Задайте питання юристу

882 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 05 січня 2024, питання №99689 1000₴

Мобілізація наукових співробітників

Я закінчив аспірантуру, але ще не захистив дисертацію(вченого звання/наукового ступеня не маю). Мені пропонують роботу в НДІ, чи буде у мене відсрочка від мобілізації якщо я влаштуюсь на повну ставку в НДІ?

Відповіді юристів (10)

    Дерій Владислав Олегович
    10%

    Доброго дня!

    На жаль, не буде. Для оформлення відстрочки Вам потрібно захистити дисертацію, отримати науковий ступінь та працювати не менш як на 0,75 ставки в НДІ.

    Згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

    Згідно статті 31 ЗУ "Про наукову і науково-технічну діяльність"

    1. Основними посадами наукових працівників наукових установ (їхніх філій, інших відокремлених підрозділів), наукових підрозділів юридичних осіб державної та інших форм власності є:

    1) керівник (президент, генеральний директор, генеральний конструктор, директор, начальник);

    2) заступник керівника (перший віце-президент, віце-президент, заступники генерального директора, генерального конструктора, директора, начальника) з наукової роботи;

    3) радник при дирекції наукової установи;

    4) член Президії Національної академії наук України або національної галузевої академії наук;

    5) радник Президії Національної академії наук України або національної галузевої академії наук;

    6) академік - секретар відділення (його заступники);

    7) головний учений секретар, учений секретар (їх заступники);

    8) керівник (завідувач, секретар відповідальний, головний редактор) та заступники керівника (завідувача, секретаря відповідального, головного редактора) наукового підрозділу, наукового видавництва, редакції наукового видання;

    9) головний конструктор, головний інженер, головний технолог з основного напряму діяльності наукової установи, організації, закладу та їх заступники;

    10) провідний конструктор, провідний інженер, провідний технолог з основного напряму діяльності наукової установи, організації, закладу;

    11) провідний редактор наукового видавництва, періодичного наукового видання;

    12) головний науковий співробітник;

    13) провідний науковий співробітник;

    14) старший науковий співробітник;

    15) науковий співробітник;

    16) науковий співробітник-консультант;

    17) молодший науковий співробітник.

    2. До наукових працівників належать також особи, які мають науковий ступінь і працюють за спеціальністю відповідно до групи спеціальностей за галузями наук, за якою присуджено науковий ступінь.

    Стаття 32. Посади науково-педагогічних працівників

    1. Основні посади науково-педагогічних працівників університетів, академій, інститутів визначаються відповідно до Закону України "Про вищу освіту".

    Отже, поки Вам не буде присуджено науковий ступінь Вам не оформлять відстрочку.

    Можливо у Вас є право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з інших підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів та вдалого вечора!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    50%

    Вітаю Вас!

    Я закінчив аспірантуру, але ще не захистив дисертацію(вченого звання/наукового ступеня не маю). Мені пропонують роботу в НДІ, чи буде у мене відсрочка від мобілізації якщо я влаштуюсь на повну ставку в НДІ?

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    ...

    наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.

    Для отримання відстрочки від мобілізації Вам потрібно мати вчене звання та/або науковий ступінь, тобто чекати захисту дисертаційного дослідження. Тоді робота в науковій установі точно надасть Вам право на відстрочку. Нещодавно буквально успішно супроводжував клієнта в такій справі, відстрочка була отримана. Але особа мала кандидатський статус (зараз - доктор філософії).

    Тому захищайтеся та в подальшому матимете гарантоване право на відстрочку.

    Успіхів. З повагою!

    • Сергій Клієнт 10 місяців тому

      В новому законопроекті про мобілізацію ці положення не змінились?

      • Кирда Вячеслав Володимирович
        4%

        Сергію!

        Загальні положення - ні, але хочуть змінити 0,75 ставки на повну ставку. А так, все залишається аналогічно теперішній ситуації.

        Висновок один: потрібно захищатися та отримувати вчене звання/науковий ступінь.

        З повагою!

        • Сергій Клієнт 10 місяців тому

          Ще роз'яснять, будь-ласка, чи буде надано у моєму випадку відсрочку якщо я влаштуюсь в університеті викладачем?

          • Кирда Вячеслав Володимирович

            Сергію!

            Аналогічні норми розповсюджуються і на наукових і науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової передвищої освіти.

            Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

            Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

            ...

            наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.Таким чином, для того отримання відстрочки працівник ВУЗу повинен відповідати наступним критеріям:

            • бути науковим або науково-педагогічним працівником закладу вищої освіти.
            • мати вчене звання та/або науковий ступінь;
            • працювати у ВУЗі не менш як на 0,75 ставки.

            Успіхів. З повагою!

