Задайте питання юристу

883 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 23 червня 2022, питання №67546 550₴

Відсрочка від мобілізації

Доброго дня, зараз буде трохи складна та довга історія. Ще в школі, при отриманні приписного, мед комісія постановила що я тимчасово не придатний. Після цього, на 4му курсі університету я збирався піти на військову кафедру, але з військомату треба було отримати якусь довідку, прийшовши у військомат, мені сказали що, оскільки я був признаний тимчасово не придатним треба ще раз пройти мед комісію, на медкомісії мене відправили перевіритись у лікарню, висновок лікаря додам до файлів і признали мене знову тимчасово не придатним. Після цього вже на 1му курсі аспірантури, денної форми навчання мені в університеті видали справку, яка посвідчує те що я навчаюсь в університеті на денній формі навчання. Коли я відніс цю справку, мені повідомили що не можуть надати мені відсрочку від призову, бо я в них числюсь як тимчасово не придатний і мені треба знову проходити медкомісію, в кінці медкомісії, мені повідомили, що мені треба йти і за власні кошти здавати аналіз на білірубін, бо придатним вони мене не можуть визнати за минулим висновком медкомісії, а направити знову в лікарню вони не можуть бо немає підстав. Я пішов здати цей аналіз, він виявився нормальним, тоді мені сказали, що треба йти і за свої гроші ковтати зонд, після чого я не йшов його ковтати і військомат більше не повертався та й мене звідти не трубували. Після того, як я перейшов на другий курс аспірантури, мені знову видали справку, що я навчаюсь в університеті, але я її вже не відносив до військомату, вона зараз при мені.
Питання:
1. Чи є в мене все ж таки відсрочка від мобілізації, якщо я навчаюсь на аспірантурі денної форми навчання, але не відніс справку до військомату?
2. Що буде, якщо я зараз віднесу цю справку, чи не забруть мене в армію?
3. Які покарання з точки зору закону на мене чекають?

Відповіді юристів (14)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    12.7%

    Вітаю!

    Питання:1. Чи є в мене все ж таки відсрочка від мобілізації, якщо я навчаюсь на аспірантурі денної форми навчання, але не відніс справку до військомату?

    ЯКЩО ВИ НАВЧАЄТЕСЬ НА ДЕННІЙ АБО ДУЛЬНІЙ ФОРМІ НАВЧАННЯ, ТО ТАК.

    ЗВЕРТАЮ ВАШУ УВАГУ, ЩО ЗА ТАКИХ ОБСТАВИН ВИ НЕ ПРОСТО МАЄТЕ ВІДСТРОЧКУ, ВИ НЕ ПІДЛЯГАЄТЕ МОБІЛІЗАЦІЇ ТА ПОВИННІ БУТИ ЗВІЛЬНЕНИМИ.

    Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    ...

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти

    {Абзац другий частини статті 23 в редакції Законів № 2745-VIII від 06.06.2019, № 2196-IX від 14.04.2022}

    ...

    2. Що буде, якщо я зараз віднесу цю справку, чи не забруть мене в армію?

    НЕ БУДЕ НІЧОГО, І ЗВИЧАЙНО, ЩО ВИ НЕ ПІДЛЯГАЄТЕ МОБІЛІЗАЦІЇ, ТОМУ ВАС НЕ МОЖУТЬ ПРИЗВАТИ.

    ОДНАК Я ВСЕ ТАКИ Б РАДИВ САМОСТІЙНО НЕ ЗВЕРТАТИСЬ ДО ВІЙСЬККОМАТУ. У ВАС ВИНИКНЕ ОБОВ'ЯЗОК З'ЯВИТИСЬ, КОЛИ ВИ ОТРИМАЄТЕ ПОВІСТКУ.

    3. Які покарання з точки зору закону на мене чекають?

    ЯКИЙ ВАШ ВІК? ЯКИЙ ВІЙСЬКОВО-ОБЛІКОВИЙ ДОКУМЕНТ ВИ МАЄТЕ?

