Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Військове право, 06 травня 2024, питання №107746 750₴

Виключенний з військового обліку. Як зараз.

Доброго дня. З липня 2022 року я після проходження ВЛК виключений з військового обліку. Маю документ та ВЛК. Повинен я обновлювати данні згідно з останніми змінами законодавства? Региструвати єлетронний кабінет то що. А також повинен я проходжувати знову ВЛК, як що я вже не є на військовому обліку. Дякую.

Відповіді юристів (6)

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Вікторе!

    Дані потрібно оновлювати лише тим громадянам, які перебувають на військовому обліку. Так як Ви були виключені з останнього, Вас ця вимога не стосується. Ви більше не є військовозобов'язаним, тому можете не хвилюватись з приводу оновлювання даних.

    Відповідно до Закону України 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набере чинності з 18 травня:

    II. Прикінцеві та перехідні положення

    2. Установити, що:

    1) під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX:

    громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.

    Щодо строку дії довідки ВЛК (5 років в мирний час та 1 рік у воєнний час), то цей строк також немає відношення до Вашого випадку. Це стосується, знову ж таки осіб, які перебувають на військовому обліку.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Турчин Ярослав Александрович

    ВІТАЮ ВАС, пане ВІКТОР!

    Ви не підлягаєте переогляду та обов"язку оновлювати дані у Вас немає. Це законом не передбачено, адже Ви не є військовозобов"язаним з моменту виключення з обліку.

    Ваш військово-обліковий документ, який підтверджує статус НЕВІЙСЬКОВОЗОБОВ"ЯЗАНОГО Є ДІЮЧИМ та ЧИННИМ.

    Відповідно до ч. 9 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов»язок і військову службу», Призовникам, військовозобов’язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців – відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України.

    Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу", Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:

    1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;

    2) припинили громадянство України;

    3) визнані непридатними до військової служби;

    4) досягли граничного віку перебування в запасі.

    У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

    У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.

    Згідно з частиною другою статті 3 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів", Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

    При цьому вважаю вимоги наліпок (ідентифікаторів, QR-кодів) про включення в Реєстр повним беззаконням, бо згідно з частиною другою статті 13 цього ж Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів",Відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов’язаними та резервістами, знищуються суб’єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.

    Тобто, в Реєстрі мають бути лише відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації - у військовозобов"язаних (пункт 33 частини першої статті 7 Закону).

    А данні про невійськовозобов"язаних НЕ МІСТЯТЬСЯ В РЕЄСТРІ і НЕ МОЖУТЬ МІСТИТИСЯ.

    Розділ ІІ. Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3633-IX (законопроект 10449, який вступить в силу з 18.05.2024 р.), у підпункті 12 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» пишуть наступне - 12) військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа;

    ОТЖЕ, вимога прикордонників, патрулів поліції та ТЦК про якісь QR-коди на чинному військово-обліковому документі є незаконною, нелегітимною та явно демонструючою неповагу до законодавства України, або є проявом повної некомпетентності такої особи.

    З повагою, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Доброго дня. З липня 2022 року я після проходження ВЛК виключений з військового обліку. Маю документ та ВЛК. Повинен я обновлювати данні згідно з останніми змінами законодавства? Региструвати єлетронний кабінет то що. А також повинен я проходжувати знову ВЛК, як що я вже не є на військовому обліку. Дякую.\

    На жаль, але у нас в країні зараз може бути все, що завгодно. Втім, за описаних Вами умов, я розглядаю ймовірність цього не більше 5 %. Справа в тому, що Ваше рішення затверджено не лише ЦВЛК, але й обласною ВЛК, тим самим постанова про непридатність пройшла всі ступеня погодження та затвердження.

    Втім повідомляю, що з 04 травня 2024 року чинності набрав наказ Міністерства оборони України від 27.04.2024 № 262 "Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України".

    Даний наказ, зокрема, у контексті Вашого питання передбачає наступне:

    "2.1.

    "... Постанови ВЛК можуть бути відмінені або скасовані штатними ВЛК.

    Постанова ВЛК скасовується у випадках, коли попередня постанова ВЛК на дату її прийняття не відповідала законодавству та/або була прийнята на підставі недійсних документів.

    Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства..."

    Не думаю, що можливим є сценарій, при якому штатна ВЛК, зокрема ЦВЛК, відмінить або скасує постанову ВЛК, яка цією ж ЦВЛК затверджена. Погодьтеся, це повний абсурд. Тому моя позиція та думка однозначна - скасування або відміна рішення ВЛК у описаній Вами ситуації просто неможлива.

    Звертаю увагу, що з 18 травня законодавство передбачатиме, що:

    "...громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані..."

    Ви не перебуває на обліку, відповідно нічого уточнювати або оновлювати не повинен. Вас права ставити на облік, адже Ви виключені з військового обліку.

    ЗАКОН УКРАЇНИ

    Про військовий обов'язок і військову службу

    Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього

    ...

    6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

    ...

    3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

    ...

    Щодо мобілізації, то Вас не можуть і не мають ніякого права навіть вручити повістку про явку, не говорячи про мобілізацію або ВЛК. Втім, на жаль, повістку можуть вручити будь-кому, в чому не один раз пересвідчувався на своїй практиці. Думаю це і стало предметом Вашого питання та мотивуючим фактором звернутися до юристів платформи. Тим не менше, це не повинно Вас хвилювати. Ви визнані непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку один раз, остаточно. Жодних переглядів по неправильній процедурі чи щось на кшталт цього - порушення Конституції та законів України.

