Задайте вопрос юристу

885 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 14 апреля 2024, вопрос №105581 400₴

Бронювання від мобілізації, відсрочка

Добрий день,

У 2020 році я був знятий з військового обліку за документами (тимчасове посвідчення військовозобов'язаного) у зв'язку з випискою з постійного місця реєстрації і з того часу більше ніде на облік не ставав, оскільки до сьогодні не маю офіційно зареєстрованого місця проживання.

Зараз, з прийняттям нового закону, де потрібно всюди мати при собі облікові документи, я хочу офіційно оформити відстрочку/бронювання (наприклад, через навчання на ступінь вище або роботу на критично важливому підприємстві).

Який мій алгоритм дій для оформлення?

1. Чи потрібно мені реєстрацiя постійного місця проживання (якщо так на якому етапi це потрiбно робити)?
2. Чи потрібно йти ставати на облік у якийсь ТЦК? (фізично іти до ТЦК або можливо поштою/онлайн)
3. Чи потрібно мені обов'язково проходити медичну комісію при постановці у ТЦК, якщо в мене є документ, що посвідчує відстрочку/бронювання?
4. Чи будуть у мене якісь проблеми, коли я прийду реєструвати місце проживання або у ТЦК, якщо я не був зареєстрований з 2020 року?

Дякую

Ответы юристов (6)

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    До отримання потенційного бронювання/відстрочки Вам необхідно бути на обліку в ТЦКСП.

    Також мати місце постійної чи тимчасової реєстрації.

    За порушення правил військового обліку Вам "світить" адміністративна відповідальність у вигляді штрафу.

    ВЛК пройти прийдеться незалежно від наявності відстрочки/бронювання.

    Дерій Владислав Олегович
    50%

    Доброго дня, Олександре!

    Щоб Вас забронювали або Вас зарахували на навчання - Ви повинні мати належний військовий документ та стояти на військовому обліку в ТЦК. Деякі ВНЗ зараховують без військового документа з умовою надати його протягом 1-6 місяців, проте підприємство Вас не зможе забронювати якщо Ви не стоїте на військовому обліку в ТЦК.

    Крім того, Ви не зможете зареєструвати своє місце проживання без попереднього взяття на військовий облік.

    1. Чи потрібно мені реєстрацiя постійного місця проживання (якщо так на якому етапi це потрiбно робити)?

    Зареєструвати Ваше місце проживання Ви зможете після того, як станете на військовий облік у ТЦК за місцем Вашої майбутньої реєстрації. Реєстрація місця проживання необхідна, щоб Вас взяли на персональний облік в закладі освіти або на підприємстві.

    2. Чи потрібно йти ставати на облік у якийсь ТЦК? (фізично іти до ТЦК або можливо поштою/онлайн)

    Обов'язково Вам потрібно буде стати на військовий облік. Поки що це можливо лише після особистого відвідування, але в майбутньому передбачається, що це можна буде зробити дистанційно.

    Згідно пункту 81 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється за їх особистої присутності (крім випадків, визначених у пункті 15 цього Порядку). При цьому взяття на військовий облік, зняття або виключення з нього здійснюється за умови наявності паспорта громадянина України та військово-облікових документів, визначених у пункті 20 цього Порядку.

    3. Чи потрібно мені обов'язково проходити медичну комісію при постановці у ТЦК, якщо в мене є документ, що посвідчує відстрочку/бронювання?

    Згідно пункту 3.1. Наказу МОУ 402 медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК та СП ВЛК ТЦК та СП на збірних пунктах районних (міських) ТЦК та СП або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров’я комунальної або державної форми власності лікарями, які включаються до складу ВЛК ТЦК та СП.

    Згідно пункту 3.2. Наказу МОУ 402 повторний медичний огляд військовозобов’язаних проводиться один раз на 5 років ВЛК районних, міських ТЦК та СП.