    ВІД ВІДПОВІДЕЙ НА ЦІ ПИТАННЯ ЗАЛЕЖИТЬ ПРЕДМЕТ МОЄЇ ВІДПОВІДІ.

    МОЖЕМО ОБГОВОРИТИ БІЛЬШ ДЕТАЛЬНО! Натискайте зелену кнопку «Звернутися»!

    Промський Євгеній Сергійович
    10.9%
    Промський Євгеній Сергійович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду

    Добрий день!

    1. Чи є в мене все ж таки відсрочка від мобілізації, якщо я навчаюсь на аспірантурі денної форми навчання, але не відніс справку до військомату?

    Так, ви маєте право на відстрочку. Те, що ви не віднесли довідку до військомату, не позбавляє вас цього права.

    Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text ) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти не підлягають призову.

    2. Що буде, якщо я зараз віднесу цю справку, чи не забруть мене в армію?

    Зважачи на викладене у питанні 1, вас не заберуть до армії. Подавши цю довідку, ви лише підтвердите право на відстрочку від військомату. Особливого сенсу до військомату йти не бачу. Повістку на вулиці можуть вручити незалежно від того, здасте ви цю довідку чи ні.

    У свою чергу в разі вручення повістки ви з'явитесь до військомату, вручите їм довідку та підете по своїм справам. Мобілізація вам не загрожує.

    Якщо у військоматі порушуватимуть ваші права, слід скаржитись до Міністерства оборони.

    Гарячі лінії Міністерства оборони та ЗС України 0 800 50 04 42

    Для письмових скарг: 03168, м. Київ-168, Повітрофлотський проспект, 6

    E-mail: admou@mil.gov.ua, тел.факс (044) 226-20-15

    3. Які покарання з точки зору закону на мене чекають?

    У описаних вами діях немає порушень закону. Тому не хвилюйтесь і продовжуйте навчання.

    Як тільки виникнуть питання - звертайтесь! Буду радий допомогти.

    Адвокат  Євген Олександрович
    12.7%
    Адвокат Євген Олександрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий день, Олена!

    ТАК, ЯКЩО ВІН ПРИЗОВНИК - ЙОГО ВІК ВІД 18 ДО 27 РОКІВ ТА У НЬОГО Є ПРИПИСНЕ, ТО ВЗАГАЛІ ВІН ПОВИНЕН БУТИ ЗВІЛЬНЕНИЙ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, ТАК ЯК ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, ПІДЛЯГАЮТЬ ЛИШЕ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНІ І РЕЗЕРВІСТИ (ТОМУ, ЩО У НЬОГО ПРИПИСНЕ, А НЕ ВІЙСЬКОВИЙ КВИТОК) ТА ВІН МАЄ ПРАВО НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ.

    УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022

    Про загальну мобілізацію:

    https://www.president.gov.ua/documents/692022-4141...

    "8. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:

    1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;

    2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;...".

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):

    Про військовий обов'язок і ... | від 25.03.1992 № 2232-XII (rada.gov.ua)

    "Стаття 1. Військовий обов'язок...9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

    призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

    військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

    військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

    резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період".

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:...".

    ПІДСТАВИ, ЯКІ НАДАЮТЬ ПРАВО НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ:

    Перетинання державного кордону в умовах правового режиму воєнного стану (dpsu.gov.ua)

    "03 травня 2022 07:28

    Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (далі - Правил).

    З метою здійснення заходів правового режиму воєнного стану обмежено виїзд з України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Однак, така заборона не є абсолютною.

    Так, громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років можуть виїхати за кордон:…

    3. Є здобувачами фахової передвищої та вищої освіти за кордоном (студентський квиток або студентська віза; перекладені та нотаріально завірені документи про зарахування/навчання особи у закордонному вузі; військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією), довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти);…».

