Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Военное право, 15 февраля 2024, вопрос №102250 400₴

Продлевать уход или оформлять опеку? Могут ли призвать на время судебного разбирательства по назначению опеки?

У меня оформлен догляд за дедушкой до конца марта2024. Есть вероятность что по новому законопроекту в продлении следующего догляда могут отказать. Насколько реально оформить опеку над дедом через суд. Сказали что опека на 2 года. Но суд это тоже время. Могут ли призвать пока идет рассмотрение дела о назначении опеки?
Спасибо за ответы!

Ответы юристов (5)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    22%

    Вітаю Вас!

    У меня оформлен догляд за дедушкой до конца марта2024. Есть вероятность что по новому законопроекту в продлении следующего догляда могут отказать. Насколько реально оформить опеку над дедом через суд. Сказали что опека на 2 года. Но суд это тоже время. Могут ли призвать пока идет рассмотрение дела о назначении опеки?

    З приводу наявної на даний час підстави для відстрочки все ж таки не давав би коментарів до другого читання. Хоча дійсно, згодний з Вами, догляд за родичем не першого ступеня споріднення скоріше за все не надаватиме відстрочки.

    На жаль, можуть мобілізувати уперіод, поки будете оформлювати опікунство через суд.

    ВИ МОЖЕТЕ ОФОРМИТИ ОПІКУНСТО, АЛЕ ПОВИННІ ВРАХОВУВАТИ ТЕ, НАД КИМ МОЖЕ ВСТАНОВЛЮВАТИСЬ ОПІКА.

    Стаття 58. Фізичні особи, над якими встановлюється опіка

    1. Опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.

    Стаття 39. Визнання фізичної особи недієздатною

    1. Фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

    2. Порядок визнання фізичної особи недієздатною встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.

    3. Якщо суд відмовить у задоволенні заяви про визнання особи недієздатною і буде встановлено, що вимога була заявлена недобросовісно без достатньої для цього підстави, фізична особа, якій такими діями було завдано моральної шкоди, має право вимагати від заявника її відшкодування.

    ...

    ОТЖЕ, АБИ МАТИ ЗМОГУ ВСТАНОВИТИ ОПІКУ НАД ОСОБОЮ, СПОЧАТКУ ПОТРІБНО В СУДОВОМУ ПОРЯДКУ ВИЗНАТИ ЇЇ НЕДІЄЗДАТНОЮ.

    ЦИВІЛЬНИЙ ПРОЦЕСУАЛЬНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ:

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1618-15#Text

    Глава 2. Розгляд судом справ про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи

    Стаття 295. Підсудність

    1. Заява про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, у тому числі неповнолітньої особи, чи визнання фізичної особи недієздатною подається до суду за місцем проживання цієї особи, а якщо вона перебуває на лікуванні у закладі з надання психіатричної допомоги - за місцезнаходженням цього закладу.

    2. Підсудність справ про обмеження цивільної дієздатності чи визнання недієздатним громадянина України, який проживає за її межами, визначається за клопотанням заявника ухвалою судді Верховного Суду.

    Стаття 296. Особи, які можуть бути заявниками

    1. Заяву про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи може бути подано членами її сім’ї, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.

    2. Заяву про обмеження права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавлення її цього права може бути подано батьками (усиновлювачами), піклувальниками, органом опіки та піклування.

    3. Заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім’ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.

    Стаття 297. Зміст заяви

    1. У заяві про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи мають бути викладені обставини, що свідчать про психічний розлад, істотно впливають на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, чи обставини, що підтверджують дії, внаслідок яких фізична особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами, азартними іграми тощо, поставила себе чи свою сім’ю, а також інших осіб, яких вона за законом зобов’язана утримувати, у скрутне матеріальне становище.

    2. У заяві про обмеження права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією чи іншими доходами або позбавлення її цього права мають бути викладені обставини, що свідчать про негативні матеріальні, психічні чи інші наслідки для неповнолітнього здійснення ним цього права.

