Задайте вопрос юристу

882 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

06 марта 2024, вопрос №103268 250₴

Опіка над дитиною, відстрочка від мобілізації

Доброго дня.
Цікавить таке питання.
Померла мати, є непонолітня сестра 14 років, батька якої, через суд позбавили батьківських прав(не виконував батьківських обов'язків) дитина з першого дня маминої смерті живе з нами.
Я оформлила опіку над сестрою на себе, чоловік(офіційно в шлюбі)(проживаємо разом) писав заяву, що не заперечує і ми разом збирали всі документи, але опіка оформляється лиш на одну людину, тобто не мене, бо я сестра.
Чи вважаємося ми прийомною сім'єю для цієї дитини?
Чи має право мій чоловік на відстрочку від мобілізації?
Якщо так, які документи мають бути, щоб подати їх в військомат?
Я на даний час не працюю, працює чоловік офіційно і утримує сім'ю.
Дякую

Ответы юристов (9)

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Альона!

    На жаль ви не можете вважатись прийомною сім'єю.

    Згідно статті 256-1 Сімейного кодексу України та пункт 2 Положення про прийомну сім'ю, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2002 року №565 :

    Прийомна сім'я - сім'я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від 1 до 4-х дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Діти, уражені ВІЛ-інфекцією, можуть влаштовуватися для виховання та спільного проживання у прийомній сім'ї за наявності відповідних висновків органів опіки та піклування і закладів охорони здоров'я, а їх загальна кількість не повинна перевищувати 4-х осіб.

    Рішення про утворення прийомної сім’ї приймається районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом міської ради (далі - орган, який прийняв рішення) на підставі заяви сім’ї або окремої особи, які виявили бажання утворити прийомну сім’ю, за поданням відповідного висновку служби у справах дітей про можливість утворення прийомної сім’ї з урахуванням рекомендації центру соціальних служб за результатами проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

    Відповідно до пункту 5 Положення про прийомну сім’ю Для утворення прийомної сім'ї потрібно подати до органу, який утворює прийомну сім’ю, такі документи:

    • заяву кандидатів у прийомні батьки про утворення прийомної сім’ї із зазначенням інформації про наявність або відсутність кредитних зобов’язань;
    • копію документів, що посвідчують особу кандидатів у прийомні батьки;
    • довідку про реєстрацію місця проживання особи (для кандидатів у прийомні батьки та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі);
    • копію свідоцтва про шлюб (для подружжя);
    • висновок про стан здоров’я заявника згідно з додатком 5 до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866 (із змінами). Подається для кожного з подружжя та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі;
    • довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявником(-ми);
    • довідку про доходи потенційної прийомної сім’ї за останні шість місяців або довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи (про сплату податку на доходи фізичних осіб та про відсутність податкових зобов’язань з такого податку);
    • довідку про наявність або відсутність виконавчого провадження стосовно боргових зобов’язань;
    • довідку про наявність або відсутність судимості, видану територіальним органом з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника (для кожного заявника та членів сім’ї, які проживають з ними на спільній житловій площі); Подається для кожного з подружжя
    • копію документа, що підтверджує право власності на житло кандидатів у прийомні батьки;
    • довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
    • письмову згоду всіх повнолітніх членів сім’ї, які проживають разом із кандидатами у прийомні батьки, на утворення прийомної сім’ї, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка приймає документи, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, імені, по батькові, підпису посадової особи та дати.

    В то самий час згідно статті 23 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    яка надає вичерпний перелік категорій осіб, які можуть мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації:

    «Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;

    {Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1614-VII від 25.07.2014; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}".

    Тобто Вашому чоловіка така підстава для відстрочки, на жаль, не підходить. В цій же статті Закону ознайомтесь з іншими підставами для відстрочки.

    Щоправда, чисто теоретично чоловік може всиновити Вашу сестру.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Lena Клиент 8 месяцев назад

      Дивіться, але ж всі документи ми подавали разом, перебуваючи у шлюбі, без його згоди я не могла взяти цю дитину під опіку.

      Як мені довести в військоматі, що я не працюю, а ця дитина перебуває на утриманні в мого чоловіка?

