Начните консультацию с юристом онлайн
Прошу допомогти розібратися в ситуації.
Я є:
-Інвалід з дитинства 2 гр.**
-Особа, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи 1 категорії.
-в 2019 році отримав 3 групу інвалідності пожиттєво, при цьому зберіг статус чорнобильця 1 категорії.
-Польська група інвалідності (отримана в 2023р)
-Не військовозобовʼязаний з виключенням згідно статті 67-А НАК МОУ 402.08р
-Мокрі печатки з вищевказаними даними маю як в паспорті так і в військово-обліковому документі.
В 2020 році, при продажі квартири та переїзді в інше місто звертався до місцевого ТЦК де були оновлені мої дані і отримав декілька нових печаток в паспорті та військовому «тимчасовому» посвідченні.
Планую поїздку за кордон після того, як закон вступить в дію, аби бути впевненим що все пройде добре телефонував в тцк, аби уточнити чи потрібно мені звертатись до них і оновлювати дані, а також як можу бути внесений в оберіг де мені повідомили, що виключення в мене немає, за місцем моєї реєстрації я рахуюсь військовозобовʼязаним.
Запросили прийти і оновити дані.
Логіку я розумію, адже через відсутність алгоритму синхронізації в тцк мої дані є в іншому місті, а в теперішньому я до них не звертався, адже потреби не було, я виключений!
Тепер перед мною стоїть питання, як я можу бути впевнений, що коли звернусь до тцк - моє законне право не буде проігнороване?
На що мені потрібно звернути увагу?
І саме головне питання, для чого я прийшов до вас
Чи мають право від мене вимагати повторне проходження ВЛК?
На руках маю всі відповідні документи, а саме; Довідка МСЕК, Посвідчення особи, яка постраждала внаслідок чорнобильської катастрофи 1 кат., «тимчасовий квиток» з відмітками (див.фото)., проставлені відповідні відмітки в паспорті, маю польську групу інвалідності, історія хвороби з дитинства відсутність одного з парних органів з порушенням функцій організму (амбулаторна карта розміром з енциклопедію)
Якщо дочитали текст до кінця, окрема подяка!
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (11)
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеВІТАЮ ВАС, пане ВІТАЛІЙ!
Цілком традиційне беззаконня від РТЦК Львівщини.
Я відверто не знаю де половина ТЦК та СП подівали особові справи громадян України. І чому на них не повідривали кримінальні справи за знищення особових даних військовозобов"язаних, але факти такі є.
Ви не перший, якому стверджують, що в них немає нічого і Ви не докажете, що Вас виключали з обліку.
У Вас у військово-обліковому документі при цьому доволі екстравагантний запис. Знятий з обліку з виключенням.
Такого я ще не зустрічав.
В теорії, якщо Вам не принципово і є інвалідність, яка дає право на відстрочку, то не мучайтесь в судах і доведенні цим злочинцям і державним зрадникам, які познищували особові справи людей.
Дочекайтесь вступу в силу закону нового з 18 травня.
Дочекайтесь ОБОВ"ЯЗКОВО поки Кабмін прийме нарешті ПОРЯДОК оформлення відстрочок.
Коли запрацює електронний кабінет.
Зробіть собі актуальний закордонний паспорт або 2 для виїзду за межі України.
І тоді, коли буде вікно можливостей - оновіть свої дані в ТЦК в електронному вигляді, онлайн же подайте заяву на відстрочку, щоб не було розповідей - що нічого не подавали... а потім йдіть у ТЦК, проходьте ВЛК як складову оновлення даних, отримайте новий військово-обліковий документ. Старий не віддавайте, бо залишитесь взагалі в заручниках ТЦК без будь-яких документів.
Детальніше зараз сказати складно, бо ні у кого ще немає інформації, що вигадає Кабмін у своїх постановах щодо проходження ВЛК, відстрочок та таке інше.
У Вас маю надію інвалідність встановлена не тільки Польщею, а й Україною? Бо іноземні статуси інвалідності на ВЛК не визнають.
Треба мати лише українську довідку МСЕК.
В будь-якому разі наявність інвалідності не є підставою для ВЛК визнавати Вас непридатним до служби. У них своє уявлення та свої критерії. Тому геть не факт, що Ви будете визнані непридатним. Хоча з такими діагнозами як у Вас - це буде виглядати як вища ступінь цинізму та наруги над здоровим глуздом.
Але якщо Вам треба втікти з цієї країни, то не сперечайтесь, мовчки отримайте собі нормальний документ зі штрихкодом і тікайте куди є змога. Кращого варіанту вже не буде.
