Задайте питання юристу

915 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 13 липня 2022, питання №69161 150₴

Чи можуть мене призвати до служби не за моєю спеціальністю

Я офіцер запасу, моя військова спеціальність (вос) 061600
Чи можуть мене мобілізувати не за цією спеціальністю без моєї згоди?

Відповіді юристів (8)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю, Дмитро!

    МОЖУТЬ!

    Загалом чіткого й загального для всіх алгоритму дій немає, усе залежить від конкретної ситуації. Все залежить від того, чим людина займається (рід діяльності), залежить від її навичок, військових потреб і рішення командира.

    Тобто все може відбуватись за рішенням командира у військовій частині, куди людину скерують. Єдине, коли в/ч потрібний фахівець певної спеціальності, а його нема, можуть відправити на курси, щоб здобути нову спеціальність і відповідно ВОС.

    Тобто якщо Вас хочуть використосувати не за ВОС, яку Ви маєте, а за іншою, Вас повинні направити на курси по іншій ВОС.

    Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання, звертайтесь індивідуально, натиснувши зелену кнопку «Звернутися»!

    Промський Євгеній Сергійович
    Промський Євгеній Сергійович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду

    Добрий день!

    На жаль, чіткого й загального для всіх алгоритму дій немає, усе залежить від конкретної ситуації. Офіційно людина не може обирати спеціальність, і те, чим вона займатиметься, залежить від її навичок, військових потреб і рішення командира.

    Найбільше значення має те, що написано у військово-обліковому документі, а далі — за рішенням командира у військовій частині, куди людину скерують. Слід зазначити, що коли потрібен фахівець певної спеціальності, а його нема, військовослужбовця можуть відправити на курси, щоб здобути нову спеціальність і відповідно ВОС.

    Таким чином, за загальним правилом мобілізувати мають за вашою спеціальністю, але якщо нагальна потреба в дотичній або побічній, цілком законно можуть направити для навчання за такою спеціальністю, яка зараз необхідна.

    Як тільки виникнуть питання - звертайтесь! Буду радий допомогти!

    Велегура Ростислава
    Велегура Ростислава 2 роки тому

    Юрист, м. Дніпро, 13 років досвіду

    Доброго дня!

    Чинним законодавством України не передбачено, що призвати на службу у воєнний час можуть тільки за отриманою Вами військовою спеціальністю, тому вас можуть "мобілізувати" за будь-якою спеціальністю без отримання вашої згоди.

    Крам того, згідно згідно п.5 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію":

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    5. Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов’язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов’язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов’язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов’язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

    Тобто, перелік посад та необхідних спеціальностей визначається ТЦКСП за потребами воєнного часу.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Добрый день, Дмитрий!

    Могут мобилизовать и не по специальности

    Хотя всеобщую мобилизацию президент Украины объявил более 5 месяцев назад — в день полномасштабного вторжения России, правила призыва все еще вызывают вопросы у украинских граждан. Тем более что режим военного положения вызвал манипуляции и свободную трактовку законодательства со стороны военкоматов и местной власти. Итак, Ассоциация юристов Украины отвечает на самые распространенные вопросы.

    Что такое всеобщая мобилизация?

    Всеобщая мобилизация — это пополнение Вооруженных сил Украины новыми военнослужащими по всей территории страны.

    24 февраля 2022 года началось полномасштабное вторжение РФ на территорию Украины. В этот же день президент издал Указ №69/2022 «О всеобщей мобилизации», которым объявлено проведение всеобщей мобилизации.

    Всеобщая мобилизация проводится в течение 90 суток после ее объявления и при необходимости может быть продолжена.

    В этот период мобилизации подлежат все граждане в возрасте от 18 до 60 лет (преимущественно мужчины), которые могут исполнять воинский долг.

    Призыв военнообязанных, резервистов и привлечение транспортных средств для обеспечения потребностей Вооруженных сил Украины, других воинских формирований Украины осуществляются в объемах, определенных мобилизационными планами, которые утверждаются Генеральным штабом ВСУ и сейчас являются секретными.

    Сколько волн мобилизации, и на какой мы сейчас? Кто уже мобилизован и кто на очереди? Отвечает преслужба МОУ:

    "Всього в Україні передбачено чотири хвилі мобілізації. Всі громадяни віком від 18 до 60 років зобов'язані з'явитися за викликом військкомату й стати на облік. Але призову підлягають не всі, а лише необхідна для ЗСУ кількість солдатів.

    Перша черга мобілізації - це колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід і відслужили за контрактом або в одній з хвиль мобілізації.

    Друга черга - військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.

    Третя черга мобілізації або мобілізаційний резерв - військовозобов'язані громадяни, які закінчили військові кафедри вишів як офіцери запасу.

    Четверта черга або громадський резерв - громадяни, у яких немає вікових та фізичних обмежень щодо призову на військову службу".

    Зараз Україна перебуває на другій хвилі мобілізації.По сообщениям ВСУ, прежде всего комплектование боевых частей проводили за счет резервистов первой очереди, а также резервистов, заключивших контракт на прохождение службы в военном резерве.

    Такие категории граждан отправляли прямо в воинские части. Они не требовали дополнительной подготовки, их привлекли к выполнению задач по обороне государства.

    В зависимости от мобилизационных потребностей вызывались также военнообязанные нужных специальностей вне резерва первой очереди.

    15 марта 2022 года Командование СВ ВСУ сообщило о мобилизации военнообязанных, не относящихся к резервистам первой очереди, и других категорий. Прежде всего это резервисты второй очереди и лица, имеющие боевой опыт. Следовательно, Украина на второй волне мобилизации.

