Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго вечора. Чи можуть мобілізувати з складним гіпертрофічним астегматизмом? Праве око 7,5 дптр, ліве 6,5дптр. Мого брата мобілізували як придатний з цим діагнозом. Чи є смисл оскаржувати ВЛК? Чи можна звільнити його від служби?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВІТАЮ ВАС, пане АНДРІЙ!
Порушення рефракції та акомодації Н52 (гіперметропія, міопія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше) віднесене до статті 30 Розкладу хвороб, що є додатком до Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ.
а) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр
Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку
б) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 8,0 дптр і до 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 6,0 дптр
Непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально
в) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 6,0 дптр і до 8,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 3,0 дптр і до 6,0 дптр.
Придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально
г) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 3,0 дптр і до 6,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 2,0 дптр і до 3,0 дптр
Придатні
Нажашь, в умовах незаконної діяльності ТЦК по "м"ясній мобілізації" цивільних громадян України замість військовозобов"язаних уклоністів, які приймали присягу, 30 років отримували гроші від держави у якості працівників міліції, СБУ, прокуратури, УДО, ДСО, ЗСУ, внутрішніх військ / Нацгвардії, інших воєнізованих структур, пішли на вислугу після 40 років, поняття "ПРИДАТНІСТЬ ВИЗНАЧАЄТЬСЯ ІНДИВІДУАЛЬНО" означає фактично, що особу буде мобілізовано... в кращому випадку під визначенням "обмежено придатний" та без вказівки на конкретні обмеження. В кращому випадку в небойові підрозділи.
Але реальних накачаних здорових та невироблених уклоністів - пенсіонерів по вислузі ТЦК не бачать, як і "лисих" та не дуже з Кварталу95, інших синів Кличків, Данілових і ко... Бо ж там можна і опір або кулю отримати за спробу мобілізації... а простих беззахисних інвалідів мобілізовувати багато сміливості не потрібно. Тож "лицарі честі" з ТЦК і тягнуть для формального виконання плану по мобілізації тих, хто не здатен опір чинити.
Вашому брату треба було пробувати оформити інвалідність хоч якоїсь групи. А надіятись на визнання непридатним на ВЛК при "організованому злочинному угрупуванні" ТЦК - прикра наївність та нерозуміння того в якій країні Ви наразі живете.
При кожному офтальмологічному захворюванні критерії оцінюються індивідуально. Це залежить від виду професійної діяльності, віку та інших умов. Зазвичай очні хвороби схильні до прогресування, тому ступінь інвалідності може змінюватися з віком.
Якщо особа вже мобілізована і служе, то треба пробувати подавати рапорт на проходження госпітальної / гарнізонної ВЛК у зв"язку з неможливістю виконувати обов"язки за посадою за станом здоров"я. Як правило (шок, але так і є) гарнізонні / госпітальні ВЛК більш адекватні, ніж так звані "тилові", сформовані з цивільних горе-лікарів, які втратили поняття совісті, честі, гідності та пам"яті про клятву, яку надавали при отриманні дипломів та фактично перебувають у злочинних змовах з ТЦК при якому працюють. У гарнізонних / госпітальних ВЛК немає плану до двору, тому вони реально оцінюють стан здоров"я військовослужбовців та здатність виконання ними бойових чи інших завдань.
Інших варіантів, нажаль, в цій країні немає.
З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Андрію!
Постараюсь надати Вам розгорнуту консультацію з відповідями на всі Ваші питання стосовно брата. Вона, звичайно, не претендує на істину у першій інстанції, але точно дасть Вам розуміння того, що відбулося з Вашим братом, та який у Вас є вибір щодо цього, а головне, чи є практичний шанс йому допомогти.
ПЕРШЕ
Діагноз Вашого брата віднесено Розкладом хвороб Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ, затвердженого Наказом МОУ від 14.08.2008 № 402 зі змінами, внесеними 18.08.2023 Наказом МОУ № 490, до статті 30, до якої
"Включено: порушення рефракції та акомодації Н52 (гіперметропія, міопія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше)".
Для того аби ВЛК визнала брата "непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку" за пунктом а) згаданої статті в нього при обстеженні повинні виявити:
"короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр".
У випадку ж з Вашим братом, якщо вказані Вами медичні дані правильні, - "праве око - 7,5 дптр, ліве - 6,5 дптр". Тобто визнати його непридатним з таким діагнозом неможливо.
Отже, скорше за все, діагноз Вашого брата підпадає під визначення пункту в) статті 30 Розкладу хвороб, а саме:
"короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 6,0 дптр і до 8,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 3,0 дптр і до 6,0 дптр".
Що після обстеження брата військово-лікарською комісією повинно було б призвести до одного з двох висновків: "ПРИДАТНИЙ" або "ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИЙ", і лікарі зупинились на першому.
