Задайте питання юристу

889 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 02 жовтня 2023, питання №93972 400₴

Служит ли причиной для ДМБ срочника женитьба на женщине с 3 детьми?

В случае женитьбы срочником на девушке с 3 несовершеннолетними
детьми можно ли подать заявление на ДМБ?

Нужно ли в таком случае брать жене и детям фамилию мужа?

Могут ли как-то повлиять на эти обстоятельства живой/живые отцы и выплаты элементов за ребёнка

Відповіді юристів (8)

    Айвазян Юрій Климентійович
    17.5%
    Айвазян Юрій Климентійович рік тому

    Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду

    Спілкуватися у чаті

    Доброго дня, Артеме!

    В принципі це можливо, але є певні суттєві нюанси.

    Справа в тім, що у строковиків доволі обмежена та нечітко визначена лінійка підстав для звільнення.

    Зокрема, звільнення з військової служби строковиків під час воєнного стану регулюються статтею 26 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про військовий обов'язок і військову службу». Потрібне я виділив жирним шрифтом.

    Ця стаття з останніми змінами надає перелік підстав для звільнення з військової служби. В ній у Вашому випадку зазначено наступне:

    "Військовослужбовці строкової військової служби звільняються із служби на підставах:

    а) у зв’язку із закінченням встановлених строків військової служби - у строки, визначені Указом Президента України;

    б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;

    в) за сімейними обставинами - у разі виникнення у них права на відстрочку чи звільнення внаслідок зміни сімейних обставин. Військовослужбовці, які мають право на звільнення зі служби за цією підставою, можуть його не використовувати;

    г) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі.".

    Звичайно можна спробувати вирішити Ваше питання і в такому варіанті, але це буде доволі складно. Інша справа, якщо у Вас є можливість перевестися у статус мобілізованих.

    Згідно Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань, пов’язаних із проходженням військової служби під час дії воєнного стану":

    "2. Військовослужбовці строкової військової служби, строк військової служби яких, встановлений частиною першою статті 23 цього Закону, закінчився під час дії воєнного стану та військову службу яких продовжено понад встановлені строки відповідно до частини дев’ятої статті 23 цього Закону, та які під час дії воєнного стану вислужили не менше шести місяців, за їх власним бажанням можуть бути переведені на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, у порядку, встановленому відповідними положеннями про проходження громадянами України військової служби".

    У якості мобілізованого Ваші шанси бути звільненим у зв'язку з утримання трьох неповнолітніх дітей набагато вищі.

    В цьому разі Ваша підстава для звільнення, передбачена статтею 26 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про військовий обов'язок і військову службу» має більш виразний характер. Необхідне я також виділив жирним шрифтом.

    Зокрема про звільнення під час воєнного стану в ній зазначено наступне:

    «1. Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:

    …2) під час воєнного стану:

    а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

    б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку;

    в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;

    г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):

    у зв’язку з вихованням дитини з інвалідністю віком до 18 років;

    у зв’язку з вихованням дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;

    у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), що підтверджується відповідним медичним висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

    у зв’язку з наявністю дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи;

    у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою з інвалідністю, визнаною судом недієздатною;

    у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю I групи;

    у зв’язку з необхідністю здійснення постійного догляду за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

    військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;

    військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;

    один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;

    військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;

    військовослужбовці, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років.

    Для звільнення рекомендується написати рапорт на ім'я командира частини і, додавши до нього документи, які підтверджують наявність трьох дітей та факт їх утримання, просити про звільнення з лав ЗСУ.

    Порядок звільнення такий:

    Після надходження рапорту від військовослужбовця або заяви від його родичів про дострокове звільнення в запас за сімейними обставинами, командир військової частини зобов’язаний надіслати у триденний строк до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання сім’ї військовослужбовця запит для перевірки його сімейного стану.

    Керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, одержавши документи від командира військової частини або заяву безпосередньо від родичів військовослужбовця про дострокове звільнення в запас, призначає комісію, яка перевіряє в десятиденний строк сімейний стан родичів військовослужбовця. За результатами перевірки складається акт обстеження, який надсилається для розгляду керівнику обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Керівник обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов’язаний у триденний строк розглянути документи про дострокове звільнення військовослужбовця з військової служби і за наявності законних підстав надіслати їх командиру військової частини, де проходить службу військовослужбовець.

    Втім, в будь якому разі Вам прийдеться доводити, що Ви утримуєте згаданих дітей, і якщо їхній батько платить аліменти, то це не є для Вас добрим знаком. Проте для більш предметної відповіді на це треба аналізувати Вашу ситуацію більш детально.