    Мобилизационный резерв — военнообязанные граждане, закончившие военные кафедры вузов как офицеры запаса и не призывавшиеся во время предыдущих мобилизационных кампаний.

    Общественный резерв — другие граждане, которые не имеют возрастных и физических ограничений для призыва на военную службу и могут быть привлечены для комплектования Вооруженных сил и других воинских формирований исключительно в особый период.

    Кто не подпадает под призыв?

    Согласно статье. 23 ЗУ «О мобилизационной подготовке и мобилизации» не подлежат призыву на военную службу во время мобилизации:

    1) забронированные на период мобилизации и на военное время за органами, предприятиями, учреждениями и организациями в порядке, установленном Кабинетом министров Украины;

    2) народные депутаты Украины, депутаты Верховной Рады Автономной Республики Крым;

    3) работники правоохранительных или силовых органов;

    4) признанные лицами с инвалидностью или согласно заключению военно-врачебной комиссии временно непригодными к военной службе по состоянию здоровья на срок до шести месяцев (со следующим прохождением военно-врачебной комиссии);

    5) женщины и мужчины, опекуны, попечители, приемные родители, родители-воспитатели:

    — на содержании которых находятся трое и больше детей в возрасте до 18 лет;

    — лица, самостоятельно воспитывающие ребенка (детей) в возрасте до 18 лет;

    — лица, воспитывающие ребенка с инвалидностью в возрасте до 18 лет;

    — лица, которые содержат совершеннолетнего ребенка, являющегося лицом с инвалидностью I или II группы;

    — лица, воспитывающие ребенка с тяжелыми заболеваниями;

    — лица, на содержании которых находятся дети-сироты или дети в возрасте до 18 лет, лишенные родительской опеки;

    — лица, занятые постоянным уходом за больной женой (мужем), ребенком, а также родителями своими или жены (мужа), которые согласно заключению медико-социальной экспертной комиссии или врачебно-консультативной комиссии учреждения здравоохранения нуждаются в постоянном уходе;

    — лица, имеющие жену (мужа) из числа лиц с инвалидностью и/или одного из своих родителей или родителей жены (мужа) из числа лиц с инвалидностью I или II группы.

    Призыву на военную службу во время мобилизации, на особый период не подлежат также:

    1) получатели профессионального предвысшего и высшего образования, ассистенты-стажеры, аспиранты и докторанты, которые учатся на дневной или дуальной формах получения образования;

    2) научные и научно-педагогические работники заведений высшего и профессионального предвысшего образования, научных учреждений и организаций, имеющие ученое звание и/или научную степень, и педагогические работники заведений общего среднего образования;

    3) женщины и мужчины, чьи близкие родственники (муж, жена, сын, дочь, отец, мать, дед, бабушка или родной (полнородный, неполнородный) брат или сестра) погибли или пропали без вести во время проведения антитеррористической операции из числа:

    a) военнослужащих;

    b) работников предприятий, учреждений, организаций, которые привлекались к обеспечению проведения антитеррористической операции;

    c) добровольческих формирований.

    Согласно законопроекту №7209 (который после подписания президентом станет законом) добавляется новая категория лиц, которые освобождаются от мобилизации, а именно — женщины и мужчины, имеющие несовершеннолетнего ребенка (детей) и мужа (жену), проходящего военную службу. То есть если у вас есть несовершеннолетний ребенок, а муж или жена уже проходят военную службу, то вас мобилизовывать уже не будут.

    Что такое бронь на период мобилизации и военного времени?

    В условиях военного положения органы государственной власти, а также банки и некоторые предприятия должны удовлетворять потребности Вооруженных сил и населения.

    Военнообязанные из числа работников таких органов и предприятий могут подлежать бронированию сроком на 6 месяцев, в течение которых действует отсрочка от мобилизации.

    Списки таких лиц составляет Министерство экономики (по заявкам профильных министерств) и согласовывает Министерство обороны. Бронирует военнообязанных водителей и работников железнодорожного транспорта Мининфраструктуры.

    Отсрочка подтверждается соответствующей выпиской из приказа, который рассылается на военкоматы. Забронированные лица подлежат специальному воинскому учету.

    В чем различие между всеобщей мобилизацией и контрактом и ТрО?

    Законодательство Украины определяет разные виды военной службы:

    — срочная военная служба;

    — военная служба по призыву во время мобилизации, на особый период;

    — военная служба по контракту лиц рядового состава;

    — военная служба по контракту лиц сержантского и старшинского состава;

    — военная служба (обучение) курсантов высших военных учебных заведений, а также высших учебных заведений, имеющих в своем составе военные институты, факультеты/кафедры/отделения военной подготовки;

    — военная служба по контракту лиц офицерского состава;

    — военная служба по призыву лиц офицерского состава;

    — военная служба по призыву лиц из числа резервистов в особый период.

    Различие между этими видами военной службы состоит в основании для начала прохождения военной службы, сроках ее прохождения и основании для увольнения.

    К подразделениям ТрО относятся:

    1) органы военного управления, воинские части Сил территориальной обороны ВСУ, укомплектованные в особый период военнослужащими по контракту, по призыву лицами офицерского состава и территориальным резервом;

    2) добровольческие формирования территориальных громад, которые комплектуются лицами, прошедшими отбор и заключившими контракт добровольца территориальной обороны.

    Такие лица не являются военнослужащими и могут прекратить контракт в любой момент.

    Кто должен вручать повестку? Как она должна выглядеть?

