Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 09 вересня 2023, питання №92185 400₴

Мені 19 і в мене 3-тя группа інвалідності звязанна з серцевими захворюваннями

В 8 років мене була операція мав 3 группу але в 14 стан почав погіршуватися і знову по лікарям , і виходив собі в 17 группу.
Чи безпечно тепер повертатися на Україну ?
Багато слухів ходять що забирають і із 3-ою группою.
Можете допомогти розібратися з цим питанням ?
І чи зможу спокійно повернутися в випадку чого закордон ?
В мене є пенсійне посвідчення я до цього вже перетинав кордон.
Буду дуже вдячний.

Відповіді юристів (18)

    Турчин Ярослав Олександрович
    25%

    Вітаю Вас Василь Васильович! Особи молодше 25 років призову за мобілізацією в принципі не підлягають, оскільки перебувають не у статусі військовозобов"язані, а призовники. В той же час, якщо Ви були визнані раніше непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним в воєнний час - то Ви були зараховані в запас, є військовозобов"язаним і теоретично можете бути призвані за мобілізацією, адже ВЛК наразі творить що тільки хоче.

    Хоча, формально Ви як особа з інвалідністю - маєте у будь-якому разі право на відстрочку.

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    (Абзац третій частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    (Абзац третій частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію").

    Хоча жоден юрист Вам не дасть гарантію, що все буде по закону і що з часом законодавство не буде змінено і розповсюджено і на Вас.

    Тож приймайте рішення зваживши усі за і проти.

    Гарного Вам дня!

    • Пак Василь Васильович Клієнт рік тому

      А щодо перетину кордону ?

      • Турчин Ярослав Олександрович

        Для прояснення питання про можливість Вашого виїзду - повідомте свій статус / відношення до військової служби. Ви під час приписки у 17 років який статус отримали у військкоматі?! - Придатний / Непридатний у мирний час, обмежено придатний у воєнний час - із зарахуванням в запас / Непридатний з виключенням з військового обліку?!

        За загальним правилом на період дії правового режиму воєнного стану чоловікам - громадянам України, віком від 18 до 60 років, а також жінкам-військовозобов'язаним обмежено виїзд за межі України, крім військовозобов'язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

        Ті ж чоловіки віком 18-60 років та жінки-військовослужбовці, на яких поширюється дія статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", можуть виїздити за межі України при пред'ялені таких документів:

        Особи, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності (далі - документи, що підтверджують інвалідність), або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики, довідка військово-лікарської комісії про непридатність

        Проблема в тому, що Уряд 28.10.2022 року виключив довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) (форма первинної облікової документації № 157-1/о) з переліку документів, необхідних українцям для перетину кордону.

        Отже, за чинною редакцією, під час введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи з інвалідністю за наявності:

        • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,
        • або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, в яких зазначено групу та причину інвалідності,
        • або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
      • Турчин Ярослав Олександрович

        Якщо у Вас є пенсійне посвідчення, то в принципі по закону Ви можете виїхати потім за необхідності за межі України (звісно, якщо не введуть нові обмеження).

        Крім того, Ви не зобов"язані ходити у воєнкомат (ТЦК та СП), проходити ВЛК та доводити своє право на відстрочку! Право на відстрочку дає закон! Жодної відповідальності Вам за це не буде.

        Ви ж розумієте, що ключовим у порушенні прав людей є психологічний тиск на них, введення їх в оману, примус. У Вас є пенсійне посвідчення, тож повістку вручити Вам не мають право. Штраф виписати так само не мають права. Для уникнення можливого "беспрєдєлу" рекомендую клієнтам створити акаунт в "ДІЇ", закачати туди пенсійне посвідчення та показувати пенсійне посвідчення представникам ТЦК, у разі спроб вручення повістки на вулиці, в електронному вигляді із застосунку "ДІЯ". Або ж хоча б, про всяк випадок оформити та зберігати вдома нотаріально засвідчену копію пенсійного посвідчення, щоб Ваш документ про відстрочку ніхто протиправно не вилучив.

