Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 08 февраля 2024, вопрос №101737 250₴

Чи може чоловік отримати відстрочку від мобілізації?

Добрий день. Чи може чоловік отримати відстрочку по мобілізації, ящо дружина інвалід 3 групи по зору і має висновок ЛКК. Але у висновку зазначено, що "особа потребує сторонньої допомоги, враховуючи вади зору (одне око не бачить, друге - 30%) ". А також є повнолітня дитина 19 років,
але вона навчається на денній формі. Дякую.

Ответы юристов (4)

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, так чоловік має право на відстрочку за а.10 ст 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    Для отримання відстрочки треба подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів

    Свідоцтво про шлюб

    Довідка Лкк про потребу постійного догляду форми 080-4

    Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда жінки

    Цих документів цілком достатньо для отримання відстрочки. Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилась у вас.

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Ірина!

    Станом на зараз чоловік може отримати відстрочку відповідно до абазацу 11 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

    Стаття 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    Зокрема в ній зазначено:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;

    {Абзац одинадцятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}".

    Отже, згідно з абзацем 11 вищезгаданої статті чоловік має право на відстрочку у зв'язку з наявністю дружини з інвалідністю будь якої групи, якщо остання не має інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону її утримувати.

    У відповідності із статтею 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»:

    «непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону;»

    Оскільки є повнолітня та працездатна дитина, то з отриманням відстрочки за абзацем 11 можуть виникнути складнощі.

    Щодо отримання відстрочки за абзацем 10 статті 23, яка передбачає постійний догляд за хворою дружиною, яка за висновком ЛКК такого догляду потребує. Проте, у Вашому випадку висновок ЛКК містить формулювання "особа потребує сторонньої допомоги, враховуючи вади зору (одне око не бачить, друге - 30%) ", що не є постійним доглядом. Отже і в даному випадку може виникнути проблема з отриманням відстрочки.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Дерій Владислав Олегович

    Вітаю Вас!

    При Ваших умовах - чоловік матиме право на відстрочку лише згідно абзацу 10 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» !

    Згідно абзацу 11 частини 1 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    Якщо в сім'ї є працездатна повнолітня дитина - чоловіку у відстрочці відмовлять.

    Тому єдиною підставою для відстрочки є – абзац 10 частини 1 статті 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» згідно якої, не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані, які зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.

    Дана підстава для відстрочки не передбачає вимоги бути єдиним працездатним членом сім'ї, який має обов'язок утримувати особу з інвалідністю.

    Документи, які необхідно надати ТЦК:

    • заява про відстрочку
    • свідоцтво про шлюб
    • копія паспорта дружини
    • довідка ЛКК про потребу у догляді
    • Акт встановлення факту здійснення догляду або отримання компенсації за догляд

    Підставою для складання Акту є письмове звернення у довільній формі (заява) до виконавчих органів (управління соціальної політики) міської ради від особи, яка здійснює догляд, з наданням наступних документів:

    • копія паспортів заявника та особи, яка потребує догляду;
    • свідоцтво про шлюб;
    • Висновок ЛКК про потребу у догляді
    • спільне місце проживання

    Акт складається протягом 5 днів.

    Оскільки положення нормативно-правових актів на виконання ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не визначають документ на підтвердження зайняття військовозобов`язаним постійним доглядом за хворою дружиною , яка за висновком ЛКК закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду, то такий факт може бути встановлений судом.

    Обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Кирда Вячеслав Володимирович
    100%

    Вітаю Вас!

    Добрий день. Чи може чоловік отримати відстрочку по мобілізації, ящо дружина інвалід 3 групи по зору і має висновок ЛКК. Але у висновку зазначено, що "особа потребує сторонньої допомоги, враховуючи вади зору (одне око не бачить, друге - 30%) ". А також є повнолітня дитина 19 років, але вона навчається на денній формі.

    100 % наразі має право на відстрочку при таких умов. Але тепер Ви уточнили зміст висновку ЛКК, про що я просив Вас у минулій відповіді, і можу стверджувати, що це не тотожнє постійному стороннього догляді. Відповідно наразі чоловік має право на відстрочку по тій підставі, яка під великим знаком питання, оскільки у першому читанні вона не пройшла, на жаль...

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати.

    Втім, я б не радив наразі звертатися до ТЦК до прийняття законопроєкту 10449 у другій редакції. Все ж варто почекати, якою буде остаточна редакція.

    Справа в тому, що самі по собі документи про відстрочку розглядаються протягом деякого часу. У певних областях України комісія з розгляду документів засідає взагалі 1 раз на місяць, що сприяє великій завантажності та затримці. До прикладу, у лютому можуть розглядатися документи тільки за грудень 2023 року - січень 2024 року.

    Так, якщо б йому вдалося оформити відстрочку, він би мав її після набрання чинності Законом. Але майте на увазі, що:

    1. Відстрочка буде надана максимум на 6 місяців.

    2. ТЦК буде затягувати розгляд документів по причині того, що можливо відстрочку взагалі немає сенсу надавати, бо новий законопроєкт цього не передбачає. Це очевидно.

    ВИСНОВОК: зараз не потрібно робити ніяких кроків, 100 %.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024