    Вручить повестку может сотрудник территориального центра комплектования и социальной поддержки (ТЦКСП), а также уполномоченные лица органов местного самоуправления, руководители предприятий, учреждений, организаций, в том числе учебных заведений, физические лица-предприниматели, управляющие многоквартирных домов, владельцы домов.

    В повестке указываются:

    — фамилия, имя, отчество, год рождения призывника и его адрес;

    — место работы лица;

    — вид повестки (уточнение учетных данных, прохождение медкомиссии, прибытие в ТЦКСП, призыв на военную службу в ВСУ);

    — дата, время и адрес, по которому необходимо явиться;

    — предостережение о необходимых документах;

    — название органа, печать, подпись, фамилия, имя и отчество руководителя ТЦКСП.

    Повестка — это письменный документ, и законом не предусмотрено вручение повесток устно или другим образом без выдачи письменного документа.

    Если есть ошибки в повестке в указании ФИО, законна/действительна ли она?

    В ходе мобилизации граждане обязаны явиться в воинские части или на сборные пункты территориального центра комплектования и социальной поддержки в сроки, указанные в полученных ими документах. Повестка должна вручаться конкретному лицу. Место и время явки указаны в повестке.

    Неправильное указание ФИО в повестке или неуказание даты явки снижают вероятность привлечения лица к ответственности, если оно по разным причинам не явилось по такой повестке. Поскольку сотрудники военкоматов и органов власти могут несознательно сделать ошибку, а защищать независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины является обязанностью гражданина Украины, то все же следует явиться по указанному в повестке месту и уточнить, была ли это ошибочная повестка либо же гражданина действительно мобилизовали на защиту страны.

    Где должна вручаться повестка? Бывает, что вручают на работе, на улице, и делают это представители сельских рад, почтальоны, а не люди из военкомата. И не по месту прописки. Как должен реагировать человек, каков алгоритм действий?

    Законодательством не установлено место, где можно или нельзя вручить повестку.

    Фактически ее могут вручить лично в руки в любом месте: на улице, на блокпостах, на рабочем месте, в магазине. Но перед вручением повестки устанавливают личность военнообязанного. Вручить повестку может сотрудник ТЦКСП, а также уполномоченные лица органов местного самоуправления, руководители предприятий, учреждений, организаций, в том числе учебных заведений, физические лица-предприниматели, управляющие многоквартирных домов, владельцы домов. Во время вручения повестки лицо должно получить ее, расписаться о получении и в дальнейшем явиться в указанную дату по указанному месту.

    Возможно ли вручение повестки по телефону?

    Законодательством не предусмотрен вызов в военкомат по телефонной связи, поскольку лицо должно получить повестку лично, под подпись. Поэтому получение информации о призыве или приглашении в военкомат с помощью телефонной связи не может считаться надлежащим сообщением.

    В то же время в условиях военного положения некоторые конституционные права граждан ограничены, а обязанность защищать независимость, суверенитет и территориальную целостность Украины приобретает высший приоритет.

    Это означает, что повестки могут вручаться на улицах, на предприятиях, а также может поступить сообщение о вызове по телефону. Поэтому в случае телефонного звонка из военкомата необходимо явиться в соответствующий военкомат для получения повестки.

    Обжалование таких действий практически невозможно из-за ограниченного функционирования судебной системы и обстоятельств военного положения.

    Бывает, вручение повестки мотивируют тем, что при переносе военкомата в другое место пропала база, и теперь ее якобы собирают снова. Законно ли это?

    Для обеспечения воинского учета в Украине функционирует Единый государственный реестр призывников, военнообязанных и резервистов. Это автоматизированная информационная телекоммуникационная система, предназначенная для сбора, хранения, обработки и использования данных о военнообязанных (призывниках). Владельцем Реестра является Министерство обороны Украины, распорядителями — Генеральный штаб ВСУ, СБУ и Служба внешней разведки Украины.

    Реестр ведется в электронной форме с единой централизованной базой данных, которая содержит персональные и служебные данные всех призывников, военнообязанных и резервистов.

    24.02.2022 все государственные реестры были отключены для обеспечения кибербезопасности. После этого некоторые реестры возобновили работу, но с ограниченным функционалом.

    Сейчас нет публичной информации о возобновлении работы Единого государственного реестра призывников, военнообязанных и резервистов.

    По инициативе местной власти, повестки вручают всем с отметкой «доброволец», а военкомат говорит, что уже нет мест. Как действовать в таком случае? Снимает ли это все льготы, которые лицо имело до призыва?

    Повестка не должна содержать такую надпись.

    Во время общей мобилизации лицо поступает на военную службу по призыву. Это является военной обязанностью и может не соответствовать добровольному желанию.

    В то же время лицо может добровольно:

    — начать другой вид военной службы: военную службу по контракту, в том числе в силах ТрО ВСУ;

    — приобщиться к добровольческому формированию территориальной громады, подписав контракт добровольца ТрО, что не освобождает от прохождения военной службы в случае призыва.

    Вызов повесткой для призыва на военную службу по контракту или для приобщения к добровольческому формированию территориальной громады не осуществляется.

    Но такой вызов осуществляется для призыва на военную службу во время мобилизации. По вызову (повесткой) руководителя ТЦКСП вы должны явиться в определенное время по определенному адресу и выполнять законные распоряжения уполномоченного лица.

    Если лицо призывного возраста — ВПЛ, обязано ли оно встать на учет, и в какой срок?

    Получение статуса ВПЛ означает, что лицо сменило место жительства.

    Призывники, военнообязанные и резервисты по прибытию на новое место жительства обязаны с момента получения статуса ВПЛ встать на воинский учет по новому месту жительства в течение семи дней.

