Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Моему другу вручили повестку о прохождении мед.ком. на 02.08 и штраф 800 грн за то, что не стал на учет
Хотел узнать, какое наказание, если он не пойдет на мед.ком. и проигнорирует ее
Каким способом лучше всего поступить?
Добавлю что он живет в СМТ и там его просто так военный поволокли в военком
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (12)
Адвокат, м. Київ, 5 років досвіду
Добрий день!
Коротко: Якщо людина не прийде у військкомат після вручення повістки, за це є адміністративний штраф від 1500 до 3400 гривень.
Якщо людина прийшла, пройшла медкомісію, її визнали придатною, і вона потім вже не прийшла з речами на збори — це вже кримінальна відповідальність.
Адміністративна
Кодекс України про адміністративні правопорушення https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10
Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -
тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
1 неоподаткований мінімум = 17 грн.
Притягнення до адмін. відповідальності можливе лише умови складення протоколу та вручення його порушнику!
КРИМІНАЛЬНА
Кримінальний кодекс України https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14
Стаття 336. Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період
Ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період -
карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
Ухилення має місце у випадку, коли особа, яка отримала повідомлення (повістку) про призов, не з’являється без поважних причин до призовного пункту в строки, зазначені у повідомленні, або хоча і не отримала повідомлення, але знає про призов і не з’являється до призовного пункту протягом місяця.
Способи ухилення можуть бути різними: підробка документів про хворобу, від’їзд з місця постійного проживання, умисне спричинення собі тілесного ушкодження тощо.
Існують законні (поважні) причини для неявки в військкомат!!!
Так, найпоширенішою поважною підставою для неявки в військкомат є хвороба (будь-яка).
Ви можете:
Зазначені документислід направити до військкомату зручним способом (пошта, електронна пошти).
Якщо у вас немає поважних причин для прибуття до військкомату (хвороба чи смерть когось з членів родини), ви можете бути притягнуті до адміністративної або кримінальної відповідальності. Все залежить від того, до кого буде передана справа у випадку її ініціювання.
Закон України Про військовий обов'язок і військову службу
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
Стаття 15. Призовний вік. Призов громадян України на строкову військову службу
"11. Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у строк, установлений територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, які підтверджені відповідними документами, визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини".
При виникненні питань - звертайтесь! Буду радий допомогти.
Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду
Доброго дня!
Адміністративна відповідальність настає за статтею 210-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі від 1700 до 3400 грн (3400–5100 грн для посадовців), якщо йдеться про повістку для уточнення даних або проходження медкомісії.
Кримінальна відповідальність у вигляді позбавлення волі строком від 3 до 5 років може настати за статтею 336 Кримінального кодексу України, якщо людині вручили «бойову» повістку (тобто на відправку, після проходження медкомісії та із зазначенням військової частини, куди вона відбуває) і вона не прийшла на збори.
Якщо виникнуть питання звертайтесь особисто через кнопку "Звернутися".
Адвокат, м. Київ
Існує чотири види повісток:
У повістці-призові на строкову військову службу вказано термін, у який потрібно з'явитися до призовної дільниці. Втім, цьогоріч такі повістки не видають. Весняний призов на строкову військову службу до ЗСУ та інших військових формувань не проводиться через загальну мобілізацію. У другому виді повісток - мобілізаційному розпорядженні - зазначено про обов'язок з'явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації».
Мобілізаційне розпорядження вручається тим військовозобов’язаним, які пройшли медичну комісію та визнані придатними до несення військової служби. Тобто такий вид повістки передбачає безпосередній виклик до армії.
Ухилення від виконання цих двох видів повісток тягне за собою кримінальну відповідальність.
За неявку військовозобов’язаного до військового комісаріату у терміни, які вказані у мобілізаційному розпорядженні або повістці-призові на строкову службу йому може загрожувати притягнення до відповідальності за статтею 335 Кримінального кодексу України. Військовозобов'язаний має усвідомлювати, що, прийнявши повістку даного типу і не з'явившись по ній, він здійснює акт ухилення від призову. Тож ризикує отримати покарання через його неявку для відправки на військову службу (тобто до військової частини), при наявності стверджувального висновку медкомісії – ув'язнення від 2 до 5 років.