ДРУГЕ
На жаль, я не маю наразі можливості побачити довідку ВЛК з висновком щодо стану здоров'я брата. В той самий час, якщо висновок був "придатний" то шанс оскаржити рішення низового ВЛК є, і він достатньо високий!
Право оскарження висновків ВЛК (військово-лікарської коміссії) передбачено вже зазначеним вище Наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України» зі змінами у Наказі МОУ № 490.
Згідно розділу 3 Положення, яким врегульовано порядок подання та розгляду звернень штатними ВЛК:
«3.1. Вимоги до звернення військовослужбовців та інших осіб, указаних у пункті 1.2 глави 1 розділу I цього Положення, їх права, порядок та строки розгляду пропозицій, заяв та скарг, а також обов’язки штатних ВЛК щодо розгляду звернень регулюються Законом України «Про звернення громадян», Інструкцією про організацію розгляду звернень та проведення особистого прийому громадян у Міністерстві оборони України та Збройних Силах України, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 28 грудня 2016 року № 735, зареєстрованою у Міністерстві юстиції України 23 січня 2017 року за № 94/29962.
3.2. Скарги до штатних ВЛК подаються в строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».
3.3. Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 «Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров’я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення».
Скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ТЦК та СП подаються за підпорядкованістю до ВЛК Київського міського ТЦК та СП, Севастопольського міського ТЦК та СП, обласних ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим.
Дії (бездіяльність), рішення, постанови, прийняті ВЛК обласних (Київського міського, Севастопольського міського) ТЦК та СП, ТЦК та СП Автономної Республіки Крим, оскаржуються в штатних ВЛК.
Дії (бездіяльність), рішення, прийняті за результатами розгляду звернень ВЛК регіону, оскаржуються в ЦВЛК.
3.4. У разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на повторний (контрольний) медичний огляд.
{Розділ I доповнено новою главою згідно з Наказом Міністерства оборони № 490 від 18.08.2023}»
Отже, для перегляду відповідного рішення (Постанови) медкомісії необхідно подати у ВЛК вищого рівня заяву про перегляд оскаржуваної постанови ВЛК нижчого рівня та додати до заяви всі наявні документи, видані військово-лікарською комісією, рішення якої переглядається. Також в заяві необхідно вказати причини ініціювання перегляду, додати результати попередніх обстежень, документів, на підставі яких чоловіка було визнано непридатним до військової служби.
Оскарження рішення ВЛК також може здійснюєтись в порядку адміністративного судочинства.
Крім того, постійно працює спеціально створена гаряча лінія Міноборони. До неї можна зателефонувати за номерами:
0800 500 410, 0800 500 442, 044 454 44 99. Ці контакти можна знайти на сайті Міноборони.
Якщо все це викласти простими та зрозумілими словами, оскарження рішення ВЛК щодо Вашого брата можна виконати двома доступними способами:
1. Брат подає командиру частини рапорт на проведення повторного ВЛК у зв'язку з погіршенням зору (таке звернення задовільняється лише у разі істотних змін у стані здоров'я) і направляється до найближчого шпиталя для проведення додаткового обстеження і визначення справедливого ступеня придатності до служби.
2. Ще більш ефективним способом, який я неодноразово використовував у своїй практиці, є подання скарги обраним Вами адвокатом до вищої за рівнем ВЛК - в даному випадку це може бути обласна або штатна військово-лікарська комісія. На скарги, подані адвокатом, чиновники від медицини швидче і уважніше реагують.
Можливе також подання заяви до суди, але цей спосіб я не вважаю ефективним, оскільки він забирає дуже багато часу. Зі своєї практики знаю, що судовий розгляд може тривати не один і не два місяці.
ТРЕТЄ
Ви можете запитати мене, яке значення має можливе визнання брата обмежено-придатним в результате проведення повторного ВЛК вищою за рівнем комісією - це ж не звільняє від служби у ЗСУ?
Відповім: СУТТЄВЕ.
Справа в тім, що обмежено-придатні під час служби у війську в силу свого стану здоров'я мають суттєві привілеї, визначені у законі.
Так, у відповідності з підпунктом г) пункту 20.3 глави 20 розділу ІІ згаданого вище Наказу МОУ про ВЛЕ:
"г) "Обмежено придатний до військової служби"
Одночасно з постановою ВЛК в індивідуальному порядку з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку, роботи, що фактично виконується, пристосованості до неї того, хто пройшов медичний огляд, у постанові у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані цій особі. Особи, визнані обмежено придатними до військової служби, - непридатні до служби у високомобільних десантних військах, плавскладі, морській піхоті, спецспорудах. Військовослужбовці, визнані обмежено придатними до військової служби, придатні до служби у частинах (підрозділах) забезпечення, військових комісаріатах, установах, організаціях, навчальних закладах".