    Органы регистрации местожительства физических лиц информируют соответствующие территориальные центры комплектования о регистрации местожительства лица.

    Кроме того, исполнительные органы сельских, поселковых и городских рад:

    — выявляют призывников и военнообязанных, которые проживают на их территории и не находятся у них на воинском учете;

    — берут таких призывников и военнообязанных на персонально-первичный учет;

    — направляют в районные (городские) военные комиссариаты для взятия на воинский учет.

    Какова ответственность за неявку в военкомат по вызову повесткой?

    Судебная практика довоенного положения связывала ответственность именно с действиями/бездеятельностью гражданина после получения повестки, а не устного разговора.

    Впрочем, если гражданин был проинформирован о необходимости явиться в военкомат каким-либо другим способом, кроме вручения повестки, надо иметь в виду, что ст. 337 Уголовного кодекса Украины говорит об уклонении от воинского учета после «предупреждения», сделанного руководителем ТЦКСП.

    Следовательно, при наличии доказательств, даже устного предупреждения (полученной в надлежащем процессуальном порядке записи разговора, акта) от руководителя территориального центра комплектования, нельзя исключать риск привлечения к уголовной ответственности в виде штрафа на сумму от трехсот до пятисот необлагаемых минимумов доходов граждан (5100–8500 грн) или исправительных работ на срок до одного года.

    Какая ответственность за уклонение от призыва?

    Риски существенным образом повышаются, если гражданин получил повестку и по требованию явиться в ТЦКСП или воинскую часть для дальнейшей службы не явился.

    За уклонение от призыва на военную службу во время мобилизации предусмотрена уголовная ответственность в виде лишения свободы на срок от 3 до 5 лет.

    Если неявки носят постоянный характер, то действия гражданина будут расценены как уклонение от службы в армии. Тогда военкомат направляет в прокуратуру соответствующее письмо, на основании которого начинают проводиться следственные действия.

    Как ВПЛ доказать непригодность, если все документы о состоянии здоровья остались в зоне активных боевых действий, а медкомиссии всем делают вывод «годен»?

    Оценка годности к военной службе урегулирована приказом Министерства обороны Украины от 14.08.2008 №402 «Об утверждении Положения о военно-врачебной экспертизе в Вооруженных Силах Украины».

    Медицинский осмотр включает изучение и оценку состояния здоровья и физического развития граждан на момент осмотра с целью определения степени годности к военной службе.

    Каждого военнообязанного осматривают хирург, терапевт, невропатолог, психиатр, окулист, отоларинголог, стоматолог, дерматолог, а по медицинским показаниям — и врачи других специальностей.

    Военнообязанных, признанных непригодными к военной службе, повторно осматривают ВВК военных комиссариатов по месту проживания после обязательного обследования в специализированных лечебно-профилактических учреждениях.

    Таким образом, независимо от состояния здоровья, военнообязанный должен пройти медицинский осмотр. По результатам осмотра будет определена степень годности к военной службе.

    Существующие медицинские документы могут помочь ВВК во время проведения медицинского осмотра учесть все обстоятельства и прийти к правильным выводам. В случае отсутствия медицинских документов необходимо предоставить всю информацию о состоянии своего здоровья для дальнейшей ее проверки.

    В случае несогласия с выводом (постановлением) военно-врачебной комиссии региона о степени годности к военной службе его можно обжаловать в Центральной ВВК или в судебном порядке.

    Кто будет отвечать за смерть такого призывника не от боевых действий, а из-за поверхностного вывода медкомиссии?

    Для установления причин заболеваний, травм (ранений, контузий, увечий) военнослужащих проводится военно-врачебная экспертиза. В случае установления нарушений во время определения степени годности к военной службе ответственность несет лицо, которое их допустило. Это может быть врач — член призывной комиссии или другое лицо, допустившее нарушение.

    Имеет ли право сельская рада вручать повестки на медосмотр?

    Да. Ради обеспечения персонально-первичного учета призывников и военнообязанных исполнительные органы сельских, поселковых и городских рад оповещают призывников и военнообязанных и обеспечивают их своевременное прибытие.

    Будет ли мобилизованный сразу отправлен на передовую?

    Нет. Мобилизованных, которые не проходили военную службу, на первом этапе направляют для соответствующей профессиональной подготовки в учебные центры.

    Сейчас подготовка проходит по сокращенным срокам и составляет от 7 до 20 суток, в зависимости от сложности специальности.

    После завершения подготовки военнослужащие отбывают для комплектования подразделений (воинских частей), в т.ч. тех, которые ведут боевые действия.

    Общевойсковая подготовка делится на начальную и базовую.

    Начальная подготовка осуществляется с целью формирования у граждан первичных общевойсковых знаний и специальных компетентностей.

    Базовая подготовка осуществляется с целью подготовки гражданина, способного выполнять задачу как в мирное, так и в военное время, в боевых условиях, и поспособствовать ему в получении первичных знаний, умений и навыков обращения с оружием и его применения; действий на поле боя (передвижение и ориентирование на местности); предоставления домедицинской помощи, а также первичной психологической помощи (самопомощи); обращения с самодельными взрывными устройствами и формирования стойких морально-психологических качеств, необходимых для защиты Украины.

    Если же вас направили на передовую без подготовки и навыков владения оружием, обратитесь на горячую линию Министерства обороны Украины и ВСУ по телефонам: 0-800-500-410, 0-800-500-442, 044-454-44-99. Для оперативного реагирования на нарушение необходимо назвать ФИО мобилизованного и номер воинской части, куда его направили.

    Можно ли призывать предпринимателей разных групп, у которых есть наемные работники? Учитывается ли призыв власти к бизнесу поднимать экономику?