    ТАК, ТЕ ЩО ВІН СТУДЕНТ ІНОЗЕМНОГО ВНЗ, ЦЕ НАДАЄ ЙОМУ ПРАВО НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ, ПРИ ОТРИМАННІ З ВНЗ ТА ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ) ТАКИХ ДОКУМЕНТІВ:

    1) студентський квиток або студентська віза;

    2) перекладені та нотаріально завірені документи про зарахування/навчання особи у закордонному вузі;

    3) військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією) - ПРИПИСНЕ З ВІДМІТКОЮ, ЩО ВИ НЕ ПІДЛЯГАЄТЕ ПРИЗОВУ - ЗВІЛЬНЕНІ ВІД НЬОГО, А НЕ ВІДСТРОЧКА (В ЦЬОМУ РІЗНИЦЯ ВІД ВІЙСЬКОВОЗОБОВ"ЯЗАНОГО).

    4) довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти) - ДОВІДКА ЯК ПРИЗОВНИКУ ЩО ВИ НЕ ПІДЛЯГАЄТЕ ПРИЗОВУ - ЗВІЛЬНЕНІ ВІД НЬОГО, А НЕ ВІДСТРОЧКА (В ЦЬОМУ РІЗНИЦЯ ВІД ВІЙСЬКОВОЗОБОВ"ЯЗАНОГО).

    - У РАЗІ ПОРУШЕННЯ ЗАКОНУ, ЗІ СТОРОНИ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ):

    1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:

    - ОБЛАСНОГО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ);

    - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.

    2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

    - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:

    0 800 50 04 42

    Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)

    - УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

    Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово

    Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку зеленого кольору "ЗВЕРНУТИСЯ".
    Айвазян Юрій Климентійович
    10.9%

    Доброго дня, Олена!

    Чоловік має стовідсоткову підстави для відстрочки!

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text) надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    «Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    {Абзац другий частини статті 23 в редакції Законів № 2745-VIII від 06.06.2019, № 2196-IX від 14.04.2022}

    наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;"

    Ходити у ТЦКСП для отримання відстрочки зовсім не обов'язково! Хіба шо, якщо викличуть законно оформленою та врученою повісткою. Ніякого покарання, якщо не буле повістки, чоловіку не буде.

    Виникнуть питання, звертайтесь до мене персонально, натиснувши кнопку "звернутись".

    Вдачи!

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Олена!

    "1. Чи є в мене все ж таки відсрочка від мобілізації, якщо я навчаюсь на аспірантурі денної форми навчання, але не відніс справку до військомату"?

    - ВІН ПОВИНЕН БУТИ ЗВІЛЬНЕНИЙ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, ТАК ЯК ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, ПІДЛЯГАЮТЬ ЛИШЕ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНІ І РЕЗЕРВІСТИ (ТОМУ, ЩО У НЬОГО ПРИПИСНЕ, А НЕ ВІЙСЬКОВИЙ КВИТОК).

    "2. Що буде, якщо я зараз віднесу цю справку, чи не забруть мене в армію"?

    - НЕ МАЮТЬ ПРАВО ПРИЗВАТИ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, МОЖЕ ВІДНЕСТИ ДОВІДКУ ПРО НАВЧАННЯ В ВНЗ.

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Олена!

    "3. Які покарання з точки зору закону на мене чекають"?

    ЗА НАРУШЕНИЕ ПРАВИЛ ВОИНСКОГО УЧЕТА, - ЭТО МАКСИМУМ И ЭТО ШТРАФ:

    Кодекс України про адміністративні правопорушення:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text

    "Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку

    Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -

    тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -

    тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".

    ЗАОЧНО ШТРАФА БЫТЬ НЕ МОЖЕТ, ДЛЯ ТОГО ЧТОБЫ ЕГО ПРИВЛЕЧЬ К АДМИНИСТРАТИВНОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТИ НУЖНО ТОЛЬКО ЛИЧНОЕ ПРИСУТСТВИЕ, ЧТОБЫ СОСТАВИТЬ ПРОТОКОЛ И ВРУЧИТЬ ЕГО, ВЫНЕСТИ ПОСТАНОВЛЕНИЕ И ВРУЧИТЬ ЕГО!