Тобто, якщо людина прийшла, пройшла медкомісію, її визнали придатною, і вона потім уже не прийшла з речами на збори — це вже кримінальна відповідальність.
Інші види повісток: повістка, яка вручається з метою уточнення облікових даних та повістка на проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) вручаються для уточнення даних військовозобов‘язаного (інформації про склад сім’ї, стан здоров’я, місце роботи тощо) та проведення щодо нього військово-лікарської комісії для визначення його придатності (придатний, непридатний чи обмежено придатний) до несення військової служби.
Однак вручення таких повісток не означають безпосереднє відправлення на службу військовозобов‘язаного, але у них теж описують чітку дату, коли потрібно з‘явитись в військкомат. І за неявку «світить» покарання: адміністративний штраф від 1500 до 3400 гривень
Отже ще раз: військовозобов‘язаному, якому вручили повістку необхідно з‘явитись в військкомат у зазначений в повістці термін. Якщо він цього не зробить – його чекає або адміністративна, або кримінальна відповідальність у залежності від виду повістки
Адвокат, 24 роки досвіду
Добрый день.
За уклонение от явки в ТЦК СП после применения к нему административного взыскания по ст. 210 КоАП, может повлечь привлечение к уголовной ответственности по ст. 337 УК Украины.
Поэтому просто не ходить нельзя - необходимы объективные причины, свидетельствующие о невозможности прибытия для прохождения ВЛК, например болезнь.
Якщо Ви бажаєте отримання повної консультації та надання алгоритму всіх можливих дій в Вашій ситуації, Ви можете звернутися до мене персонально, натиснувши кнопку "Звернутись" вгорі.
Юрист, м. Чернігів, 10 років досвіду
Добрый день, Игорь!
Дело в том, что законодательных требований по конкретному вручению повесток нет. Вообще не запрещено вручать повестки в любом людном месте после установления личности. Вручать повестки могут сотрудники военкомата (то есть территориального центра комплектования), представители органов местного самоуправления и органов внутренних дел. Когда установили личность, проверили паспорт, тогда могут вручать повестку.
Пи этом, сейчас действительно много случаев, когда заготовленные бланки вручают. На месте заполняют фамилию, имя, отчество, место жительства и прочее, а затем вручают. Если же в этот момент на месте вручения находится начальник, по закону имеющий право заполнять повестку и подписывать, то все происходит законно.
У повестке обязательно должен быть определенный перечень информации, в частности, вид повестки и личные данные человека, получающего документ.
Существует административная и уголовная ответственность при игнорировании повесток.
За неявку по данной повестка грозит только административная ответственность за ст. 210-1 КупАП (штраф от 1700 до 3400 грн).
Уголовная нет - поскольку для этого нужно не явится по повестке, врученной после прохождения ВЛК, за результатами которой военнообязанное лицо было признано пригодным к военной службе, и только при отсутствии оснований для отсрочки от мобилизации.
Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації
Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:
заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);
{Абзац третій частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;
{Абзац четвертий частини першої статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1614-VII від 25.07.2014; в редакції Законів № 2226-VIII від 06.12.2017, № 2122-IX від 15.03.2022}
жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;
{Абзац п’ятий частини першої статті 23 в редакції Законів № 1614-VII від 25.07.2014, № 2122-IX від 15.03.2022}
жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
{Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 339-VIII від 21.04.2015; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;
{Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2226-VIII від 06.12.2017; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
{Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1614-VII від 25.07.2014; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;
{Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1614-VII від 25.07.2014; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
{Абзац десятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
{Абзац одинадцятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;
{Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу";
{Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2169-IX від 01.04.2022}
народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
{Абзац частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, податкової міліції, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;
{Абзац частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.
{Абзац частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}
"'ЭТО ЧАСТЬ ПЕРВАЯ"
Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.
