Задайте питання юристу

835 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Цивільне право, 07 січня 2023, питання №78120

Продовжити декретну відпусту за доглядом дитини до 6 років

Доброго вечора. Зараз на даний момент знаходжусь з дітьми за кордоном. Старший 7 років ходить у школу,меньшому у червні буде 3 роки,потрібно виходити на роботу,працюю у держструктурі,у лікарні. Хочу щоб старший закінчив тут навчальний рік, кінець липня. Як мені продовжити свій декретний відпуск і чи можливо це зробити дистанційно?

Відповіді юристів (12)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня!

    Після закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку мати, батько або інші особи, мова про яких йшла вище, мають право на відпустку для догляду за дитиною до 6 років у випадку, якщо дитина потребує домашнього догляду відповідно до медичного висновку.

    Така відпустка належить до відпусток без збереження заробітної плати, має особливості оформлення (наявність медичного висновку), визначену законом тривалість, а також впливає на страховий і трудовий стаж.

    Для отримання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку слід подати такі документи:

    1) медичний висновок – видається за формою первинної облікової документації № 080-1/о «Довідка про необхідність дитини (дитини з інвалідністю) у домашньому догляді». Мінімальний термін дії довідки – 6 місяців;

    2) письмова заява особи.

    Після отримання зазначених документів роботодавець видає відповідний наказ.

    Роботодавець зобов’язаний надати відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку (без збереження заробітної плати), адже таке право гарантоване працівникам відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» та ч. 6 ст. 179 КЗпП України.

    Виникнуть додаткові питання, тисніть кнопку "звернутись" біля мого фото. Охоче на них відповім.

    Якщо ж консультація задовільнила Вас, активуйте сіру галочку та залиште відгук на знак подяки.

    • Ольга Клієнт рік тому

      Я так розумію що моя присутність обов'язково

      • Айвазян Юрий Климентьевич
        Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

        Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

        Спілкуватися у чаті

        Так. На роботі Ви ще можете домовитись дистанційно, а от зібрати необхідні документи прийдеться пермсонально.

        • Ольга Клієнт рік тому

          Ну якщо я виїхала з дітьми без документів загранпаспортів, отримала в Німеччині прихисток по параграфу 24, прихисток тих які втекли від війни.

          • Айвазян Юрий Климентьевич
            Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

            Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

            Спілкуватися у чаті

            Тоді я не знаю, як Вам отримати медичну довідку по формі 080, яка необхідна ві таких випадках.

            • Ольга Клієнт рік тому

              А довірена особа може це зробити? Зробити це нотаріально завірено?

          • Айвазян Юрий Климентьевич
            Айвазян Юрий Климентьевич рік тому

            Адвокат, м. Миколаїв, 32 роки досвіду

            Спілкуватися у чаті

            Довідку без дитини буде зробити важко. Хоча спробувати варто.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю.

    У виняткових випадках Ви можете оформити відпустку до досягнення дитиною 6 років.

    Відповідно до ч. 6 ст. 179 КЗпП та п. 3 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки, у разі якщо дитина потребує домашнього догляду, одному з батьків дитини в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш ніж до досягнення дитиною шестирічного віку.

    Таким чином, працівниця може оформляти відпустку для догляду за дитиною до 6 років, що підтверджується поданням роботодавцю заяви та довідки за формою №080-1/о, затвердженою наказом МОЗ від 11.06.2012 р. №430.

    Строк дії довідки встановлюється індивідуально з урахуванням захворювання, його перебігу, ефективності протирецидивних та реабілітаційних заходів і становить не менше ніж 6 місяців (п. 17 Наказу №430).

    На підставі вищенаведених документів роботодавець видає наказ про надання відпустки для догляду за дитиною до 6 років на строк, зазначений у довідці (він зазначається в пункті 11).

    Якщо до закінчення строку дії довідки стає зрозуміло, що дитина й надалі потребує догляду, слід заздалегідь подбати про оформлення нової довідки, щоб вона була наступною датою після закінчення попередньої. Тоді новий наказ оформлювати не потрібно.

    Якщо нова довідка надана через декілька чи більше днів після закінчення строку дії попередньої довідки, то знову пишеться наступна заява та видається новий наказ.

    Чи можна надати відпустку для догляду за дитиною до 6 років без довідки?

    Згідно з ч. 4 ст. 179 КЗпП та ч. 2 ст. 18 Закону про відпустки підприємства, установи та організації за рахунок власних коштів можуть надавати одному з батьків дитини частково оплачувану відпустку та відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості.

    Але це є правом роботодавця, а не обов’язком.

    Тож, якщо працівник не матиме довідки, роботодавець може надати йому або щорічну відпустку (ст. 6 Закону про відпустки), або відпустку без збереження заробітної плати (ст. 18 та 26 Закону про відпустки), або додаткову відпустку (якщо працівник має 2 і більше дітей) (ст. 19 Закону про відпустки).

    Інформує профспілка

    Продовження відпустки до 6 років

    Ідеальний варіант — це коли працівниця заздалегідь подбала про отримання нової довідки за формою №080-1/о і подала її за декілька днів до закінчення строку дії попередньої довідки. Тоді з продовженням відпустки для догляду за дитиною до 6 років жодних проблем не виникає.

    Якщо працівниця не встигає вчасно оформити нову довідку, то на період перерви між довідками їй може бути надана щорічна відпустка, соцвідпустка «на дітей» або відпустка без збереження заробітної плати на підставі ст. 18 або 26 Закону про відпустки. Для цього працівниця подає роботодавцеві відповідну заяву.

    Інакше (за відсутності заяви про надання відпустки) відсутність на роботі без поважних причин може бути розцінена як прогул, що є порушенням трудової дисципліни. За нього роботодавець має право застосувати дисциплінарне стягнення до працівниці — догану або звільнення (ст. 147 КЗпП).

    Відпустка до 6 років без меддовідки

    Відповідно до ч. 4 ст. 179 КЗпП і ч. 2 ст. 18 Закону про відпустки підприємства, установи й організації за рахунок власних коштів можуть надавати жінкам частково оплачувану відпустку або відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною більшої тривалості, ніж до досягнення дитиною трирічного віку. Це право, а не обов’язок роботодавця.

    При цьому довідку лікарсько-консультаційної комісії про те, що дитина потребує домашнього догляду, надавати не обов’язково.

    Порядок надання такої відпустки необхідно прописати в колективному договорі.

    Матеріали: https://news.dtkt.ua/labor/labor-relations/76442-p...

    Всього доброго. Якщо консультація була корисною, натискайте галочку внизу фотографії профіля та залишайте відгук!

    • Ольга Клієнт рік тому

      Я так розумію що моя присутність обов'язково

      • Кирда Вячеслав Володимирович

        Ольго!

        Так, без Вас це зробити буде вкрай важко.

    Ольга Клієнт рік тому

    Але можливо? Можна якось зв'язатися з Вами? Не безкоштовно

    • Кирда Вячеслав Володимирович

      Ольго!

      Натискайте зелену кнопку Звернутися для зв'язку.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України