    БЕЗ ОФОРМЛЕНИЯ ДОКУМЕНТОВ НЕ БУДЕТ ШТРАФА.

    В ЛЮБОМ СЛУЧАЕ, УГОЛОВНАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА ЭТО НЕ ПРЕДУСМОТРЕНА.

    При наличии вопросов обращайтесь через кнопку "Звернутися".

    Всего доброго!

    Корнійчук Євген Іванович
    7.3%

    Доброго дня

    1. Так ви маєте право на відстрочку згідно з ст. 23 ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    "здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;"

    2. НІ вас не забирать до армії з приводу викладеного у першому пункті.

    3. Відповідальність передбачина лише у тому випадку, якщо вас викликали до військомату і ви туда не з'явитися без поважної причини! Так як ви навчалися і мали відмітку тимчасово не придатного до військової служби вам не варто хвилюватися.

    Для більш детальної консультації задавайте додаткові питання або тисніть кнопку звернутися. Дякую

    Мєньков Андрій Васильович
    9.1%

    Доброго дня.

    Відповідаю на ваші запитання.

    1. Чи є в мене все ж таки відсрочка від мобілізації, якщо я навчаюсь на аспірантурі денної форми навчання, але не відніс справку до військомату?

    Ви маєте право на відстрочку відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Вам необхідно взяти у навчальному закладі довідку, що Ви аспірантом і на підставі цієї довідки війсськкомат надасть Вам відстрочку.

    2. Що буде, якщо я зараз віднесу цю справку, чи не забруть мене в армію?

    В армію Вас без згоди забрати не можуть, але для оформлення відстрочки потрібна довідка, що Ви аспірант. 3. Які покарання з точки зору закону на мене чекають?

    Поки що Ви нічого не порушували, тому ніяких покарань до Вас не застосують.

    Гончаренко Константин
    9.1%
    Гончаренко Константин 2 роки тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    Вы не подлежит призыву по мобилизации, так как Вы являетесь призывником и Вас возможно призвать только на срочную воинскую службу.(18-27 ЛЕТ)

    Так же вы можете получить отсрочку в связи с учебой.( если у вас оригинал приписного)

    Документи, які для цього необхідні: 2.1. Довідка з ВНЗ, 2.2. Довідка з військкомату про відстрочку від призову.

    У разі відмови питання вирішується через начальника прикордонного посту.

    Відповідно до Указу Президента № 69/2022 призову підлягають: (чоловіки 18-60 років)

    • військовозобов'язані;
    • резервісти;
    • бійці Національної гвардії;
    • працівники Служби безпеки;
    • працівники Державної прикордонної служби;
    • працівники Державної спеціальної служби транспорту;
    • працівники Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації,
    • члени інших військових формувань.

    Щодо черги мобілізації:

    • Перша черга — це оперативний резерв. Йдеться про колишніх військовослужбовців віком до 40 років, які мають бойовий досвід та відслужили в армії. Переважно це ветерани АТО чи бійці ООС.
    • Друга черга — колишні військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.
    • 3 черга— мобілізаційний резерв. Сюди відносимо військовозобов’язаних, які закінчили військові кафедри ВНЗ як офіцери запасу та не призивалися під час попередніх мобілізаційних кампаній.
    • 4 черга — громадський резерв. Інші громадяни, які не мають обмежень за віком чи станом здоров’я щодо призову на військову службу та можуть бути залучені для комплектування ЗСУ та інших військових формувань винятково в особливий період.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Рибінцев Сергій Сергійович
    7.3%
    Рибінцев Сергій Сергійович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 16 років досвіду

    Доброго дня, Олена!

    1. Так. Незважаючи на те, що довідку не віднесли.

    2. Віднесення зараз довідки не змінить ситуацію права на отримання відстрочки. Ви пройдете всі необхідні формальності та отримаєте її.

    3. Адміністративний штраф це максимально можливо загроза у вашому питанні.