{Статтю 23 доповнено новою частиною згідно із Законом № 2122-IX від 15.03.2022}
"ЭТО ЧАСТЬ ВТОРАЯ"
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;
{Абзац другий частини статті 23 в редакції Законів № 2745-VIII від 06.06.2019, № 2196-IX від 14.04.2022}
наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;
{Абзац третій частини статті 23 в редакції Законів № 2745-VIII від 06.06.2019, № 2196-IX від 14.04.2022}
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
{Частину доповнено абзацом четвертим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
{Частину доповнено абзацом п’ятим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
{Частину доповнено абзацом шостим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
{Частину доповнено абзацом сьомим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
{Частину доповнено абзацом восьмим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
{Статтю 23 доповнено новою частиною згідно із Законом № 1575-VII від 03.07.2014; із змінами, внесеними згідно із Законом № 277-VIII від 07.04.2015; в редакції Закону № 570-VIII від 01.07.2015}
"ЭТО ЧАСТЬ ТРЕТЬЯ "
Особи, зазначені в абзацах четвертому - восьмому частини другої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.
{Статтю 23 доповнено новою частиною згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
"ЭТО ЧАСТЬ ЧЕТВЕРТАЯ "
Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.
{Статтю 23 доповнено частиною згідно із Законом № 259-VIII від 18.03.2015; із змінами, внесеними згідно із Законом № 413-VIII від 14.05.2015
"ЭТО ЧАСТЬ ПЯТАЯ"
ЕСТЬ ЗАКОННЫЕ ОСНОВАНИЯ для неявки в военкомат.
Основным законным основанием для неявки в военкомат, является болезнь (любое заболевание), что есть уважительной причиной для неявки.
Вы можете вызвать скорую помощь и получить справку о вызове скорой помощи с последующим направлением на лечение в больницу, которую потом направит в военкомат с заявлением удобным способом.
Также, Вы можете обратиться в любую больницу и получить справку о том, что заболел и проводится лечение, которую потом направит в военкомат удобным способом.
Кроме того, Вы можете лечь в больницу и получить справку о том, что заболели и проводится лечение, которую потом направить в военкомат удобным способом.
Закон України Про військовий обов'язок і військову службу
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
Стаття 15. Призовний вік. Призов громадян України на строкову військову службу
"11. Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у строк, установлений територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, які підтверджені відповідними документами, визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини".
Если военкоматом будут нарушаться ваши права, следует жаловаться в Министерство обороны.
Гарячі лінії Міністерства оборони та ЗС України 0 800 50 04 42
Жаловаться в письменном виде можно по адресу: 03168, м. Київ-168, Повітрофлотський проспект, 6 E-mail: admou@mil.gov.ua, тел.факс (044) 226-20-15
В своей деятельности медкомиссия руководствуется приказом Министерства обороны Украины № 402 от 14.08.2008 года, с изменениями к нему, где указаны все диагнозы, графы отношения к воинской службе, порядке проведения медкомиссии, основания для признания пригодным/непригодным к прохождению срочной воинской службы, службы офицеров запаса, при мобилизации, воинской службы по контракту, в резерве и т.п.: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08.
В случае нарушения ваших прав:
1) Подавайте письменную жалобу начальнику военкомата.
2) Обращайтесь в Министерство обороны Украины (контакты - https://www.mil.gov.ua/kontakti/garyacha-liniya.ht...)
3) На телефоны горячих линий
0-800-500-410
0-800-500-442
044-454-44-99
4) Также можете звонить на Урядову Гарячу лінію 1545.
5) Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (підпункт 2.4.10 пункту 2.4 глави 2 розділу I Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затверджене наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (далі - Положення)).
Постанови ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку (п.п. 2.3.5 п. 2.3 глави 2 розділу І Положення).
Рішення ВЛК можуть бути оскаржені в такому порядку:
Для перегляду рішення особі необхідно подати у ВЛК вищого рівня або ЦВЛК заяву про перегляд оскаржуваної постанови ВЛК нижчого рівня та додати до заяви всі наявні документи, видані військово-лікарською комісією, рішення якої переглядається. Також в заяві необхідно вказати причини ініціювання перегляду.
Оскарження рішення ВЛК в суді здійснюється в порядку адміністративного судочинства відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України.
Судова практика:
Обращайтесь, если будет нужна помощь!