    Турчин Ярослав Олександрович
    10%

    ВІТАЮ ВАС, пане СЕРГІЙ! За діючої редакції Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" - якщо Ви будете працевлаштовані на посаду педагогічного працівника в НДІ - то так, Ви як педагогічний працівник, що працює у науковій установі за основним місцем роботи не менш як на 0.75 ставки - будете мати право на відстрочку на підставі абзацу 3 ч. 2 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготвоку та мобілізацію".

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

    При цьому як це часто буває, не дуже компетентний законодавець допустився помилки у термінології і зазначив, що право мають педагонічні працівники - наукових установ... маючи на увазі визначення ,надані у Законі України "Про вищу освіту". При цьому не врахувавши, що також існує Закон України "Про наукову і науково-технічну діяльність", в якому фігурує поняття науково-педагогічний працівник. Тобто в наукових установах на відміну від закладів вищої освіти не існує педагогічних працівників, а є лише науково-педагогічні і наукові працівники.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/848-19#Text

    Науково-педагогічний працівник - вчений, який має вищу освіту не нижче другого (магістерського) рівня, відповідно до трудового договору (контракту) в університеті, академії, інституті професійно провадить педагогічну та наукову або науково-педагогічну діяльність та має відповідну кваліфікацію незалежно від наявності наукового ступеня або вченого звання, підтверджену результатами атестації у випадках, визначених законодавством.

    Проте, недолугість законодавців не має позбавляти Вас права на відстрочку. Маю надію у новій редакції цю не єдину прикру помилку абзацу 3 ч. 3 ст. 23 Закону - перепишуть, бо іноді складається враження, що цей пункт писали як у казці "Простоквашино" - кіт Матроскін, пес Шарік та дядя Федір (не Веніславський )))

    З повагою, юрист Ярослав Турчин

    Айвазян Юрій Климентійович
    8%

    Доброго дня, Сергію!

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    "наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

    {Абзац третій частини статті 23 в редакції Законів № 2745-VIII від 06.06.2019, № 2196-IX від 14.04.2022".

    Отже, оскільки Ви не захистили десертацію та не маєте вченого звання та/або наукового ступіню, то й відповідно до цього, право на відстрочку Вам, на жаль, не надається.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Пономаренко Наталія
    10%

    Доброго вечора, шановний Сергію! Ключовою вимогою приписів пункту 3 частини третьої статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготвоку та мобілізацію" є те, що особи, які мають наукову ступінь або вчене звання - звільняються від мобілізації безвідносно навантаження (тобто без вимоги наявності основного місця роботи з не менше 0.75 ставки), а для осіб, які не мають наукового ступеню чи вченого звання - міститься вимога, що таке місце роботи має бути основним та навантаження має бути не менше 0.75 ставки.

    Отже, у Вашому випадку, якщо Вас буде працевлаштовано на посаду, яка віднесена Законом України "Про вищу освіту" до науково-педагогічних, педагогічних, то Ви матимете право на відстрочку до захисту дисертації доктора філософії.

    Основні посади наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників закладів вищої освіти та порядок їх заміщення визначені у статті 55 ЗУ "Про вищу освіту", з урахуванням вимог статті 32 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

    1. Основними посадами науково-педагогічних працівників закладів вищої освіти є:

    1) керівник (ректор, президент, начальник, директор);

    2) заступник керівника (проректор, віце-президент, заступник начальника, заступник директора, заступник завідувача), діяльність якого безпосередньо пов’язана з освітнім або науковим процесом;

    3) директор (начальник) інституту, його заступники, діяльність яких безпосередньо пов’язана з освітнім або науковим процесом;

    4) декан (начальник) факультету, його заступники, діяльність яких безпосередньо пов’язана з освітнім або науковим процесом;

    5) директор бібліотеки;

    5-1) директор музею;

    6) завідувач (начальник) кафедри, заступник начальника (завідувача) кафедри вищого військового навчального закладу, закладу вищої освіти із специфічними умовами навчання, військового навчального підрозділу закладу вищої освіти;

    7) професор;

    8) доцент;

    9) старший викладач, викладач, асистент, викладач-стажист;

    10) науковий працівник бібліотеки;

    10-1) науковий працівник музею;

    11) завідувач аспірантури, докторантури.

    2. Основними посадами педагогічних працівників закладів вищої освіти є:

    1) викладач;

    2) методист.

    З повагою, адвокат Наталія Пономаренко

    Корнійчук Євген Іванович
    8%

    Доброго дня, все буде залежати на який посаді ви будете працювати. Відповідно до ст 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачено

    наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки

    Тому, якщо ваша посада відповідає даному пункту ви будете мати право на відстрочку.

    Для отримання відстрочки від мобілізації вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Наказ про призначення на посаду

    Копія трудової книжки

    Довідка з місця роботи.

    Заяву пишіть в двох екземплярах один залишиться у вас з відміткою про прийняття.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Нове у блогах Юристи.UA

Офіційний блог Юрісти.UA 19 0 23 лист. 2024
Офіційний блог Юрісти.UA 0 0 19 лист. 2024