАК І СВОЇХ БЛИЗЬКИХ РОДИЧІВ.
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 64/2022
Про введення воєнного стану в Україні:
https://www.president.gov.ua/documents/642022-4139...
"У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
1. Ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
2. Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
3. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 – 34, 38, 39, 41 – 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".
4. Кабінету Міністрів України невідкладно:
1) ввести в дію план запровадження та забезпечення заходів правового режиму воєнного стану в Україні;
2) забезпечити фінансування та вжити в межах повноважень інших заходів, пов'язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану на території України.
5. Державній службі України з надзвичайних ситуацій невідкладно разом з обласними, Київською міською державними адміністраціями, іншими державними органами, установами, підприємствами, організаціями всіх форм власності привести єдину державну систему цивільного захисту, її функціональні та територіальні підсистеми у готовність до виконання завдань за призначенням в особливий період.
6. Обласним, Київській міській державним адміністраціям, органам місцевого самоврядування утворити ради оборони та забезпечити сприяння військовому командуванню у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану.
7. Міністерству закордонних справ України забезпечити інформування в установленому порядку Генерального секретаря ООН та офіційних осіб іноземних держав про введення в Україні воєнного стану, про обмеження прав і свобод людини і громадянина, що є відхиленням від зобов'язань за Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, та про межу цих відхилень і причини прийняття такого рішення.
8. Цей Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні".
Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
24 лютого 2022 року".
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 133 /2022
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №133/2022 — Офіційне інтернет-представництво Президента України (president.gov.ua)
"Про продовження строку дії воєнного стану в Україні
У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
1. На часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
2. Міністерству закордонних справ України забезпечити інформування в установленому порядку Генерального секретаря ООН та офіційних осіб іноземних держав про продовження строку дії воєнного стану в Україні і причини прийняття такого рішення.
3. Цей Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".
Президент України В.ЗЕЛЕНСЬКИЙ
14 березня 2022 року".
УказПрезидента України
Про продовження строку дії воєнного стану в Україні
Про продовження строку дії ... | від 18.04.2022 № 259/2022 (rada.gov.ua)
{Указ затверджено Законом № 2212-IX від 21.04.2022}
У зв’язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановляю:
1. На часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX (зі змінами, внесеними Указом від 14 березня 2022 року № 133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX), продовжити строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
2. Міністерству закордонних справ України забезпечити інформування в установленому порядку Генерального секретаря ООН та офіційних осіб іноземних держав про продовження строку дії воєнного стану в Україні, про обмеження прав і свобод людини і громадянина, що є відхиленням від зобов’язань за Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, та про межу цих відхилень і причини прийняття такого рішення.
3. Цей Указ набирає чинності одночасно з набранням чинності Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні".
Президент України
В. ЗЕЛЕНСЬКИЙ
м. Київ18 квітня 2022 року№ 259/2022
Торгово-промислова палата України на підставі ст.ст. 14, 14¹ Закону України “Про торгово-промислові палати в Україні” від 02.12.1997 № 671/97-ВР, Статуту ТПП України, цим засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 “Про введення воєнного стану в Україні”.
Враховуючи це, ТПП України підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об’єктивними обставинами для суб’єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням/обов’язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).
Враховуючи вищезазначене та надзвичайну, важку ситуацію з якою зіткнулась наша країна, ТПП України з метою спрощення процедури засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), розмістить з 28 лютого 2022 року на сайті ТПП України (www.ucci.org.ua) загальний офіційний Лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажору, який можна буде роздруковувати всім кого це стосується.
ВИХОДЯЧИ З ОБСТАВИН, РЕКОМЕНДУЮ ВАМ НАПРАВИТИ ЛИСТА ОРЕНДОДАВЦЮ ЩОДО ЗАРАХУВАННЯ ВАМ В РАХУНОК ЗАЛИШЕНОГО ЗАВДАТКУ ПОКРИТЯ ВИТРАТ НА ПРИБИРАННЯ КВАРТИРИ, КИЛИМОК, ПОЛИЦЯ, ЗАМНА ЗАМКІВ ТОЩО ТА ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА ПОВЕРНЕННЯ НАЛЕЖНИХ ВАМ РЕЧЕЙ: СТОЛУ ТА НАГОРОД, ЯКИЙ СЛІД ВІДПРАВИТИ ПОШТОЮ ЦІННИМ ЛИСТОМ З ОПИСОМ ВКЛАДЕННЯ ТА РЕКОМЕНДОВАНИМ ПОВІДОМЛЕННЯМ.