    Можно. Во время военного положения всеобщей мобилизации подлежат все граждане в возрасте от 18 до 60 лет, которые могут исполнять воинский долг.

    Как попасть в ТрО?

    Сейчас действует упрощенная процедура. Кандидатам надо иметь с собой только паспорт.

    Командир добровольческого формирования принимает решение о зачислении в добровольческое формирование в течение 7 рабочих дней или предоставляет лицу обоснованный отказ в зачислении.

    При этом документы, которые прилагаются к заявлению лица, могут быть присланы в электронном виде соответствующими центральными органами исполнительной власти и местными госадминистрациями.

    Какие права и обязанности у добровольца?

    Члены добровольческих формирований территориальных громад имеют право применять во время выполнения задач территориальной обороны личное охотничье оружие, стрелковое оружие, другие виды вооружения и боеприпасы к ним в порядке, определенном Кабинетом министров Украины.

    Кроме того, на членов добровольческих формирований территориальных громад во время их участия в мероприятиях по подготовке добровольческих формирований, а также выполнения ими задач территориальной обороны распространяются гарантии социальной и правовой защиты, предусмотренные Законом Украины «О социальной и правовой защите военнослужащих и членов их семей».

    Лица, входящие в состав добровольческих формирований территориальных громад (которым предоставлен статус участника боевых действий) и непосредственно участвующие в мероприятиях, необходимых для обеспечения обороны Украины, имеют право на назначение им досрочной пенсии по возрасту после достижения мужчинами 55 лет, женщинами — 50 лет, при наличии страхового стажа не менее 25 лет у мужчин и не менее 20 лет у женщин.

    Работникам, выполняющим государственные или общественные обязанности, выполнение которых, по действующему законодательству Украины, может приходиться на рабочее время, гарантируется сохранение места работы (должности) и среднего заработка.

    Вместе с тем членство в добровольческом формировании не освобождает от обязанности прохождения срочной военной службы, военной службы по призыву во время мобилизации, на особый период, военной службы по призыву лиц офицерского состава, военной службы по призыву лиц из числа резервистов в особый период.

    Во время мобилизации добровольцы территориальной обороны, которые по состоянию здоровья пригодны к военной службе в военное время и имеют военно-учетную специальность, в случае необходимости призываются для комплектования воинских частей Сил территориальной обороны ВСУ и других составляющих сил обороны по территориальному принципу.

    Имеют ли ТрО и контрактники статус участника боевых действий?

    Да. Порядок предоставления такого статуса определяется Кабинетом министров Украины.

    Могут ли из одной ТрО перевести в другую, например с Западной Украины в зону активных боевых действий?

    Такая возможность есть.

    Задачи территориальной обороны выполняются вне районов ведения военных (боевых) действий. Но с целью наращивания сил и средств для стабилизации обстановки, а также в случае определения соответствующей зоны территориальной обороны районом ведения военных (боевых) действий воинские части Сил ТрО ВСУ, по решению Главнокомандующего Вооруженными силами Украины, могут быть привлечены к выполнению задач территориальной обороны вне границ своей зоны территориальной обороны.

    Как мобилизованный должен доказать факт призыва работодателю?

    Документом, который подтверждает призыв и прохождение военной службы военнослужащим, является военный билет, в котором в соответствующих разделах проставляются служебные отметки.

    Также документами, подтверждающими призыв военнообязанных на военную службу во время мобилизации, могут быть справка о призыве военнообязанного на военную службу, выданная военным комиссариатом или воинской частью, а для резервистов — выписка из приказа или справка о зачислении в воинскую часть, которые выдает воинская часть. Указанные документы могут выдаваться также и семьям военнообязанных и резервистов для предъявления их по месту требования.

    Если работник уволен с работы во время военной службы, какую ответственность несет работодатель?

    Законодательством запрещено увольнять работника, призванного на военную службу или мобилизованного.

    Нарушение этого положения может быть основанием для привлечения руководителя предприятия к ответственности по ст. 172 УК Украины «Грубое нарушение законодательства о труде».

    Санкция статьи предусматривают штраф на сумму от двух до трех тысяч необлагаемых минимумов доходов граждан (34–51 тыс. грн) или лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет, или исправительные работы на срок до двух лет.

    Если во время службы работодатель прекратил начисление зарплаты, как взыскать долг?

    Заработная плата начисляется мобилизованному работнику в том же порядке, что и до мобилизации. Если работодатель прекратил начисление зарплаты, работник может обратиться с жалобой к Гоструд, который проведет проверку, а также обратиться в суд с иском.

    Якщо будуть уточнюючі питання, краще звертатись персонально, натиснувши кнопку "звернутись". Вдачі Вам в усіх Ваших справах!

    Карпенко Андрій Володимирович
    Карпенко Андрій Володимирович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду

    Здравствуйте!

    В период мобилизации Вас могут призвать и не по ВУС, предварительно направив на дополнительную подготовку.

    Офицеры запаса отбираются по прямым военно-учетным специальностям или военно-учетным специальностям, по которым допускается назначение офицера без дополнительной подготовки и с дополнительной подготовкой, при условии направления на подготовку после призыва согласно Перечню военно-учетных специальностей лиц офицерского состава, а также за полным высшим образованием по специальности, родственной с соответствующей военно-учетной специальностью согласно Перечню военно-учетных специальностей, по которым может быть установлено первичное воинское звание младшего лейтенанта запаса, утвержденными приказом Министерства обороны Украины от 20 июня 2012 № 412 / ДСК, зарегистрированным в Министерстве юстиции Украины 16 июля 2012 под № 1190/21502.