Перед походом до ТЦК, відвідайте свого сімейного лікаря та попросіть перенести Ваші медичні дані до Єдиної медичної електронної бази (ЕСОЗ - Електронна база охорони здоров"я). Щоб не було питань, що Ви ніякі медичні документи не приносили і про інвалідність не казали.. А ви докажіть та таке інше.
Це я написав як воно з практики.
А тепер як воно по закону. Але оскільки закон не дишло в окремих країнах, то що той закон. Всеодно практика інша. Проте все ж я юрист, а не розказчик практики поза правової вакханалії, тож повідомлю як воно і по закону має бути.
З юридичної точки зору Ви не підлягаєте переогляду та обов"язку оновлювати дані у Вас немає. Це законом не передбачено, адже Ви не є військовозобов"язаним з моменту виключення з обліку. Те, що в законах кваліфікації по 100 разів за останні 10 років змінювали - то мали б бути проблеми влади, але як вже писав вище - це все проблеми людей виходить.
Відповідальність за зберігання особових справ несе ТЦК та СП. Де вони діли облікові справи - це не Ваша проблема з точки зору закону. Але по факту усі проблеми органів влади - це завжди проблеми громадян. Бо ж перекидують тягар вирішення питань на людей завжди.
Ваш військово-обліковий документ, який підтверджує статус НЕВІЙСЬКОВОЗОБОВ"ЯЗАНОГО Є ДІЮЧИМ та ЧИННИМ.
Відповідно до ч. 9 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов»язок і військову службу», Призовникам, військовозобов’язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов’язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов’язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців – відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України.
Відповідно до ч. 6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов"язок і військову службу", Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Згідно з частиною другою статті 3 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів", Оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.
При цьому вважаю вимоги наліпок (ідентифікаторів, QR-кодів) про включення в Реєстр повним беззаконням, бо згідно з частиною другою статті 13 цього ж Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів",Відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов’язаними та резервістами, знищуються суб’єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.
Тобто, в Реєстрі мають бути лише відомості про наявність права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації - у військовозобов"язаних (пункт 33 частини першої статті 7 Закону).
А данні про невійськовозобов"язаних НЕ МІСТЯТЬСЯ В РЕЄСТРІ і НЕ МОЖУТЬ МІСТИТИСЯ.
Розділ ІІ. Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3633-IX (законопроект 10449, який вступить в силу з 18.05.2024 р.), у підпункті 12 пункту 2 Розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» пишуть наступне - 12) військово-обліковий документ, що визначає належність його власника до військового обов’язку, виданий до дня набрання чинності цим Законом, є чинним та не потребує обов’язкової заміни у випадку (з підстав) затвердження органом державної влади нової форми військово-облікового документа;
В демократичній державі можна було б попереписуватися з компетентними органами, виявити де ділася військово-облікова справа? Чи не зловмисно ТЦК стверджує, що у них немає особових справ виключених з обліку? Ще одна цікава річ. Виключення з обліку оформлюється наказом начальника ТЦК (військового комісара до створення ТЦК). Журнали обліку наказів і накази вони теж познищували і позагублювали?
Але ж це все лірика. Бо ні прокуратура, ні правоохоронні військовій органи цим займатися не будуть.
ОТЖЕ, вимога прикордонників, патрулів поліції та ТЦК про якісь QR-коди на чинному військово-обліковому документі є незаконною, нелегітимною та явно демонструючою неповагу до законодавства України, або є проявом повної некомпетентності такої особи.
Оскільки в Україні відсутні ефективні інструменти захисту своїх прав, в тому числі судові, то для менш тривалого та конфліктного порятунку з "демократури" краще погодитись з тим, що хочуть - отримати свій документ і полишити цю країну, поки є така змога хоч у якийсь спосіб.
І не ризикуйте поверненнями, думаючи, що якщо випустили 1 раз, то завтра не змінять правила і Вас не випустять взагалі.
З повагою та розумінням, юрист Ярослав Турчин (м. Гамбург, Німеччина)
дякую за відповідь
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Віталію!
Текст дочитав до кінця.
Тепер щодо Ваших питань.
Оскільки Ви не зможете виїхати з України без "штрих-коду" навіть вже зараз, не говорячи про "після 18 травня", то Ваш єдиний шлях - це звернення до ТЦК.
Готовим потрібно бути до захисту своїх прав.
