Почніть консультацію з юристом онлайн
Задайте питання юристу
882 юристів готові відповісти зараз
Відповідь за ~15 хвилин
Доброго дня. Я син загиблого військовослужбовця. Які документи мені потрібно мати при собі, щоб я зміг перетнути кордон без проблем. Виїхати хочу виключно тимчасово, для відвідування своєї сім'ї.
Схожі питання
Кодекси Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНове у блогах Юристи.UA
Відповіді юристів (8)
Адвокат, 24 роки досвіду
Доброго дня.
Вам буде потрібно надати на кордоні наступні документи (нотаріально посвідчені копії):
- Ваше свідоцтво про народження
- Свідоцтво про смерть батька
- Повідомлення (сповіщення) родини про смерть військовослужбовця
- Акт форми 5 про обставини загибилі (за наявності)
Адвокат, м. Миколаїв, 33 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Романе!
Відповідно до Постанови КМУ "Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України"
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-п#Text
"2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.
{Правила доповнено пунктом 2-6 згідно з Постановою КМ № 383 від 29.03.2022; із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 399 від 01.04.2022, № 69 від 27.01.2023, № 840 від 11.08.2023}".
Що стосується норм на які є посилання у згаданій статті і які дають право виїзду, то подаю Вам їх нижче. Ваш абзац я виділив жирним шрифтом.
Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text
надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:
Зокрема в ній зазначено:
«Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
{Частину доповнено абзацом четвертим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
{Частину доповнено абзацом п’ятим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
{Частину доповнено абзацом шостим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
{Частину доповнено абзацом сьомим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
{Частину доповнено абзацом восьмим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;
{Частину третю доповнено абзацом дев’ятим згідно із Законом № 2491-IX від 29.07.2022}
{Статтю 23 доповнено новою частиною згідно із Законом № 1575-VII від 03.07.2014; із змінами, внесеними згідно із Законом № 277-VIII від 07.04.2015; в редакції Закону № 570-VIII від 01.07.2015}".
Для виїзду за кордон Вам треба мати закордонний паспорт, Ваше свідоцтво про народження, свідотцтво про смерть батька та сповіщення від ТЦК або військової частини про його загибель під час захисту Батьківщини.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, м. Полтава, 4 роки досвіду
Спілкуватися у чатіДоброго дня, Романе!
Ви маєте право на перетин кордону згідно Пункту 2-6 Правил перетинання державного кордону громадянами України в якому зазначено, що у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому - восьмому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.
Згідно абзацу 9 частини 3 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають мобілізації жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
Для перетину кордону підготуйте такі документи:
Важливо належним чином оформити документи, які підтверджують загибель військовослужбовця.
Раджу брати усі документи про обставини загибелі людини – висновок судмедексперта, довідки з військкомату тощо.
Причинно-наслідкові зв'язки можуть бути відображено в довідках лікаря. Причини смерті, настання смерті і звернення особи – вони всі фіксуються.
Якщо Вам не дозволяють перетнути кордон Ви повинні вимагати письмову відмову у праві на перетин кордону, що оформляється у вигляді рішення.
Відмовити Вам можуть лише за обґрунтованим рішенням уповноваженої службової особи підрозділу охорони державного кордону із зазначенням причин відмови.
Один примірник рішення про відмову у перетинанні державного кордону видається особі, яка підтверджує своїм підписом на кожному примірнику факт отримання такого рішення.
Рішення про відмову у перетині кордону може бути скасовано чи змінено начальником органу охорони державного кордону або скасовано та визнано нечинним у судовому порядку.
Як варіант - Ви можете спробувати перетнути кордон на іншому КПП.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю успіхів!
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю!
За кордон можуть виїжджати родичі людей, які загинули або зникли безвісти під час повномасштабної війни.
Для виїзду необхідно надати наступні документи:
Адвокат, м. Київ, 25 років досвіду
Спілкуватися у чатіНаказом Міністерства оборони, який виданий у травні 2014 року, передбачено, що у випадку загибелі військового командир військової частини того ж дня повідомляє про це військового комісара за місцем проживання сім’ї. Також формується офіційне письмове сповіщення про загибель, яке надсилається до військкомату. Відправляти цей документ безпосередньо сім’ї загиблого заборонено.
Військкомат на підставі отриманого сповіщення зобов’язаний повідомити сім’ї або близьким родичам військового про його смерть.
Командир в/ч, у якій служив загиблий, разом із сповіщенням командира про загибель військовослужбовця має надіслати до ТЦК за місцем проживання рідних свідоцтво про смерть.
Якщо свідоцтво про смерть не було оформлене, його можна оформити самостійно. Спочатку лікар патологоанатом або судово-медичний експерт після дослідження тіла загиблого видає лікарське свідоцтво про смерть (форма 106/о).