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин 2 роки тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Відповідно до Указу Президента № 69/2022 призову підлягають: (чоловіки 18-60 років), спеціальність може бути визначеною, або будь-якою , якщо не вистачатиме особового складу у тій чи іншій частині ЗСУ , ТРО ДФТГ та ін.

    • військовозобов'язані;
    • резервісти;
    • бійці Національної гвардії;
    • працівники Служби безпеки;
    • працівники Державної прикордонної служби;
    • працівники Державної спеціальної служби транспорту;
    • працівники Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації,
    • члени інших військових формувань.

    Щодо черги мобілізації:

    • Перша черга — це оперативний резерв. Йдеться про колишніх військовослужбовців віком до 40 років, які мають бойовий досвід та відслужили в армії. Переважно це ветерани АТО чи бійці ООС.
    • Друга черга — колишні військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.
    • 3 черга— мобілізаційний резерв. Сюди відносимо військовозобов’язаних, які закінчили військові кафедри ВНЗ як офіцери запасу та не призивалися під час попередніх мобілізаційних кампаній.
    • 4 черга — громадський резерв. Інші громадяни, які не мають обмежень за віком чи станом здоров’я щодо призову на військову службу та можуть бути залучені для комплектування ЗСУ та інших військових формувань винятково в особливий період.

    С уважением,

    Константин Гончаренко

    Ответственность за неявку ( при врученной и подписанной повестке)

    - УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022

    Про загальну мобілізацію:

    https://www.president.gov.ua/documents/692022-4141...

    "8. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:

    1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;

    2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;...".

    Таким образом, должна быть повестка (сообщение) с уведомлением о прибытии в территориальный центр комплектования и социальной поддержки (военкомат) в связи с моьиомщацмей.

    "2) Если мне вручили повестку и я не являюсь, то что будет"?

    - В таком случае Вас могут привлечь к административной ответственности по статье 210-1 Кодекса Украины об административных правонарушениях в виде штрафа в размере от 3400 грн. до 5100 грн..

    "Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -

    тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -

    тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Без подписанной повестки с контрольным талоном о вручении в деле ТЦК СП доказать уклонение от мобилизации сложно.

    --- Если повестку не подписали и контрольного талона о вручени у ТЦК СП НЕТ , то доказать уклонение от мобилизации сложно , Новую повестку могут вручить под подпись только на територрии ТЦК СП , и только их работники. Никаких вручений на улицах постах , по телефону , в полициях и других быть не может у них нет полномочий , но есть приказ по вручению повесток. Если повестка не вручена , можно не являтся, протокол без вас не составят , если повестка будет вручена, явитесь пройдете ВЛК и далее решат.Возьмите справку с больницы стационара , что болели и поэтому на учет не стали или не прибыли - это уважительная причина , тогда штрафа за нарушение учета не будет.( ст.210 Купап -510 грн) Явка должна быть в том случае когда повестка вручена работником военкомата тцк сп и подписана вами лично, а талон о вручении лежит в деле , только так , остальное незаконно и требует доказательств. Пока сами не вызовут повесткой вы не обязаны туда прибывать.

    Привідсутності даних про вручення особі повістки, а у разі відмови останнього у її отриманні – про фіксування цієї відмови у передбаченому законом порядку, – відсутні дані про доведеність винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК.

    Рішення Верховного Суду у справі № 759/5435/16-к від 28 січня 2020 р.

    С уважением, Константин Гончаренко

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович 2 роки тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Добрий день, Дмитро!

    МОЖУТЬ ПРИЗВАТИ ЗА СПОРІДНЕНОЮ СПЕЦІАЛЬНІСТЮ.

    РЕКОМЕНДУЮ ВАМ ЗВЕРНУТИ УВАГУ НА:

    ПІДСТАВИ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):

    Про мобілізаційну підготовк... | від 21.10.1993 № 3543-XII (rada.gov.ua)

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

    жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;

    усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

    опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

    жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу";

    народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

    працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;

    інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

    Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

    жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:

    військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

    працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;

    осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

    осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.

    Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

    Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.".

    ПІДСТАВИ ДЛЯ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІД ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text

    "Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього... 6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

    1) призвані чи прийняті на військову службу;

    2) проходять військову службу (навчання) у вищих військових закладах освіти і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

    3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

    4) досягли граничного віку перебування в запасі;

    5) припинили громадянство України;

    6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

    7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

    8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими".

    ПІДСТАВИ, ЯКІ НАДАЮТЬ ПРАВО НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ ЗА ІНФОРМАЦІЄЮ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ:

    Перетинання державного кордону в умовах правового режиму воєнного стану (dpsu.gov.ua)

    "03 травня 2022 07:28

    Кабінет Міністрів України вніс зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 (далі - Правил).

    З метою здійснення заходів правового режиму воєнного стану обмежено виїзд з України громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років. Однак, така заборона не є абсолютною.

