Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 05 липня 2022, питання №68449 150₴

Виїзд за межі міста, якщо не підлягаєш мобілізації

Доброго дня. Наразі я по закону не підлягаю мобілізації так як маю інвалідність 3 групи.
Недавно генштаб зробив повідомлення, що треба отримувати дозвіл на переміщення між містами і для цього треба йти в воєнкомат. Скажіть, будь-ласка, чи треба особі як я це робити, якщо мене все одно не мобілізують, бо в законі це не прописано і генштаб це не уточнив у себе в повідомленні?

Відповіді юристів (24)

    Промський Євгеній Сергійович
    100%
    Промський Євгеній Сергійович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 4 роки досвіду

    Добрий день!

    Для виїзду за кордонцього не потрібно, оскільки питання перетину кордону регулюється окремим нормативним документом, де подібних вимог не передбачено. Тому звертатись до військкомату для отримання дозволу не потрібно.

    Правила перетинання державного кордону громадянами України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану особи з інвалідністю мають право перетинати державний кордон за наявності довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації N 157-1/о) ( z1509-12 ) або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" ( 2109-14 ), "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" ( 1727-15 ), в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність).

    Якщо виникнуть проблеми при перетині кордону, рекомендую такий алгоритм.

    1. Вимагайте надання офіційної відмови у перетину кордону від працівників Державної прикордонної служби України, яку ви маєте право оскаржити, як незаконне рішення до начальника пункту пропуску та одночасно до Державної прикордонної служби України, а також до Окружного адміністративного суду.

    ЗАКОН УКРАЇНИ «Про прикордонний контроль»

    Про прикордонний контроль | від 05.11.2009 № 1710-VI (rada.gov.ua)

    "Стаття 14. Порядок відмови у перетинанні державного кордону іноземцям, особам без громадянства та громадянам України

    1. Іноземцю або особі без громадянства, які не відповідають одній чи кільком умовам перетинання державного кордону на в'їзд в Україну або на виїзд з України, зазначеним у частинах першій, третій статті 8 цього Закону, а також громадянину України, якому відмовлено у пропуску через державний кордон при виїзді з України у зв'язку з відсутністю документів, необхідних для в'їзду до держави прямування, транзиту, в передбачених законодавством випадках або у зв'язку з наявністю однієї з підстав для тимчасового обмеження його у праві виїзду за кордон, визначених статтею 6 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України", відмовляється у перетинанні державного кордону лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови. Уповноважена службова особа підрозділу охорони державного кордону про прийняте рішення доповідає начальнику органу охорони державного кордону. Таке рішення набирає чинності невідкладно. Рішення про відмову у перетинанні державного кордону оформляється у двох примірниках. Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення. У разі відмови особи підписати рішення про це складається акт.

    2. Форма рішення про відмову у перетинанні державного кордону встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у справах охорони державного кордону.

    3. Особа, якій відмовлено у перетинанні державного кордону, має право оскаржити відповідне рішення згідно із Законом України "Про звернення громадян" або до суду. Оскарження зазначеного рішення не зупиняє його дії. Оскаржене рішення може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним судом.

    2. Скарга до адміністрації Державної прикордонної служби України адресою:

    вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, Україна

    adpsu@dpsu.gov.uaCлужба «Довіра»:+38(044)527-63-63Факс:+38(044)239-84-80

    Громадська приймальня:

    пн-чт: 09:00 - 17:00

    пт: 09:00 - 16:00

    обід: 13:00 - 14:00

    Громадська приймальня Адміністрації Державної прикордонної служби України розташована за адресою (тимчасово не працює під час карантину):

    вул. Володимирська, 30, м. Київ, 01601, Україна

    zvernennia@dpsu.gov.ua+38 (044) 527-64-29

    пн-чт: 09:00 - 17:00

    пт: 09:00 - 16:00

    обід: 13:00 - 14:00

    Телефон гарячої лінії (Служба «Довіра»)

    Надання громадянам відповідей на питання консультаційного характеру в межах компетенції Державної прикордонної служби України

    1598 (для дзвінків з мобільного)+38(044)527-63-63 (для дзвінків із-за кордону)

    dovira@dpsu.gov.ua

    Подання запитів на отримання публічної інформації

    ПИСЬМОВО - на поштову адресу: вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601. ОСОБИСТО - до Громадської приймальної за адресою (тимчасово не працює): вул.Володимирська, 30, м.Київ.

    (044) 527-64-29(044) 239-84-80 (факс)

    Publicinfo@dpsu.gov.ua

    Подання звернень громадян

    ПИСЬМОВО - на поштову адресу: вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601. ОСОБИСТО - до Громадської приймальної за адресою (тимчасово не працює під час карантину): вул.Володимирська, 30, м.Київ.

