Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
915 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Опис :
Відповідно до абзацу 14 частини 4 статті 26 Закону України " Про військовий обов'язок і військову службу" Військовослужбовці строкової військової служби під час дії воєнного стану звільняються із служби на підставах якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
Питання :
Виходить родичі повинні були бути учасниками бойових дій? Перед тим як загинути чи пропасти безвісти?
В мене дідусь та баба зникли безвісти, на підставі цього - я хочу звільнитися з військової служби
Мій випадок підходить під цей закон ?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (9)
Адвокат, м. Чернігів, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Ігоре!
Спробую зорієнтувати Вас по питаннях:
Питання :Виходить родичі повинні були бути учасниками бойових дій? Перед тим як загинути чи пропасти безвісти?
Ні. Родичі могли бути простими фізичними особами, які загинули внаслідок, наприклад, бомбардувань або артилерійського обстрілу.
В мене дідусь та баба зникли безвісти, на підставі цього - я хочу звільнитися з військової служби. Мій випадок підходить під цей закон ?
Підходить, якщо вони зникли безвісти як раз внаслідок активних бойових дій в місці їхнього проживання. Але факт визнання їх безвісти відсутніми має бути засвідчений рішенням суду.
Першим кроком необхідно подати заяву про розшук особи, зниклої безвісти за особливих обставин, до відповідного територіального органу Національної поліції України.
Таку заяву можуть подати родичі такої особи, представники військового формування (якщо особа була військовослужбовцем), органи державної влади, органи місцевого самоврядування, громадські об’єднання або будь-які інші особи, яким стало відомо про зникнення.
Фізичну особу може бути визнано безвісно відсутньою лише в судовому порядку. Підставою для визнання фізичної особи безвісно відсутньою є відсутність її протягом року за місцем постійного проживання і відсутність відомостей про місце її перебування.
Заяву про визнання фізичної особи безвісно відсутньою може бути подано заявником, тобто членом сім’ї, родичем до суду першої інстанції за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Потрібно пам’ятати, що на час воєнного стану в країні варто не забувати про тимчасову зміну територіальної підсудності справ щодо територій, які тимчасово перебувають в окупації.
Умови для визнання фізичної особи померлоюЗ урахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців.
У разі оголошення померлим громадянина, який пропав безвісти за обставин, що загрожували смертю або давали підстави припускати його загибель від певного нещасного випадку, суд може визнати днем смерті громадянина день його гаданої загибелі (наприклад, день катастрофи пасажирського літака, день землетрусу або іншого стихійного лиха).
Детально тут: https://pravokator.club/news/vyznannya-osoby-bezvi...
Всього доброго. Для більш детальної консультації натискайте зелену кнопку Звернутися/Обратиться нижче фото! Буду радий допомогти.
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Ігоре!
Відповідь на це питання хотів би знати і я! Але на жаль ніяких роз'яснень з приводу цієї новели закону наразі немає. За умовчанням я думав би, що мова йде саме про тих осіб, хто безпосередньо брав участь у таких заходах. Втім це не факт. Це можуть бути і просто фізичні особи, які під час зникнення знаходились в зоні проведення зазначених заходів.
Я би порадив Вам просто подати рапорт командиру частини і подивитись, що станеться. Готовий надати Вам рекомендації з приводу необхідних для цього документів. Доречи зовсім нещодавно ця процедура визнання безвісно зниклим була суттєво спрощена! Мені це було б цікаво навіть просто з професійної точки зору. Хоча попереджаю, практика вирішення цих питань ще не склалася, як також немає жодного нормативного акту з цього приводу.
Готовий надати Вам правовий супровід проходження Вашого рапорту через усі інстанції через вказані мною вище підстави, тобто безкоштовно.
У разі виникнення уточнюючих питань чи бажання погодитись на мою пропозицію, зверніться до мене персонально, натиснувши кнопку "звернутись" біля мого фото.
Юрист, м. Суми, 6 років досвіду
Доброго дня!