На підставі лікарського свідоцтва про смерть можна звернутися до РАЦСу із заявою про державну реєстрацію смерті та отримання свідоцтва про смерть. Протягом 1 року із дня загибелі заява подається за зареєстрованим місцем проживання військовослужбовця, місцем його загибелі чи місцем поховання, а після спливу цього строку — за місцем проживання родичів.
Якщо документ про смерть (незалежно від його форми) виданий незаконними органами на тимчасово окупованій території, як виняток, його дозволено подавати до РАЦСу для отримання свідоцтва про смерть.
Якщо тіло загиблого відсутнє або військовослужбовець загинув на тимчасово окупованій території, і неможливо отримати жодного документа про смерть, можна звернутися до будь-якого місцевого суду України із заявою про встановлення факту смерті. Такі справи розглядаються невідкладно, судовий збір не сплачується. До заяви потрібно докласти усі наявні документи або матеріали, які підтверджують факт загибелі: фото-, відеозаписи, акти про настання смерті, сповіщення сім'ї тощо.
Перед зверненням до суду треба подати заяву до РАЦСу і отримати офіційну відмову в державній реєстрації смерті у зв’язку з відсутністю підтвердних документів. Хоча Верховний Суд вказував, що необов’язково отримувати попередню відмову РАЦСу, деякі суди все одно вимагають таке підтвердження.
За такою заявою РАЦС видає свідоцтво про смерть на підставі лікарського свідоцтва про смерть або рішення суду про встановлення факту смерті.
Свідоцтво про смерть є підставою для нарахування допомоги. Зокрема, право на отримання одноразової грошової допомоги у зв’язку зі смертю військовослужбовця у родичів виникає з дати смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Після державної реєстрації смерті РАЦС видає витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть для отримання допомоги на поховання.
Юрист, м. Суми, 5 років досвіду
Доброго дня!
військовозобов'язані жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії росії у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану. ( документ про родинні зв язки татреба мати довідку , що родич загинув саме від виконання бойових завдань, медичної експертизи про причинно -наслідковий зв язок загибелі.) Постанова КМУ 840 от 11.08.23 – поки ДПСУ не отримувала роз яснень детальних.
З повагою,
Костянтин Гончаренко
Юрист, м. Чернігів, 6 років досвіду
Спілкуватися у чатіВітаю, Романе!
Доброго дня. Я син загиблого військовослужбовця. Які документи мені потрібно мати при собі, щоб я зміг перетнути кордон без проблем. Виїхати хочу виключно тимчасово, для відвідування своєї сім'ї.
Співчуття Вам. У даній ситуації варто піти зі зворотнього та запитати, які вже документи Ви маєте?
Загалом на кордоні Вам потрібно підтвердити факт родинних стосунків та обставини загибелі батька під час проходження військової служби. По родинним зв'язка все зрозуміло - треба мати свідоцтво про народження.
Що стосується інших документів, у Вас може бути не один такий документ. Зокрема мова йде про витяг з наказу в/ч про виключення зі складу військовослужбовця у зв'язку із загибеллю; документ, що свідчить про причини та обставини загибелі, зрозуміло що свідоцтво про смерть; постанова ВЛК щодо встановлення причинного зв'язку смерті військовослужбовця, оповіщення про загибель.
Що із даних документів Ви маєте?
Адвокат, м. Київ, 31 рік досвіду
Доброго вечора, Роман!
ВИ МАЄТЕ ПРАВО НА ПЕРЕТИН КОРДОНУ:
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИПОСТАНОВА
від 27 січня 1995 р. № 57Київ
Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України:
Про затвердження Правил перетинан... | від 27.01.1995 № 57 (rada.gov.ua)
ЗАТВЕРДЖЕНОпостановою Кабінету Міністрів Українивід 27 січня 1995 р. № 57(у редакції постанови Кабінету Міністрів Українивід 25 серпня 2010 р. № 724)
ПРАВИЛАперетинання державного кордону громадянами України:
2-6. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану право на перетин державного кордону, крім осіб, зазначених у пунктах 2-1 та 2-2 цих Правил, також мають інші військовозобов’язані особи, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації. Ця норма не поширюється на осіб, визначених в абзацах другому і третьому частини третьої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а також пункті 2-14 цих Правил.
Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:..
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:
військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;
працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами;
жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.
Особи, зазначені в абзаці другому частини першої та в абзацах четвертому - дев’ятому частини третьої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.
ДОКУМЕНТИ:
- ПАСПОРТ ГР.УКРАЇНИ ДЛЯ ВИЇЗДУ ЗА КОРДОН;
- СВІДОЦТВО ПРО ВАШЕ НАРОДЖЕННЯ;
- СВІДОЦТВО ПРО СМЕРТЬ БАТЬКА;
- ДОВІДКА (ЛИСТ) З ТЦКСП (ВІЙСЬККОМАТУ) ПРО ТЕ, ЩО ВАШ БАТЬКО ЗАГИНУВ ПІД ЧАС ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ В ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ.
Всього доброго