Всего самого лучшего!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ігоре!
Штраф чоловіку треба буде заплатити, і тут нічого смертельного для нього не буде, а от що стосується ухилення від проходження військово-лікарської комісії, то ту складніше. Оскільки, якщо не з'явитись на ВЛК, то чоловіка можуть навіть в гіршому варінті притягнути до кримінальної відповідальності.
Якщо ж чоловік з'явиться на ВЛК, і в нього не буде підстав для відстрочки, то его чекає мобілізаційне розпорядження, що по суті є призов до лав ЗСУ!
ЩО РОБИТИ?!
Є один вихід: не з'явитись на проходження ВЛК, але маючи поважну причину. Далі я готовий надати Вам повну консультацію по телефону, якщо Ви натисните зелену кнопку "звернутись" біля мого фото.
Буду радий допомогти! Тим більше, що Ви не перший мій клієнт, який опинився в такій складній ситуації!
Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду
Після отримання повістки варто уважно її перечитати. Перевірити, чи вона оформлена належно.
Що має бути вказано у повістці:
Якщо повістка заповнена правильно та не містить помилок, людина її зобов’язана прийняти, підписатись, а у вказаний у документі термін з’явитися у територіальний центр. У середньому через два-три дні після вручення. Стаття 65 Конституції визначає захист суверенітету України як один з обов’язків громадян, тож відмовитися підписувати повістку, якщо не було порушення законодавства, не можна.
Якщо людина обмежено придатна до служби чи навіть непридатна, вона однаково зобов’язана прийти до центрів комплектування та підтвердити це, надати відповідні документи.
Поважними причинами (має бути документально підтверджено) для неприбуття до призовних дільниць у вказаний час є:
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіЗдравствуйте!
При получении повестки лица, подлежащие мобилизации, обязаны явиться в военкоматы или территориальные центры комплектования и социальной поддержки (ТЦК). В случае, если человек относится к категории лиц, не подлежащих мобилизации, следует предоставить центру документы, подтверждающие основания для освобождения от мобилизации.
Какая ответственность предусмотрена за неявку в военкомат:
Кодекс України про адміністративні правопорушення
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10
Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку
Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -
тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
1 неоподаткований мінімум = 17 грн.
Национальной полиции предоставлено право осуществлять административное задержание военнообязанных при нарушении ими законодательства о мобилизационной подготовке и мобилизации и доставлять их в территориальный центр комплектования (ст.ст. 259, 262 КУоАП, ч. 3 ст. 38 Закона Украины О воинской обязанности).
Из-за войны сейчас понятие какой-либо очереди мобилизации исчезло, как таковое. Военкоматы могут выдать повестку любому человеку - вне зависимости от того, годен он к службе в армии, или не годен. А раздача повесток по временному месту жительства,на пляжах, рынках, в очередях и так далее не является чем-то незаконным и вполне укладывается в логику мобилизационных мероприятий.
Получение повестки вовсе не означает того, что человека моментально призовут в армию; повестка может вручаться и по другому вопросу. В Украине есть четыре вида повесток:
При этом игнорирование любой повестки может расцениваться согласно ст. 336 УК Украины - уклонение от призыва на военную службу по мобилизации, что чревато пятью годами заключения.
Мужчин, дважды проигнорировавших повестки в военкомат, привлекают к уголовной ответственности.
В то же время, законодательством не предусмотрена отсрочка от мобилизации для нарушителей.
Все, кто был осужден по статье "Уклонение от призыва по мобилизации", могут подлежать мобилизации и повторно получить соответствующие повестки.
В Едином реестре судебных решений на 15 июля уже восемь приговоров по этой статье. Каждому из обвиняемых суд назначил наказание с испытательным сроком от одного года до трех лет.
Такие судебные дела есть в Закарпатской, Волынской, Львовской, Сумской областях. К примеру, в Волынской области осудили мужчину. Ему назначили один год испытательного срока. Похожая ситуация была во Львовской области, когда мужчина проигнорировал повестку, а впоследствии – требование явиться на медкомиссию.
