Начните консультацию с юристом онлайн
Мої батьки одружені пенсіонери. Я єдина дитина у батьків. Батько потребує постійного догляду відповідно до висновку ЛКК. Чи мають бути батьки розлучені, щоб я мав відстрочку згідно п.9 ст. 23 Закону з останніми змінами та постанови 560? В законі є прописана відсутність інших ПРАЦЕЗДАТНИХ осіб, які зобов'язані доглядати, в порядку ж з постанови (п.61) це прописано досить дивно: 'додається письмова заява особи, яка потребує догляду
чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного
номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності
інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону
зобов’язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших
працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати
постійний догляд'.
І що це за 'документи, що
підтверджують неможливість здійснення догляду іншим
працездатним членом сім’ї, який зобов’язаний здійснювати
догляд' з додатка 5? Чи потрібно підтверджувати, що я єдина дитина в сім'ї?
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (15)
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Вадиме!
Постанова 560 прописана таким чином, що кожний її пункт суперечить не тільки нормі закону, а й нормам, які викладені у ній же самій, тому давайте розбиратись.
Пунк 9 статті 23 ЗУ "Про мобілізацію" поділений на дві частини:
1. Частина, яка стосується батьків військовозобов'язанного.
зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю, які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;
2. Частина, яка стосується батьків дружини військовозобов'язанного.
зайняті постійним доглядом за (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;.
Отже, частина пункту 9, яка віднесена саме до Вашого випадку не потрбує доказування відсутності інших працездатних членів сім'ї.
Тепер перейдемо до переліку документів, який необхідний для оформлення відстрочки:
для особи, яка зайнята доглядом, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює догляд,
та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення догляду іншим працездатним членом сім’ї, який зобов’язаний здійснювати догляд (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді, довідка про смерть такого члена сім’ї, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім, або рішення суду про оголошення померлим, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин),
документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), у якому зазначаються відомості про наявність (відсутність) інших працездатних членів сім’ї, які могли б здійснювати такий догляд;
для особи, яка потребує догляду, — довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді.
У Вашому випадку необхідно представити свідоцтво про народження, довідку про компенсацію або акт встановлення догляду, довідку форми ЛКК про потребу у постійному догляді батька.
Як раз цей перелік повинен представити військовозобов'язанний, який здійснює догляд за одним з батьків своєї дружини.
Підстава: зайняті постійним доглядом за (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду;.
Документи: та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення догляду іншим працездатним членом сім’ї, який зобов’язаний здійснювати догляд (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді, довідка про смерть такого члена сім’ї, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім, або рішення суду про оголошення померлим, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин).
Тобто, Вам не потрібно пред'являти відповідні документи, оскільки вони не стосуються Вашої підстави для відстрочки, а мають відношення для відстрочки за батьками дружини.
Тепер перейдемо до акту встановлення догляду, який Ви повинні оформити у випадку відсутності довідки про компенсацію.
Військовозобов’язані, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 13, 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, та які не мають права на призначення компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, до якої додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд.
Якщо виходити з усього вищевикладенного, то Ваш батько взагалі не повинен писати відповідну заяву, оскільки:
підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти) - це пункт 13.
підтвердження відсутності інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд - пункт 9, але для догляду за батьками дружини.
про пункт 14 тут взагалі не згадується, бо в ньому мова не йде про доказування ані утримання, ані про працездатних осіб.
Проте, так як у порядку подання документів до ТЦК пункт 9 не розділений на дві частини, тому передбачаю, що ТЦК буде витребувати від Вашого батька дану заяву, але навіть за таких умов, він напише, що в нього дійсно немає інших працездатних осіб окрім Вас, оскільки Ваша матір є особою пенсійного віку, а тому непрацездатна.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Мої батьки одружені пенсіонери. Я єдина дитина у батьків. Батько потребує постійного догляду відповідно до висновку ЛКК. Чи мають бути батьки розлучені, щоб я мав відстрочку згідно п.9 ст. 23 Закону з останніми змінами та постанови 560? В законі є прописана відсутність інших ПРАЦЕЗДАТНИХ осіб, які зобов'язані доглядати, в порядку ж з постанови (п.61) це прописано досить дивно: 'додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд'.
Наскільки я розумію, Ваша мати вже пенсійного віку і в силу вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" вона може вважатися непрацездатною.
"...непрацездатні громадяни - особи, які досягли встановленого цим Законом віку, що дає право на призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, та дострокової пенсії, або особи з інвалідністю, у тому числі діти з інвалідністю, а також особи, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника відповідно до закону...".
