Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
883 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Син мобілізований, має право на звільнення, абз 5 п.п."г" п.2 ч.4 ст.26 З.У. Про військовий обов'язок і військову службу - у зв'язку з наявністю батька із числа інвалідів 2 групи.07.01.2023 син на даній підставі надав рапорт разом з нотаріально засвідченими документами, його зареєстрували,
2 -й примірник рапорта із відміткою на руках.Крім того, я та батько подали заяви до ТЦК та СП ОМТЦК та СП, (окремо, бо розлучені),було складено Акт обстеження, який разом з належним чином оформленими документами відправлений обласним військоматом(отримали лист про підтвердження) командиру військової частини. На сьогоднішній день, син не звільнений.Мені вдалось зв'язатисьз представниками канцелярії в/ч, які повідомили, що рапорт сина відправляли разом з документами в бригаду, але рапорт і документи там загубились.Також вони повідомили, що рапорт(копію, так як оригінал рапорта знаходиться у в/ч) вони повторно відправили у бригаду на розгляд разом з Актом обстеження та документами, які прийшли з обласного військомату.Час іде, рішення що до звільнення немає. Я надіслала 06.02 своє звернення до МО крім того,звернуласьна на 1545.Відповідей поки немає.Який термін розгляду
рапорта за Законом?На який закон посилатися
що до терміну розгляду рапорта?
Як діяти далі?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (4)
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Наталія!
Дуже дивна ситуація і складно сказати, ким затримується звільнення Вашого сина.
В загальному розгляд рапорту триває місяць-півтора. Але практика показує, що звільнення, як правило, здійснюється за +- 1 місяць. Тим паче у Вашому випадку все точно було дотримано, зокрема в частині складення Акту обстеження, направлення його обласним ТЦК.
Тому Ваш син вже мав бути звільнений з військової служби.
Зараз що можу порадити?
1. Спробувати з'ясувати це питання Вашому сину через своє командування.
2. Звернутись до Оперативного Командування, до якого в порядку підпорядкування входить в/ч Вашого сина. Зразок звернення можу Вам надати, за потреби.
3. Очікуйте отримання відповіді від уповноважених осіб Міністерства оборони України.
Якщо до 07 березня 2022 року ніяких зрушень не буде (а це вже пройде 2 місяці), потрібно готувати позов до суду про оскарження бездіяльності в/ч. На жаль, але подібних позовних заяв дуже багато і рішень також.
Всього доброго! Якщо Ви хочете поспілкуватись індивідуально і випрацювати алгоритм дій, натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Наталля!
Ситуація знайома. Не один раз з тим зіткався у своїй практиці. Тому поділюся з Вами всім, що про це знаю.
Після надходження рапорту від військовослужбовця або заяви від його родичів про дострокове звільнення в запас за сімейними обставинами, командир військової частини зобов’язаний надіслати у триденний строк до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання сім’ї військовослужбовця запит для перевірки його сімейного стану.
Керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, одержавши документи від командира військової частини або заяву безпосередньо від родичів військовослужбовця про дострокове звільнення в запас, призначає комісію, яка перевіряє в десятиденний строк сімейний стан родичів військовослужбовця. За результатами перевірки складається акт обстеження, який надсилається для розгляду керівнику обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Керівник обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов’язаний у триденний строк розглянути документи про дострокове звільнення військовослужбовця з військової служби і за наявності законних підстав надіслати їх командиру військової частини, де проходить службу військовослужбовець.
У разі відсутності законних підстав для дострокового звільнення військовослужбовця з військової служби за сімейними обставинами керівник обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надає заявнику відповідь про причини відмови і повідомляє про це командира військової частини, де проходить службу військовослужбовець.
Це по закону.
Насправді все відбувається часом зовсім інакше, і тоді настає момент, коли залишається тільки оскаржувати рішкення і дії свого ж командиру!
- зверненням з позовом до суду
- поданням скарги відповідній посадовій особі.
Зазначене питання регулюється Дисциплінарним статутом Збройних Сил України та Законом України «Про звернення громадян».
• незаконним рішенням, діями або бездіяльністю командирів;
• незаконним покладенням на нього обов'язків;
• незаконним притягненням до відповідальності;
• незаконними діями інших військовослужбовців.
Залежно від виду порушення СКАРГА ПОДАЄТСЬЯ ДО:
• органів військового управління;
• посадових осіб;
• військової служби правопорядку;
• органів, які проводять досудове слідство;
• інших державних органів.
З інших питань службової діяльності скарга подається безпосередньому командирові тієї особи, чиї дії оскаржуються.
Якщо військовослужбовець, який подає скаргу, не знає, з чиєї вини порушені його права, скарга подається у порядку підпорядкованості безпосередньому командиру.
- військовослужбовцем,
-членом сім’ї військовослужбовця
-іншою заінтересованою особою.
Усі скарги у день їх надходження заносяться до Журналу реєстрації пропозицій, заяв і скарг громадян.
Усну скаргу військовослужбовці, члени їх сімей та інші громадяни мають право подати командирам військових частин під час особистого прийому, що визначено у кожній військовій частині, установі, організації.