В Ивано-Франковской области Коломыйский горрайонный суд определил залог за "ухилянта" в размере более 24 тыс. грн. Мужчина прибыл из Каменска Днепропетровской области, стал на учет в военкомат, прошел медкомиссию и получил повестку для отправки в воинскую часть. Но проигнорировал ее.
Порядок вручения повесток урегулирован постановлением КМУ от 21.03.2022г. № 352 «Об утверждении Положения о подготовке и проведении призыва граждан Украины на срочную военную службу и принятие призывников на военную службу по контракту».
Согласно данного порядка нет ограничений относительно мест, где Вам может быть вручена повестка. Повестку Вам могут вручить по месту жительства, работы, а также на улице, на блокпостах. И, к сожалению, все это будет законно.
Повестку обязательно Вам должны вручить лично, под подпись.
Соответственно, если Вам просто кинули повестку в почтовый ящик или позвонили по телефону, то она не создает для Вас никакой юридической обязанности являться в военкомат. Так как нет факта вручения Вам ее под подпись.
Также нельзя вручать повестку Вашей маме, жене, ребенку, соседу. Вам должны вручить ее лично на руки, и не мать или сосед, а соответствующее должностное лицо, список которых я перечислил выше.
При этом, в случае Вашего отказа от подписи скорее всего Вас никто не будет насильно заставлять что-то подписывать.
В таком случае уполномоченные должностные лица должны составить акт отказа от подписи, подписать его с привлечением посторонних свидетелей. И этот факт будет приравниваться к Вашей подписи в повестке.
Т.е. даже повестка без Вашей подписи о ее получении, но с составленным актом отказа от подписи, все равно создает для Вас обязанность явиться в военкомат.
Еще обычно при вручении повестки просят назвать Ваш контактный номер телефона. В принципе, Вы имеете право и от этого отказаться. Однако, имейте ввиду, что это Вас не спасет от обязанности явки в военкомат.
То, что Вам вручили повестку, еще не означает, что Вас обязательно завтра направят воевать на фронт. У Вас также сохраняется Ваше право на отсрочку от мобилизации, если оно у Вас есть. И документы об этом нужно довести до ведома военкомата. Также совсем не обязательно, что Вас обязательно пошлют служить.
Есть несколько видов повесток:
1) повестка, которая вручается для уточнения учетных данных военнообязанного: семейное положение, место работы, наличие детей. И чаще всего на улице вручают именно такие виды повестки.
Данная повестка создает для Вас обязанность явиться в военкомат и уточнить свои данные. Результатом такой проверки могут быть выявлены обстоятельства для освобождения от службы в армии. Кроме того, могут быть установлены основания для отсрочки призыва.
2) повестка для прохождения врачебной комиссии, которая обязывает призывника пройти медосмотр, с последующим принятием решения о пригодности к службе. Данная повестка уже создает для Вас обязанность явиться на медкомиссию. Ее, как правило, уже вручают в военкомате, хотя бывают разные ситуации;
3) повестка-призыв на военную службу. Ее, как правило, получают те, у кого настал срок призыва;
4) мобилизационное распоряжение. Такой вид повестки вручается военнообязанным лицам, которые прошли медицинскую комиссию и признаны пригодными к несению военной службы. В мобилизационном распоряжении должно быть указано об обязанности явиться в определенный призывной пункт в течение 24 часов после объявления мобилизации. И уже эта повестка конечно же означает, что Вас могут направить и на фронт.
ВСЕ ОСНОВАНИЯ, КОТОРЫЕ ДАЮТ ПРАВО НА ОТСРОЧКУ ОТ МОБИЛИЗАЦИИ ИЗЛОЖЕНЫ В СТАТЬЕ 23 ЗАКОНА УКРАИНЫ
Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
Юрист, 19 років досвіду
Добрый день Игорь.
Действия сотрудников военкомата незаконные. Они не имеют право применять силу и насильно доставлять военнообязанных в военкомат несмотря на то что сейчас в стране военное положение. Если есть доказательтва непрваомерных действий сотрудников военкомата, например свидетели происшествия или видеозапись, то ваш друг может обратиться в государственное бюро расследований с заялением о внесении ведедомостей об уголовном правонарушении со стороны сотрудников военкомата в реестр досудебных расследований. Скорее всего дело не откроют, но есть возможность через суд обязать ГБР внести ведомости в реестр. Обычно такие жалобы следственный судья удовлетворяет.