        • Пак Василь Васильович Клієнт рік тому

          А де можна слідкувати за нововеденями ? І Скільки в мене буде часу якщо запропонують нововеденя , щоб перетнути кордон

          • Турчин Ярослав Олександрович

            Ну як правило прийняття закону це не один тиждень.. Навіть якщо дуже пришвидшена процедура.Такі зміни викликають розголос в суспільстві і в новинах про них пишуть. Я постійно моніторю цей процес.. Професія вимагає бути в темі. В принципі можете мені дати свої контакти в особисті повідомлення, якщо Вам щось буде загрожувати - повідомлю, щоб була можливість виїхати.

            Наразі нововведень щодо інвалідів не передбачається. Поки що закручування гайок стосується осіб, які навчаються та тих, які були визнані непридатними до служби на Військово-лікарських комісіях останні х2-х років. До такої ганьби як перегляду права на статус інвалідності - нащастя ще не додумались. Думаю і не додумаються, бо інформаційний розголос з цього буде масштабніший, ніж зиск у вигляді отриманого мобілізаційного ресурсу.

    Айвазян Юрій Климентійович
    25%
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня,Василю!

    Почнемо з того, що Ви є особою призовного віку і відтак мобілізації під час воєнного стану не підлягаєте!

    А, якщо би і підлягали, то згідно діючого законодавства Ви маєте, як інвалід право на відстрочку як також безумовне право на виїзд за кордон.

    Що стосується першого, то у відповідності із статтею 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    яка надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);"

    Що стосується виїзду за кордон, то згідно змін, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2022 р. № 1044 та внесені до Правил перетинання державного кордону громадянами України, Ваша підстава для виїзду та перелік документів, необхідних для того, зазначені наступним чином:

    21. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності

    посвідчення, яке підтверджує відповідний статус,

    або пенсійного посвідчення

    чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі — документи, що підтверджують інвалідність);"

    ,Для перетину кордону при виїзді з України Вам, насправді, достатньо мати на руках закордоний паспорт і один з документів, що підтверджують Вашу інвалідність з тих, що перераховані вище.

    Отже, у Вас немає жодних причин для хвилювання, і Ви можете абсолютно ГАРАНТОВАНО в'їжджати в Україну та виїжджати з неї, допоки Ви є особою з інвалідністю!

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Пак Василь Васильович Клієнт рік тому

      Ще одне маленьке питання , наданий момент не передбачаються якісь нововведення щодо інвалідів і перетину кордону ?

      • Айвазян Юрій Климентійович
        Айвазян Юрій Климентійович рік тому

        Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

        Спілкуватися у чаті

        Немає такого - це плітки!

    Гончаренко Константин
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 5 років досвіду

    Доброго дня!

    зможете перетнути якщо буде один з таких документів самостійно:

    02 ЛИСТОПАДА 2022 РОКУ ОСОБИ З ІНВАЛІДНІСТЮ НЕ МАЮТЬ ПРАВА НА ВИЇЗД НА ПІДСТАВІ ДОВІДКИ ДО АКТУ ОГЛЯДУ МСЕК.

    Уряд вніс зміни до правил перетину державного кордону громадянами України - особами з інвалідністю

    Було виключено з переліку документів, що надають право на перетин кордону особам з інвалідністю, довідку до акту огляду МСЕК, згідно з формою первинної облікової документації № 157-1/о. Через те, що вона не містить даних, які дозволяють ідентифікувати особу.

    Тепер особи з інвалідністю (незалежно від групи) мають право перетинати державний кордон на виїзд з України за наявності одного з таких документів, що підтверджують інвалідність:

    посвідчення, яке підтверджує відповідний статус;

    пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги, в яких зазначено групу та причину інвалідності;

    довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

    Візміть довідку МСЕК та аргументований лист органу соц захисту , чому затримується посвідчення, нехай випишуть ще тимчасову довідку про призначення допомоги взамін посвідчення.

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Карпенко Андрій Володимирович
    15%

    Вітаю!

    ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ.

    ОФІЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ

    https://dpsu.gov.ua/ua/Peretinannya-derzhavnogo-ko...

    Виїзд чоловіка, який є особою з інвалідністю І, ІІ, ІІІ групи

    За змістом п. 2-6 Правил категорії осіб, яким дозволяється виїзд за межі України, визначено частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

    У свою чергу, абзацом третім ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.