Щодо заяви, очевидно, шо це буде нотаріальна заява про відсутність інших осіб. Можливо, цьому має передувати звернення до РАЦС, як ми робили до цього, але по іншому абзацу. Згодний з тим, що доводити факт відсутності інших осіб по цьому абзацу взагалі не потрібно.
Але 16 травня 2024 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено постанову за № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період", який передбачає, зокрема, перелік підтверджуючих документів для оформлення права на відстрочку по кожній підставі. Доволі неоднозначна постанова, яка повністю не відповідає в даній частині нормативно-правовому документу вищої сили - Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку". Можна було б сказати, що норми постанови, коли вони суперечать Закону, не мають бути застосовані, але ми проживаємо в моменті, коли права та свободи людини та громадянина відходять на інший план. Поки нічого не залишається іншого, ніж просто чекати певної практики. На жаль, але на даний момент так.
І що це за 'документи, що підтверджують неможливість здійснення догляду іншим працездатним членом сім’ї, який зобов’язаний здійснювати догляд' з додатка 5? Чи потрібно підтверджувати, що я єдина дитина в сім'ї?
Тепер по цьому абзацу та постанові Ви повинні пред'явити або документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), у якому зазначаються відомості про наявність (відсутність) інших працездатних членів сім’ї, які могли б здійснювати такий догляд.
Постанова № 560 передбачає, що:
"...61. Військовозобов’язані, які здійснюють догляд (постійний догляд) за особами, зазначеними у пунктах 9, 13, 14 частини першої статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, та які не мають права на призначення компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем свого перебування на військовому обліку із заявою у паперовій або електронній формі, зокрема, у разі технічної реалізації засобами електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста, до якої додається письмова заява особи, яка потребує догляду чи постійного догляду, довільної форми із зазначенням реєстраційного номера облікової картки платника податків, про підтвердження відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними та відповідно до закону зобов’язані її утримувати (чоловік/дружина, працездатні діти), чи інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати постійний догляд..."
"...61.
Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов’язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім’я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який звернувся із відповідною заявою.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше п’яти осіб.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов’язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період..."
Доволі "сира" постанова, яка на даний момент не готова до реалізації. Коли це відбудеться, сказати складно. Раджу очікувати новин із департаменту соціальної політики міста про визначення Порядку видачі таких Актів.
Загалом Ви маєте право на відстрочку, але варто чекати новин.
З повагою!
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Дружина не забо'язана за законом доглядати за чоловіком, тому розривати шлюб між батьками не потрібно!
Стаття 51 Конституції України визначає, що повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Утримання батьків дітьми є відповідною компенсацією за утримання і турботу, надану батьками дитині.
Стаття 55. Сімейного кодексу Обов'язок подружжя турбуватися про сім'ю
Дружина та чоловік зобов'язані спільно піклуватися про побудову сімейних відносин між собою та іншими членами сім'ї на почуттях взаємної любові, поваги, дружби, взаємодопомоги.
2. Чоловік зобов'язаний утверджувати в сім'ї повагу до матері
Дружина зобов'язана утверджувати в сім'ї повагу до батька
Дружина та чоловік відповідальні один перед одним, перед іншими членами сім'ї за свою поведінку в ній
Дружина та чоловік зобов'язані спільно дбати про матеріальне забезпечення сім'ї.
проаналізуйте довідку МСЕК батька можливо там на зворотній стороні зазначено, що він потребує догляду. Бажано оформити догляд.
Пункт 9 ст.23 ЗУ про мобілізаційну підготовку та мобілізацію "
Даний пункт по факту складається з двох частин
Перша частина: Це догляд за своїми батьками, дружиною, дитиною. "зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком)" У такому випадку, чоловік буде мати право на відстрочку, якщо здійснює постійний догляд за зазначеними особами. Головне, тут не береться до уваги присутність інших членів сім'ї.
Документи для відстрочки для особи, яка зайнята доглядом, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює догляд, та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення догляду іншим працездатним членом сім’ї, який зобов’язаний здійснювати догляд (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді, довідка про смерть такого члена сім’ї, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім, або рішення суду про оголошення померлим, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), у якому зазначаються відомості про наявність (відсутність) інших працездатних членів сім’ї, які могли б здійснювати такий догляд; для особи, яка потребує догляду, — довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді
Для отримання відстрочки вам потрібно подати заяву на ім'я комісара тцк про надання відстрочки від мобілізації додавши до неї нотаріально завірені копії таких документів
такі документи:
1. Заяву про відстрочку (додаток 4)
2. Ваше свідоцтво про народження
3. Паспорт батька
4. Акт про встановлення факту здійснення догляду (додаток 8) або документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд
5. Довідка МСЕК батька де зазначено потребу у постійному догляді (на зворотній стороні довідки) + акт огляду до довідки МСЕК , якщо у МСЕК не зазначено потребу у постійному догляді вам треба отримати довідку Лкк про потребу постійного догляду форми 080-4/о
Заяву пишіть у двох екземплярах щоб на одному поставили штамп про її прийняття і вона залишилась у вас, як доказ її подачі.