    3. Скарга на Урядову Гарячу лінію 1545

    Якщо вам необхідна допомога у підготовці документів або виникли додаткові питання - натискайте кнопку "Звернутися". Буду радий допомогти.

    • Стас Клієнт рік тому

      Дякую Вам за відповідь. Питання більше про переміщення між містами. Чи повинен я йти в воєнкомат, чи документів про інвалідність достатньо?

      • Промський Євгеній Сергійович
        Промський Євгеній Сергійович рік тому

        Адвокат, м. Київ, 4 роки досвіду

        Відповідно до порядку надання дозволу для переміщення між населеними пунктами ви маєте право на такий дозвіл терміном до 1 року. Однак, станом на зараз не зрозуміло як це все буде працювати та чи запрацює взагалі зважаючи на обурення суспільства. Тому поки що не рекомендую йти в військомат за цим дозволом.

        • Стас Клієнт рік тому

          Дякую Вам за відповідь.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Олексію!

    Раджу наразі неперейматися цим листом міністра оборони України. Поки що його було оприлюднено на рівні інформаційного повідомлення, і ніякими норматиними актами він не підкріплений, окрім посилання на Закон України про військову службу, який всі і так добре знають і в якому нічого нового не з'явилося. Крім того, це Вас аж ніяким чином не стосується, осуільки Ви, як інвалід 3 групи, взагалі то звільнені від мобілізації під час надзвичайного стану, а також маєте безперешкодне право перетину кордону! Чекаємо нових роз'яснень Держприкордонслужби України!

    Будуть питання, звертайтесь персонально, натиснувши зелену кнопеку біля мого фото. Удачи!

    • Стас Клієнт рік тому

      Дякую Вам за відповідь.

    Гіммельфарб Станіслав  Олегович

    Доброго дня.

    ВАС ВКАЗАНИЙ ПОРДОК НЕ СТОСУЄТЬСЯ

    Відповідно до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані: визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

    У наведеній статті не вказано групу інвалідності, відповідно, мобілізації не підлягають особи з інвалідністю не залежно від групи інвалідності.

    Зазначений Вами порядок надання дозволу громадянам України, які перебувають на військовому обліку у ТЦК та СП, на виїзд за межі місця проживання (місця перебування), стосуються виключно призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    Так як Ви не є військозобовязаною особою та не может бути призвані, то вказаний порядок Вас не стосуєьться

    Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі..

    • Стас Клієнт рік тому

      Дякую Вам за відповідь.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю!

    СУДЯЧИ ІЗ ОСТАННІХ ПОВІДОМЛЕНЬ ГЕНЕРАЛЬНОГО ШТАБУ, ТО ТАК! ВАМ ПОТРІБНО БРАТИ ДОЗВІЛ.

    Порядок надання дозволу громадянам україни, які перебувають на військовому обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, на виїз за межі місця проживання (місця перебування) з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час, затверджений начальником ГШ ЗСУ ВІД 28.06.2022

    ПЕРЕДБАЧАЄ, ЩО:

    "КЕРІВНИК ТЦК ТА СП ВИДАЄ ДОЗВІЛ ЗА ЗАЯВОЮ НАСТУПНИМ КАТЕГОРІЯМ ГРОМАДЯН:

    ...

    ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНИМ ТА РЕЗЕРВІСТАМ:

    ЯКІ НЕ ПІДЛЯГАЮТЬ ПРИЗОВУ НА ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ ПІД ЧАС МОБІЛІЗАЦІЇ ВІДПОВІДНО ДО СТАТТІ 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ "ПРО МОБІЛІЗАЦІЙНУ ПІДГОТОВКУ ТА МОБІЛІЗАЦІЮ".

    ВИ НЕ ПІДЛЯГАЄТЕ МОБІЛІЗАЦІЇ САМЕ НА ПІДСТАВІ СТАТТІ 23.

    Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    {Абзац третій частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!

    • Стас Клієнт рік тому

      Дякую Вам за відповідь.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    якщо у вас вказано , що ви виключені з обліку за станом здоров я то вам не треба дозвіл.

    Окремо зазначу, що виключення можуть стосуватися тільки осіб, визначених законодавством.

    Зокрема тих, які мають: ( Вам необхідно у ТЦК та СП у регіоні перебування отримати одну з таких довідок за підписом начальника)

    посвідчення про відстрочку від призову та повідомлення про зарахування на спеціальний військовий облік, (заброньований за погодженням з Мінекономіки, установою , організацією, для суспільно -корисної допомоги) або

    висновок військово-лікарської комісії про непридатність ( з виключенням з обліку повністю , взагалі) - ваш випадок

    Крім того обмеження не стосуються осіб:

    на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, або

    які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років, або

    на утриманні яких є дитина з інвалідністю., або особа з інвалідністю до 23 років.