У ІНШОМУ ВИПАДКУ, ЗВЕРТАТИСЯ ДО СУДУ З ПОЗОВНОЮ ЗАЯВОЮ ПРО ВИТРЕБУВАННЯ МАЙНА З ЧУЖОГО НЕЗАКОННОГО ВОЛОДІННЯ.
Віндикаційний позов - вимога не володіючого власника до незаконного володільця про витребування майна (ст.387 ЦК України).
Віндикаційним позовом захищається право власності в цілому, оскільки він пред´являється в тих випадках, коли порушені права володіння, користування і розпорядження одночасно. Однак право власності за власником зберігається, тому що в нього є право приналежності, що може бути підтверджено правовстановлюючими документами, а також показаннями свідків і інших письмових доказів.
Позивачем за віндикаційним позовом може бути неволодіючий власник (фізичні і юридичні особи, держава і територіальні громади в особі уповноважених ними органів). Водночас законодавство надає право звертатися з вимогами про витребування майна з чужого незаконного володіння не лише власникам, а й іншим особам, у яких майно власника перебувало у законному володінні за відповідною правовою підставою ("титулом").
Титульними володільцями вважаються особи, які володіють майном за цивільно-правовими договорами (майнового найму (оренди), підряду, зберігання, застави та ін.), особи, які володіють майном на праві господарського відання, оперативного управління або на іншій підставі, передбаченій законом. Зрозуміло, що позивач має підтвердити своє право власності на витребувану річ або інше титульне право на річ, посилаючись на ті чи інші докази (свідоцтво про право власності, свідоцтво про право на спадщину, технічний паспорт на автомашину, довіреність на розпорядження майном, договір тощо). У випадку, коли власник (титульний володілець) не може надати такі документи у зв'язку з їх втратою або його права власності оспорюється відповідачем, у позові також має закладатися вимоги про визнання права власності. Не є безспірним доказом належності майна юридичній особі на праві власності, на праві повного господарського відання чи праві оперативного управління перебування майна на її балансі, оскільки останній є формою ведення бухгалтерського обліку (Роз'яснення Президії Вищого арбітражного суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з судовим захистом права державної власності" від 2 квітня 1994 р. // Збірник рішень та арбітражної практики Вищого арбітражного суду України. - 1996. - N 1. - С. 158 - 164.), а не правовстановлюючим документом, що безпосередньо засвідчує право власності. Однак факт перебування майна на балансі підприємства (організації) суди можуть розглядати як один із доказових засобів з урахуванням правової підстави зарахування його на баланс, особливостей майна та інших обставин.
Відповідачем за віндикаційним позовом має бути незаконний володілець майна власника, який може і не знати про неправомірність свого володіння та утримання такого майна. При цьому незаконними володільцями вважаються як особи, які безпосередньо неправомірно заволоділи чужим майном, так і особи, які придбали майно не у власника, тобто у особи, яка не мала права ним розпоряджатися.
Предметом позову є матеріально-правова вимога позивача до відповідача, а підставою - посилання на належне йому право, юридичні факти, що призвели до порушення цього права, та правове обгрунтування необхідності його захисту.
Таким чином, предмет віндикаційного позову становить вимога неволодіючого майном власника до незаконно володіючого цим майном невласника про повернення індивідуально-визначеного майна з чужого незаконного володіння.
Судовий порядок:
В разі небажання незаконного володільця повертати майно власнику на його вимогу, останній вправі звернутися до суду в порядку цивільного судочинства із позовом про витребування майна з чужого незаконного володіння.
ЦИВІЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2003, №№ 40-44, ст.356):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/435-15#Text
"Стаття 15. Право на захист цивільних прав та інтересів
1. Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
2. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства".
"Стаття 16. Захист цивільних прав та інтересів судом
1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:
1) визнання права;
2) визнання правочину недійсним;
3) припинення дії, яка порушує право;
4) відновлення становища, яке існувало до порушення;
5) примусове виконання обов'язку в натурі;
6) зміна правовідношення;
7) припинення правовідношення;
8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;
9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
3. Суд може відмовити у захисті цивільного права та інтересу особи в разі порушення нею положень частин другої - п'ятої статті 13 цього Кодексу".
Судова практика:
Застосовуючи положення статті 387 ЦК, суди повинні виходити з того, що власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним і в якої майно фактично знаходиться та є індивідуально визначеним. Позов про витребування майна, пред'явлений до особи, у незаконному володінні якої це майно знаходилось, але на момент розгляду справи в суді у неї відсутнє, не може бути задоволений.