    При появі додаткових питань, звертайтесь

    Крикун Сергій  Павлович
    10.9%
    Крикун Сергій Павлович 2 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    "ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/921-2016-%D0%B...):

    "36. Державні органи, підприємства, установи та організації ведуть персональний облік призовників і військовозобов’язаних за місцем їх роботи (навчання), у тому числі на умовах трудового договору (контракту, угоди), строком більш як три місяці.

    37. З метою ведення персонального обліку призовників і військовозобов’язаних на державні органи, підприємства, установи та організації покладається виконання таких заходів:

    перевірка у громадян під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікових документів (у військовозобов’язаних - військових квитків або тимчасових посвідчень, а у призовників - посвідчень про приписку до призовних дільниць). Приймання на роботу (навчання) призовників і військовозобов’язаних здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, а також у разі перебування на військовому обліку в СБУ та Службі зовнішньої розвідки;

    надсилання у семиденний строк до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки повідомлень про зміну облікових даних призовників і військовозобов’язаних, прийнятих на роботу (навчання) чи звільнених з роботи (відрахованих з закладу освіти);...".

    Указ Президента України " Про загальну мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/65/2022#Text):

    "4. Призов військовозобов'язаних, резервістів...здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.".

    Закон України " Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n2):

    " Стаття 17. Відстрочка від призову на строкову військову службу...

    16. Призовники, яким надано відстрочку від призову на строкову військову службу, зобов'язані щороку до 1 жовтня подавати у відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують їх право на відстрочку."

    ---

    Доброго дня, Олено! По-перше, чоловік 1997р.н., як зазначили колеги, має статус призовника, не є військовозобов'язаним, не підлягає призову на військову службу в порядку Указу Президента України про загальну мобілізацію. По-друге, навчальний заклад або самостійно направляє до РТЦК та СП (військомат) довідку про навчання студента, аспіранта, або видає довідку на руки студенту, аспіранту. Оскільки навчальним закладом Вам видано довідку про навчання, то Ви перебуваєте на військовому обліку у закладі, тобто порушень з Вашого боку стосовно військового обліку немає. На даний час призову на строкову військову службу немає (весінній призов був скасований). Зверніться до ректорату закладу про направлення довідки до РТЦК та СП про Ваше навчання з початком навчального року. Наявна у Вас довідка втратила, як я вважаю, силу (у зв'язку із закінченням навчального року); знову ж таки, весіннього призову не було.

    Пуха Наталія ТендерОк
    9.1%

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання

    1. Чи є в мене все ж таки відсрочка від мобілізації, якщо я навчаюсь на аспірантурі денної форми навчання, але не відніс справку до військомату?

    На період навчання у вас відстрочка від мобілізації2. Що буде, якщо я зараз віднесу цю справку, чи не забруть мене в армію?

    В армію Вас не заберуть поки ви навчаєтесь, ЗУ Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    {Абзац другий частини статті 23 в редакції Законів № 2745-VIII від 06.06.2019, № 2196-IX від 14.04.2022}

    наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

    {Абзац третій частини статті 23 в редакції Законів № 2745-VIII від 06.06.2019, № 2196-IX від 14.04.2022}

    Нести Вашу довідку не доцільно так як вона неактуальна, а вашу придатність встановлює ВЛК, а ваші документи видані під час мирного часу а не воєного.

    3. Які покарання з точки зору закону на мене чекають?

    Адміністративну.Відповідальність за ухилення від обліку.

    Чинне законодавство передбачає адміністративну відповідальність за порушення законодавства про військовий облік. Згідно ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу. Тобто військовозобов’язаний, що не став на облік у «військоматі» за своїм поточним місцезнаходженням може бути оштрафованим на суму до 1 700 грн.

    Успіхів

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Олено.

    Питання:1. Чи є в мене все ж таки відсрочка від мобілізації, якщо я навчаюсь на аспірантурі денної форми навчання, але не відніс справку до військомату?

    ЗВИЧАЙНО, ЩО ВІДСТРОЧКА Є. ГОЛОВНЕ - НАВЧАТИСЬ НА ДЕННІЙ АБО ДУАЛЬНІЙ ФОРМІ.

