Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 19 червня 2022, питання №67192 150₴

Студент, бакалавриат, мобилизация

Здравствуйте! Дело в том, что я заканчиваю бакалавриат ВУЗа, и у меня есть статус студента только до 30 июня этого года. Параллельно с этим, я являюсь учащимся военной кафедры(поступил в 2021 году, окончание в 2023). Так же я буду поступать на магистратуру, но получу статус студента только с средины сентября.
В связи с этим у меня есть вопрос. Может ли военкомат мобилизовать меня, пока я не получу статус студента высшего учебного заведения, либо же военная кафедра в силах отсрочить мою мобилизацию?

Відповіді юристів (9)

    Мєньков Андрій Васильович
    20%

    Добрый день Данил.

    Поскольку Вы еще не закончили военную кафедру, то Вас не могут мобилизовать, так как Вы не являетесь офицером запаса. Если Вам вручат повестку явиться в военкомат, возьмите справку, подтверждающую обучение на военной кафедре с указанием сроков окончания и Вам предоставят отсрочку до конца обучения.

    Карпенко Андрій Володимирович
    23.3%
    Карпенко Андрій Володимирович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Вітаю!

    Військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу (далі - військова підготовка) на добровільних засадах проходять громадяни України, які мають або здобувають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, придатні до військової служби за станом здоров’я та морально-діловими якостями.

    Громадяни, які навчаються у закладах вищої освіти (далі - ЗВО), що не мають військових навчальних підрозділів (далі – ВНП), можуть проходити військову підготовку у ЗВО, що мають такі підрозділи, або у вищих військових навчальних закладах (далі - ВВНЗ).

    Громадянам, які проходять військову підготовку, згідно із законодавством надається Відстрочка від призову на строкову військову службу, звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

    ЗАРАЗ ОСОБЛИВИЙ ПЕРІОД.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про оборону України

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1932-12#Text

    особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій;

    воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень;

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    ВИСНОВОК:

    ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ВІДСТРОЧКУ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ НА ПЕРІОД ВІЙСЬКОВОЇ ПІДГОТОВКИ.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    23.3%

    Вітаю, Данило!

    На жаль, військова кафедра не зможе бути підставою для отримання Вами відстрочки. Це виключно на розсуд працівників територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Дійсно, в період між закінченням бакалаврату та зарахуванням на магістратуру, Ви теоретично можете бути мобілізованим.

    Механізму, який на 100 % убезпечить Вас від цього, на жаль, немає. Але можу проконсультувати Вас більш детально, та запропонувати алгоритм дій, спрямований на мінімізацію ризику бути мобілізованим.

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Данило!

    Не зовсім зрозуміло про воєнну кафедру якого учбового закладу йдеться. В будь-якому разі, якщо Ви подаєтесь на магістратку, то це є фактично продовжегнням навчання, і, відповідно Ваше право право на відстрочку також продовжується.

    Якщо у проміжок з липня до вересня Вас викличуть повісткою до ТЦКСП, їм треба надати довідку про зарахування на денну форму навчання в магістратуру. В противному випадку Вас можуть мобілізувати.

    Краще Вам зв'язатися зі мною по телефону і обговорити деталі в консультації онлайн. Для того достатньо натиснути кнопку "звернутись".

    Гончаренко Константин
    16.7%
    Гончаренко Константин 2 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Вы не подлежит призыву по мобилизации, так как Вы являетесь призывником и Вас возможно призвать только на срочную воинскую службу.(18-27 ЛЕТ), которая сейчас отменена.

    Так же вы можете получить отсрочку в связи с учебой.( если у вас оригинал приписного), ИЛИ СОГЛАСНО СТ.23 ЗУ О МОБИЛИЗАЦИИ И МОБ ПОДГОТОВКЕ.

    пока вы учитесь вас не призовут

    Документи, які для цього необхідні: 2.1. Довідка з ВНЗ, 2.2. Довідка з військкомату про відстрочку від призову.

    У разі відмови питання вирішується через начальника прикордонного посту.

    Відповідно до Указу Президента № 69/2022 призову підлягають: (чоловіки 18-60 років)

    • військовозобов'язані;
    • резервісти;
    • бійці Національної гвардії;
    • працівники Служби безпеки;
    • працівники Державної прикордонної служби;
    • працівники Державної спеціальної служби транспорту;
    • працівники Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації,
    • члени інших військових формувань.