Верховна Рада ухвалила закон № 8009 і додала додаткові підстави для звільнення з військової служби, якщо близькі родичі військовослужбовця загинули або пропали безвісти на війні.
Ідеться про тих, у кого близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний Повнорідний, неповнорідний. брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час бойових дій, що тривають з 2014 року.
https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40428 - підписано Президента України
можете подавати рапорт у канцелярію командування з документами , що ваш родич дійсно пропав у зоні ( мають бути висновки про причинно –наслідкові зв язки зникнення саме там і постанова слідчого про розслідування цього випадку , а також рішення суду про визнання безвісти зниклим у зоні бойових дій.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Київ, 9 років досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, ви маэте право на демобілізація, але як це працює, алгоритм не напрацьовпний у будь якому випадку треба пробувати.
Для цього вам треба мати рішення суду про визнання особи зниклою безвісті.
Законом України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти» визначено, що особою, зниклою безвісти вважається фізична особа, стосовно якої немає відомостей про її місцеперебування на момент подання заявником заяви про її розшук.
Особа, яка зникла безвісти в зоні збройного конфлікту під час проходження нею військової служби або за будь-яких інших обставин, що підтверджують факт перебування особи у цій зоні вважається особою, зниклою безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом.
Особа, яка зникла безвісти у зв’язку зі збройним конфліктом, воєнними діями, заворушеннями всередині держави або у зв’язку з надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру або іншими подіями, що можуть спричинити масову загибель людей вважається особою, зниклою безвісти за особливих обставин.
Особа набуває статусу такої, що зникла безвісти, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи безвісти та її розшук або за рішенням суду (про визнання фізичної особи безвісно відсутньою) та вважається зниклою безвісти до моменту припинення її розшуку (до встановлення місцеперебування, місця поховання чи місцезнаходження останків особи, зниклої безвісти).
Заява про факт зникнення особи безвісти та її розшук подається до Національної поліції України, органу уповноваженого на розшук осіб, зниклих безвісти, зокрема родичем такої особи.
Фактично, особа набуває статусу такої, що зникла безвісти, при тих чи інших обставинах, з моменту подання заявником заяви про факт зникнення особи безвісти та її розшук, однак для реалізації механізму захисту прав та інтересів такої особи, в більшості випадків необхідне рішення суду про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.
Фізичну особу може бути визнано безвісно відсутньою лише в судовому порядку. Підставою для визнання фізичної особи безвісно відсутньою є відсутність її протягом року за місцем постійного проживання і відсутність відомостей про місце її перебування.
Заяву про визнання фізичної особи безвісно відсутньою може бути подано заявником (членом сім`ї, родичем) до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Після чого написати рапорт на ім'я командира військової частини додавши до ноьго нотаріально завірені копії таких документів
Свідоцтво про народження
Свідоцтво про народження батьків по чій лінії дідусь та баба
Рішення суду
Для обміну контактів та детальної консультації натискайте кнопку звернутися.
Адвокат, м. Київ, 26 років досвіду
Вітаю!
Верховна Рада внесла зміни до Закону "Про військовий обов'язок і військову службу", розширивши підстави звільнення з військової служби у період воєнного стану.
Ухвалення Закону "Про внесення змін до статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" щодо розширення підстав звільнення з військової служби деяких категорій громадян в період воєнного стану" (№8009) підтримав 291 парламентарій.
Документом встановлюється, що мобілізовані військовослужбовці та контрактники можуть звільнятися зі служби під час воєнного стану, якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба, брат або сестра) загинули чи зникли безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час повномасштабної війни.
У законі вказано що звільненню підоягають жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра):
У Законі не вказано про статус військового чи цивільного, безпосередню участь у бойових діях чи навіть смерть унаслідок бойових дій (та й "під час здійснення заходів" – це не означає "під час безпосереднього здійснення заходів).
Жодного тлумачення або уточнення, що це обов’язково військовослужбовець чи мобілізована особа немає.