      В нас є син і так само, як свою дитину, він забезпечує і цю дитину і проживаємо ми разом на спільній житловій площі.

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Питання складне, і доводити його треба не в ТЦК. Є можливість змінити опікуна, але треба мати більше інформації про інших родичів Вашої сестри, як також про історію та хронологію оформлення Вашого опікунства. Можна також подумати про усиновлення.

      • Айвазян Юрій Климентійович

        Усиновлення в таких випадках навіть передбачено законом:

        Стаття 221. Згода опікуна, піклувальника на усиновлення дитини

        1. На усиновлення дитини, над якою встановлено опіку або піклування, а також на усиновлення дитини, над батьками якої встановлено опіку або піклування, потрібна письмова згода опікуна або піклувальника, незалежно від згоди батьків.

        2. Якщо опікун або піклувальник не дав згоди на усиновлення дитини, така згода може бути дана органом опіки та піклування.

        3. Усиновлення може бути проведене без згоди опікуна, піклувальника або органу опіки та піклування, якщо суд встановить, що усиновлення дитини відповідає її інтересам.Докладніше: https://kodeksy.com.ua/simejnij_kodeks_ukraini/statja-221.htm

        • Lena Клиент 8 месяцев назад

          Дуже вам дякую

          • Айвазян Юрій Климентійович

            Прошу! За потреби завжди готовий Вам допомогти.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Померла мати, є непонолітня сестра 14 років, батька якої, через суд позбавили батьківських прав(не виконував батьківських обов'язків) дитина з першого дня маминої смерті живе з нами.Я оформлила опіку над сестрою на себе, чоловік(офіційно в шлюбі)(проживаємо разом) писав заяву, що не заперечує і ми разом збирали всі документи, але опіка оформляється лиш на одну людину, тобто не мене, бо я сестра.Чи вважаємося ми прийомною сім'єю для цієї дитини?

    Ні, не вважаєтеся, оскільки на даний час як я розумію дитина не має статусу дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування. Якщо цей статус буде, теоретично Ви можете претендувати на статус прийомної сім'ї, але він не створюється автоматично. Має бути відповідне рішення. Про все нижче.

    СІМЕЙНИЙ КОДЕКС УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2002, № 21-22, ст.135)

    .Стаття 256-1. Прийомна сім'я

    1. Прийомна сім'я - сім'я, яка добровільно взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

    Стаття 256-2. Прийомні батьки

    1. Прийомні батьки - подружжя або особа, яка не перебуває у шлюбі, які взяли для спільного проживання та виховання дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування.

    2. Прийомні батьки несуть обов'язки по вихованню та розвитку дітей, передбачені статтею 150 цього Кодексу.

    3. Прийомними батьками не можуть бути особи, зазначені в статті 212 цього Кодексу.

    {Частина третя статті 256-2 в редакції Закону № 1452-VI від 04.06.2009}

    4. Прийомні батьки є законними представниками прийомних дітей і діють без спеціальних на те повноважень як опікуни або піклувальники.

    Стаття 256-3. Прийомні діти

    1. Прийомні діти - діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, влаштовані на виховання та спільне проживання до прийомної сім'ї.

    2. На влаштування дитини-сироти і дитини, позбавленої батьківського піклування, до прийомної сім'ї потрібна згода дитини, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити.

    Згода дитини на її влаштування до прийомної сім'ї з'ясовується службовою особою закладу, в якому вона перебуває, у присутності прийомних батьків і представника органу опіки та піклування, про що складається відповідний документ.

    3. Прийомні діти проживають і виховуються у прийомній сім’ї до досягнення 18-річного віку. Після досягнення 18-річного віку такі особи у разі продовження навчання в закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти можуть, за їх вибором, продовжити проживати і виховуватися у цій прийомній сім’ї до закінчення такого закладу.

    Особи з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, яким встановлено інвалідність, за їхнім вибором можуть продовжити проживати та виховуватися у прийомній сім’ї до досягнення ними 23-річного віку незалежно від того, чи навчаються вони у закладі загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

    {Частина третя статті 256-3 в редакції Закону № 1020-IX від 02.12.2020 - вводиться в дію 30.03.2021}

    4. За прийомними дітьми зберігається право на аліменти, пенсію, інші соціальні виплати, а також на відшкодування шкоди у зв'язку з втратою годувальника, які вони мали до влаштування до прийомної сім'ї.