    3. У заяві про визнання фізичної особи недієздатною мають бути викладені обставини, що свідчать про хронічний, стійкий психічний розлад, внаслідок чого особа не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

    Стаття 298. Призначення експертизи

    1. Суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров’я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

    2. У виняткових випадках, коли особа, щодо якої відкрито провадження у справі про обмеження її у цивільній дієздатності чи визнання її недієздатною, явно ухиляється від проходження експертизи, суд у судовому засіданні за участю лікаря-психіатра може постановити ухвалу про примусове направлення фізичної особи на судово-психіатричну експертизу.

    Стаття 299. Розгляд справ

    1. Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, та представника органу опіки та піклування. З урахуванням стану здоров’я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.

    Питання про виклик фізичної особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, вирішується в кожному випадку судом із урахуванням стану її здоров’я.

    Для визначення фактичної можливості такої особи з’явитися в судове засідання, а також про можливість особисто дати пояснення по суті справи у разі необхідності суд може призначити відповідну експертизу.

    2. Судові витрати, пов’язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

    3. Суд, установивши, що заявник діяв недобросовісно без достатньої для цього підстави, стягує із заявника всі судові витрати.

    Стаття 300. Рішення суду

    1. Суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

    2. Суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.

    Суд розглядає питання про звільнення опікуна або піклувальника в судовому засіданні з повідомленням заінтересованих осіб. Неявка цих осіб не перешкоджає розгляду питання про звільнення опікуна або піклувальника.

    3. Скасування рішення суду про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, цивільна дієздатність якої була обмежена, здійснюється за рішенням суду за заявою самої фізичної особи, її піклувальника, членів сім’ї або органу опіки та піклування.

    4. Скасування рішення суду про визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, яка була визнана недієздатною, в разі її видужання або значного поліпшення її психічного стану здійснюється за рішенням суду на підставі відповідного висновку судово-психіатричної експертизи за заявою опікуна, членів сім’ї, органу опіки та піклування або самої особи, визнаної недієздатною.

    5. Рішення суду після набрання ним законної сили надсилається судом органу опіки та піклування, органам ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання фізичної особи.

    6. Строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

    7. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п’ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

    {Частина сьома статті 300 із змінами, внесеними згідно із Законом № 2234-VIII від 07.12.2017}

    8. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.

    9. Суд зобов’язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.

    ...

    Щодо наявності опікунства як підстави для відстрочки у прийнятому у першому читанні законопроєкту 10449, то вона передбачена. Зокрема право на відстрочку надаватиметься опікуну особи, визнаної судом недієздатної. Навіть не обов'язково при цьому мати групу інвалідності.

    Але чи встигнете - питання, та чи є взагалі правові підстави саме для опіки.

    З повагою!

    Турчин Ярослав Олександрович
    22%

    ЗДРАВСТВУЙТЕ, ОЛЕГ!

    Опеку можно оформить только по факту людей, имеющих психиатрические заболевания! Без этого ни один суд Вам не позволит оформить опеку над человеком в возрасте.

    Разумеется могут призвать во время судебного процесса. Мало того, таких судебных процессов будет ДВА, если не объединить их в один. Т.к. перед тем, как лицу назначить опекуна - такое лицо должно быть признано недееспособным.

    Суд может ограничить гражданскую дееспособность физического лица, если он страдает психическим расстройством, которое существенно влияет на его способность осознавать значение своих действий и (или) управлять ими, если оно злоупотребляет спиртными напитками, наркотическими средствами, токсичными веществами, азартными играми и т.п. и этим ставит себя или свою семью, а также других лиц, которых он по закону обязан содержать, в затруднительное материальное положение (статья 36 Гражданского кодекса Украины).

    Для того, чтоб признать лицо недееспособным необходимо положить человека в стационар психиатрического / наркодиспансера и получить от них соответствующий медицинский вывод, что лицо именно соответствует данным критериям и психическое расстройство / наркологическое заболевание существенно влияет на способность осознавать значение действий, и этим ставит себя или свою семью, а также других лиц в затруднительное материальное положение.

    Физическое лицо может быть признано судом недееспособным, если оно вследствие хронического, стойкого психического расстройства не способно осознавать значение своих действий и (или) руководить ими статью 39 Гражданского кодекса Украины.

    Почему Вы думаете, что кто-то может отказать Вам в продлении ухода?!

    Это определяется по медицинским показаниям исключительно. Это тоже можно обжаловать и с большим успехом, чем пытаться оформить опеку.