    А також тих, хто є:

    усиновителем

    опікуном, або

    • чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час проведення антитерористичної операції.
    • здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти (студенти, слухачі).
    • водії, які заброньовані для здійснення міжнародних вантажних перевезень, перевезень для потреб Збройних Сил України, медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, відповідно до визначеного порядку;
    • люди з інвалідністю та особи, що їх супроводжують.
    • Особи, що зайняті доглядом за особами , що його потребують згідно висновку ЛКК (внаслідок когнітивних порушень здоров я)

    які виїхали до інших держав на постійне місце проживання, що відповідно документально підтверджено.

    Додаткові підстави:

    Згідно з постановою від 20 травня 2022 р. № 615 під час війни можуть виїжджати за кордон водії, залізничники та спортсмени.

    • водіїв, що здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб ЗСУ, інших військових формувань, а також населення України.
    • залізничники, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці.
    • спортсменів, які включені до складу національних збірних команд України з олімпійських, неолімпійських видів спорту та видів спорту осіб з інвалідністю;
    • тренерів із складу національних збірних команд, спортивних суддів та інших фахівців, що забезпечують, зокрема, організаційне, науково-методичне, медичне супроводження, антидопінговий контроль тощо підготовки спортсменів, які включені до складу національних збірних команд України за наявності підтвердних документів щодо участі в офіційних міжнародних спортивних змаганнях та навчально-тренувальних зборах, що проводяться за кордоном.

    ---

    Вам треба мати копію довідки МСЕК про Вашу інвалідність чи інвалідність родичанад яким ви здійснюєте опіку , чи постійний догляд (за висновком ЛКК згідно довідки органу соц. Захисту як доглядач з відповідними виплатами), або висновок про термінове лікування закордоном та військовий квиток де вказано про відстрочку, або довідку про це, також паспорт закордонний

    Таке формулювання може дати підставу для відстрочки з правом виїзду, візьміть на ВЛК всі медичні документи оригінали та копії , копії залиште у них в тцк сп.

    або домагатися висновку ВЛК про непридатність з виключенням з обліку

    Нові правила перетину з 03.05.22

    https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-kordonu-v-umovah-pravovogo-rezhimu-vonnogo-stanu/

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    • Стас Клієнт рік тому

      Дякую Вам за відповідь.

    Мороз Микола Миколайович
    Мороз Микола Миколайович рік тому

    Адвокат, м. Чернігів, 14 років досвіду

    Зараз існує лише проект закону щодо розширення повноважень керівництва ВЦА або ТЦК в частині отримання відповідних дозволів на виїзд з території, на якій проживає військовозобов'язані. Згоден з колегою, що наразі до листа ГШ не варто ставитись, як до чинного нормативно-правового акту обов'язкової дії.

    • Стас Клієнт рік тому

      Дякую Вам за відповідь.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доречи, Олексію! Зараз з приводу цього листа Залужного піднімається серйозний скандал! Не виключено, що йому ще прийдеться і спростовувати повідомлення в пресі та пояснювати, що конкретно Він мав на увазі. Так що, повторюсь, не поспішайте панікувати. Вас це точно не стосується! Можете вільно їздити як по Україні, так і за її межами!

    • Стас Клієнт рік тому

      Дякую Вам за відповідь.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Олексію!

    На доказ моїх передбачень вже з цього приводу висловились кілька народних депутатів від партії президента і звявили, що в такому вигляді це працювати не буде!

    • Стас Клієнт рік тому

      Також це побачив. Дякую ще раз Вам

      • Айвазян Юрий Климентьевич
        Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

        Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

        Спілкуватися у чаті

        Радий був допомогти. Вдачи Вам!

    Адвокат Евгений Александрович
    Адвокат Евгений Александрович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 30 років досвіду

    Здравствуйте, Алексей!

    ВЫ ИМЕЕТЕ ПРАВО НА ОТСРОЧКУ ОТ ПРИЗЫВА ПО МОБИЛИЗАЦИИ В СВЯЗИ С ИНВАЛИДНОСТЬЮ.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):

    Про мобілізаційну підготовк... | від 21.10.1993 № 3543-XII (rada.gov.ua)

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:…

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю ….;

    ЦЕЙ ДОЗВІЛ СТОСУЄТЬСЯ ВСІХ, ДАЖЕ ТИХ В КОГО ВЖЕ Є ВІДСТРОЧКА.