Виходячи з логіки зазначеного пункту Положення та фізичних особливостей кожного окремого військовослужбовця в більшості випадків особам цієї категорії категорично заборонена важка фізична праця, я також надмірні емоційно-психологічні навантаження!
Тож у випадках, коли від Вашого брата після визнання його обмежено придатним вимагатиметься виконання дій, які він не повинен виконувати, наприклад, знаходитись на лінії зіткнення і брати безпосередню участь у бойових діях, він у статусі військовослужбовця може:
по-перше, вимагати роз'яснення незаконного наказу командира, яким його вимушують робити те, що йому не дозволян його статус обмежено придатного;
по-друге, оскаржувати такий наказ до вищого командування або ж прямо до суду;
по-третє, не виконувати наказ, який має злочинну складову!
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Доброго вечора. Чи можуть мобілізувати з складним гіпертрофічним астегматизмом? Праве око 7,5 дптр, ліве 6,5дптр. Мого брата мобілізували як придатний з цим діагнозом. Чи є смисл оскаржувати ВЛК? Чи можна звільнити його від служби?
На Ваше питання спробую відповісти блоками:
1. Потрібно розуміти, коли Вашого брата було мобілізовано, оскільки зараз строк для оскарження ВЛК складає 1 місяць. Тобто якщо це було більше 1-2 місяців тому, то зараз вже немає сенсу оскаржувати рішення тої ВЛК, по якій він був мобілізований, а варто сконцентрувати зусилля на проходженні нової ВЛК, а далі - можливо займатися оскарженням.
2. З приводу висновку військово-лікарської комісії. Його хвороба належить до статті 30 Розкладу хвороб.
Стаття 30
Включено: порушення рефракції та акомодації Н52 (гіперметропія, міопія, астигматизм, анізометропія, пресбіопія та інше)
а) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 12,0 дптр
Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку
б) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 8,0 дптр і до 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 6,0 дптр
Непридатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально
в) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 6,0 дптр і до 8,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 3,0 дптр і до 6,0 дптр
Придатність до військової служби або обмежена придатність визначається індивідуально
г) короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 3,0 дптр і до 6,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 2,0 дптр і до 3,0 дптр
Придатні
Придатні
Придатні
По суті, його хвороба належить до статті 30В, що передбачає індивідуальне визнання придатності між придатний та обмежено придатний. На жаль, але у всіх випадках комісія ставить висновок про придатність. По суті, оскаржити його можна спробувати, але жодних гарантій немає.
Якби показник будь-якого ока перевищив 8 дптр, тоді він мав бути 100 % обмежено придатним. Можливо Вам спробувати допрацювати в цьому напрямку та отримати відповідне заключення офтальмолога, а потім подаватися на нову ВЛК. Це вбачається за найрозумніший розвиток подій.
Успіхів. Всього доброго Вам. З повагою.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, пане Андрію!
На жаль, з таким діагнозом мобілізувати можуть, але ВЛК повинна була визнати брата як мінімум обмежено придатним.
Вказаний Вами діагноз зазначений у статті 30 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (додаток 1) та в Поясненннях щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2)
До статті 30 підпункту "Б" належать - короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному із меридіанів більше 8,0 дптр і до 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції у двох головних меридіанах більше 6,0 дптр
Непридатність до військової служби або обмежена придатність за статтею 30 "Б" визначається індивідуально. Тобто ВЛК повинна була визнати брата непридатним до військової служби або обмежено придатним.
Перед медичним оглядом брата повинні були направити на обстеження. Вид та ступінь аномалії рефракції визначаються за допомогою скіаскопії або рефрактометрії.
Лише постанова ВЛК про "Непридатність до військової служби з виключенням із військового обліку" або про "Тимчасову непридатність" звільняє від мобілізації. Рішення про обмежену придатність - ні.
Тому, якщо брата визнали обмежено придатним - це не звільняє від мобілізації.
Якщо брат уже мобілізований йому потрібно подати рапорт на погіршення стану здоров'я та проходження ВЛК.
Відмовити у розгляді рапорту не мають права.
Відповідно до закону військовослужбовці мають право звертатись до свого командування з рапортом по різним питанням: звільнення з військової служби, направлення на ВЛК, отримання лікування, надання відпустки тощо.
У випадку, якщо з моменту подачі рапорту пройшло більше 30 днів, а результати його розгляду не відомі необхідно вчинити комплекс юридичних дій, які допоможуть пришвидшити процес розгляду рапорта:
До рапорту краще долучити оригінали або копії документів, які підтверджують стан здоровʼя.
Можливо у брата будуть підстави для звільнення з військової служби.
Згідно п.4 ст.26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»
Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:
2) під час воєнного стану:
а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
б) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку або про непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;
г) через такі сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу):
Для звільнення необхідно написати рапорт на ім'я командира частини та додати до нього документи, що підтверджують підстави для звільнення.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю успіхів та вдалого дня!