    С уважением, юрист Ярослав Турчин

    Дерій Владислав Олегович
    22%

    Доброго дня!

    Якщо законопроєкт №10449 приймуть без змін - нова редакція статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" буде виглядати так : " Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягатимуть опікуни особи, визнаної судом недієздатною"

    Таку підставу для відстрочки як "здійснення постійного догляду за особами, які його потребують на підставі висновку ЛКК" - виключили.

    В такому разі потрібно буде звертатись до суду із заявою про позбавлення дідуся дієзтатності та визнання Вас опікуном.

    Коли та в якому остаточному виді буде прийнятий законопроєкт №10449 - не відомо. Але він набере чинності через 1 місяць після опублікування. Тому теоретично Ви маєте певний час, щоб розпочати процес позбавлення дієздатності.

    На жаль, якщо законопроєкт №10449 набере чинності, а Вас ще не призначили опікуном - Ви підлягатимете мобілізації.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрій Климентійович
    21.5%

    Доброго дня, Олеже!

    Опіку реально оформити тільки у судовому порядку і для того Вашого дідуся потрібно позбавляти дієздатності, що можливо лише за наявності в нього тяжких психічних розладів.

    Щодо самого процесу визнання особи недієздатною, то це непроста та довготривала справа, у період якої Вас, звісно, можуть мобілізувати.

    Недієздатна особа – це особа, яка внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними (ч. 1 ст. 39 Цивільного кодексу України.

    Згідно із положеннями ч. 3 ст. 296 ЦПК України, заява до суду про визнання громадянина недієздатним або обмежено дієздатним може бути подана:

    – членами сім’ї, близькими родичами,

    – органом опіки та піклування,

    – психіатричним закладом.

    Заявник і орган опіки та піклування мають бути присутні під час судового розгляду цієї справи. З урахуванням стану здоров’я особи, щодо якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її участь у розгляді справи може відбуватися у режимі відеоконференції з психіатричного чи іншого лікувального закладу, в якому перебуває така особа, про що суд зазначає в ухвалі про відкриття провадження у справі.

    Заява про визнання особи недієздатною подається до суду за місцем проживання особи, щодо якої розглядатиметься справа про недієздатність, а у випадку, якщо особа така перебуває на лікуванні — за місцем знаходження психіатричного закладу (ч. 1 ст. 295 ЦПК України). До заяви мають бути додані докази такого психічного стану: довідка про стан здоров’я та виписка з історії хвороби.

    Згідно ч. 6-8 ст. 300 ЦПК України, строк дії рішення про визнання недієздатності визначається судом, але не може перевищувати двох років.

    Відповідно до ч. 2 ст. 63 ЦК України, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю.

    Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням стосунків між ними, можливості особи виконувати обов’язки опікуна чи піклувальника (ч. 4 ст. 63 ЦК України).

    Опікун недієздатній особі призначається судом за поданням органу опіки та піклування (ст. 60 ЦК України).

    Станом на зараз Ви маєте право на відстрочку у зв'язку з постійним доглядом за дідусем. Проте, новий законопроект, який пройшов перше читання у ВР, вже не передбачає відповідної підстави для відстрочки.

    Остання буде можлива лише за наявності в Вашого дідуся І групи інвалідності і відсутності осіб першого ступеня споріднення, які б могли за ним доглядати. Але це тільки за умови, якщо законопроект буде проголосований саме у такому вигляді, який є станом на зараз. Також можливо й те, що Ваша підстава для відстрочки по догляду за дідусем все ж таки залишеться, тому потрібно почекати, аби зробити якісь конкретні висновки.

    Якщо Вам вдасться оформити опікунство над дідусем, то відповідно до норм нового законопроекту Ви будете мати право на відстрочку.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Богун Сергій Павлович
    12.5%

    Доброго дня.

    Щодо законопроекту - говорити про його остаточну редакцію складно. Все буде залежати від політичної кон'юнктури.

    Щодо опіки - опіка встановлюється рішенням суду на два роки. Потім за клопотанням зацікавленої сторони продовжується. В процесі проводиться психіатрична експертиза. Процес достатньо складний та тривалий в часі.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024