У письмовій скарзі слід вказати
-прізвище, ім’я і по батькові,
-адресу місця проживання і номер телефону,
-посадову особу або орган державної влади, якому адресована скарга,
-ясно і докладно описати обставини порушення вашого права, суть порушення,
-зазначити, які дії ви просите відповідальну посадову особу вчинити для відновлення цього права, вказати дату і поставити підпис.
Якщо ви бажає бути присутнім при розгляді скарги, про це теж варто зазначити у ній.
ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІ, які подали заяву чи скаргу, МАЮТЬ ПРАВО:
• особисто викласти свої аргументи особі, яка перевіряє заяву чи скаргу, звернутися за допомогою до свідків;
• подати додаткові матеріали, що стосуються справи, чи клопотати, щоб їх вимагав командир або орган, який розглядає заяву або скаргу;
• бути присутнім під час розгляду заяви чи скарги;
• одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги;
• ознайомитися з матеріалами перевірки заяви чи скарги;
• оскаржити прийняте за їхньою заявою чи скаргою рішення в суді;
• вимагати відшкодування збитків у встановленому законом порядку.
Під час розгляду пропозиції, заяви чи скарги не допускається розголошення командиром чи іншою особою, яка бере участь у розгляді, відомостей про особисте життя військовослужбовця без його згоди, а також розголошення іншої інформації, якщо це зачіпає його права і свободи, законні інтереси.
По шосте, і НАРЕШТІ ЩОДО СТРОКІв РОЗГЛЯДУ САМОЇ СКАРГИ.
Якщо у місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо, командир встановлює новий строк, про що сповіщається військовослужбовець, який подав звернення.
При цьому ЗАГАЛЬНИЙ СТРОК розгляду пропозиції, заяви чи скарги не може перевищувати СОРОКА П'ЯТИ ДНІВ.
Несвоєчасний, неповний розгляд скарги або незаконне рішення посадової особи, яка її розглядає, можна оскаржити встановленим порядком до суду, Військової служби правопорядку або вищого за підпорядкованістю командира.
У разі виникнення уточнюючих питань, зверніться до мене персонально, натиснувши кнопку "звернутись" біля мого фото.
Маю грунтовний досвід вирішення подібних питань. Можу допомогти складсти усі необхідні рапорти та зібрати документи. Одним словом, можу реально допомогти!
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Письмовий рапорт подайте у 2 примірниках у канцелярію Начальника на другому примірнику вимагайте проставити штамп та вхідний номер про його прийняття. Очікуйте письмове рішення через 30-ть днів.
Або направте рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про вручення.
Копії медичрих довідок відправте з рапортом обов'язково ,про поточний стан здоровья Вашого родича і довідку ЛКК про необхідність догляду.
Квитанцію та смс з пошти зберігаєте як доказ.
СТРОКИ РОЗГЛЯДУ УСІ пропозиції, заяви чи скарги розглядаються і вирішуються у строк НЕ БІЛЬШЕ ОДНОГО МІСЯЦЯ з часу їх отримання, а ті, що НЕ ПОТРЕБУЮТЬ ДОДАТКОВОГО ВИВЧЕННЯ й перевірки, - невідкладно, але НЕ ПІЗНІШЕ П'ЯТНАДЦЯТИ ДНІВ з часу їх надходження. Якщо у місячний строк вирішити порушені у зверненні питання неможливо, командир встановлює новий строк, про що сповіщається військовослужбовець, який подав звернення. При цьому ЗАГАЛЬНИЙ СТРОК розгляду пропозиції, заяви чи скарги не може перевищувати СОРОКА П'ЯТИ ДНІВ. Несвоєчасний, неповний розгляд скарги або незаконне рішення посадової особи, яка її розглядає, можна оскаржити встановленим порядком до суду, Військової служби правопорядку або вищого за підпорядкованістю командира.
Скарги та роз яснення приймають тут:
Створено та працює «гаряча лінія» Міністерства оборони – 0 800 500 410, 0 800 500 442, 044 454 44 99. .Или же подайте обращение на урядовий контакт -центр 15-45 (https://ukc.gov.ua/portal/appeals/) лучше письменно через портал , на министра обороны и загрузите в форму фото копии ответов командира части.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
КОДЕКС АДМІНІСТРАТИВНОГО СУДОЧИНСТВА УКРАЇНИ (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2747-15#Text):
"Стаття 5. Право на звернення до суду та способи судового захисту
1. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб’єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:...
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;...
4) визнання бездіяльності суб’єкта владних повноважень протиправною та зобов’язання вчинити певні дії;...
Стаття 55. Участь у справі представника
1. Сторона, третя особа в адміністративній справі, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника, крім випадку, встановленого частиною дев’ятою статті 266 цього Кодексу...".
Закон України "Про судовий збір" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3674-17#n228):
"Стаття 5. Пільги щодо сплати судового збору
1. Від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються:...
12) військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків;..".
---
Доброго дня, Наталю! Вважаю за належне та правомірне звернення до адміністративного суду сина особисто або через представника з позовом до командира його в/ч про визнання бездіяльності з розгляду рапорту протиправною та зобов'язання звільнити з військової служби. Щодо належної судової інстанції (адміністративного суду) дивіться сайт "Судова влада України" (https://court.gov.ua/), далі за покликом: Судова влада - Суди - Місцеві адміністративні суди (вибрати регіон). Щодо форми звернення до суду та судового процесу можливе застосування системи "Електронний суд" (https://id.court.gov.ua/).