Якщо під час судового розгляду за позовом про витребування майна із чужого незаконного володіння спірне майно було передано відповідачем іншій особі в тимчасове користування, суд відповідно до статті 33 ЦПК за клопотанням позивача залучає цю особу як співвідповідача.
У разі якщо під час судового розгляду за позовом про витребування майна із чужого незаконного володіння спірне майно було відчужено відповідачем іншій особі та передано їй у володіння, суд відповідно до статті 51 ЦПК України за клопотанням позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем або залучає до участі у справі цю особу як співвідповідача. При цьому відчужувач залучається до участі у справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 04.07.2018 р. у справі № 653/1096/16-ц указала, що предметом віндикаційного позову є вимога власника, який не є фактичним володільцем індивідуально визначеного майна, до особи, що незаконно фактично володіє цим майном, про повернення його з чужого незаконного володіння.
Однією з обов'язкових умов для задоволення віндикаційного позову є встановлення під час розгляду спорів про витребування майна, зокрема, і тієї обставини, чи перебувало спірне майно у володінні позивача, який указує на порушення своїх прав як власника, на підставах, визначених законодавством, і який на момент подання позову не є власником цього майна, однак уважає себе таким (постанова Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2019 р. у справі № 522/7636/14-ц).
У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".
Всього доброго!
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
У Вашому випадку є 2 шляхи:
1. Домовленості з власником згідно раніше укладених договорів ,чи добровільно.
2. Або витребування Вашого майна ,через суд з наданням доказів.
У разі небажання незаконного володільця повертати майно власнику на його вимогу, останній вправі звернутися до суду в порядку цивільного судочинства із позовом про витребування майна з чужого незаконного володіння.
Відповідно до ч .1 ст. 27 ЦПК України з даним позовом позивач звертається до місцевого загального суду за місцем проживання відповідача.
Так як даний спір є майновим, то ціною позову є вартість майна. При цьому судовий збір підлягає сплаті в розмірі 1% від ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно вимог ст. 210 ЦПК України, суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше двох місяців з дня відкриття провадження у справі, а справи про поновлення на роботі, про стягнення аліментів - одного місяця. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду справи, суд ухвалою може подовжити розгляд справи, але не більш як на п'ятнадцять днів. При цьому варто зазначити, що строки розгляду кожної справи залежить від її складності та є індивідуальним.
Підставою віндикаційного позову є обставини, які підтверджують правомірність вимог позивача про повернення йому майна з чужого незаконного володіння (це факти, що підтверджують право власності на витребуване майно, вибуття його з володіння позивача, перебування його в натурі у відповідача та ін.). З позицій процесуального права ці та інші обставини становлять предмет доказування.
Підставою для відмови у даному позові може бути наявність обставин, які передбачають правомірність користування відповідачем даним майном.
Враховуючи обставини подавати позов зараз краще ,через систему електронний суд та чекати ухвалу суду про відкриття провадження.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
ВІЙНА - ЦЕ ФОРС-МАЖОР.
АЛЕ НІЯКИХ НОРМАТИВНИХ АКТІВ ПРО ЗМІНУ АРЕНДНИХ ВІДНОСИН МІЖ ГРОМАДЯНАМИ НЕ ПРИЙМАЛОСЬ.
Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків, згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт та ситуації, що з ним пов'язані (включаючи, але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, ембарго, діями іноземного ворога): загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибухи, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані положеннями відповідних рішень або актами державних органів влади, закриття морських проток, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також обставини, викликані винятковими погодними умовами чи стихійним лихом - епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха, тощо (ч. 2 ст. 14-1 Закону «Про торгово-промислові палати України»).
У зв'язку з введенням з 24 лютого 2022 року на території України воєнного стану Торгово-промислова палата України 28 лютого 2022 року прийняла рішення, яким для всіх суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору засвідчила військову агресію Російської Федерації проти України форс-мажорними обставинами (обставини непереборної сили).
Вищезазначене рішення Торгово-промислової палати України розміщено у відкритому доступі на офіційному сайті Торгово-промислової палати України та може бути надане сторонами договору як доказ настання форс-мажорних обставин.
Статтею 617 Цивільного кодексу передбачено, що особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
У зв'язку із визнанням Торгово-промисловою палатою України військової агресії Російської Федерації проти України форс-мажорною обставиною (обставини непереборної сили), сторони за договором можуть припинити виконання зобов'язань, через неможливість їх виконання, без застосування відповідальності за порушення договірних зобов'язань.