    АЛЕ ПОКИ ЩО НЕ МАЄ ВИКОНАННЯ ЦІЄЇ ВКАЗІВКИ НА ПРАКТИЦІ, МОЖЛИВО БУДУТЬ ЩЕ РОЗ"ЯСНЕННЯ.

    Нужна полная консультация алгоритм действий обращайтесь индивидуально через кнопку "Звернутися".

    Всего доброго!

    Мороз Микола Миколайович
    Мороз Микола Миколайович рік тому

    Адвокат, м. Чернігів, 14 років досвіду

    Інформаційне повідомлення Генштабу https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fm.gaz...

    Базується на посиланні на ч. 4 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", згідно якої "... у воєнний час забороняється виїзд призовників, військовозобов’язаних та резервістів з місця проживання без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України - без дозволу відповідного керівника)."

    Проте, з урахуванням нормативного визначення терміну "місце проживання", наприклад. у ст. 29 Цивільному кодексі України, "...Місце проживання фізичної особи

    1. Місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.

    {Частина перша статті 29 в редакції Закону № 1673-VII від 02.09.2014}

    2. Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

    3. Місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.

    У разі спору місце проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років визначається органом опіки та піклування або судом.

    4. Місцем проживання фізичної особи, яка не досягла десяти років, є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров'я, в якому вона проживає.

    5. Місцем проживання недієздатної особи є місце проживання її опікуна або місцезнаходження відповідної організації, яка виконує щодо неї функції опікуна.

    6. Фізична особа може мати кілька місць проживання.", однозначного висновку щодо тлумачення вислову про виїзд з місця проживання зробити не можна. Навряд чи який лист ГШ, який не є нормативним актом загальної та обов'язкової дії для всього народу України, який підміняє собою норми чинного законодавства, стане правовою підставою для обмежень виїзду громадян за межі міст, селищ, сіл тощо. Вірно висловились колеги вище, що, ймоваірно, цей лист підніме великий скандал у суспільстві, бо рух всередині країни - зе складова економіки та життя країни в цілому.

    Крикун Сергій  Павлович
    Крикун Сергій Павлович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 30 років досвіду

    Закон України " Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text):

    " Стаття 22. Обов’язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації...

    6. Громадянам, які перебувають на військовому обліку, з моменту оголошення мобілізації забороняється зміна місця проживання без дозволу посадової особи, визначеної у частині третій цієї статті.

    {Частина шоста статті 22 із змінами, внесеними згідно із Законом № 5404-VI від 02.10.2012}".

    "ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/921-2016-%D0%B...):

    "...Додаток 1 до Порядку

    ПРАВИЛА військового обліку призовників і військовозобов’язаних...

    1. Призовники і військовозобов’язані повинні:...

    не змінювати місце фактичного проживання (перебування) з моменту оголошення мобілізації, а у воєнний час не виїжджати з місця проживання без дозволу керівника територіального центру комплектування та соціальної підтримки районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки,...".

    ---

    Доброго дня, Олексію! Вимога наведеного абзацу Правил військового обліку обліку про необхідність отримання дозволу керівника РТЦК та СП для виїзду з місця проживання у воєнний час передбачена ще з моменту набрання чинності наведеного Порядку організації та ведення військового обліку, а точніше, з 19.12.2016 року - питання законодавчо врегульоване і незрозумілий резонанс листа Генштабу ЗСУ; інша справа, що раніше вимога практично не дотримувалась і виконувалась; на те і воєнний час, що можуть бути запровадженні жорсткі вимоги до громадян. Щодо Вашого стану як особи з інвалідністю, то Ви по Закону про мобілізацію звільнені від призову на військову службу під час мобілізації, але залишаєтесь військовозобов'язаним до моменту, зокрема, виключення з військового обліку, тому вимога отримання дозволу про виїзд з місця проживання Вас, як я вважаю, стосується.

    Костромина Виктория
    Костромина Виктория рік тому

    Адвокат, м. Київ, 19 років досвіду

    Скажіть, будь-ласка, чи треба особі як я це робити, якщо мене все одно не мобілізують, бо в законі це не прописано і генштаб це не уточнив у себе в повідомленні?

    есть разьяснения - если вы едете временно - разрешения не надо

    разрешение надо если Вы меняете место регистрации

    Рибінцев Сергій Сергійович
    Рибінцев Сергій Сергійович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 15 років досвіду

    Доброго дня!

    Дозвіл на переміщення між містами не потрібен, вже зробили і відповідне уточнення, і зміни до законодавства.

    Тому тимчасове, не постійне переміщення можливе, без отримання будь-яких дозволів.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України