    Так, громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років можуть виїхати за кордон:

    1. Визнані встановленим порядком непридатними до військової служби за станом здоров’я з виключенням з військового обліку (тимчасове посвідчення військовозобов’язаного або військовий квиток з відміткою, витяг з наказу про звільнення з військової служби та виключення зі списків особового складу);

    2. Постійно проживають за кордоном (відмітка міграційної служби в паспортному документі «Постійне проживання в «___»/печатка «Оформлено виїзд на постійне проживання» або відмітка дипломатичної установи України в паспортному документі «Постійне проживання «___»/«Прийнятий на консульський облік»);

    3. Є здобувачами фахової передвищої та вищої освіти за кордоном (студентський квиток або студентська віза; перекладені та нотаріально завірені документи про зарахування/навчання особи у закордонному вузі; військово-облікові документи з записом щодо надання їм відстрочки від призову (призову за мобілізацією), довідка видана територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти);

    4. Які є уповноваженими представниками моніторингової групи, створеної відповідно до наказу Мінсоцполітики, та слідують для моніторингу умов перебування дітей за межами України;

    5. Є особами з інвалідністю (незалежно від групи) (за наявності одного з таких документів, що підтверджують інвалідність: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/о); посвідчення, яке підтверджує відповідний статус; пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності; довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики);

    6. Для супроводу:

    1) особи з інвалідністю I чи II групи - у супроводі одного або обох батьків, на утриманні яких перебуває така особа з інвалідністю, дружини /чоловіка, повнолітніх сина/ доньки, їхдружини/ чоловіка (за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність);

    2) особи з інвалідністю I чи II групи або іншою особою, яка потребує постійного догляду, - у супроводі особи, яка здійснює постійний догляд за зазначеними категоріями осіб (за наявності документів (посвідчення, довідки) про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, а у разі супроводу особи зінвалідністю I чи II групи - додатково документів, що підтверджують інвалідність);

    3) особи з інвалідністю, визнаною судом недієздатною, - у супроводі її опікуна (за наявності рішення про призначення опікуном над такою недієздатною особою), а у разі коли опікуна такій особі не призначено, - у супроводі одного з повнолітніх членів сім’ї (за наявності документів, що підтверджують родинні зв’язки та інвалідність);

    4) особами з інвалідністю або іншими особами, які потребують постійного догляду, які проживають/перебувають у закладах/установах різних форм власності та підпорядкування і отримують соціальні послуги закладів догляду (крім осіб з інвалідністю, зазначених в абзацах третьому - шостому цього пункту), - у супроводі осіб, у тому числі працівників закладу догляду, уповноважених директором закладу догляду/ особою, яка його заміщує (за наявності наказу директора закладу догляду або особи, яка його заміщує, про виїзд осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, за межі України та документів, що підтверджують інвалідність). При цьому осіб з інвалідністю або інших осіб, які потребують постійного догляду, можуть супроводжувати особи, у тому числі працівники закладу догляду, які не перебувають на військовому або спеціальному обліку в Міноборони, СБУ чи Службі зовнішньої розвідки, або працівники закладу догляду, які перебувають на військовому або спеціальному обліку в Міноборони, СБУ чи Службі зовнішньої розвідки, з розрахунку одна особа на 50 осіб з інвалідністю та інших осіб, які потребують постійного догляду.

    5) дітей з інвалідністю для виїзду за межі України може здійснюватися матір’ю та / або батьком, опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями, які здійснюють такий супровід, за наявності посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", в якому зазначено категорію "дитина з інвалідністю", або довідки про отримання державної соціальної допомоги дітям з інвалідністю, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги), або індивідуальної програми реабілітації дитини з інвалідністю, виданої лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу, або медичного висновку про дитину з інвалідністю до 18 років, а також документів, що підтверджують родинні зв’язки (у разі здійснення супроводу матір’ю та / або батьком), або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує дитину з інвалідністю (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями). Супровід дітей з інвалідністю для виїзду за межі України також може здійснюватися бабою, дідом, повнолітнім братом, сестрою, мачухою, вітчимом з урахуванням їх приналежності до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у них відповідних підтвердних документів та документів, що підтверджують родинні зв’язки.

    Виїзд за межі України осіб для супроводу може здійснюватися не більше ніж один раз із часу введення на території України надзвичайного або воєнного стану до його припинення чи скасування.

    6) дітей, хворих на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, що встановлені МОЗ, здійснюється матір’ю та / або батьком, опікуном піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями, які здійснюють такий супровід, за наявності довідки про отримання державної допомоги на дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні,онкогематологічні онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, на дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідність, виданої структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчим органом міської ради, до території територіальної громади якої входить територія міста обласного значення, районної у місті (у разі її утворення) ради (незалежно від того, кого призначено отримувачем допомоги), або документа, виданого лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, що встановлені МОЗ, а також документів, що підтверджують родинні зв’язки (у разі здійснення супроводу матір’ю та / або батьком), або документів, що підтверджують відповідні повноваження особи, що супроводжує таку дитину (у разі здійснення супроводу опікуном, піклувальником, одним або обома прийомними батьками, батьками-вихователями);

    7) дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які не досягли 18-річного віку та проживають або зараховані до закладів різних типів, форми власності та підпорядкування на цілодобове перебування (далі – діти),– законного представника або іншої уповноваженої ним особи та за наявності:

    паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів,що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону;

    наказу директора закладу/установи, де проживали/перебували діти, або особи, яка його заміщує, про виїзд дітей за межі України;

    письмового погодження за підписом голови або заступника обласної військової адміністрації (засвідченого печаткою) про дозвіл на виїзд за межі України дітей, погодженого з Нацслужбою. Таке погодження може надаватися за допомогою електронних засобів зв’язку. У разі неможливості отримати таке погодження обласної військової (військово-цивільної) адміністрації дозвіл на виїзд за межі України дітей за запитом директора закладу/установи, де проживали/перебували діти, надає Нацсоцслужба, про що повідомляє Мінсоцполітики протягом одного робочого дня з наданням відомостей про дітей, супроводжуючих осіб/особу, державу остаточного перебування;

    запрошення установ, організацій різних типів та форм власності, які уповноважені державою остаточного перебування дітей або органами місцевого самоврядування такої держави на здійснення заходів щодо прийому та супроводу дітей з інших країн. У запрошенні зазначається держава остаточного перебування дітей, кількість та категорія дітей, умови їх перебування, відповідальна організація, яка буде супроводжувати дітей протягом усього періоду їх перебування за межами України, гарантії щодо повернення дітей на територію України.

