Задайте питання юристу

836 юристів готові відповісти зараз

Відповідь за ~15 хвилин

Задати питання на сайті

Армія і мобілізація, 08 травня 2024, питання №108004 500₴

Інвалідність дружини ІІІ групи

Доброї ночі! Допоможіть розібратись з умовами оформлення відстрочки за дружиною інвалідом ІІІ групи. Якщо моя дружина має інвалідність через хворобу суглобів, то я не маю права на відстрочку, вірно розумію?

Відповіді юристів (5)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    100%

    Доброго дня, Олександре!

    Так, Ви все вірно розумієте.

    Відповідно до Закону України 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набере чинності з 18 травня, Ваша підстава для відстрочки виглядатиме наступним чином:

    11) статтю 23 викласти в такій редакції:

    "Стаття 23. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації

    1. Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;".

    Підстава для відстрочки у зв'язку з наявністю у дружини ІІІ групи інвалідності поділена на дві частини:

    Перша надає Вам право на відстрочку у зв'язку із захворюванням за яким дружині було встановлено інвалідність, а саме: онкологічне захворювання, відсутність кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів.

    Друга надає Вам право на відстрочку за наявності в даний час відповідної хвороби у дружини, яка має інвалідність ІІІ групи (за яким захворюванням встановлена інвалідність у даному випадку ролі не грає): онкологічне захворювання, психічний розлад, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми".

    Отже, якщо Вашій дружині інвалідність була встановлена через хворобу суглобів, то право на відстрочку Ви матимете тільки у тому випадку, якщо дружина станом на зараз має онкологічне захворювання, психічний розлад, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми. Якщо ж дані хвороби відсутні, то й відсутнє право на відстрочку.

    Як варіант можливо оформити відстрочку на підставі постійного догляду за дружиною:

    "9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;"

    Проте, з ІІІ групою інвалідності це може бути проблемою, оскільки дружині прийдеться пройти для того ЛКК та отримати висновок форми 080-4 про потребу у постійному догляді.

    Форма первинної облікової документації № 080-4/о - це «висновок про наявність порушення функцій організму через які невиліковно хворі особи не можуть самостійно пересуватися та самообслуговуватися і потребують соціальної послуги з догляду на непрофесійній основі».

    Якщо все ж таки вдасться отримати довідку ЛКК, то тоді Вам, в свою чергу, необхідно буде підтвердити, що Ви здійснюєте постійний догляд за дружиною. Станом на сьогодня відповідні обставини підтверджуються наступними документами:

    довідкою про компенсацію за догляд на непрофесійній основі https://guide.diia.gov.ua/view/pryznachennia-kompe...

    актом встановлення факту здійснення догляду:

    Акт встановлення факту здійснення догляду за іншою особою, яка потребує постійного догляду, складається на підставі звернення особи, яка здійснює догляд, до районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради із заявою про здійснення особою такого догляду. У випадку, якщо особа, яка потребує постійного догляду, є взятою на облік внутрішньо переміщеною особою, звернення із заявою про здійснення догляду подається за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи. На підставі такого звернення особи, яка здійснює догляд, районною, районною у мм. Києві та Севастополі держадміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради не пізніше ніж протягом п’яти робочих днів після надходження заяви складається акт встановлення факту здійснення догляду в довільній формі. Зазначений акт надсилається заявнику або видається особисто за його бажанням;

    рішенням суду щодо встановлення факту здійснення постійного догляду.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, да так у зв'язку зі змінами ви не будете мати право на відстрочку. Бо підстава буде виглядати так:

    які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;

    Відстрочку можна спробувати оформити по догляду, якщо ваша дружина потребує постійного догляду ( для цього вам необхідно зареєструватися до сімейного лікаря за направленням на ЛКК після обстеження комісії, у разі встановлення потреби у догляді вам буде видано довідку Лкк форми 080-4/о про потребу у постійному догляді.

    Комісія буде звертати увагу на таке, чи може жінка самостійно пересуватися, користуватися елетро газо приладами, витримувати гігієну, обслуговувати себе.

    У разі отримання довідки лкк це буде підставою для отримання відстрочки.

    Також потребу у догляді може бути зазначено на зворотній стороні висновку МСЕК.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Доброї ночі! Допоможіть розібратись з умовами оформлення відстрочки за дружиною інвалідом ІІІ групи. Якщо моя дружина має інвалідність через хворобу суглобів, то я не маю права на відстрочку, вірно розумію?

    На жаль, але так, Ви все вірно розумієте та іншого тлумачення даної ситуації бути не може. Але потрібно розуміти, що інколи особи з інвалідністю мають онкологічні захворювання, психічні розлади, церебральний параліч або інші паралітичні синдроми, що надаватиме чоловікам таких жінок право на відстрочку від мобілізації, навіть при 3-ій груп інвалідності.

    Якщо нічого такого у Вашої дружини немає, на жаль, але права на відстрочку Ви не матимете. Оформити висновок про потребу в постійному догляді з 3-ю групою інвалідності - фактично неможливо, тому здійснювати постійний догляд та на підставі цього отримати відстрочку Ви не зможете. Єдиний вихід - оформлення дружині 2-ї групи інвалідності.

    З повагою!

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Згідно норм законодавства право на відстрочку матимуть військовозобов'язані, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.

    Виходячи з цього Ви не зможете отримати відстрочку від призову під час мобілізації на цій підставі.

    Спробуйте розглянути можливу цю підставу "зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду".

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Згідно ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» нава редакція статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" виглядає так:

    Не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

    9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;

    12) які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів.

    Отже, оформити відстрочку внаслідок наявності у Вашої дружини інвалідності 3 групи унаслідок проблем із суглобами буде досить складно.

    Спробуйте оформити відстрочку на підставі постійного догляду. Для цього необхідно, щоб у Вашої дружини була довідка МСЕК або ЛКК про потребу у сторонньому догляді. Тому Вам потрібно звернутися до сімейного лікаря, який дасть направлення на лікарсько-консультативну комісію.

    Підготуйте всі необхідні документи - медичні записи, довідки від лікарів та інші документи, які підтверджують медичний стан Вашої дружини. Після обстеження Вашій дружині повинні видати довідку ЛКК № 080-4/о

    Документи, які необхідно надати ТЦК:

    Підставою для складання Акту є письмове звернення у довільній формі (заява) до виконавчих органів (управління соціальної політики) міської ради від особи, яка здійснює догляд, з наданням наступних документів:

    Акт складається протягом 5 днів.

    Найближчим часом повинен зафункціонувати електронний кабінет військовозобов’язаного, цілком можливо, що оформити відстрочку можна через нього.

    Проте, на даний час це відбувається через ТЦК

    Якщо до ТЦК будете звертатись особисто - обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.

    З повагою, Дерій В.О.!

    Бажаю успіхів!


Схожі питання


Кодекси Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України