Задайте вопрос юристу

835 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 24 апреля 2024, вопрос №106613 250₴

Відстрочка для студентів, що навчаються закордоном

Доброго дня, підскажіть , будь ласка, чи мають право на відстрочку студенти, що навчаються закордоном. Форма освіти -денна дистанційна. Рівень здобуття -бакалавр. Раніше здобута освіта - фахова, тобто лише коледж.

Ответы юристов (3)

    Кирда Вячеслав Володимирович
    33.2%

    Вітаю Вас!

    Загалом теоретично Ви маєте право на відстрочку від мобілізації, оскільки здобуваєте рівень освіти вище. ніж раніше здобутий. Спеціальність, вік - на даний момент ці нюанси не грають ніякої ролі.

    16 квітня 2024 року Президент України підписав законопроєкт 10449 (новий мобілізаційний законопроєкт), який набирає чинності 18 травня 2024 року. Що передбачає законопроєкт 10449 в контексті здобуття освіти?

    "...здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."

    Які висновки можливо зробити?

    1. Відстрочку надаватиме навчання за за денною або дуальною формою здобуття освіти (так і було).

    2. Особа має здобувати рівень освіти, вищий за раніше здобутий. Рівні освіти визначено в статті 10 Закону України "Про освіту". Ось їх послідовність:

    дошкільна освіта;

    початкова освіта;

    базова середня освіта;

    профільна середня освіта;

    перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

    другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

    третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;

    фахова передвища освіта;

    початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

    перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;

    другий (магістерський) рівень вищої освіти;

    третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

    3. Спеціальність, по якій здобута і здобувається освіта, не впливає на право на відстрочку.

    4. Вік здобувача освіти не відіграє жодної ролі.

    ВИСНОВОК: Ви маєте 100 % право на відстрочку, оскільки здобуваєте рівень освіти вищий, за раніше здобутий у визначеній статтею 10 Закону України "Про освіту" послідовності.

    Але щодо Вашого питання, то його практичне вирішення залежить від того, у якому самому закладі освіти Ви навчаєтеся. Є іноземні заклади освіти, які видадуть Вам такі документи, до яких ТЦК та СП не матимете жодних питань і Ви зможете оформити відстрочку від мобілізації. Але є й протилежні випадки. Загалом тут треба визначатися щодо можливості отримання відстрочки після аналізу документів, які Вам можуть видати: довідка про здобуття освіти, контракт про навчання, студентський квиток тощо.

    Не побачивши ці документи складно предметно відповісти на Ваше питання.

    З повагою!

    Богун Сергій Павлович
    33.6%

    Доброго дня.

    Наразі це питання спірне.

    Право на відстрочку мають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

    Я вважаю, що таке право Ви матимете.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    33.2%

    Доброго дня, Вікторія!

    З моєї точки зору студенти, які навчаються в іноземних ВУЗах мають таке саме право на відстрочку, що і студенти, які навчаються в украаїнських вищих учбових закладах.

    Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набере чинності 18 травня, Ваша підстава для відстрочки буде виглядати наступним чином:

    "Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також:

    здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури;".

    Згідно згаданої в Законі ст. 10 послідовність вищої освіти виглядає так.

    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти — шостий рівень НРК;
    • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти — сьомий рівень НРК;
    • другий (магістерський) рівень вищої освіти — восьмий рівень НРК;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти — дев'ятий рівень НРК;
    • науковий рівень вищої освіти — десятий рівень НРК.

    Отже, як бачите, в законі не уточнюється які саме ВНЗ маються на увазі - українські чи іноземні. Має значення лише дотримання послідовності отримання вищої освіти.

    В той самий час важливо аби іноземний ВУЗ мав відповідний до болонської системи освіти рівень акредитації, який би дорівнював українському учбовому закладу вищої освіти, мав право видавати дипломи про отримання вищої освіти за рівнями, наведеними вище. Одним словом, тут треба бачити контракт з іноземним ВНЗ і перевіряти рівень акредитації останнього, підтверджений державою, в якій заклад фукціонує.

    З повагою, адвокат Айвазян.


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України