    Повторюю, звільнитись можна спробувати і в статусі строковика, але буде значно складніше.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богачевська Ольга Дмитрівна
    12.5%
    Богачевська Ольга Дмитрівна рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 6 років досвіду

    Вітаю.

    ВІДПОВІДНО ДО ЗАКОНУ УКРАЇНИ "ПРО ВІЙСЬКОВИЙ ОБОВ'ЯЗОК І ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ"

    СТ. 26 Звільнення з військової служби

    П.4 Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:

    г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):

    наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років.

    Мобілізовані особи та призвані резервісти мають право на звільнення з військової служби під час воєнного стану, якщо в них перебуває на утриманні троє і більше дітей віком до 18 років.

    Саме чоловік має утримувати дітей. Підстава для звільнення - утримання 3-х дітей.

    Потрібні наступні документи: свідоцтва про народження дітей, свідоцтво про шлюб, довідка про зареєстрованих осіб в приміщенні. Це якщо чоловік у шлюбі з матір'ю дітей.

    Потрібно підготувати рапорт, до якого додати: копії свідоцтв про народження дітей, та докази їх утримання. Якщо діти не рідні то потрібно докази про утримання дітей.

    Могут ли как-то повлиять на эти обстоятельства живой/живые отцы и выплаты элементов за ребёнка?

    Так, якщо ж біологічний батько дітей сплачує аліменти, то тоді Ваш майбутній чоловік фактично не утримує дітей, а тому немає підстав для демобілізації.

    Богун Сергій Павлович

    Навряд. Чітко законодавство цього не передбачає.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    15%

    Вітаю, Артеме!

    Ця ідея ні до чого значимого не призведе. Взагалі процес звільнення строковика є доволі складним і я раджу своїм клієнтам спочатку стати до лав ЗСУ в якості мобілізованого або контрактника, а вже потім думати про звільнення.

    Зараз більшість мобілізованих отримують відмови при звільненні за аналогічних умов, не говорячи навіть про строковиків. І так, роль біологічного батька у даній ситуації дуже висока. Якщо ще він сплачує аліменти або за певних інших причин Ви не зможете подати довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів, за звільнення можна взагалі забути, на жаль...

    Успіхів. Всього доброго!

    Крикун Сергій  Павлович
    17.5%
    Крикун Сергій Павлович рік тому

    Юрист, м. Дніпро, 31 рік досвіду

    Закон України " Про військовий обов'язок і військову службу" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n2):

    " Стаття 26. Звільнення з військової служби...

    2. Військовослужбовці строкової військової служби звільняються із служби на підставах:...

    в) за сімейними обставинами - у разі виникнення у них права на відстрочку чи звільнення внаслідок зміни сімейних обставин. Військовослужбовці, які мають право на звільнення зі служби за цією підставою, можуть його не використовувати;..";

    " Стаття 17. Відстрочка від призову на строкову військову службу...

    2. Відстрочка від призову на строкову військову службу за сімейними обставинами за їх бажанням надається призовникам, які мають:...

    4) дитину віком до трьох років;

    5) двох і більше дітей...".

    Закон України "Про охорону дитинства" (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2402-14#n203):

    "Стаття 1. Визначення термінів

    У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:...

    багатодітна сім’я - сім’я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує. До складу багатодітної сім’ї включаються також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення закладів освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років;".

    --- у

    Доброго дня, пане Артеме! Ви будете мати право на звільнення з військової служби або у випадку укладення шлюбу з матір'ю трьох дітей, або усиновлення цих дітей (краще "та").

    Гончаренко Константин
    12.5%
    Гончаренко Константин рік тому

    Юрист, м. Суми, 6 років досвіду

    Доброго дня!

    Візьміть довідку з органу місцевого самоврядування, що 3 дітей перебувають на вашому повному утриманні , а бо через суд встановіть факт утримання дітей. І додайте до рапорту ці документи.

    12.04.22 Верховна Рада України прийняла за основу та в цілому проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо звільнення від військової служби деяких категорій громадян (реєстр. №7209).Законом встановлено додаткові підстави для звільнення з військової служби під час воєнного стану, а саме: вагітність; перебування у відпустці для догляду за дитиною; звільнення одного з подружжя, якщо обоє проходять військову службу і мають неповнолітню дитину (дітей); виховання неповнолітньої дитини (дітей) самостійно. Також запропоновано надати жінкам та чоловікам, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який проходить військову службу, право на відстрочку від призову за мобілізацією та на строкову службу. Відповідні зміни внесено до законів України «Про військовий обов’язок і військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

    Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №767820.09.2022.якщо батько вступив до лав ЗСУ, а третя дитина народилася вже після цього – будемати права на демобілізацію, додано до закону ще одну причину для звільнення з військової служби під час воєнного стану: наявність у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років. Тож, якщо дитина народилась вже під час служби, або сімейні обставини змушують повернутись, то військовий матиме право на демобілізацію.( вступив у дію)

    моніторьте тут: https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/40250

    Образцы рапортов здесь https://legal100.org.ua/uchasnykam-rosiisko-ukrain...