Можна зробити висновок, що йдеться не лише про бійців, а й про цивільних, які загинули внаслідок війни або пропали безвісти.
Інших деталей не зазначено, але гіпотетично це може бути смерть внаслідок обстрілу, вбивство російськими окупантами, підрив на міні тощо.
Адвокат, м. Рівне, 7 років досвіду
Спілкуватися у чатіВІтаю,
Ваша підстава для звільнення звучить як "якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька,батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану".
В пояснювальній записці до законопроекту вказано, що цим абзацем намагалися урівняти військовослужбовців та військовозобов'язаних, у яких в ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" такий пункт був.
"Прийняття цього законопроекту дозволить у період воєнного стану звільнятися з військової служби військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, а також, які проходять військову службу за контрактом, якщо їхні близькі родичі загинули або пропали безвісти в умовах відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України" - пояснювальна записка до Закону.
Таким чином, законодавець мав на увазі все ж всіх загиблих чи прапавших безвісті родичів під час війни,а не лише тих хто ті заходи з забезпечення національної безпеки здійснював.
Маєте запитання - звертайтесь.
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Доброго дня, пане Ігоре! Моя позиція, думка не на Вашу користь. Ключовими є слова: "..під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації..". Не можу погодитись з колегою Карпенком, що начебто прямо не передбачено відношення родичів, що загинули або пропали безвісти, до військової служби. За такою логікою, аргументації до звільнення з військової служби підлягають військовослужбовці, родичі яких загинули або пропали безвісти в тилових районах України в результаті ракетних ударів рф (у Львові, Вінниці, Кременчуці, Одесі, Хмельницькому, Кривому Розі, Дніпрі, Києві тощо). Як я вважаю, зникнення Ваших бабусі та дідуся безвісти, що не були залучені до здійснення заходів... не дають Вам права на звільнення з військової служби.
Адвокат, м. Рівне
Доброго Дня
Щодо Вашого питання
Дати та стан проходження: Закон підписано
19.07.2023 Розсилання акта
18.07.2023 Повернуто з підписом від Президента України
08.05.2023 Закон направлено на підпис Президенту України
08.05.2023 Повернуто з підписом Голови Верховної Ради України
05.05.2023 Передано на підпис Голові Верховної Ради України
04.05.2023 Одержано після візування
I. Внести до статті 26 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 38, ст. 324 із наступними змінами) такі зміни:
1. Підпункт "г" пункту 2 частини четвертої доповнити абзацом чотирнадцятим такого змісту:
"якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану".
2. Підпункт "г" пункту 3 частини п’ятої доповнити абзацом дванадцятим такого змісту:
"якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану".
За наявності даної підстави для звільнення з військової служби військовослужбовець за наявності бажанням має право звільнитись. Для цього йому необхідно подати на ім’я командира рапорт про звільнення та додати до нього документи, які підтверджують право на звільнення у воєнний час.
До документів, які підтверджують право на звільнення у воєнний час за даною підставою належать:
При написанні рапорту про звільнення, також обов’язково має бути зазначено:
Успіхів
Юрист, м. Київ, 8 років досвіду
Вітаю. Військовослужбовці ЗСУ. Фото: Суспільне Донбас
Президент Володимир Зеленський підписав закон щодо розширення підстав звільнення з військової служби деяких категорій громадян в період воєнного стану (№8009). Про це повідомляється у кратці документа на сайті Верховної ради.
Рада проголосувала за додаткові підстави для звільнення з військової службиВерховна рада 3 травня додала додаткові підстави для звільнення з військової служби, якщо близькі родичі загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.
Зокрема, згідно з пояснювальною запискою, встановили додаткову підставу для звільнення з військової служби під час воєнного стану військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, та військовослужбовцям, які проходять військову службу за контрактом, а саме:
"якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану".
Раніше, 29 липня 2022 року парламент вніс зміни до закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію". Тоді розширили перелік осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Вони забезпечили право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації людей, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях. А також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.