    Щодо черги мобілізації:

    • Перша черга — це оперативний резерв. Йдеться про колишніх військовослужбовців віком до 40 років, які мають бойовий досвід та відслужили в армії. Переважно це ветерани АТО чи бійці ООС.
    • Друга черга — колишні військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.
    • 3 черга— мобілізаційний резерв. Сюди відносимо військовозобов’язаних, які закінчили військові кафедри ВНЗ як офіцери запасу та не призивалися під час попередніх мобілізаційних кампаній.
    • 4 черга — громадський резерв. Інші громадяни, які не мають обмежень за віком чи станом здоров’я щодо призову на військову службу та можуть бути залучені для комплектування ЗСУ та інших військових формувань винятково в особливий період.

    Пункт 10 ст. 17 Закона Украины "О воинской обязанности и военной службе" в редакции от 01.01.17 года предусматривала право на отсрочку только один раз. Законом № 2145-VIII от 05.09.2017г. эта норма была исключена из Закона.

    На сегодняшний день, Вы имеете право на отсрочку в связи с обучением на основании п. 8 ст. 17 Закона: Відстрочка від призову на строкову військову службу для здобуття освіти на весь період навчання надається громадянам призовного віку, які навчаються: у закладах фахової передвищої та/або вищої освіти з денною формою навчання, у тому числі під час здобуття наступного ступеня освіти.

    Согласно ст. 17 Закона: Громадяни призовного віку, які перервали навчання у зв'язку з отриманням академічної відпустки, реалізують право на академічну мобільність, а також які поновлені у закладі вищої освіти, право на надану відстрочку від призову на строкову військову службу не втрачають.

    Поскольку Вы поступите на обучение в другое учебное заведении, Вы однозначно и бесспорно имеете право на отсрочку с момента зачисления(приказом ректора)и до окончания обучения.

    Закон гарантирует гражданам призывного возраста отсрочку на весь период обучения для получения (предвышего) высшего образования, а также на период обучения в магистратуре, интернатуре, аспирантуре, и предусматривает такую гарантию в случае восстановления в учебном заведении.

    Для реализации права на отсрочку, Вам нужно предоставить в военкомат до 1 октября справку с ВУЗа и подать соответствующее заявление о предоставлении отсрочки.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий день, Данил!

    СПОЧАТКУ, ЦЕ ЗАЛЕЖИТЬ ВІД ТОГО ЩО ВИ Є ПРИЗОВНИКОМ ЧИ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ"ЯЗАНИМ, ВІД ВАШОГО СТАТУСУ.

    ЯКЩО ВИ ПРИЗОВНИК - ВАШ ВІК ВІД 18 ДО 27 РОКІВ ТА У ВАС Є ПРИПИСНЕ, ТО ВЗАГАЛІ ВИ ПОВИННІ БУТИ ЗВІЛЬНЕНІ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, ТАК ЯК ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, ПІДЛЯГАЮТЬ ЛИШЕ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНІ І РЕЗЕРВІСТИ (ТОМУ, ЩО У ВАС ПРИПИСНЕ, А НЕ ВІЙСЬКОВИЙ КВИТОК):

    УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022

    Про загальну мобілізацію:

    https://www.president.gov.ua/documents/692022-4141...

    "8. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:

    1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;

    2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;...".

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):

    Про військовий обов'язок і ... | від 25.03.1992 № 2232-XII (rada.gov.ua)

    "Стаття 1. Військовий обов'язок...9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

    призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

    військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

    військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

    резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період".

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:...".

    ЯКЩО, ВИ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНИЙ, РЕЗЕРВІСТ (У ВАС Є ВІЙСЬКОВИЙ КВИТОК), ТО ТОДІ СЛІД ВРАХОВУВАТИ ТЕ, ЩО ВИ НАВЧАЄТЕСЯ НА ВІЙСЬКОВІЙ КАФЕДРІ, ЩО ВИ СТУДЕНТ ДЕННОЇ ФОРМИ НАВЧАННЯ ВУЗУ, ТО МАЄТЕ ПРАВО НА ОТРИМАННЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:...

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;...".

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "ЗВЕРНУТИСЯ".

    Всього доброго!

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    Ви за своїм статусом зараз студен, та призовник.

    Тобто, на час військового стану ви не можете бути мобілізованим так, як саєте відстрочку на період навчання.

    Як особа зі статусом призовника

    Згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

    За інформацією Генерального штабу Збройних Сил України, весняний призов на строкову військову службу до Збройних Сил та інших військових формувань у 2022 році не проводитиметься.

