Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня!
Батьки проживають у комунальній квартирі. Є право власності на 2/3 квартири , по суду 1/3 права користування у сусіда, який не проживає в ній 2-3 роки і зараз знаходиться на території РФ.
Чи можливо викупити 1/3 квартири без його присутності?
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (5)
Юрист, м. Харків, 16 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю Вас, Олександре! Нажаль право власності за ним зберігається незалежно від громадянства чи місця проживання / перебування, яке Вам відоме не з достовірних джерел та неофіційно.
Хоча є можливість загнати його в борги і на цій підставі звернути стягнення на майно... Це дуже довга і складна процедура.
Конфіскація житла – квартири або житлової площі, житлового будинку відбувається лише за борги, сума яких перевищує 20 розмірів мінімальної зарплати (134 тисячі гривень).
Він як співвласник має нести солідарні витрати на утримання житла, зокрема сплачувати квартплату в частині, якій йому належить житло... А у разі наявності проведеного у квартиру газового обладнання - за послуги розподілу природного газу, які частково не залежать навіть від факту користування газовим обладнанням, оскільки є мінімальний поріг обов"язкової оплати навіть якщо на лічильниках НУЛЬ.
Отже, Ви маєте право на звернення до суду з позовом про стягнення цих коштів, які фактично сплачувались Вами ... якщо вони сплачувались звісно...
Це право випливає із положень частини третьої статті 528 Цивільного кодексу України,
Інша особа може задовольнити вимогу кредитора без згоди боржника у разі небезпеки втратити право на майно боржника (право оренди, право застави тощо) внаслідок звернення кредитором стягнення на це майно. У цьому разі до іншої особи переходять права кредитора у зобов’язанні і застосовуються положення статей 512–519 цього Кодексу.
Але враховуйте, що строк позовної давності ТРИ РОКИ від моменту, коли виникло право вимоги. Якщо особи фізично в країні немає, то і юридичного супротиву з його сторони скоріш за все не буде... Суд приймає Заочне рішення. Воно через місяць вступає в законну силу і є підставою для примусового стягнення Державною виконавчою службою.
Звернення стягнення на майно боржника шляхом визнання права, у тому числі права власності на це майно за кредитором, передбачено ч. 2 статті 16 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) як спосіб захисту порушеного права. Із цих положень випливає, що відповідне право має виникнути та належати кредитору на підставі закону чи договору. За умови, коли у договорі не встановлено право кредитора набути майно боржника у власність, таке набуття може бути здійснено у випадку, передбаченому законом, та лише на підставі рішення суду. Адже згідно зі ст. 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки можуть виникати з рішення суду.
Кореспондують ці положення із приписами ст. 41 Конституції України про те, що «ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним». Розвиваються ці гарантії у ст. 321 ЦК України, відповідно до якої особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом. Таким чином, набуття кредитором права власності на майно боржника на підставі рішення суду можливе лише у випадках, встановлених у законі, а не просто при наявності боргу.
Загальною законодавчою підставою звернення стягнення на майно боржника за борговими зобов’язаннями служать положення Закону України «Про виконавче провадження», що застосовується судами та державною виконавчою службою. Спеціальним законодавчим актом щодо реалізації майна боржника виступають положення Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», що реалізується господарським судом та ліквідатором. У цих випадках кредитор може набути право власності на майно боржника поза бажання останнього при купівлі цього предмету за загальним правилом з публічних торгів. Інші випадки набуття права власності кредитором на майно боржника встановлені положеннями законодавства про іпотеку, іпотечні облігації та про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень.
Звернення стягнення на майно як предмет застави відповідно до ЦК України (ст. 591) та Закону України «Про заставу» (ст. 20, 21) за загальним правилом здійснюється шляхом реалізації майна, при цьому не передбачається набуття права власності кредитором на предмет застави при зверненні на нього стягнення. Єдиним способом звернення стягнення на предмет застави визначається його реалізація.Один з винятків передбачений у законодавстві про іпотеку. Зокрема, ст. 37 Закону України «Про іпотеку» передбачає, що іпотекодержатель може задовольнити забезпечену іпотекою вимогу шляхом набуття права власності на предмет іпотеки.
ІНШИХ ВАРІАНТІВ НАЖАЛЬ НЕМАЄ.
Якщо у Вас є ще питання - за можливості відповім на них.
Гарного Вам дня!
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Олександро!
Доброго дня!Батьки проживають у комунальній квартирі. Є право власності на 2/3 квартири , по суду 1/3 права користування у сусіда, який не проживає в ній 2-3 роки і зараз знаходиться на території РФ.Чи можливо викупити 1/3 квартири без його присутності?
Ні, станом на зараз такої можливості немає.
Будь-яке відчуження майна або частки у майні, яке належить громадянину рф, на даний час за законодавством неможливо. Лише оформити цю частку як спадщину. Але процедура також доволі складна.
Успіхів!
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Олександра!
Оскільки третина квартири знаходиться у власності сусіда, Ви нічого не зможете з цим зробити, незважаючи навіть на ті підстави, що він вже довший час в ній не проживає і знаходиться зараз на території РФ.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
Якщо він є власником, то лише він має право вирішити, що робити зі своєю власністю ( продати , подарувати, орендувати чи обміняти) , право власності в Україні непорушне ст.321 ЦК України.
Ви можете звернутися до власника письмово ,поштою з пропозицією придбати його частину.
Але пошта та інші послуги з рф зараз з України не проводяться.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду
Цивільний процесуальний кодекс України (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text):
"Глава 11. Заочний розгляд справи
Стаття 280. Умови проведення заочного розгляду справи
1. Суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов:
1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання;
2) відповідач не з’явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин;
3) відповідач не подав відзив;
4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
2. У разі участі у справі кількох відповідачів заочний розгляд справи можливий у випадку неявки в судове засідання всіх відповідачів...
Стаття 283. Повідомлення про заочне рішення
1. Відповідачам, які не з’явилися в судове засідання, направляється копія заочного рішення в порядку, передбаченому статтею 272 цього Кодексу...";
"Стаття 272. Вручення судового рішення...
5. Учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено поза межами судового засідання чи без повідомлення (виклику) учасників справи, копія судового рішення надсилається протягом двох днів з дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня...";
" Стаття 187. Відкриття провадження у справі...
7. Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п’яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду.
8. Суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру...
10. Якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України...".
---
Доброго дня, пані Олександро! По-перше, питання містить взаємовиключні обставини - з одного боку, йдеться про комунальну (неприватизовану) квартиру; з іншого боку, йдеться про право власності на 2/3 квартири. По-друге, оскільки йдеться про право користування 1/3 частки квартири сусідом (а не права власності), хоча і це сумнівно (цікаве рішення суду), то,по-перше, це право користування може бути скасовано рішенням суду, по-друге, суд, з підстав перебування сусіда в рф, може розглянути справу в порядку заочного розгляду справи.