    Виїзд за межі України осіб з інвалідністю не обмежується по кількості перетинань державного кордону на виїзд з України.

    Таким чином, особи з інвалідністю (незалежно від групи) мають право перетинати державний кордон на виїзд з України за наявності одного з таких документів, що підтверджують інвалідність:

    • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус;

    або

    • пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги

    відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності;

    • довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.)
    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Доброго вечора, Василь Васильович!

    ТАК, ЯКЩО ВИ ПРИЗОВНИК - ВІК ВІД 18 ДО 27 РОКІВ ТА У Є ПРИПИСНЕ, ТО ВЗАГАЛІ НЕ ПІДЛЯГАЄТЕ ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, ТАК ЯК ПРИЗОВУ ПО МОБІЛІЗАЦІЇ, ПІДЛЯГАЮТЬ ЛИШЕ ВІЙСЬКОВОЗОБОВ'ЯЗАНІ І РЕЗЕРВІСТИ.

    УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №69/2022

    Про загальну мобілізацію:

    https://www.president.gov.ua/documents/692022-4141...

    "8. Місцевим органам виконавчої влади у взаємодії з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, за участю органів місцевого самоврядування та із залученням підприємств, установ та організацій усіх форм власності, фізичних осіб – підприємців організувати та забезпечити в установленому порядку:

    1) своєчасне оповіщення і прибуття громадян, які призиваються на військову службу, прибуття техніки на збірні пункти та у військові частини;

    2) здійснення призову військовозобов'язаних, резервістів на військову службу, їх доставки до військових частин та установ Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших військових формувань України;...".

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1992, № 27, ст.385):

    Про військовий обов'язок і ... | від 25.03.1992 № 2232-XII (rada.gov.ua)

    "Стаття 1. Військовий обов'язок...9. Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

    допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць;

    призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

    військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

    військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

    резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період".

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1993, № 44, ст.416):

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:...".

    - У РАЗІ ПОРУШЕННЯ ЗАКОНУ, ЗІ СТОРОНИ ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ):

    1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:

    - ОБЛАСНОГО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ);

    - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.

    2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

    - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:

    0 800 50 04 42

    Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)

    - УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

    Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово

    Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.

    Звертайтеся через функціонал біля фото.

    Всього доброго!

    Адвокат  Євген Олександрович
    Адвокат Євген Олександрович рік тому

    Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду

    Василь Васильович!

    ПО ПОВОДУ ПРАВА НА ПЕРЕСЕЧЕНИЕ ГРАНИЦЫ:

    ВЫ СМОЖЕТЕ ПЕРЕСЕЧЬ ГРАНИЦУ, В СВЯЗИ С ТЕМ, ЧТО ВЫ ИНВАЛИД 3 ГРУППЫ.

    ДОКУМЕНТЫ:

    - ПАСПОРТ ГР.УКРАИНЫ ДЛЯ ВЫЕЗДА ЗА ГРАНИЦУ (ВНУТРЕННИЙ ПАСПОРТ ГР.УКРАИНЫ);

    - ПЕНСИОННОГО УДОСТОВЕРЕНИЯ, ГДЕ УКАЗАНА ГРУППА ИНВАЛИДНОСТИ.

    УКАЗАННЫХ ДОКУМЕНТОВ ДОСТАТОЧНО.

    КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

    П О С Т А Н О В А від 27 січня 1995 р. N 57 Київ

    Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України:

    Про затвердження Правил перетинан... | від 27.01.1995 № 57 (rada.gov.ua)

    ПРАВИЛА перетинання державного кордону громадянами України

    «1. Ці Правила визначають порядок перетинання громадянами України державного кордону...

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність);…».

