Задайте вопрос юристу

841 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Армия и мобилизация, 28 мая 2024, вопрос №110689 500₴

Питання щодо ВЛК для відстрочки.

Добрий день. Мені повних 28 років, проживаю в місті Київ. Я планую вступати в цьому році в університет на бакалавра (освіта на даний момент повна загальна середня), на денну форму, з військово облікових документів у мене тільки приписне з Донецької області за 2013 рік. Питання, згідно з новою постановою номер 560 для отримання відстрочки для студентів, чи необхідно мені перед отриманням відстрочки пройти ВЛК і отримати військово-обліковий документ (нагадую, в мене тільки приписне за 2013 рік), і тільки після цього з військово-обліковими документами подавати заяву на відстрочку? Або я можу отримати відстрочку без військово облікового документа?

Ответы юристов (7)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    Згідно пункту 20 постанови КМУ № 1487 Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

    Військово-обліковими документами є:

    • для призовників - посвідчення про приписку до призовної дільниці;
    • для військовозобов’язаних - військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
    • для резервістів - військовий квиток.
    Згідно статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"

    ".. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: 1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."

    Згідно частини 2 статті 10 ЗУ "Про освіту"

    Рівнями освіти є:

    • дошкільна освіта;
    • початкова освіта;
    • базова середня освіта;
    • профільна середня освіта;
    • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
    • фахова передвища освіта;
    • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
    • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
    • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
    • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

    Отже, щоб мати право на відстрочку Ви повинні здобувати рівень освіти, що є вищим за попередній. Тому, якщо Ви здобули лише повну середню освіту, то вступиши на бакалаврат Ви матимете право на відстрочку.

    Згідно постанови КМУ 590 для оформлення відстрочки Вам необхідно надати ТЦК :

    1. Заяву про відстрочку (Додаток 4 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    2. Довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти. (Додаток 9 до Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 року «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період»)

    Відстрочку можна буде оформити через електронний кабінет військовозобов'язаного.

    Якщо до ТЦК будете звертатись особисто - обов'язково зареєструйте заяву про відстрочку - для цього її необхідно подати в 2-х екземлярах. На другому екземлярі ТЦК має проставити відмітку про те, що вони отримали від Вас заяву: печатку/підпис та дату прийому. Ви цей екземляр маєте залишити в себе, як доказ подачі документів про відстрочку.

    Якщо з самого початку заяву не реєструють - тоді відправляйте документи поштою цінним листом з описом вкладеного. Зберігайте квитанцію та опис вкладеного.

    Згідно пункту 34 постанови КМУ 1487 Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

    перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів;

    Згідно пункту 63 Постанови КМУ 560.

    Військовозобов’язані, які звернулися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки з заявою про надання відстрочки, до прийняття рішення відповідною комісією НЕ направляються для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

    У разі ухвалення комісією рішення про відмову у наданні відстрочки військовозобов’язаний, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, направляється на медичний огляд для визначення придатності до військової служби.

    Військовозобов’язані, у яких строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не завершився, на медичний огляд не направляються, крім випадків, коли військовозобов’язані приймаються на військову службу за контрактом.

    Отже, постановою КМУ №560 передбачено, що Вас не можуть направити на ВЛК при оформленні відстрочки. Жодним нормативно-правовим актом не передбачено, що при заміні ВОД потрібно проходити ВЛК

    ВИСНОВОК

    1. Якщо будете здобувати послідовну освіту - Ви матимете право на відстрочку.

    2. Відстрочка не залижить від того маєте Ви військовий документ чи ні.

    3. При оформленні відстрочки Вас не мають права направляти на ВЛК

    Але єдиною проблемою може бути той факт, що ВНЗ може Вас не зарахувати на навчання, якщо Ви не матимете військового квитка або тимчасового посвідчення військовогзобов'язаного. Тут потрібно домовлятися з ВНЗ.

    Якщо у Вас не буде підстав для відстрочки, але Ви підете змінювати ВОД - існує велий ризик бути мобілізованим.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    • Дмитро Клиент месяц назад

      Дякую за таку розгорнуту відповідь. Ваш колега нижче відповів, і помітив важливу річ, що мені не вдасться уникнути проходження ВЛК, тому що під час подачі заяви на відсрочку мені потрібно перебувати на обліку в даному ТЦК, якщо я в даному ТЦК на обліку не перебуваю, заяву про відсрочки у мене не приймуть, це відповідає дійсності?

      • Дерій Владислав Олегович
        40%

        Так, оформити відстрочку Ви зможете лише в тому ТЦК, де стоїте на військовому обліку.

        В Києві Вам потрібно одночасно подавати заяву про відстрочку, заяву про взяття на військовий облік, заяву на видачу ВОД.

        Проте, щоб стати на військовий облік за новим місцем проживання, Вам потрібно спочатку знятися з обліку за старим місцем проживання.

        Якщо Ви вступите до ВНЗ та отримаєте довідку з ЄДБО (додаток 9 до постанови КМУ 560) - Вам взагалі тоді не потрібно хвилюватися за ВЛК, адже Ви матимте право на відстрочку і якщо отримаєте повістку - Вас не зможуть мобілізувати, головне - надати документи про відстрочку.

        На даний час, вашою головною задачею є вступ до ВНЗ, коледжу або технікуму. Як я зазначив у своїй попередній відповіді не всі заклади освіти зараховують на навчання без належного ВОД, адже їх можуть оштрафувати.

        Лише після вступу до закладу освіти та маючи на руках довідку з ЄДБО - Вам потрібно йти до ТЦК.

        Постановою КМУ 560 передбачена можливість оформити відстрочку через електронний кабінет військовозобов'язаного, але на даний час поки така послуга не запроваджена.