    Згідно пункту 3.8. Наказу МОУ 402 постанова ВЛК районних, міських ТЦК та СП про ступінь придатності військовозобов’язаного до військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період оформлюється довідкою ВЛК (додаток 4 до цього Положення) у двох примірниках, яка дійсна протягом одного року з дня медичного огляду.

    При зверненні до ТЦК - Вам видадуть направлення на ВЛК, адже у Вашому випадку Ви давно її не проходили. За відмову від проходження ВЛК можлива адміністративна відповідальність у вигляді штрафу.

    4. Чи будуть у мене якісь проблеми, коли я прийду реєструвати місце проживання або у ТЦК, якщо я не був зареєстрований з 2020 року?

    Теоретично Вас можуть спробувати притягнути до адміністративної відповідальності за порушення правила військового обліку (850 грн)

    Якщо у Вас буде право на відстрочку - тоді проблем у Вас не повинно бути. Якщо ж такого права не матимете - тоді існує великий ризик, що похід до ТЦК може закінчитись отриманням повістки на відправку після проходження ВЛК.

    Щоб Вас не мобілізували Ви повинні мати право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

    Так як забронювати Вас зможуть лише після того, як Ви будете стояти на військовому обліку, тоді варто спробувати вступити до ВНЗ та домовитись з ними, що Ви станете на військовий облік протягом 2-3 місяців після зарахування.

    При зверненні до ТЦК Вам обов'язково потрібно мати з собою заяву про відстрочку, довідку ф-20 з ВНЗ, контракт про навчання (за наявності), витяг з наказу про зарахування.

    Обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Бажаю Вам успіхів!

    Айвазян Юрій Климентійович

    Доброго дня, Олександр!

    1. Чи потрібно мені реєстрацiя постійного місця проживання (якщо так на якому етапi це потрiбно робити)?

    Звісно, що Вам потрібна реєстрація постійного або тимчасового місця проживання. Можете зареєструвати місце проживання після того, як станете на облік у ТЦК.

    2. Чи потрібно йти ставати на облік у якийсь ТЦК? (фізично іти до ТЦК або можливо поштою/онлайн).

    Так, як військовозобов'язаний Ви повинні перебувати на обліку у ТЦК за місцем реєстрації. Станом на зараз, стати на облік Ви можете лише за особистої явки до ТЦК.

    3. Чи потрібно мені обов'язково проходити медичну комісію при постановці у ТЦК, якщо в мене є документ, що посвідчує відстрочку/бронювання?

    Це обов'язкова процедура. Ви не маєте права відмовитись від проходження ВЛК. Також, Ви повинні розуміти, що забронювати Вас зможуть лише після того, як Ви станете на облік, а отже йти до ТЦК можливо лише у тому випадку, якщо Ви маєте підставу для відстрочки. В іншому випадку після проходження ВЛК Вас просто мобілізують. Крім цього, якщо Ви отримаєте відстрочку по навчанню, підприємство вже не зможе Вас забронювати.

    4. Чи будуть у мене якісь проблеми, коли я прийду реєструвати місце проживання або у ТЦК, якщо я не був зареєстрований з 2020 року?

    У Вас можуть виникнути проблеми у зв'яку з тим, що Ви не стали на облік у ТЦК за новим місцем Вашого проживання. За порушення правил військового обліку передбачений адміністративний штраф за статтею 210 КУпАП.

    "Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку

    Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -

    тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -

    тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня. Вам потрібно спочатку зареєструвати своє місце проживання. А потім вирішувати інші питання. тому беріть свій військовий квиток у реєструйте своє місце проживання. Тому без цього ви не зможете працевлаштуватись, або підти навчатись. на вас будуть накладено штраф за порушення правил військового обліку. Ви у будь якому випадку будете проходити ВЛК. Я би радив вам нічого не робити, бо є великий ризик вашої мобілізації, якщо ви не маєте підстав для відстрочку.

    https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3543-12#Text

    Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

    визнані в установленому порядку особами з інвалідністю або відповідно до висновку військово-лікарської комісії тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців (з наступним проходженням військово-лікарської комісії);