ВИСНОВОК:
1. АРЕНДНІ ВІДНОСИНИ МІЖ ВАМИ ТА АРЕНДОДАВЦЕМ ЖОДНА СТОРОНА НЕ РОЗРИВАЛА, ТИМ БІЛЬШЕ ВАШИ РЕЧІ (ОРЕНДАРЯ) ЗАЛИШАЮТЬСЯ В КВАРТИРІ.
2. ОРЕНДОДАВЕЦЬ МАЄ ПРАВО НА АРЕНДНУ ПЛАТУ, ТАК ЯК ОРЕНДАР КВАРТИРУ (ВИ) НЕ ЗВІЛЬНИВ, А ТАКОЖ МАЄ ПРАВО ВИМАГАТИ У ВАС КОМПЕНСАЦІЮ ЗА ЗІПСОВАНІ РЕЧІ.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Константине!
Ваші правові відносини з оредодавцем регулюються договором оренди та українським законодавство, яке надає орендарю наступні права;
♦ Якщо орендодавець не передає орендареві житло негайно (в день укладення договору) або в інший строк, якщо такий строк встановлений в договорі (частина перша статті 765 ЦК України), орендар має право за своїм вибором:
Орендар звільняється від орендної плати за весь час, протягом якого житло не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає (частина шоста статті 762 ЦК України).
♦ Орендар має право за згодою з особами, які проживають разом з ним, і з попереднім повідомленням орендодавця дозволити тимчасове проживання в помешканні іншої особи (осіб) без стягнення плати за користування житлом (тимчасових мешканців) (частина перша статті 818 ЦК України).
Тимчасові мешканці не мають самостійного права користування житлом. Вони можуть користуватися лише тими приміщеннями, якими їм дозволили орендар та інші мешканці, і не можуть дозволити проживання в помешканні інших осіб. Тимчасові мешканці повинні звільнити житло після спливу погодженого з ними строку проживання або не пізніше семи днів від дня пред'явлення до них орендарем або орендодавцем вимоги про звільнення помешкання.
Таке право надається законом орендарю, якщо договір укладений на строк від одного року (частина друга статті 821 ЦК України).
♦ Орендар має право користуватися в багатоквартирному житловому будинку майном, що обслуговує будинок (частина третя статті 812 ЦК України).
♦ Орендар має право на вилучення зроблених ним поліпшення житла, якщо вони можуть бути відокремлені без пошкодження житла (частина друга статті 778 ЦК України) незалежно від того, чи давав орендодавець згоду на такі поліпшення.
Якщо поліпшення житла зроблені за згодою орендодавця, орендар має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок орендної плати.
Орендар набуває право спільної з орендодавцем власності на нову річ, створену в результаті поліпшення житла, зробленого за згодою орендодавця.
♦ Орендар має переважне перед іншими особами право на укладення договору оренди житла на новий строк у разі спливу строку договору (частина перша статті 822 ЦК України) - за винятком випадку, коли договір укладений на строк до одного року (частина друга статті 821 ЦК України).
Не пізніше ніж за три місяці до спливу строку договору оренди житла орендодавець може запропонувати орендареві укласти договір на таких самих або інших умовах чи попередити орендаря про відмову від укладення договору на новий строк. Якщо орендодавець не попередив орендаря, а орендар не звільнив помешкання, договір вважається укладеним на таких самих умовах і на такий самий строк.
Якщо орендодавець відмовився від укладення договору на новий строк, але протягом одного року уклав договір оренди житла з іншою особою, орендар має право вимагати переведення на нього прав орендаря та (або) відшкодування збитків, завданих відмовою укласти з ним договір на новий строк.
♦ Орендар має переважне перед іншими особами право на придбання житла, яке було предметом договору оренди, у разі його продажу (частина друга статті 822 ЦК України) за винятком випадку, коли договір укладений на строк до одного року.
Таким чином, орендодавець зобов'язаний письмово повідомити орендаря про намір продати житло, вказавши ціну та інші умови, на яких він його продає.
Якщо орендар відмовився від здійснення переважного права купівлі чи не здійснив цього права протягом одного місяця, орендодавець має право продати житло іншій особі (за аналогією закону до даних правовідносин може застосовуватися стаття 362 ЦК України).
Якщо в якості орендаря виступає кілька осіб, які виявили бажання придбати житло, орендодавець має право вибору серед таких осіб.