    5. Прийомні діти мають право підтримувати особисті контакти з батьками та іншими родичами, крім випадків, коли це може завдати шкоди їхньому життю, здоров'ю та моральному вихованню.

    Стаття 256-4. Створення прийомної сім'ї

    1. Рішення про створення прийомної сім'ї приймається районною, районною в містах Києві та Севастополі державними адміністраціями, виконавчим комітетом міської (міст республіканського Автономної Республіки Крим і міст обласного значення) ради в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

    2. Між прийомними батьками та органом, який прийняв рішення про створення прийомної сім'ї, на основі типового договору укладається договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї.

    3. Орган, який прийняв рішення про створення прийомної сім'ї, зобов'язаний контролювати виконання прийомними батьками своїх обов'язків щодо виховання та утримання дітей.

    4. Положення про прийомну сім'ю та типовий договір про влаштування дітей до прийомної сім'ї затверджуються Кабінетом Міністрів України.

    Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування» :

    • дитина-сирота - дитина, в якої померли чи загинули батьки
    • діти, позбавлені батьківського піклування, - діти, які залишилися без піклування батьків у зв’язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами Національної поліції, пов’язаним з відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов’язки, а також діти, розлучені із сім’єю, підкинуті діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовилися батьки, діти, батьки яких не виконують своїх батьківських обов’язків з причин, які неможливо з’ясувати у зв’язку з перебуванням батьків на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, та безпритульні діти.

    Чи має право мій чоловік на відстрочку від мобілізації?

    На даний момент, якщо я правильно зрозумів ситуацію, ні, оскільки прийомна сім'я не створена.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    ...

    усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.

    Якщо так, які документи мають бути, щоб подати їх в військомат?

    У Вас є рішення про створення прийомної сім'ї? Якщо ні, на даний час чоловік не має право на відстрочку.

    Я на даний час не працюю, працює чоловік офіційно і утримує сім'ю.

    Розумію, що факт утримання тут безспірний, але потрібно виконати зазначені вище умови і тоді чоловік претендуватиме на оформлення відстрочки.

    З повагою!

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, пані Олено!

    Чи вважаємося ми прийомною сім'єю для цієї дитини?

    Ні, не вважаєтесь.

    Прийомна сім'я - сім'я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно за плату взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.

    Для створення прийомної сім'ї Вам необхідно подати до виконавчого органу міської ради заяву про утворення прийомної сім’ї та інші необхідні документи.

    Чи має право мій чоловік на відстрочку від мобілізації?

    Згідно абзацу 9 частини 1 статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років.

    Для того щоб чоловік мав право на відстрочку йому потрібно :

    Тому, якщо опіка оформлена на Вас - чоловік не має права на відстрочку.

    Проте, чоловік може звернутись до органу опіки та піклування для зміни опікуна.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Корнійчук Євген Іванович
    100%

    Доброго дня, так у вашому випадку чоловік буде мати право на відстрочку. Це передбачено с. 23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12

    усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;

    Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву у довільній формі на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до заяви нотаріально завірені копії таких документів

    Свідоцтво про шлюб

    Рішення про встановлення опіки

    Свідоцтво про народження дитини

    Свідоцтво про позбавлення батьківських прав батька дитини.

    Свідоцтво про смерть матері дитини

    Паспорти коди

    Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилась у вас.

    Пам'ятайте, ви маєте право на відстрочку, тому ні у якому разі не піддавайтесь психологічному тиску, вам не загрожує будь яка кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації.

    Також законом прямо передбачає відстрочку , подавати заяву не обов'язково. Вам достатньо мати , зазначені документи.

    Явка до ТЦк лише за повісткою отриманою під особистий підпис.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA

Официальный блог Юристы.UA 19 0 23 нояб. 2024
Официальный блог Юристы.UA 0 0 19 нояб. 2024