        Також багато питань до законтворців щодо ВЛК, адже:

        1. Згідно постанови КМУ 560 - Вас не мають права направляти на ВЛК

        2. Згідно постанови КМУ 559 - у ВОД повинні бути вказані відомості про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов’язку

        Проте, жодним нормативно-правовим актом не передбачено, що при заміні ВОД потрібно проходити ВЛК. цілком можливо, що дані перенесуть із приписного до належного ВОД. Тому Вам в першу чергу потрібно посилатися на пункт 63 постанови КМУ 560.

        • Дмитро Клиент месяц назад

          Дякую за відповідь. Ви написали, що моїм головним завданням є вступ до ВНЗ, коледжу або технікуму, якщо моя освіта тільки повна загальна середня (11 класів), коледж, технікум ці навчальні заклади так само підійдуть для отримання відстрочки, не обов'язково вступати для цього до ВНЗ на бакалавра?

          • Дерій Владислав Олегович

            Так, звичайно, підійдуть.

            Згідно статті 23 ЗУ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" виглядатиме так : ".. Призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також: 1) здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури..."

            Згідно частини 2 статті 10 ЗУ "Про освіту"

            Рівнями освіти є:

            • дошкільна освіта;
            • початкова освіта;
            • базова середня освіта;
            • профільна середня освіта;
            • перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
            • другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
            • третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти;
            • фахова передвища освіта;
            • початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
            • перший (бакалаврський) рівень вищої освіти;
            • другий (магістерський) рівень вищої освіти;
            • третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

            Як бачите, після здобуття середньої освіти Ви можете вступити до ПТУ, коледжу, ВНЗ та матимете право на відстрочку.

    Айвазян Юрий Климентьевич
    10%

    Доброго дня, Дмитро!

    Питання, згідно з новою постановою номер 560 для отримання відстрочки для студентів, чи необхідно мені перед отриманням відстрочки пройти ВЛК і отримати військово-обліковий документ (нагадую, в мене тільки приписне за 2013 рік), і тільки після цього з військово-обліковими документами подавати заяву на відстрочку? Або я можу отримати відстрочку без військово облікового документа?

    Ви не зможете оформити відстрочку без належного військово-облікового документу для Вашого віку, а саме тимчасового посвідчення або віськового квитка.

    Постанова Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 про «Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів»

    "34. З метою ведення персонального військового обліку державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації здійснюють:

    перевірку у громадян України під час прийняття на роботу (навчання) наявності військово-облікового документа, визначеного у пункті 20 цього Порядку, або відображення в електронній формі інформації, що міститься в таких документах, які можуть пред’являтися (надаватися) з використанням мобільного додатка Порталу Дія. Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов’язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки;".

    20. Військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

    Військово-обліковими документами є:

    для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;

    для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;

    для резервістів — військовий квиток.

    Єдине, що Вам може допомогти в цьому випадку - це домовленість з ВНЗ про Ваше зарахування з приписним свідоцтвом з подальшим оновленням ВОД упродовж 2 місяців.

    З приводу проходження ВЛК, то Ви не зможете уникнути останнього, оскільки Вам буде необхідно стати на облік у ТЦК за Вашим теперішнім місцем проживання, а без проходження ВЛК останнє неможливе. У Вас навіть заяву на розгляд відстрочки не приймуть, якщо Ви не стоятимете на обліку в ТЦК.

    Отже, Вам потрібно домовитись з ВНЗ з приводу зарахування Вас з приписним свідоцтвом, а вже тільки після цього вирішувати всі проблеми з ТЦК.

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Кирда Вячеслав Володимирович
    50%

    Вітаю Вас!

    Добрий день. Мені повних 28 років, проживаю в місті Київ. Я планую вступати в цьому році в університет на бакалавра (освіта на даний момент повна загальна середня), на денну форму, з військово облікових документів у мене тільки приписне з Донецької області за 2013 рік. Питання, згідно з новою постановою номер 560 для отримання відстрочки для студентів, чи необхідно мені перед отриманням відстрочки пройти ВЛК і отримати військово-обліковий документ (нагадую, в мене тільки приписне за 2013 рік), і тільки після цього з військово-обліковими документами подавати заяву на відстрочку? Або я можу отримати відстрочку без військово облікового документа?

    Отримати документи в ТЦК та СП не маючи відстрочки - та ще справа. З високою ймовірністю Вас мобілізують на цьому етапі. Єдиний варіант - пробувати домовляти із закладом освіти про Ваше зарахування, а потім - ТЦК.

    Для вступу до закладу освіти обов'язковим є подання військово-облікового документу. Але загалом, вступити без належного ВОД - реально, якщо заклад освіти погодиться піти на це. Зокрема Міністерство освіти і науки не забороняє цього. Зокрема у листі від 13.07.2023 МОН зазначає, що:

    "...Звертати увагу на вік вступників, які надають посвідчення про приписку до призовної дільниці. Вступники у віці старше 27 років на день початку вступної кампанії є військовозобов'язаними та повинні надавати військовий квиток або посвідчення військовозобов'язаного. Вступники 2007 року народження та вступники молодшого віку не повинні надавати військо-облікові документи.

    У разі прийняття рішень про зарахування на навчання в умовах неможливості подання окремими вступниками військово-облікових документів з об'єктивних причин (наприклад, медична комісія направила вступника на додаткове обстеження тощо), оформлювати документальні зобов'язання вступників подати зазначені документи у стислі і конкретні терміни строком до двох місяців..."

    Тому ВУЗ може піти Вам назустріч у цій ситуації. Тут треба співпрацювати тільки із закладом освіти.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України