У разі продажу житла з порушенням переважного права купівлі орендар може пред'явити до суду позов про переведення на нього прав і обов'язків покупця. До таких вимог застосовується позовна давність в один рік. Одночасно позивач зобов'язаний внести на депозитний рахунок суду грошову суму, яку за договором повинен сплатити покупець.
Передання орендарем свого переважного права придбання житла іншій особі не допускається.
♦ Орендар має право за згодою інших осіб, які постійно проживають разом з ним, у будь-який час відмовитися від договору оренди, письмово попередивши про це орендодавця за три місяці (частина перша статті 825 ЦК України).
Якщо орендар звільнив помешкання без попередження, орендодавець має право вимагати від нього плату за користування житлом за три місяці, якщо орендодавець доведе, що він не міг укласти договір оренди житла на таких самих умовах з іншою особою.
Орендар має право відмовитися від договору оренди житла, якщо житло стало непридатним для постійного проживання в ньому.
ТЕПЕР, ЩО СТОСУЄТЬСЯ ЗАБЕЗПЕЧУВАЛЬНОГО ПЛАТЕЖУ (бо Ваше питання стосується саме цього):
Більшість орендодавців вимагають забезпечувальний платіж — своєрідний грошовий резерв, який ви надаєте господареві квартири як запоруку виконання вами договірних умов (зазвичай такий платіж дорівнює платі за місяць оренди, хоча він може і не залежати від цієї суми). Забезпечувальний платіж часто називають депозитом, гарантійним внеском тощо. Така вимога цілком є законною. Вона обов'язково повинна бути передбачена у договорі оренди, як також і порядок її використання.
Не завжди цей платіж має залишатися в господаря житла. Забезпечувальний платіж залишається в орендодавця тільки тоді, коли ви, наприклад, пошкодили якісь меблі, або ще якесь майно.
У договорі має бути зазначено, коли саме ви маєте змогу повернути забезпечувальний платіж. Ви можете отримати його назад як на момент закінчення терміну дії угоди, так і достроково, коли за вашою ініціативою договір оренди розривається. Але такі деталі слід зазначити додатково.
Забезпечувальний платіж регулюється ч. 1 ст. 199 ЦКУ. Зазвичай, він має ознаки завдатку або застави (ч. 1 ст. 546, ст.ст. 570, 572 ЦКУ).
ЩО Я ПРОПОНУЮ ВАМ ЗРОБИТИ ПРАКТИЧНО:
1. ЗП служить саме цілям відшкодування орендодавцю конкретних втрат у разі пошкодження конкретного майна, тому той повинен не просто вимагати якісь гроші не знати за що, а довести, яке саме майно було пошкоджене, як також той факт, що сума його відшкодування не покривається Вашим ЗП у розмірі 4000 гривен.
2. Бажано, щоби у присутності орендодавця та свідків (яких Ви знаєте і яким Ви довіряєте!) було найближчим часом складено акт про стан майна, яке буцімто було пошкоджено. Такий акт буде для Вас доказом в суді, якщо раптом орендодавець подасть позов до суду про відшкодування збитків (хоча в мене є серйозні сумніви, що в такій ситуації в країні це можливо зробити).
3. Крім того, треба також скласти детальний опис Ваших особистих речей, що залишились в квартирі, та надіслати орендодавцю у вигляді претензії (послатися в ній на форс-мажорні обставини Вашого від'їзду!) з вимогою передати їх конкретній особі (Вашому знайомому чи родичу). У противному випадку орендодавець може привласнити їх або навіть позбутися (викинути), і Вам буде доволі важко довести протилежне. Якщо у Вас так не вийде, то залищається лише суд (знову ж таки, суд зараз - це проблема).
4. Поки що я не бачу у орендодавця жодної підстави для вимагання у Вас додаткових коштів на покриття збитків, тому Ваша позиція повинна бути по відношенню до цього формалізованою та жорсткою.
Якщо будуть питання, можете поспілкуватись зі мною особисто, натиснувши кнопку "звернутись". Це можна зробити по Viber, WhatsApp і так далі.
Вдачи!
Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду
Доброго дня, Костянтин!
Покажіть умови вашого договору?
Станом на зараз дуже важливо що у вас передбачено за форс-мажарними обставинами та за порядком використання застави на забезпечення виконання зобов'язань за договором.
Пропоную саме на це і апелювати.
В письмовій формі власникам помешкання.
Потрібна допомога, звертайтесь.