Передбачити та підготуватись треба до того, що Вас, теоритично, спробують направити на ВЛК. Якщо так станеться, то втратите багато часу, оскільки після ВЛК ТЦК висновок направлять на перевірку до обласної ВЛК, а після того, у разі погодження, - на затвердження до штатної ВЛК.
Впевненим зараз на 100%, на жаль, ніхто не може бути. Проте, Вам не потрібно розраховувати на виключення з обліку знову, оскільки Ви вже з нього виключенні. Все, що повинен зробити ТЦК за Вашим місцем реєстрації - це привесту Вашу особову справу у порядок та зазначити, що Ви виключені з військового обліку.
Щодо "Оберігу", то виникає багато запитань. Зокрема,з приводу законності вимоги наявності "штрих-коду" та внесення у реєстр осіб, які виключенні з військового обліку.
Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
1. Основними засадами ведення Реєстру є:1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів;
Ви бачите в цьому формулюванні "невійськовозобов'язанних"? Я не бачу, проте, прикордонники напевно бачать.
Ні, це буде незаконно. Ви вже не є військовозобов'язанним, оскільки були виключені з обліку за станом здоров'я, а тому не маєте обов'язку щодо проходження ВЛК. Крім того, у Вас є всі належні документи, які це підтверджують. До того ж ТЦК нічого не заважає перевірити цю інформацію звернувшись із запитом до ТЦК в якому Ви проходили ВЛК та в якому Вас виключили з обліку.
Навіть за самим фантастичним сценарієм (гіпотетичним проведенням ВЛК та визнанням Вас вже не "непридатним") Вас все одно не зможуть мобілізувати та Ви будете мати право на виїзд за кордон, як особа з інвалідністю (яка встановлена в Україні).
З повагою адвокат Айвазян.
Дякую за стислу та зрозумілу відповідь
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеПрошу! Завжди радий бути корисним. Бережіть себе.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, так вас можуть заставити проходити ВЛК, і вам це краще зробити , щоб отримати новий військовий квиток зі штрих кодом. Бо наявність польської інвалідності може бути підставою для відмови у отриманні відстрочки та перетину кордону, що на мою думку є не законим, рекомендую для прояснення ситуації, подати звернення,або адвокатський запит (відповідь буде значно швидше, можу вам допомогти) з приводу роз'яснення вашої ситуації чи має ви право на відстрочку та перетин кордону,маючи інвалідність оформлену у Польщі. Або я би вам радив зробити інвалідність В Україні, це дасть вам 1000 право :
По-перше ви маєте право на відстрочку за інвалідністю. Для отримання відстрочки у вашому випадку вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів
Довідка МСЕК+акт огляду
Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда
Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилась у вас як доказ її подачі.
По друге ви маєте право на перетин кордону.
Для цього вам потрібно мати
Закордонний паспорт
Пенсійне посвідчення або посвідчення інваліда
https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/57-95-%D0%BF#T...
2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право
особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність).
Перетин кордону виключених з військового обліку
За змістом п. 2-6 Правил категорії осіб, яким дозволяється виїзд за межі України, визначено частиною першою статті 23 Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Виїзд дозволено, виходячи з положень п. 2-6 Правил та абз. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (якщо особа у встановленому порядку оформила інвалідність)
Виїзд дозволено, виходячи з положень п. 2-6 Правил та абз. 16 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (щодо особи, знята з військового обліку на підставі рішення ВЛК про непридатність до військової служби із виключенням з військового обліку)
Чоловіки, які мають документи з територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) з відміткою/записом «знятий з військового обліку» – дана відмітка/запис не підтверджує ані інвалідність, ані непридатність до військової служби у воєнний час за станом здоров’я, а тому рекомендуємо звернутися до ТЦК та СП;
Обмежено придатні у військовий час – не можуть перетинати кордон.
Остаточне рішення буде прийматися в пункті пропуску представниками Державної прикордонної служби України за результатами вивчення всіх документів та з’ясування усіх обставин та фактів
Гаряча лінія прикордонної служби України
+38 (044) 527-63-63
У разі не законної відмови у перетині кордону, вимагайте письмову відмову з законим обґрунтуванням такої відмови , яку ви одразу зможете оскаржити у начальника пункту пропуску, спираючись на нормативний акт, який я зазначив.