    8) дітей, які не досягли 18-річного віку та не належать до категорії дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, але які зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, влаштовані до сімей патронатних вихователів, здійснюється - особи, уповноваженої керівником відповідного закладу/працівником закладу, який його заміщує або органом опіки та піклування чи обласною військовою адміністрацією, у супроводі патронатного вихователя, який здійснює догляд за дітьми, за наявності:

    паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону;

    наказу директора закладу/установи, де проживали/перебували діти, або особи, яка його заміщує;

    письмового погодження за підписом голови або заступника обласної військової адміністрації (засвідченого печаткою) про дозвіл на виїзд за межі України дітей, погодженого Нацсоцслужбою. Таке погодження може надаватися за допомогою електронних засобів зв’язку. У разі неможливості отримати таке погодження обласної військової (військово-цивільної) адміністрації дозвіл на виїзд за межі України дітей за запитом директора закладу/установи, де проживали/перебували діти, надає Нацсоцслужба, про що повідомляє Мінсоцполітики протягом одного робочого дня з наданням відомостей про дітей, супроводжуючих осіб/особу, державу остаточного перебування;

    рішення органу опіки та піклування про влаштування дитини до сім’ї патронатного вихователя та письмового погодження за підписом голови або заступника обласної військової (військово-цивільної) адміністрації (засвідченого печаткою) про дозвіл на виїзд за межі України такої сім’ї або дітей, які влаштовані в сім’ю патронатного вихователя, із зазначенням держави їх остаточного перебування;

    запрошення установ, організацій різних типів та форм власності, які уповноважені державою остаточного перебування дітей або органами місцевого самоврядування такої держави на здійснення заходів щодо прийому та супроводу дітей з інших країн. У запрошенні зазначається держава остаточного перебування дітей, кількість та категорія дітей, умови їх перебування, відповідальна організація, яка буде супроводжувати дітей протягом усього періоду їх перебування за межами України, гарантії щодо повернення дітей на територію України.

    7. Виїзд за межі України дітей, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування, здійснюється без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків та за наявності паспорта громадянина України або свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України)/документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону. При цьому в разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану рішення щодо надання дозволу на виїзд за межі України особі чоловічої статі, яка супроводжує дитину, яка не досягла 16-річного віку, приймається з урахуванням приналежності супроводжуючої особи до переліку категорій осіб, які звільнені від військової служби та мобілізації, за наявності у неї підтвердних документів.

    8. Пункт 2-6 Правил передбачає можливість виїзду за межі України інших зобов’язаних, які не віднесені до вище перелічених категорій:

    1) заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями;

    2) визнані відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії):

    висновок ВЛК;

    військово-обліковий документ з відповідною відміткою.

    3) чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

    Підтверджуючі документи:

    1) свідоцтва про народження дітей (трьох і більше);

    2) свідоцтво про реєстрацію шлюбу з матір’ю дітей (трьох і більше

    або

    рішення суду про розірвання шлюбу та визначення місця проживання дітей з батьком

    або

    рішення суду про розірвання шлюбу та рішення органу опіки та піклування про визначення місця проживання дітей з батьком.

    3) посвідчення батька багатодітної сім’ї.

    4) чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

    Підтверджуючі документи: 1) свідоцтво про народження дитини (дітей); 2) свідоцтво про смерть матері дитини або рішення суду про позбавлення матері батьківських прав або рішення суду про відібрання дитини у матері без позбавлення її батьківських прав або рішення суду про визнання матері безвісти відсутньою або рішення суду про оголошення матері померлою.

    5) жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу":

    Підтверджуючі документи: 1) свідоцтво про народження дитини (дітей); 2) свідоцтво про шлюб; 3) довідка з військової частини про проходження другим з подружжя військової служби.

    6) працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України – документи про службове відрядження або надання відпустки.

    9. Виїзд осіб із складових сил оборони та сил безпеки, постраждалих у зв’язку з військовою агресією рф проти України, на лікування за кордон здійснюється за наявності:

    1)паспорта громадянина України для виїзду за кордон або паспорта громадянина України (за їх відсутності - документів, що містять відомості про особу, на підставі яких Держприкордонслужба дозволить перетин державного кордону);

    2) висновку про необхідність направлення особи на лікування за кордон;

    3) листа МОЗ про погоджений з іноземною стороною перелік осіб, яких заклади охорони здоров’я іноземних держав можуть прийняти на лікування за кордоном.

    Виїзд таких осіб дозволяється у супроводі одного з членів сім’ї першого ступеня споріднення- батьків, чоловіка або дружини, дітей, у тому числі усиновлених(у значенні, наведеному у підпункті 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України) ( 2755-17 )".

    У разі наявності запитань звертайтеся через кнопку "Звернутися".

    Всього доброго!

    Мєньков Андрій Васильович
    100%

    Доброго дня Дмитре.

    Мобілізація військовозобов"язаних відбувається відповідно до доведених військоматам мобілізаційних планів. Ці документи для службового користування або взагалі таємні, тому які військові спеціальності потрібні відомо тільки особам, що мають доступ. Тому у разі відсутності вашої спеціальності призвати можуть за іншою, але звичайно це не стосується військових спеціальностей, які потребують спеціальної підготовки та відповідних навичок. Наприклад, стрільцями можуть бути призваними будь-які військовозобов"язані.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України