    КІЛЬКІСТЬ РАНІШЕ ЗДОБУТИХ ОСВІТ ЗНАЧЕННЯ НЕ МАЄ.

    2. Що буде, якщо я зараз віднесу цю справку, чи не забруть мене в армію?

    НІ, ВАС НЕ МАЮТЬ ПРАВА МОБІЛІЗУВАТИ.

    АЛЕ РАДЖУ ДОТРИМАТИСЬ ПРОЦЕДУРИ: ОФОРМИТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ВІДСТРОЧКИ; ДОДАТИ ДО ЗАЯВИ ДОКУМЕНТ, ЩО ПІДТВЕРДЖУЄ ФАКТ НАВЧАННЯ; ЗАРЕЄСТРУВАТИ ЗАЯВУ В ТЦК та СП.

    ЯКЩО БУДУТЬ ЯКІСЬ ПРОБЛЕМИ, ЗАВЖДИ Є МОЖЛИВІСТЬ ПОДАТИ СКАРГУ ДО МОУ.

    ЗВЕРТАЮ УВАГУ НА лінію Міністерства оборони України та ЗСУ для скарг щодо порушень порядку мобілізації:

    0-800-500-410;

    0-800-500-442;

    044-454-44-99.

    Назвати:

    - ПІБ мобілізованої особи;

    - Номер в/ч, в яку направили.

    3. Які покарання з точки зору закону на мене чекають?

    НАРАЗІ НЕ БАЧУ ПРИВОДІВ ДЛЯ ХВИЛЮВАНЬ ЩОДО ЦЬОГО ПИТАННЯ.

    ТИМ НЕ МЕНШЕ, МОЖЕМО ОБГОВОРИТИ СИТУАЦІЮ БІЛЬШ ДЕТАЛЬНО.

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання або Вам потрібна індивідуальна консультація, натискайте зелену кнопку «Звернутися»!

    Савченко Олександр
    Савченко Олександр 2 роки тому

    Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду

    Доброго дня!

    1) Чи є в мене все ж таки відсрочка від мобілізації, якщо я навчаюсь на аспірантурі денної форми навчання, але не відніс справку до військомату? - так, у Вас є право на відстрочку відповідно до частини третьої ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Однак, потрібно також розуміти який статус Ви маєте: військовозобов'язаний чи досі призовник. Якщо призовник, то Ви взагалі не підлягаєте призову на військову службу під час мобілізації, а призов на строкову військову службу був скасований.

    Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text):

    Стаття 1. Військовий обов'язок

    9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

    призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

    військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

    військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

    резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

    Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього

    1. Взяттю на військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України підлягають громадяни України:

    1) на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України):

    приписані до призовних дільниць;

    які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;

    які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають приписці до призовних дільниць;

    звільнені зі служби у військовому резерві, які не виконали обов’язків служби у військовому резерві протягом строків першого та другого контрактів, не проходили строкову військову службу та не досягли 27-річного віку;

    2) на військовий облік військовозобов'язаних:

    звільнені з військової служби в запас;

    які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу";

    військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;

    звільнені зі служби поліцейські, особи начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, Державного бюро розслідувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби України, співробітники Служби судової охорони, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України;

    які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;

    зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України та Служби зовнішньої розвідки України;

    які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу;

    які досягли 27-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;

    які звільнені зі служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування у запасі;

    Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text):

    Стаття 15. Призовний вік. Призов громадян України на строкову військову службу

    1. На строкову військову службу призиваються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі, яким до дня відправлення у військові частини виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 27-річного віку і не мають права на звільнення або відстрочку від призову на строкову військову службу (далі - громадяни призовного віку).

    УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №678/2022 "Про внесення змін до Указу Президента України від 29 грудня 2021 року № 687/2021" (https://www.president.gov.ua/documents/6782022-44245):

    1. Внести до Указу Президента України від 29 грудня 2021 року № 687 /2021 "Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2022 році" (зі змінами, внесеними Указом від 11 квітня 2022 року № 230/2022) такі зміни:

    1) абзац третій пункту 1 та абзац третій пункту 2 статті 1 доповнити словами "але не раніше оголошення в установленому порядку демобілізації";

    2) статті 2 – 6 виключити;

    З) у статті 7 слова та цифри "крім пункту 2 статті З, який набирає ­чинності з 1 вересня 2022 року" виключити.