Зразок заяви додаю
Дякую за відповіді.
Є думка юристів, що згідно п.61 постанови до ТЦК спочатку подаються моя заява, заява батька про відсутність інших працездатних зобов'язаних його отримувати. ТЦК розглядає ці заяви, перевіряє інформацію стосовно мене та батька по реєстрах і якщо все вірно, то сам звертається до виконавчих органів за Актом підтвердження факту догляду. Що ви думаєте з цього приводу?
І чи варто робити саме нотаріально завірені копії необхідних документів?
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеЗміни відбулися не що давно, і як це працює на практиці поки не відомо, тому раджу нотаріально завірені копії.
Юрист, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеКопії мають бути засвідчені належним чином і достатньо власноручно їх завірити. Щодо порядку, то постанова КМУ № 560 містить ще такий пункт:
"...61.
Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов’язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім’я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який звернувся із відповідною заявою.
До складу комісії із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) можуть входити депутати місцевої ради, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, громадських організацій загальною чисельністю не менше п’яти осіб.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) з урахуванням наданих районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки або його відділом матеріалів складає акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8). Зазначений акт є одним із документів, які надаються військовозобов’язаним до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період..."
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго ранку, Олексію!
Це не думка юристів. Це прямо записано в згаданій Вами постанові. Ось цитата з неї:
"Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відокремлений відділ перевіряє перебування такого військовозобов’язаного на військовому обліку, родинні зв’язки військовозобов’язаної особи та особи, яка потребує догляду (постійного догляду), наявність інших зареєстрованих/задекларованих осіб за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи, яка потребує догляду, з використанням відомостей Державного електронного реєстру військовозобов’язаних України, Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну. Матеріали за результатами перевірки надсилаються керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який здійснює догляд.
У разі виявлення невідповідності наведених у заяві військовозобов’язаного даних або непідтвердження факту встановлення здійснення ним догляду (постійного догляду) комісією заява не розглядається.
Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов’язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім’я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який звернувся із відповідною заявою.".
Тобто ТЦК лише подає матеріали перевірки до виконавчого органу місцевої Ради, а заяву туди подаєте Ви.
Всі копії поданих Вами підтверджувальних документів повинні бути завірені нотаріально.
З повагою, адвокат Айвазян.
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго ранку, Олексію!
Це не думка юристів. Це прямо записано в згаданій Вами постанові. Ось цитата з неї:
"Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відокремлений відділ перевіряє перебування такого військовозобов’язаного на військовому обліку, родинні зв’язки військовозобов’язаної особи та особи, яка потребує догляду (постійного догляду), наявність інших зареєстрованих/задекларованих осіб за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи, яка потребує догляду, з використанням відомостей Державного електронного реєстру військовозобов’язаних України, Державного реєстру актів цивільного стану громадян та Єдиного державного демографічного реєстру, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну. Матеріали за результатами перевірки надсилаються керівнику виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який здійснює догляд.
У разі виявлення невідповідності наведених у заяві військовозобов’язаного даних або непідтвердження факту встановлення здійснення ним догляду (постійного догляду) комісією заява не розглядається.
Для встановлення факту здійснення догляду (постійного догляду) військовозобов’язаний, який здійснює догляд (постійний догляд), звертається із заявою на ім’я керівника виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.
Розгляд заяви здійснює комісія із встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду), рішення про утворення якої приймається керівником виконавчого органу сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який звернувся із відповідною заявою.".
Тобто ТЦК лише подає матеріали перевірки до виконавчого органу місцевої Ради, а заяву туди подаєте Ви.
Всі копії поданих Вами підтверджувальних документів повинні бути завірені нотаріально.
З повагою, адвокат Айвазян.
Все одно не зрозуміло. Виходячи з цього пункту, до ТЦК ми подаємо лише заяви, але 'У разі виявлення невідповідності наведених у заяві військовозобов’язаного даних або непідтвердження факту встановлення здійснення ним догляду (постійного догляду) комісією заява не розглядається.'... Якщо я не подаю Акт підтвердження факту догляду до ТЦК, то як ТЦК отримує підтвердження по цьому Акту, якщо у них його не буде?