    З повагою,

    Костянтин Гончаренко

    Корнійчук Євген Іванович
    15%

    Доброго дня. Ви будете мати право на звільнення, якщо батько дітей позбавлений батьківських прав або помер.

    Стаття 26. Звільнення з військової служби https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2232-12#n469

    1. Звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється:

    2. Військовослужбовці строкової військової служби звільняються із служби на підставах:

    а) у зв’язку із закінченням встановлених строків військової служби - у строки, визначені Указом Президента України;

    б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби;

    в) за сімейними обставинами - у разі виникнення у них права на відстрочку чи звільнення внаслідок зміни сімейних обставин. Військовослужбовці, які мають право на звільнення зі служби за цією підставою, можуть його не використовувати;

    г) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі.

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#n458

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років

    Токмач Галина Миколаївна
    10%

    Вітаю!

    Служит ли причиной для ДМБ срочника женитьба на женщине с 3 детьми? - так, буде згідно пп."г" п.2 ч.4 ст.26 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу". Відповідно до частини третьої статті 24 Закону закінченням проходження військової служби вважається день виключення військовослужбовця зі списків особового складу військової частини (військового навчального закладу, установи тощо) у порядку, встановленому положеннями про проходження військової служби громадянами України. Відповідно до пункту 233 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України військовослужбовці, які бажають звільнитися з військової служби, подають по команді рапорти та документи, які підтверджують підстави звільнення.

    У рапортах зазначаються:

    - підстави звільнення з військової служби;

    - думка військовослужбовця щодо його бажання проходити службу у військовому резерві Збройних Сил України за відповідною військово-обліковою спеціальністю;

    - районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, до якого повинна бути надіслана особова справа військовослужбовця.

    Пунктом 241 Положення передбачено, що накази про звільнення військовослужбовців з військової служби оголошуються командирами (начальниками) військових частин.

    Відповідно до пункту 12.1 Інструкції про організацію виконання Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністра оборони України 10.04.2009 № 170 (далі - Інструкція https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0438-09/conv#...), звільнення військовослужбовців з військової служби (крім військовослужбовців строкової військової служби) здійснюється посадовими особами, визначеними пунктом 225 Положення.

    Бесіда з питань звільнення з військової служби проводиться (пункт 12.7 Інструкції):

    1) з військовослужбовцями рядового, сержантського і старшинського складу - командиром військової частини, в якій вони проходять військову службу, або його заступником;

    2) з молодшими та старшими офіцерами до підполковника включно:

    у військовій частині - командиром військової частини;

    в управлінні з’єднання - командиром з’єднання або його заступниками;

    в управлінні оперативного (повітряного) командування, органах військового управління і командуваннях видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України - начальником відповідного структурного підрозділу, заступником командувача чи керівника органу військового управління;

    у структурних підрозділах Міністерства оборони України, Генерального штабу Збройних Сил України, Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту - керівниками структурних підрозділів Міністерства оборони України, Головнокомандувачем Збройних Сил України, Головою Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту начальником Генерального штабу Збройних Сил України або їх заступниками;

    Під час бесіди з військовослужбовцем посадова особа роз’яснює йому, які пільги та переваги він має з працевлаштування та матеріально-побутового забезпечення, доводить військовослужбовцю рішення щодо рекомендацій для територіального центру комплектування та соціальної підтримки стосовно можливості проходження ним служби у військовому резерві Збройних Сил України, водночас з’ясовує про місце проживання після звільнення військовослужбовця та територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для направлення його на військовий облік. При цьому враховуються прохання та побажання військовослужбовця, даються необхідні пояснення з інших питань.

    У разі коли під час бесіди виникли питання, які не можуть бути вирішені на місці, на адресу відповідної посадової особи чи органу військового управління надсилається запит з необхідними матеріалами і довідками.

    Зміст проведення бесіди відображається в аркуші бесіди. У разі відмови військовослужбовця підписати аркуш бесіди він підписується особами, присутніми під час бесіди, з відміткою про відмову військовослужбовця підписувати аркуш бесіди.