    Успіхів

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович 2 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон України " Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n2):

    " Стаття 1. Військовий обов'язок...

    9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

    призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

    військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

    військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

    резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.".

    Стаття 17. Відстрочка від призову на строкову військову службу...

    8... Відстрочка від призову на строкову військову службу також надається громадянам України, які проходять військову підготовку за програмою підготовки офіцерів запасу при вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти. Така відстрочка надається на весь період проведення військової підготовки та на строк, що триває від завершення такої підготовки до присвоєння громадянину України первинного військового звання офіцерського складу, але не довше ніж до кінця поточного року після завершення підготовки.".

    Указ Президента України " Про загальну мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/65/2022#Text):

    " 4. Призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.".

    "ПОРЯДОК проведення військової підготовки громадян України за програмою підготовки офіцерів запасу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/48-2012-%D0%BF...):

    "20. Після складення випускного екзамену громадяни складають Військову присягу (крім тих, хто її вже склав) в урочистих умовах згідно з порядком, установленим Статутом внутрішньої служби Збройних Сил.

    21. На громадян, які мають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки та склали Військову присягу, оформлюються атестаційні матеріали...

    22. Громадянам, які мають ступінь вищої освіти не нижче бакалавра, пройшли повний курс військової підготовки та атестовані до офіцерського складу, присвоюється первинне військове звання молодшого лейтенанта запасу...".

    ---

    Доброго дня, Даниле! Якщо Ви не склади Військову присягу. Ви не є ні військовослужбовцем, ні військовозобов'язаним - тобто не підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації, а призов буде незаконним та підлягає до оскарження.

    Савченко Олександр
    16.7%
    Савченко Олександр 2 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня!

    Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    Закон України "Про вищу освіту" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18/conv#n852):

    Стаття 4. Право на вищу освіту

    1. Кожен має право на вищу освіту.

    Право на вищу освіту гарантується незалежно від віку, громадянства, місця проживання, статі, кольору шкіри, соціального і майнового стану, національності, мови, походження, стану здоров’я, ставлення до релігії, наявності судимості, а також від інших обставин. Ніхто не може бути обмежений у праві на здобуття вищої освіти, крім випадків, встановлених Конституцією та законами України.

    Стаття 61. Особи, які навчаються у закладах вищої освіти

    1. Особами, які навчаються у закладах вищої освіти, є:

    1) здобувачі вищої освіти;

    2. Здобувачами вищої освіти є:

    1) студент - особа, зарахована до закладу вищої освіти з метою здобуття вищої освіти ступеня молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра;

    Умовами для отримання відстрочки від мобілізації є лише рівень (тобто професійна (професійна-технічна), професійна передвища чи вища) та форма здобуття освіти (денна чи дуальна). Інших критеріїв законом не передбачено. Працівники ТЦКСП (військкомату) не мають права тлумачити Закон на власний розсуд.

    Таким чином, навчання у ВНЗ за денною або дуальною формою навчання буде підставою для отримання відстрочки від мобілізації (незалежно від кількості отриманих попередньо освіт чи кваліфікаційних рівнів, і незалежно в Україні чи за кордоном).

    У документах про навчання (контракт, довідка на бланку вишу тощо) має бути зазначено назву ВНЗ, рівень освіти (тобто, вища), форма освіти (тобто, денна), а також ступінь вищої освіти (бакалавр, магістр тощо).

    Для отримання відстрочки потрібно подати на ім'я начальника ТЦКСП (військкомату) письмову заяву про надання відстрочки та документи, що підтверджують право вашого брата на її отримання (тобто, довідка про зарахування, контракт тощо).

    Заяву краще готувати в 2-х примірниках, щоб на вашому проставили дату та реєстраційний номер.

    МОЖУ СКИНУТИ ВАМ ЗРАЗОК ТАКОЇ ЗАЯВИ.

    Згідно ст. 19 Конституції України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96-%...): "Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".

    У разі порушення ваших прав Ви можете:

    1) Подати письмову скаргу начальнику місцевого військкомату;

    2) Подати письмову скаргу начальнику обласного військкомату;

    3) Звернутися в Міністерство оборони України (контакти - https://www.mil.gov.ua/kontakti/garyacha-liniya.ht...)

    4) На телефони гарячих ліній

    0-800-500-410

    0-800-500-442

    044-454-44-99

    5) Також можна зателефонувати на Урядову Гарячу лінію 1545

    Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку "Звернутися".

    При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України