    ПІДСТАВИ, ЯКІ НАДАЮТЬ ПРАВО НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ ЗА ІНФОРМАЦІЄЮ ДЕРЖАВНОЇ ПРИКОРДОННОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ:

    Перетинання державного кордону під час правового режиму воєнного стану. Питання-відповідь

    Перетинання державного кордону під час правового режиму воєнного стану. Питання-відповідь (dpsu.gov.ua)

    Контакти (dpsu.gov.ua)

    Адміністрація Державної прикордонної служби України розташована за адресою:

    вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601, Україна

    adpsu@dpsu.gov.uaCлужба «Довіра»:+38(044)527-63-63Факс:+38(044)239-84-80

    Громадська приймальня:

    пн-чт: 09:00 - 17:00

    пт: 09:00 - 16:00

    обід: 13:00 - 14:00

    Громадська приймальня Адміністрації Державної прикордонної служби України розташована за адресою (тимчасово не працює під час карантину):

    вул. Володимирська, 30, м. Київ, 01601, Україна

    zvernennia@dpsu.gov.ua+38 (044) 527-64-29

    пн-чт: 09:00 - 17:00

    пт: 09:00 - 16:00

    обід: 13:00 - 14:00

    Телефон гарячої лінії (Служба «Довіра»)

    Надання громадянам відповідей на питання консультаційного характеру в межах компетенції Державної прикордонної служби України

    1598 (для дзвінків з мобільного)+38(044)527-63-63 (для дзвінків із-за кордону)

    dovira@dpsu.gov.ua

    Подання запитів на отримання публічної інформації

    ПИСЬМОВО - на поштову адресу: вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601. ОСОБИСТО - до Громадської приймальної за адресою (тимчасово не працює): вул.Володимирська, 30, м.Київ.

    (044) 527-64-29(044) 239-84-80 (факс)

    Publicinfo@dpsu.gov.ua

    Подання звернень громадян

    ПИСЬМОВО - на поштову адресу: вул. Володимирська, 26, м. Київ, 01601. ОСОБИСТО - до Громадської приймальної за адресою (тимчасово не працює під час карантину): вул.Володимирська, 30, м.Київ.

    Звертайтеся через функціонал біля фото.

    Всього доброго!

    Крикун Сергій  Павлович
    10%
    Крикун Сергій Павлович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    "ПОРЯДОК організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):

    Додаток 2 до ПорядкуДодаток 2 до Порядку

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів

    1. Призовники, військовозобов’язані та резервісти повинні:

    1) перебувати на військовому обліку:...

    у разі вибуття за межі України на строк більше трьох місяців - за місцем консульського обліку в закордонних дипломатичних установах України;.."

    ---

    Доброго дня, пане Василю! Наведені Правила військового обліку вимагають від, в тому числі, пизовника, зверення до Консульства України у країні перебування більше трьох місяців про взяття на військовий облік. Наскільки дана норма є дієвою (фактично виконується) невідомо, але вона є і може бути застосована як порушення військового обліку.

    Пуха Наталія ТендерОк

    Доброго Дня

    Щодо Вашого питання:

    ПО праву на відстрочку

    Згідно з законодавством України, військова служба є обов’язком для громадян, які досягли призовного віку та не мають права на відстрочку від призову.

    Підстави для відстрочки від призову на період мобілізації перелічені в статті 23 Законі України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

    Відповідно до цієї статті не підлягають призову, а отже мають відстрочку від мобілізації особи, які визнані інвалідами.

    Щоб отримати відстрочку, інвалідам потрібно особисто зʼявитись в приміщення ТЦК та СП та подати відповідну заяву про надання їм відстрочки. До заяви інвалід має додати документи, які підтверджують інвалідність, а саме: довідка до акта МСЕК та пенсійне посвідчення інваліда. В ТЦК та СП можна подати звичайні копії підтверджуючих документів, нотаріальне посвідчення не вимагається.

    Крім, цього потрібно буде оновити військово-облікові документи, тобто подати документи про будь-які юридично значимі факти із життя (свідоцтво про шлюб, диплом про освіту тощо) та пройти військово-лікарську комісію.

    За результатом розгляду заяви про надання відстрочки інваліду, ТЦК та СП приймає рішення про надання відстрочки такій особі.

    По перетину кордону

    Згідно з пунктом 21 Правил перетинання державного кордону громадянами України, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи з інвалідністю.

    Тому чоловіки, які мають інвалідність І, ІІ, ІІІ групи, можуть вільно перетинати кордон.