    {Абзац третій частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

    {Абзац четвертий частини першої статті 23 із змінами, внесеними згідно із Законом № 1614-VII від 25.07.2014; в редакції Законів № 2226-VIII від 06.12.2017, № 2122-IX від 15.03.2022}

    жінки та чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;

    {Абзац п’ятий частини першої статті 23 в редакції Законів № 1614-VII від 25.07.2014, № 2122-IX від 15.03.2022}

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

    {Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 339-VIII від 21.04.2015; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність;

    {Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2226-VIII від 06.12.2017; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;

    {Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1614-VII від 25.07.2014; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;

    {Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1614-VII від 25.07.2014; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    {Абзац десятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю I чи II групи за умови, що такі особи з інвалідністю не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;

    {Абзац одинадцятий частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022; із змінами, внесеними згідно із Законом № 3161-IX від 28.06.2023}

    опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд;

    {Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 1357-IX від 30.03.2021; в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених частиною шостою статті 2 Закону України "Про військовий обов’язок і військову службу";

    {Частину першу статті 23 доповнено новим абзацом згідно із Законом № 2169-IX від 01.04.2022}

    народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

    {Абзац частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    працівники органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів), підприємств, установ та організацій Міністерства оборони України, Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, Бюро економічної безпеки України, Національного антикорупційного бюро України, Державного бюро розслідувань, Державної виконавчої служби України, Управління державної охорони України;

    {Абзац частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022; із змінами, внесеними згідно із Законом № 2732-IX від 04.11.2022}

    інші військовозобов’язані або окремі категорії громадян у передбачених законом випадках.

    {Абзац частини першої статті 23 в редакції Закону № 2122-IX від 15.03.2022}

    Особи з інвалідністю, а також особи, зазначені в абзацах четвертому - дванадцятому частини першої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою і тільки за місцем проживання.

    {Статтю 23 доповнено новою частиною згідно із Законом № 2122-IX від 15.03.2022}

    Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

    {Абзац другий частини статті 23 в редакції Законів № 2745-VIII від 06.06.2019, № 2196-IX від 14.04.2022}

    наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів професійної (професійно-технічної) освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної (професійно-технічної) чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки;

    {Абзац третій частини статті 23 в редакції Законів № 2745-VIII від 06.06.2019, № 2196-IX від 14.04.2022}

    жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції з числа:

    {Частину доповнено абзацом четвертим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}

    військовослужбовців або працівників утворених відповідно до законів України військових формувань, що захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення;

    {Частину доповнено абзацом п’ятим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}

    працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції та загинули або пропали безвісти під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення;

    {Частину доповнено абзацом шостим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}

    осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;

    {Частину доповнено абзацом сьомим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}

    осіб, які загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії з утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами;

    {Частину доповнено абзацом восьмим згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016}

    жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

    {Частину третю доповнено абзацом дев’ятим згідно із Законом № 2491-IX від 29.07.2022}

    {Статтю 23 доповнено новою частиною згідно із Законом № 1575-VII від 03.07.2014; із змінами, внесеними згідно із Законом № 277-VIII від 07.04.2015; в редакції Закону № 570-VIII від 01.07.2015}

    Особи, зазначені в абзаці другому частини першої та в абзацах четвертому - дев’ятому частини третьої цієї статті, у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їхньою згодою.

    {Статтю 23 доповнено новою частиною згідно із Законом № 1387-VIII від 31.05.2016; із змінами, внесеними згідно із Законами № 2491-IX від 29.07.2022, № 2732-IX від 04.11.2022}

    Не підлягають призову на військову службу під час часткової мобілізації протягом шести місяців з дня звільнення з військової служби військовозобов’язані з числа громадян, які проходили військову службу за призовом під час мобілізації та були звільнені зі служби у запас (крім військовослужбовців, зарахованих на службу у військовому оперативному резерві першої черги). Такі особи у зазначений період можуть бути призвані на військову службу за їх згодою.