друже, а ви взагалі читали мій запит? До чого тут польська група, вона в мене отримана додатково і не є пріоритетом в даному запиті взагалі, навіщо ви мені зараз радите отримати українську групу? В мене вона пожиттєва як особи чорнобильця 1 категорії. адавати відповідь до кінця не ознайомившись з описом рахую неадекватним з вашого боку.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Поновити Вас на військовому обліку та направити Вас на ВЛК не мають права, адже згідно п.2 ч.1 ст.37 "Про військовий обов'язок і військову службу" взяти на військовий облік можуть громадян, які ЗНЯТІ за наказом МОУ, а Ви є ВИКЛЮЧЕНИМ з військового обліку згідно ЗАКОНУ, підтвердженням цього є відповідна відмітка у військово-обліковому документі, а згідно законодавства діючого на сьогоднішній день та законопроєктом 10449 поновлення на військовому обліку виключених з нього – не передбачене.
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до абзаців першого-четвертого пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України про офіційне тлумачення статей 58, 78, 79, 81 Конституції України та статей 243-21, 243-22,243-25 Цивільного процесуального кодексу України (у справі щодо несумісності депутатського мандата) від 13 травня 1997 року № 1-зп/1997
Стаття 58 Конституції України закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта. Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави (Преамбула Конституції України).
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти ПОМ'ЯКШУЮТЬ АБО СКАСОВУЮТЬ відповідальність особи .
У Вас немає обов’язків військовозобов’язаного тому Вас не можуть притягнути до відповідальності за небажання проходити ВЛК або відмову від повістки. Тим більше, що вручення таких повісток буде незаконним.
В реаліях сьогодення та зважаючи як всі відносяться до Конституції - скоріш за все свої права доведеться вирішувати в судовому порядку.
Згідно нової редакції наказу 402 Постанова ВЛК відміняється у випадках, коли необхідно привести зміст попередньої постанови ВЛК (яка була прийнята правильно) у відповідність до чинного законодавства - а це явно антиконституційна норма!
Крім того, з сьогоднішнього дня постанови ВЛК районних, міських ТЦК та СП про непридатність до військової служби військовозобов’язаних оформлюються свідоцтвами про хворобу (додаток 11 до цього Положення).
громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов’язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв’язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані.
Отже, Вам не потрібно оновлювати дані, адже Ви були не перебуваєте на військовому обліку. Крім того, було роз'яснення представника Генерального Штабу, про те, що особи виключені з військового обліку не мають обов'язку уточнювати дані.
1. Як особа з інвалідністю Ви можете виїхати при наявності закордонного паспорта, тимчосового посвідчення військовозобов'язаного та належного документа про інвалідність (довідка МСЕК на кордоні не приймається), а саме:
або
або
Майте на увазі - Ви не зможете перетнути кордон з документами що підтверджують інвалідність, які отримані в Польщі.
2. Як особі виключеній з військового обліку Вам для виїзду з України достатньо мати військово-обліковий документ з відмітками про виключення (у Вас вони є). Але тут зі сторони прикордонників починає проявлятися беззаконня, адже вони можуть вимагати довідку ВЛК (де вказано, що Вас визнали непридатним) та ВІН-код (штрих код) військовозобов'язаного.
АЛЕ згідно 1 Правил перетинання державного кордону громадянами України такої вимоги немає.
Крім того, невійськовозобов'язані не мають обов'язку реєструвати електронний кабінет та уточнювати дані.
До того ж, відповідно до статті 3 ЗУ "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов’язаних та резервістів"
2. Відомості про громадян України, які не є призовниками, військовозобов’язаними та резервістами, знищуються суб’єктами Реєстру відповідно до Порядку ведення Реєстру, затвердженого держателем Реєстру.
3. До Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов’язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.
Отже, ВІН-код - це реєстраційний номер у Реєстрі військовозобов'язаних. Якщо Вас виключили з військового обліку - відомості про Вас повинні бути знищені.
На жаль, в реаліх сьогодення у Вас є 2 варіанти:
1. Звернутися до ТЦК з вимогою надати ВІН-код або переглянути дану інформацію у електронному кабінеті військовозобов'язаного (якщо вона там є)
2. Вимагати у прикордонників письмове рішення про відмову у перетині кордону та оскаржувати його у судовому порядку.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Бажаю Вам успіхів!
Дякую за відповідь
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеБудь ласка! Успіхів!
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас, Віталій!
На жаль, але доволі типова ситуація сьогодення - отримання висновку ВЛК про непридатність до військової служби в іншому ТЦК, а далі слова "військовозобов'язаний" від іншогр ТЦК. Погоджуюся - синхронізації жодної.
Давайте так, право на перетинання державного кордону у Вас безумовне, зокрема воно гарантовано постановою КМУ.
КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ ПОСТАНОВА
від 27 січня 1995 р. № 57 Київ
Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України
...
"...2-1. У разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право:
особи з інвалідністю за наявності посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”, “Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю”, в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - документи, що підтверджують інвалідність)...".
Відповідно, якщо Ви маєте один із зазначених документів - Ви маєте повне право на перетинання державного кордону.
Щодо практичної складової цього, то дійсно, вона інколи відрізняється від теоретичної. На практиці частенько працівники ТЦК та СП вимагають актуальний військово-обліковий документ, він-код військовозобов'язаного.
Моя позиція така - Ви можете сміло спробувати перетнути кордон з тим, що є, якщо не вийде - звертатися до ТЦК та СП.
Ваші основні документи:
- пенсійне посвідчення по інвалідності;
- закордонний паспорт.
Що буде, якщо звернутися знову до ТЦК та СП?
Теоретично і гарантовано - направлення на ВЛК. Загалом оновлення військово-облікового документу передбачає обов'язковий етап - проходження ВЛК. Але у Вашій ситуації все трохи інакше, адже Ви виключені з військового обліку.
Але Вас не мають права мобілізувати, адже Ви виключені з військового обліку.
Дана стаття визначає, що особа мала бути виключена з військового обліку за станом здоров'я. У Вас є відповідний запис, пункт та стаття, по якій Вас було "знято" з обліку.
ЗАКОН УКРАЇНИ
Про військовий обов'язок і військову службу
Стаття 37. Взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього
...
6. Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов’язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:
...
3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.
...
Щодо мобілізації, то Вам не можуть і не мають ніякого права навіть вручити повістку про явку, не говорячи про мобілізацію або ВЛК. Втім, на жаль, повістку можуть вручити будь-кому, в чому не один раз пересвідчувався на своїй практиці. Думаю це і стало предметом Вашого питання та мотивуючим фактором звернутися до юристів платформи. Тим не менше, це не повинно Вас хвилювати. Ви визнані непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку один раз, остаточно. Жодних переглядів по неправильній процедурі чи щось на кшталт цього - порушення Конституції та законів України.
Чинне законодавство не передбачає права ставити виключених з обліку за станом здоров'я на повторний військовий облік за бажанням окремих нешанованих українцями громадян, не хвилюйтеся. Органи державної влади, на відміну від громадян, сповідують принцип - дозволено все, що прямо передбачено законом.
Якщо Ви маєте на руках всі документи про виключення з військового обліку - Вам немає про що турбуватися. Ви не зобов'язані виконувати незаконні дії та вимоги органів влади та їх посадових осіб. Ви вже невійськовозобов'язаний!
КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ
(Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 30, ст. 141)
Стаття 58. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Крім того, Ви є особою з інвалідністю, тому і по цьому не підлягаєте примусовій мобілізації.
ВИСНОВОК: Ви не підлягаєте мобілізації. Погоджуватися на повторну ВЛК - не варто. Ви маєте належний документ, у якому чорним по білому все зазначено.
АЛЕ!!! Ми повинні враховувати, що з 18 травня 2024 року активно перевірятимуть наявність у особи він-код військовозобов'язаного. Раджу спробувати подати заяву до ТЦК через Укрпошту про присвоєння він-коду військовозобов'язаного, а з письмовою відповіддю від ТЦК перетинати кордон. Якою взагалі є тенденція та що робити, коли Вам відмовляють?
1. Підготуватися заздалегідь (сформувати чітку правову позицію, орієнтовану на постанову КМУ № 57), за потреби роздуркувати нормативно-правовий акт, бути готовим відстоювати свої права). Не зайвим буде супровід юриста (адвоката) в офлайн або онлайн режимі.
2. Багато в чому успіх залежить навіть від конкретної зміни прикордонників та відповідної посадової особи.
3. По можливості - намагайтеся перетинати кордон в денну пору доби, аби працівники ДПСУ не мали змоги обгрунтувати відмову як неможливість перевірки Ваших документів.
4. Беріть із собою якомога більшу кількість документів (виписки, медичні документи, посвідчення тощо). При змозі спробуйте документально оформити мету виїзду за кордон (особливо стосується тих, хто здійснює супровід особи з інвалідністю або особи, яка потребує постійного стороннього догляду).
5. Відмова у перетині кордону на одному пункті не забороняє Вам спробувати виїхати через інший, у тому числі за наявності письмової відмови.
Наразі оформлювати відстрочку та і загалом займатися цим питанням можливо не варто.
З повагою! Нехай у Вас все вийде.