    Свою інвалідність потрібно підтвердити відповідними документами:

    • посвідчення, яке підтверджує відповідний статус;
    • пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України;
    • довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

    Успіхів

    Кирда Вячеслав Володимирович
    12.5%

    Вітаю, Василю Васильовичу!

    Чи безпечно тепер повертатися на Україну ?

    Так, абсолютно. Наскільки я розумію, у Вас 3-тя група інвалідності довічно.

    Багато слухів ходять що забирають і із 3-ою группою.

    Це все плітки, не більше. Законодавство передбачає наступне:

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії).

    ...

    Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

    ОСОБИ З ІНВАЛІДНІСТЮ МОЖУТЬ БУТИ МОБІЛІЗОВАНІ ТІЛЬКИ ЗА ЇХ ЗГОДОЮ.

    Можете допомогти розібратися з цим питанням ?

    Так, звичайно. Ви звернулись за адресою.

    І чи зможу спокійно повернутися в випадку чого закордон ?

    Так, можете. Пенсійне посвідчення у Вас є і це головне.

    На даний момент жодних змін до Правил перетинання у цьому відношенні не планується.

    Всього доброго. Успіхів! З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович
    12.5%

    Доброго дня. Чи безпечно тепер повертатися на Україну ? - зазар ракети літають де завгодно , тому це не безопасно у цьому пллані.

    Ви маєте праов на відстроку.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#n420

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    І чи зможу спокійно повернутися в випадку чого закордон ?

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...

    2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:

    особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність);

    Також ви маєте право на перетин кордону.

    Токмач Галина Миколаївна

    Вітаю!

    Ви маєте право на відстрочку як особа з інвалідністю згідно абз.3 ч.1 ст. 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та на виїзд за кордон згідно пункту 2-1 Правил перетинання державного кордону громадянами України. Зобов'язати Вас до проходження військової служби не можуть. Мобілізація можлива лише за вашою згодою, а проходження служби тільки за місцем проживання. Значення має лише ваша інвалідність, яка відповідно до норм чинного законодавства встановлюється рішенням МСЕК, а не ВЛК.

    Це пряма норма Закону, а за приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    При цьому, в законодавстві немає прямої норми, яка забороняє направляти на ВЛК військовозобов'язаних осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації. Крім того, згідно пунктів 3.2 та 3.5 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1109-08/conv#...) повторний медичний огляд військовозобов’язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП. До початку проведення медичного огляду ТЦК та СП отримує дані від органів соціального забезпечення щодо осіб з інвалідністю.

    На мою думку, якщо особа не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, то направляти на ВЛК її не повинні. Особливо, якщо мова йде про військовозобов"язаного, визнаного в установленому порядку особою з інвалідністю. Тому що немає потреби визначати придатність цієї особи до військової служби, а метою проведення медичного огляду ВЛК не може бути підтвердження інвалідності/довідки МСЕК.

    ОДНАК, на практиці осіб з інвалідністю все одно направляють на ВЛК. Крім того, без її проходження відмовляються розглядати документи на відстрочку. Звичайно така позиція не є законною. Тому що відмова від проходження ВЛК може бути лише підставою для притягнення до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку згідно ч.2 ст.210 КУпАП (штраф 850-1700 грн), однак не підставою для відмови у прийнятті та розгляді звернення громадянина.

    У будь-якому разі незалежно від результатів ВЛК Вас не мають права мобілізувати без вашої на те згоди. Найголовніше - подати письмову заяву на відстрочку та документи, що підтверджують ваше право на її отримання. Адже, досить часто військкомати люблять стверджувати, що особа не надавала відомості про стан свого здоров’я (у тому числі про встановлення, зміну групи інвалідності), саме тому їй було вручено повістку на відправку. На жаль, обмежено придатні також можуть бути мобілізовані. Єдине - згідно пункту 20.3 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у Десантно-штурмових військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах (за винятком підрозділів забезпечення).

    ПРАВИЛА військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1487-2022-%D0%...):

    8) особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів”, а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”;

    У вашому випадку такими документами будуть пенсійне посвідчення та довідка до акту огляду МСЕК. Ну і звичайно потрібно подавати письмову заяву на відстрочку.

