Задайте вопрос юристу

837 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 15 мая 2024, вопрос №108938 250₴

Чи повинна я відшкодувувати кошти в аспірантурі, якщо я повторно вступлю на платну форму навчання?

Вітаю! Я вступила до аспірантури в 2017 році, на бюджетну форму навчання. Під час навчання була у академвідпустці по догляду за дитиною. Зараз в 2024 я не встигаю подати документи на захист і мене відраховують з університету як особу, яка не приступила до навчання після академвідпустки. Я хочу все ж таки захистити дисертацію. Як правильно мені вчинити, щоб не потрібно було відшкодовувати кошти за навчання та за отриману стипендію? Чи будуть стягувати ці кошти, якщо я повторно поступлю на платну заочну форму навчання і захищусь протягом першого року (повторного) навчання?

Ответы юристов (2)

    Айвазян Юрий Климентьевич
    100%

    Доброго дня, Валерія!

    Відповідно до чинного законодавства Ви не повинні відшкодовувати кошти ВНЗ у разі відрахування з аспірантури.

    Ця вимога була присутня у Постанові КМУ №309 "Про затвердження Положення про підготовку науково-педагогічних і наукових кадрів", проте, остання втратила чинність ще у січні 2019 року:

    "22. Аспірант або докторант, який був зарахований до аспірантури або докторантури за державним замовленням і відрахований через зазначені причини, відшкодовує вартість навчання згідно із законодавством України".

    Дана постанова втратила чинність на підставі нової Постанови КМУ №261 "Про затвердження Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах)". Дана постанова передбачала, що:

    "10. Особа, яка раніше навчалася в аспірантурі (ад'юнктурі) чи докторантурі за державним (регіональним) замовленням і не захистилася або була відрахована з неї достроково, має право на повторний вступ до аспірантури (ад'юнктури) чи докторантури за державним (регіональним) замовленням лише за умови відшкодування коштів, витрачених на її підготовку, у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку."

    Тобто, мова йшла про те, що Ви повинні були б відшкодувати кошти у разі повторного вступу за державним (регіональним) замовленням.

    Проте, 19 травня 2023 р. Постановою КМУ № 502 були внесені зміни до Постанови №261 і станом на зараз вимога щодо відшкодування коштів в неї взагалі відсутня.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    • Валерія Клиент 10 дней назад

      У Постанові КМУ №502 19.03.2023р. все ще є вимога у п.29:

      "Особа, яка раніше проходила підготовку в аспірантурі (ад’юнктурі) за державним (регіональним) замовленням, може повторно вступити до закладу для підготовки в аспірантурі (ад’юнктурі) за державним (регіональним) замовленням лише за умови відшкодування коштів, витрачених на її підготовку, відповідно до законодавства."

      Тому я і хочу уточнити, чи при вступленні на платне навчання можуть з мене стягнути кошти?


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України