Касательно вынесенного штрафа, то нарушение скорее всего есть, но штраф можно обжаловать в городской (районный) суд, поскольку сотрудники военкомата зачастую допускают ошибки при составлении протокола и постановления. Неправильно указывают данные военнообязанного, не указывают статьи законодательства которые нарушил военнообязанный, не вручают протокол под розпись, выносят постановление без участия военнообязанного, нет подписи о том что военнообязаному разъеснены его права, в том числе право на защиту и т.д. Все эти ошибки могут стать основаниемдля того чтобы суд отменил вынесенный штраф.
Касательно явки в военкомат, то если повестка вручена под розпись, военнообязанный обязан явиться в военкомат.
Уважительными причинами могут быть только те которые сделали невозможным явку в военкомат. Например нахождение военнообязанного на стационарном лечении.
За неявку предусмотрена административная ответственность в виде штрафа или даже уголовная, если будет зафиксировано явное уклонение военнообязанного от мобилизации, если например вручена повестка на отправку явиться с вещами на сборный пункт. Такая повестка вручается если медицинская комиссия (ВЛК) признала военнообязанного пригодным к военной службе по состоянию здоровья, у военнообязанного нет права получить отсрочку от призова (основания указаны в статье 23 Закона Украины "О мобилизационной подготовке и мобилизации") и есть потребность призвать военнообязанного согласно мобилизационных планов. Уголовная ответственность предусмотрена в виде лишения свободы, но реальный срок за уклонение по мобилизации обычно не дают, суд органичивается освобождением от наказания с испытательным сроком (суд дает не реальный, а условный срок), однако судимость будет в любом случае.
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Здравствуйте, Игорь!
ОН МОЖЕТ ПЕРЕКРЫТЬ ЯВКУ В ТЦКСП (ВОЕНКОМАТ) ПО ПОВЕСТКЕ ЗАКОННЫМ СПОСОБОМ.
Так, самым распространенным законным основанием для неявки в ТЦКСП (военкомат), является болезнь (любое заболевание), что есть уважительной причиной для неявки в ТЦКСП (военкомат).
Вы можете вызвать скорую помощь и получить справку о вызове скорой помощи с последующим направлением на лечение в больницу, которую потом направите в ТЦКСП (военкомат) с заявлением по почте через Укрпочту и на электронную почту.
Также, Вы можете обратиться в любую больницу и получить справку о том, что заболел и проводится лечение в отношении Вас, которую потом направите в ТЦКСП (военкомат) с заявлением по почте через Укрпочту и на электронную почту.
Кроме того, Вы можете лечь на стационар или дневной стационар любой больницу и получить справку о том, что заболели и проводится лечение в отношении Вас, которую потом направите в ТЦКСП (военкомат) с заявлением по почте через Укрпочту и на электронную почту.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#Text
"Стаття 15. Призовний вік. Призов громадян України на строкову військову службу...
"11. Поважними причинами неприбуття призовників до призовних дільниць у строк, установлений територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, які підтверджені відповідними документами, визнаються:
перешкода стихійного характеру, хвороба призовника або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у зазначені пункт і строк;
смерть його близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини".
Эта же норма, распространяется и на военнообязанных запаса, резервистов.
ЕСЛИ ВЫ НЕ ЯВИТЕСЬ ПО ПОВЕСТКЕ ДЛЯ ПРИЗЫВА ПО МОБИЛИЗАЦИИ:
Кодекс України про адміністративні правопорушення:
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text
Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
- ШТРАФ ОТ 3400 грн. ДО 5100 грн..
ЗАОЧНО ШТРАФА БЫТЬ НЕ МОЖЕТ, ДЛЯ ТОГО ЧТОБЫ ЕГО ПРИВЛЕЧЬ К АДМИНИСТРАТИВНОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТИ НУЖНО ТОЛЬКО ЛИЧНОЕ ПРИСУТСТВИЕ, ЧТОБЫ СОСТАВИТЬ ПРОТОКОЛ И ВРУЧИТЬ ЕГО, ВЫНЕСТИ ПОСТАНОВЛЕНИЕ И ВРУЧИТЬ ЕГО!