    Аркуш бесіди зберігається у першому примірнику особової справи військовослужбовця.

    Відповідно до пункту 12.9 Інструкції документи на звільнення військовослужбовців з військової служби надсилаються безпосередньо до служби персоналу, підпорядкованій посадовій особі, яка має право на звільнення такого військовослужбовця з військової служби, у таких випадках звільнення:

    за підставами, передбаченими пунктами «б», «в» і «д» частини третьої, підпунктом «г» пункту 1 частини четвертої, підпунктами «а», «б», «в», «ґ» пунктів 1, 2 частини п’ятої, підпунктами «а», «б», «в», «ґ» пункту 1, підпунктами «а», «б», «г» пункту 2 частини шостої статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», якщо звільнення відбувається за бажанням військовослужбовця.

    Перелік документів, що подаються з поданням до звільнення військовослужбовця з військової служби, зазначено у додатку 19 до Інструкції (пункт 12.11 Інструкції):

    "2. За власним бажанням подаються:

    копія аркуша бесіди;

    копія рапорту військовослужбовця;

    копія розрахунку вислуги років військової служби (при набутті права на пенсійне забезпечення за вислугою років)".

    ЯК БАЧИТЕ, ЗАКОНОДАВСТВОМ НЕ ВСТАНОВЛЕНО СТРОКИ РОЗГЛЯДУ ДОКУМЕНТІВ НА ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ЗА СІМЕЙНИМИ ОБСТАВИНАМИ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ, ЯКІ ПРОХОДЯТЬ ВІЙСЬКОВУ СЛУЖБУ ЗА ПРИЗОВОМ ПІД ЧАС МОБІЛІЗАЦІЇ. ПРИ ЦЬОМУ, ЗАКРІПЛЕНО ВИМОГИ ТА ПОРЯДОК ЗВІЛЬНЕННЯ З ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ.

    ОДНАК, ЗАКОНОДАВСТВОМ ВРЕГУЛЬОВАНІ СТРОКИ ЗВІЛЬНЕННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ СТРОКОВОЇ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ. ТОМУ, ЯКЩО ЗАСТОСОВУВАТИ АНАЛОГІЮ ПРАВА, ТО МОЖНА НАВЕСТИ НАСТУПНЕ:

    "213. Військовослужбовці строкової військової служби можуть бути звільнені зі строкової військової служби достроково відповідно до пунктів "б", "в", "г" частини другої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

    У разі надходження рапорту від військовослужбовця або заяви від його родичів про дострокове звільнення в запас за сімейними обставинами командир військової частини зобов'язаний надіслати у триденний строк до відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання сім'ї військовослужбовця запит для перевірки його сімейного стану.

    Керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, одержавши документи від командира військової частини або заяву безпосередньо від родичів військовослужбовця про дострокове звільнення в запас, призначає комісію, яка перевіряє в десятиденний строк сімейний стан родичів військовослужбовця. За результатами перевірки складається акт обстеження, який надсилається для розгляду керівнику обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

    Керівник обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний у триденний строк розглянути документи про дострокове звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби і за наявності законних підстав надіслати їх командиру військової частини, де проходить службу військовослужбовець.

    У разі відсутності законних підстав для дострокового звільнення військовослужбовця зі строкової військової служби за сімейними обставинами керівник обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки надає заявнику відповідь про причини відмови і повідомляє про це командира військової частини, де проходить службу військовослужбовець.".

    ЗРАЗОК РАПОРТУ:

    Командиру ___

    В/ч ___

    ___

    (прізвище, ініціали)

    Посада, В/ч ___

    ___

    (прізвище, ініціали)

    адреса зареєстрованого місця проживання:

    ___

    місце отримання поштової кореспонденції:

    ___

    номер засобів зв’язку:

    ___

    електронна адреса:

    ___

    РАПОРТ

    У зв’язку з прийняттям Закону України від 01.04.2022 року № 2169-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо звільнення від військової служби деяких категорій громадян», що набрав чинності 13 квітня 2022 року та яким розширено перелік підстав для звільнення з військової служби під час воєнного стану військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації,

    Прошу Вас звільнити мене, (ПІБ, звання), керуючись підпунктом "г" пункту 2 частини четвертої статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», з військової служби через сімейні обставини, а саме у зв’язку з самостійним вихованням дитини віком до 18 років.

    До рапорту додаю:

    -

    -

    ___/___

    (підпис) (прізвище, ініціали)

    «___» ___ 2022 р.

    Успіхів!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України