    {Статтю 23 доповнено частиною згідно із Законом № 259-VIII від 18.03.2015; із змінами, внесеними згідно із Законом № 413-VIII від 14.05.2015}

    Кирда Вячеслав Володимирович
    50%

    Вітаю Вас, Олександре!

    Який мій алгоритм дій для оформлення?1. Чи потрібно мені реєстрацiя постійного місця проживання (якщо так на якому етапi це потрiбно робити)?

    Перш за все, хотів би зазначити, що і для бронювання, і для оформленн навчання, Ви повинні стояти на військовому обліку. З навчанням, до речі, можна спробувати вирішити і без постановки на військовий облік, але тільки за погодженням закладу освіти. Точно така ситуація й з реєстрацію місця проживання, але це можливо лише після взяття Вас на військовий облік.

    Бронювання за даних умов - неможливий варіант, оскільки Ви будет мобілізовані задовго до того, як отримаєте витяг з наказу Мінекономіки.

    Ставання на облік, а потім оформлення відстрочки по навчанню - також не варіант. Відповідно оптимальним і єдиним можливим варіанто є вступ на навчання, потім постановка на військовий облік, а потім - реєстрація місця проживання. При порушенні цього логічного ланцюжку, Ви ризикуєте бути мобілізованим.

    Тому шукайте ВУЗ, який зарахує Вас на навчання і без військового обліку, і без місця реєстрації. Можливо їм буде достатньо реєстрації як ВПО.

    2. Чи потрібно йти ставати на облік у якийсь ТЦК? (фізично іти до ТЦК або можливо поштою/онлайн)

    Так, звісно, що потрібно. Більше того, тільки таким чином Ви зможете оформити собі відстрочку. Вам потрібно буде проходити ВЛК, подавати відповідні документи, таким чином, повністю комунікувати з ТЦК та СП.

    3. Чи потрібно мені обов'язково проходити медичну комісію при постановці у ТЦК, якщо в мене є документ, що посвідчує відстрочку/бронювання?

    Як раз вище про це написав. Якщо востаннє Ви проходили ВЛК пізніше 5 років назад, зараз Вас точно направлять на медичний огляд. ВЛК в облікових цілях є обов'язковою 1 раз на 5 років. Але ВЛК не варто боятися, якщо все робити максимально правильно - спочатку направити документи про відстрочку поштовим зв'язком, а потім йти до ТЦК.

    4. Чи будуть у мене якісь проблеми, коли я прийду реєструвати місце проживання або у ТЦК, якщо я не був зареєстрований з 2020 року?

    Так, Ви будете притягнуті до адміністративної відповідальності за порушення правил військового обліку. Штраф - до 1700 грн. Це максимум, що Вам загрожує, за відповідні дії. Думаю не дуже лякає.

    Стаття 210. Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку

    Порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку -

    тягне за собою накладення штрафу від тридцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, а також вчинення такого порушення в особливий період -

    тягнуть за собою накладення штрафу від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

    ВИСНОВОК: Вашою головною задачею, на даний момент, я вбачаю пошук ВУЗу, який зможе зарахувати Вас на навчання без перебуванні на військовому обліку та без наявності зареєстрованого місця проживання. Якщо впораєется з цим етапом, далі - справа техніки.

    З повагою!

    • Александр Клиент 8 месяцев назад

      Спасибо за ответ. Хотел бы уточнить, без постановки в ТЦК я не смогу устроится на работу или получить после устройства бронирование? ( возможно есть какоето законодатльство или акт/постановление которое регулирует это)

      И связанный с этим вопрос: я также рассматриваю вариант отсрочки согласно ст. 23 "наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти" (устройство на работу в учебное учреждение). В законе это отдельный пункт от бронирования на предприятиях. Нужно ли в этом случае обязательная постановка в ТКЦ до получения этой отсрочки(или как с учебой в ВНЗ можно стать после)?

      Спасибо


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України

Новое в блогах Юристи.UA