БЕЗ ОФОРМЛЕНИЯ ДОКУМЕНТОВ НЕ БУДЕТ ШТРАФА.
В ЛЮБОМ СЛУЧАЕ, УГОЛОВНАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ЗА ЭТО НЕ ПРЕДУСМОТРЕНА.
В ТО ЖЕ ВРЕМЯ УДЕЖИВАТЬ, ЗАДЕРЖИВАТЬ НЕ ИМЕЮТ ПРАВО:
Такі дії будуть незаконні.
Утримання дитини або дорослого де б то не було проти його волі порушує основні людські права – свободу особистості, можливість на свій розсуд вибирати місце перебування і безперешкодно пересуватися в просторі. Винятковими повноваженнями обмежувати ці привілеї, що належать кожному громадянину з народження, мають правоохоронні органи і суд, які реалізують свої функції в рамках закону.
Викрадення людини або протиправне позбавлення волі в Україні підпадає під ст.146 Кримінального кодексу. Це суспільно небезпечне діяння є тяжким злочином з максимальною санкцією до 10 років тюремного ув’язнення. Для передачі в суд обвинувального акта наслідком повинен бути встановлений склад даного кримінального правопорушення, а саме:
Об’єкт — особиста свобода потерпілого, недоторканність якої гарантується ст.5 Конвенції ООН і ст.29 Конституції України.
Об’єктивна сторона — це активні дії, виражені в формі:
При дотриманні всіх процесуальних норм допускається затримання:
Злочин вважається завершеним з моменту заволодіння людиною і / або фактичного початку позбавлення його волі, тобто тримання в місці, де потерпілий не бажає перебувати і не може самовільно покинути (будівля, його частина, транспортний засіб, огороджена місцевість, скеля, острів).
Суб’єкт — особа старше 16 років. Кримінальну відповідальність несуть не тільки ті, хто безпосередньо здійснював протиправне захоплення або викрадення, а й причетні до подій водії транспортних засобів, власники приміщень, наглядачі, замовники, підбурювачі, переховувачі і інші.
Не є суб’єктами злочину за ст.146 КК:
Суб’єктивна сторона характеризується умисною формою вини. Викрадачі та інші співучасники усвідомлюють, що за законом вони не мають права позбавляти жертву волі, однак навмисно роблять це. Мотив може бути будь-яким – користь, помста, вимагання, залякування, бажання бачити дитину, спілкування з якою було неможливим через позбавлення батьківських прав або заборони з боку іншого з батьків і т.п.
Стаття 146 КК України. Незаконне позбавлення волі або викрадення людини:
Залежно від обставин і наслідків злочинної діяльності, міри покарання для осіб, визнаних судом винними за ст.146 КК складають:
засудженим призначаються санкції у вигляді:
Відповідно до ст.18 Резолюції Генеральної Асамблеї ООН 47/33 від 18.12.1992г., на засуджених за насильницьке викрадення людей не можуть поширюватися закони про амністію і інші заходи звільнення від кримінальної відповідальності.
При наличии вопросов обращайтесь индивидуально через кнопку Звернутися.
Всего доброго!
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Відповідно до Указу Президента № 69/2022 призову підлягають: (чоловіки 18-60 років)
Щодо черги мобілізації:
Ответственность за неявку ( при врученной и подписанной повестке)
- УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022
Про загальну мобілізацію:
https://www.president.gov.ua/documents/692022-4141...
"8. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:
1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;
2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;...".
Таким образом, должна быть повестка (сообщение) с уведомлением о прибытии в территориальный центр комплектования и социальной поддержки (военкомат) в связи с моьиомщацмей.
"2) Если мне вручили повестку и я не являюсь, то что будет"?
- В таком случае Вас могут привлечь к административной ответственности по статье 210-1 Кодекса Украины об административных правонарушениях в виде штрафа в размере от 3400 грн. до 5100 грн..
"Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Без подписанной повестки с контрольным талоном о вручении в деле ТЦК СП доказать уклонение от мобилизации сложно.
--- Если повестку не подписали и контрольного талона о вручени у ТЦК СП НЕТ , то доказать уклонение от мобилизации сложно , Новую повестку могут вручить под подпись только на територрии ТЦК СП , и только их работники. Никаких вручений на улицах постах , по телефону , в полициях и других быть не может у них нет полномочий , но есть приказ по вручению повесток. Если повестка не вручена , можно не являтся, протокол без вас не составят , если повестка будет вручена, явитесь пройдете ВЛК и далее решат.Возьмите справку с больницы стационара , что болели и поэтому на учет не стали или не прибыли - это уважительная причина , тогда штрафа за нарушение учета не будет.( ст.210 Купап -510 грн) Явка должна быть в том случае когда повестка вручена работником военкомата тцк сп и подписана вами лично, а талон о вручении лежит в деле , только так , остальное незаконно и требует доказательств. Пока сами не вызовут повесткой вы не обязаны туда прибывать.
Привідсутності даних про вручення особі повістки, а у разі відмови останнього у її отриманні – про фіксування цієї відмови у передбаченому законом порядку, – відсутні дані про доведеність винуватості особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК.
Рішення Верховного Суду у справі № 759/5435/16-к від 28 січня 2020 р.
С уважением, Константин Гончаренко
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Ігоре!
ДВА ВАЖЛИВІ МОМЕНТИ:
1. ЗМІСТ ПОВІСТКИ, ТА ЧИ БУЛА ВОНА ОТРИМАНА ПІД ПІДПИС?
2. НАЯВНІСТЬ У ДРУГА ПІДСТАВИ ДЛЯ ВІДСТРОЧКИ ВІД МОБІЛІЗАЦІЇ.
ЩОДО ПЕРШОГО І ДРУГОГО МОЖУ ПРОКОНСУЛЬТУВАТИ БІЛЬШ ДЕТАЛЬНО ІНДИВІДУАЛЬНО ЧЕРЕЗ КНОПКУ "ЗВЕРНУТИСЯ".
ТЕПЕР ПО ВАШИМ ПИТАННЯМ:
Хотел узнать, какое наказание, если он не пойдет на мед.ком. и проигнорирует ее.
АДМІНІСТРАТИВНИЙ ШТРАФ ВІД 1700 ДО 3400 ГРН ЗА СТАТТЕЮ 210-1.
КОДЕКС УКРАЇНИ ПРО АДМІНІСТРАТИВНІ ПРАВОПОРУШЕННЯ:
...
Стаття 210-1. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію
Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію -
тягне за собою накладення штрафу на громадян від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -
тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від трьохсот до п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Каким способом лучше всего поступить?
КРАЩЕ ВСЬОГО НЕ З'ЯВИТИСЬ ЗА ПОВАЖНОЮ НА ТЕ ПРИЧИНОЮ. У ТАКОМУ ВИПАДКУ ШТРАФ АБО БУДЬ-ЯКА ІНША ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. ВИКЛЮЧАЄТЬСЯ
ІНФОРМУЮ ПРО ЗАКОННІ ТА ПОВАЖНІ ПРИЧИНИ НЕПРИБУТТЯ ЗА ВИКЛИКОМ ДО ВІЙСЬККОМАТУ:
1) перешкода стихійного характеру, хвороба або інші обставини, що позбавили можливості особисто прибути в зазначені частину, пункт і строк;
2) смерть близького родича (чоловіка, дружини, сина, дочки, батька, матері, діда, баби або рідного (повнорідного, неповнорідного) брата чи сестри) або близького родича подружжя.
РАДЖУ ОФОРМИТИ ЛІКАРНЯНИЙ, ЦЕ БУДЕ ДІЙСНО ПОВАЖНОЮ ПРИЧИНОЮ НЕЯВКИ.
Всього доброго! Сподіваюсь, що консультація була корисною.Якщо є додаткові питання або Вам потрібна індивідуальна консультація, натискайте зелену кнопку «Звернутися»!