    Заява готується в 2-х примірниках (на вашому повинні поставити дату отримання та реєстраційний індекс) і подається в оригіналі, а додатки до неї (вищезазначені документи) - у звичайних копіях, без нотаріального посвідчення. При цьому з собою потрібно мати оригінали цих документів.

    Якщо не захочуть приймати заяву на відстрочку або говоритимуть, що подасте її після проходження ВЛК, то можете посилатися на наступне:

    Закон України "Про звернення громадян" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/393/96-%D0%B2%D1%80#Text):

    Стаття 7. Заборона відмови в прийнятті та розгляді звернення

    Звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.

    Згідно абзацу 15 пункту 2 ІНСТРУКЦІЇ з діловодства за зверненнями громадян в органах державної влади і місцевого самоврядування, об'єднаннях громадян, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності, в засобах масової інформації, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 р. № 348 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/348-97-%D0%BF#Text):

    "2. На вимогу громадянина, який подав звернення до організації, на першому аркуші копії звернення проставляється штамп із зазначенням найменування організації, дати надходження та вхідного номера звернення. Така копія повертається громадянинові.".

    Також заяву та додатки до неї можна надіслати Укрпоштою цінним листом із описом вкладення та повідомленням про вручення. Однак, тоді ці додатки (копії відповідних документів про інвалідність) повинні бути нотаріально посвідчені.

    У такому випадку у Вас також залишаться докази того, що Ви надали військкомату документи, що підтверджують ваше право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації згідно абз.3 ч.1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Згідно з пунктами 59, 61 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, внутрішні поштові відправлення з оголошеною цінністю з описом вкладення подаються для пересилання відкритими для перевірки їх вкладення.

    У разі приймання внутрішніх поштових відправлень з оголошеною цінністю з описом вкладення бланк опису заповнюється відправником у двох примірниках. Працівник поштового зв`язку повинен перевірити відповідність вкладення опису, розписатися на обох його примірниках і проставити відбиток календарного штемпеля. Один примірник опису вкладається до поштового відправлення, другий видається відправникові. На примірнику опису, що видається відправникові, працівник поштового зв`язку повинен зазначити номер поштового відправлення. За бажанням відправника на примірнику опису, що вкладається до поштового відправлення, вартість предметів може не зазначатися.

    Згідно із пунктом 3.2.1.2 Порядку пересилання поштових відправлень, затвердженого наказом Українського державного підприємства поштового зв`язку "Укрпошта" від 12.05.2006 року №211 при прийманні листа (бандеролі) з оголошеною цінністю з описом вкладення працівник зв`язку звіряє вкладення з описом ф.107, а також перевіряє відповідність місця призначення, найменування адресата та суми оголошеної цінності, зазначених на відправленні та примірнику опису, розписується на ньому і проставляє відбиток календарного штемпеля. Форма опису вкладення передбачає, що внесення виправлень до опису вкладення не допускається, про що зазначено безпосередньо на бланку опису вкладення.

    Отже, належними доказами направлення заяви на відстрочку + додатків до неї є оригінали розрахункового документу (оригінал поштової квитанції чи фінансового чека) та опису вкладення у цінний лист з поіменним переліком документів, видані відправникові поштового відправлення.

    Також зазначу, що на незаконні дії працівників військкомату можна:

    1) ПОДАВАТИ СКАРГИ ДО:

    - ОБЛАСНОГО ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ);

    - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ.

    2) ТЕЛЕФОНУВАТИ НА ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

    - МІНІСТЕРСТВА ОБОРОНИ УКРАЇНИ:

    0 800 50 04 42

    Гарячі лінії | Міністерство оборони України (mil.gov.ua)

    - УРЯДОВУ ГАРЯЧУ ЛІНІЮ:

    Урядова «гаряча лінія» 1545 працює цілодобово

    Дзвінки на урядову «гарячу лінію» 1545 з мережі фіксованого зв’язку Укртелекому, телефонів мобільних операторів Київстар, Vodafone Україна, Лайфселл для заявників безкоштовні.

    Всього найкращого!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024