    2. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

    УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 687/2021 "Про звільнення в запас військовослужбовців строкової військової служби, строки проведення чергових призовів та чергові призови громадян України на строкову військову службу у 2022 році" (https://www.president.gov.ua/documents/6872021-410...):

    Відповідно до пункту 17 частини першої статті 106 Конституції України та на виконання Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» постановляю:

    2. Визначити на 2022 рік такі строки проведення чергових призовів громадян України на строкову військову службу:

    1) квітень — червень;

    2) жовтень — грудень.

    3. Призвати на строкову військову службу громадян України чоловічої статі, які відповідають вимогам частини першої статті 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»:

    1) у квітні — червні 2022 року;

    2) у жовтні — грудні 2022 року.

    Закон України "Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text):

    Стаття 39. Призов на військову службу під час мобілізації. Демобілізація

    1. Призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов’язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.

    Призов резервістів та військовозобов’язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.

    Указ Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/69/2022#Text):

    У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до частини другої статті 102, пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України постановляю:

    1. Оголосити та провести загальну мобілізацію (далі - мобілізація).

    4. Призов військовозобов'язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України. Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України здійснити в обсягах, визначених згідно з мобілізаційними планами.

    ХХХ

    2) Що буде, якщо я зараз віднесу цю справку, чи не забруть мене в армію? - Вас 100% не мобілізують і Ви не зобов'язані знову нести цю справку, адже ваш статус аспіранта ніяк не змінився. Інформація про навчання в аспірантурі повинна бути внесена до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів.

    Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    {Абзац другий частини статті 23 в редакції Законів № 2745-VIII від 06.06.2019, № 2196-IX від 14.04.2022}

    Закон України "Про вищу освіту" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18/conv#n...):

    Стаття 61. Особи, які навчаються у закладах вищої освіти

    1. Особами, які навчаються у закладах вищої освіти, є:

    1) здобувачі вищої освіти;

    2) інші особи, які навчаються у закладах вищої освіти.

    2. Здобувачами вищої освіти є:

    3) аспірант - особа, зарахована до закладу вищої освіти (наукової установи) для здобуття ступеня доктора філософії/доктора мистецтва;

    Закон України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1951-19#Text):

    Стаття 3. Основні засади ведення Реєстру

    1. Основними засадами ведення Реєстру є:

    1) обов’язковість внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов’язаних та резервістів;

    Стаття 6. Відомості Реєстру

    1. До Реєстру заносяться та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості про призовників, військовозобов’язаних та резервістів:

    1) персональні дані;

    2) службові дані.

    Стаття 7. Персональні дані призовника, військовозобов’язаного та резервіста

    1. До персональних даних призовника, військовозобов’язаного та резервіста належать:

    16) відомості про освіту та спеціальність;

    Стаття 9. Права та обов’язки призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    1. Призовник, військовозобов’язаний та резервіст має право:

    1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру;

    2) звертатися в порядку, встановленому розпорядником Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

    2. Призовник, військовозобов’язаний та резервіст зобов’язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

    Стаття 14. Ведення Реєстру

    1. Ведення Реєстру включає:

    1) внесення запису про призовників, військовозобов’язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов’язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

    2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов’язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов’язаними, резервістами;

    ХХХ

    3) Які покарання з точки зору закону на мене чекають? - ніяка відповідальність Вам також не загрожує, так як Вами не були порушені правила військового обліку та законодавство України про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Якщо буде потрібна моя допомога, звертайтеся через кнопку зеленого кольору "Звернутися".

    При зверненні вказуйте свою е-пошту, по якій з Вами можна зв'язатися.

    ВСЬОГО НАЙКРАЩОГО!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024