    Чинне законодавство не передбачає права ставити виключених з обліку за станом здоров'я на повторний військовий облік за бажанням окремих нешанованих українцями громадян, не хвилюйтеся. Органи державної влади, на відміну від громадян, сповідують принцип - дозволено все, що прямо передбачено законом.

    Якщо Ви маєте на руках всі документи про виключення з військового обліку - Вам немає про що турбуватися. Ви не зобов'язані виконувати незаконні дії та вимоги органів влади та їх посадових осіб. Ви вже невійськовозобов'язаний!

    КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ

    (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 30, ст. 141)

    Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

    Втім, яким чином будуть розвивати події далі - питання. Яким чином довести, що постанова ВЛК прийнята з порушенням законодавства, необ'єктивно або на підставі нечинних документів. Це просто практично неможливо.

    Ви не повинні оновалюти або уточнювати дані, тому реєструватися у кабінеті для Вас не обов'язково. Більше того, взагалі не раджу цього робити, адже Ви невійськовозобов'язані.

    З повагою!

    Корнійчук Євген Іванович
    100%

    Доброго дня, вам нічого робити не треба. У зв'язку зі змінами, оновити дані потрібно всим військовозабов'язаним, яким ви не являєтесь!! Тому вам не треба ні чого робити. Враховуючи, що ви вже не підпорядковуєтесь ТЦК і не повинні витримувати правила військового обліку, вам вже не загрожує будь яка відповідальність з цього приводу. У разі спроби вручення вам повістки, ви можете від неї відмовитися, у такому разі буде складено акт відмови, в якому ви зазначте причину відмови у вашому випадку, це що ви виключені з військового обліку.

    Рекомендую ні у якому разі не віддавати нікому свій військовий квиток, зробіть нотаріально завірену копію, та у разі перевірки документів використовуйте її.

    Також ви маєте право на перетин кордону.

    Для перетину кордону вам потрібно мати такі документи:

    Закордонний паспорт

    Військовий квиток з записовм викобчений з військового обліку.

    Витяг з ріщення ВЛК про виключення з військового обліку.

    За змістом п. 2-6 Правил категорії осіб, яким дозволяється виїзд за межі України, визначено частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

    Виїзд дозволено, виходячи з положень п. 2-6 Правил та абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (якщо особа у встановленому порядку оформила інвалідність)

    Виїзд дозволено, виходячи з положень п. 2-6 Правил та абз. 16 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (щодо особи, знята з військового обліку на підставі рішення ВЛК про непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку)

    Чоловіки, які мають документи з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) з відміткою/записом «знятий з військового обліку» – дана відмітка/запис не підтверджує ані інвалідність, ані непридатність до військової служби у воєнний час за станом здоров’я, а тому рекомендуємо звернутися до ТЦК та СП;

    Обмежено придатні у військовий час – не можуть перетинати кордон.

    Остаточне рішення буде прийматися в пункті пропуску представниками Державної прикордонної служби України за результатами вивчення всіх документів та з’ясування усіх обставин та фактів

    https://dpsu.gov.ua/ua/peretinannya-derzhavnogo-ko...

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня, Вікторе!

    Повинен я обновлювати данні згідно з останніми змінами законодавства?

    Ні, Вам уточнювати дані не потрібно, адже Ви не перебуваєте на військовому обліку.

    Відповідно до Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку»

    "...громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.."

    Региструвати єлетронний кабінет то що.

    Ви є невійськовозобов'язаний, тому не маєте обов'язку реєструвати електронний кабінет та уточнювати дані.

    До того ж, відповідно до статті 3 ЗУ "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів"

    2. Відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов’язаними та резервістами, знищуються суб’єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.

    3. До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов’язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

    Отже, якщо Вас виключили з військового обліку - відомості про Вас повинні бути знищені.

    А також повинен я проходжувати знову ВЛК, як що я вже не є на військовому обліку.

    Поновити Вас на військовому обліку та направити на ВЛК не мають права, адже згідно п.2 ч.1 ст.37 "Про військовий обов'язок і військову службу" взяти на військовий облік можуть громадян, які ЗНЯТІ за наказом МОУ, а Ви є ВИКЛЮЧЕНИМ з військового обліку згідно ЗАКОНУ, підтвердженням цього є відповідна відмітка у військово-обліковому документі, а згідно законодавства діючого на сьогоднішній день та законопроєктом 10449 поновлення на військовому обліку виключених з нього – не передбачене.

    Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

    Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

    У Вас немає обов’язків військовозобов’язаного тому Вас не можуть притягнути до відповідальності за небажання проходити ВЛК або відмову від повістки. Тим більше, що вручення таких повісток буде незаконним.

    В реаліях сьогодення та зважаючи на відношення влади до Конституції - скоріш за все свої права доведеться вирішувати в судовому порядку.

    Згідно нової редакції наказу 402 "Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства" - як будуть трактувати цю атиконституційну норму правцівники ТЦК ще не відомо, не виключено, що вони матимуть на меті відмінити якомога більше постанов по надуманим причинам!

    Крім того, постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов’язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення), а не довідками.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Згідно останнього роз'яснення від ГШ ЗСУ якщо у Вашому ВОД є відповідна відмітка про виключення з військового обліку - оновлювати облікові дані в ТЦКСП не потрібно.


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України