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеВсе, насправлі, дуже просто. До ТЦК подається заява про відстрочку і останній перевіряє її законність та відсутність інших осіб, що можуть доглядати за батьком. Акт додається до матеріалів заяви пізніше - після його оформлення виконавчим органом місцевої Ради.
Доречи, у цей проміжок часу ТЦК за новим законом не має права Вас ані направити на ВЛК, ані мобілізувати.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Вам не потрібно доводити відсутність інших осіб, які зобов'язані здійснювати догляд за батьком, адже Ваша підстава для відстрочки цього не передбачає.
Якби Ви оформлювали догляд за батьками дружини, тоді Вам потрібно доводити відсутність інших працездатних осіб.
Якщо Ви оформите документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд - тоді Акт встановлення здійснення догляду взагалі не потрібен.
Згідно статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.
" 1. Не підлягають призову під час мобілізації військовозобов'язані:
9) зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною та/або своїми батьком чи матір’ю (батьком чи матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько чи мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я потребують постійного догляду.
Згідно додатку 5 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» для оформлення відстрочки за пунктом 9 статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" Вам потрібно подати такі документи:
для особи, яка зайнята доглядом, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює догляд, та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення догляду іншим працездатним членом сім’ї, який зобов’язаний здійснювати догляд (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді, довідка про смерть такого члена сім’ї, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім, або рішення суду про оголошення померлим, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, АБО акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), у якому зазначаються відомості про наявність (відсутність) інших працездатних членів сім’ї, які могли б здійснювати такий догляд;
для особи, яка потребує догляду, — довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді.
Якщо коротко, Вам потрібно подати до ТЦК такі документи:
1. Заяву про відстрочку (додаток 4 до Порядку)
2. Ваше свідоцтво про народження
3. Паспорт батька
4. Акт про встановлення факту здійснення догляду (додаток 8) АБО документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд
5. Довідка ЛКК про потребу батька у постійному догляді
Відстрочку можна буде оформити через електронний кабінет військовозобов'язаного.
Якщо до ТЦК будете звертатись особисто - обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.
Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.
Згідно постанови КМУ 560 лише для інтернів потрібні нотаріально засвідчені копії документів, що підтверджують зарахування на навчання до інтернатури. В інших підставах для відстрочки вказується "засвідчені в установленому порядку".
Способи засвідчення копій документів
Наприклад, до 18 травня, клієнти приносили оригінали та копії документів, для відстрочки і просто представник ТЦК ставив підпис, дату та запис "Згідно з оригіналом".
Як буде після 18 травня побачимо.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Та якось не зовсім просто. Незрозуміло, які документи подаються відразу разом з заявою. Якщо у мене не буде Акту при подачі заяви, чи не буде це підставою для відмови, бо в переліку документів він має бути? Без якогось підтвердження ТЦК я не можу отримати Акт підтвердження догляду, але він вимагається... Як можна перевірити законність підстав без надання всіх документів...
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеЦе не буде підставою для відмови, оскільки без ТЦК Ви цей акт все одно не отримаєте. Комісія виносить рішення про видачу акту з урахуванням матеріалів від ТЦК, які надсилаються до керівника виконавчого органу місцевого самоврядування за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання військовозобов’язаного, який здійснює догляд. Тобто, Ви не отримуєте вищезгадений акт без попереднього візиту до ТЦК.
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеЯкщо у Вас є можливість оформити компенсацію за догляд - Акт встановлення факту здійснення догляду не потрібен.
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Для реалізації права на відстрочку Вам необхідно подати до ТЦКСП разом з заявою наступні документи визначені Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560, а саме:
для особи, яка зайнята доглядом, — документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження дитини, або свідоцтво про народження особи, яка здійснює догляд, та свідоцтво про народження дружини (чоловіка), документи, що підтверджують неможливість здійснення догляду іншим працездатним членом сім’ї, який зобов’язаний здійснювати догляд (висновок медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу іншого працездатного члена сім’ї в постійному догляді, довідка про смерть такого члена сім’ї, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім, або рішення суду про оголошення померлим, або витяг з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин), документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд, або акт про встановлення факту здійснення особою догляду (постійного догляду) (додаток 8), у якому зазначаються відомості про наявність (відсутність) інших працездатних членів сім’ї, які могли б здійснювати такий догляд;
для особи, яка потребує догляду, — довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про потребу в постійному догляді.
Перелік документів має імперативний характер та є вичерпним.
Без надання зазначених документів Ви своє право на відстрочку не реалізуєте.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв’язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов’язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560
У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов’язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. №560.
Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.