Начните консультацию с юристом онлайн
3дравствуйте,
Я гражданка Украины, в данный момент проживающая за территорией Украины
Ситуация:
В тьохкомнатной приватизований квартирне проживали отец, мать, брат и я. Отец умер 10 лет назад, отписавши свою долю, по словам матери, дочке брата. У брата свой дом в другом городе. Они с мамой решили продать тьохкомнатную квартиру и купить квартиру возле брата. Я живу далеко и не могла приехть поэтому подписала дарственную. Долю 1/4 квартиры договорились после продажи сразу отдать мне. Я мать одиночка, без жилья и алиментов на содержание ребенка, планировала взять ипотеку и рассчитывала на эту сумму, но мне причитающуюся компенсацию не выплатили и , я так понимаю, выплачивать не собираются. Можно как то оспорить дарственную, и заставить вернуть мне причитающуюся сумму? Спасибо большое за Ваш труд!
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (4)
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня!
Документ, який Ви прикріпили до питання - це не дарча, а довіреність на розпорядження Вашим майном.
Ви уповноважили свою матір укласти договір купівлі-продажу Вашої нерухомості (1/4 квартири).
Вона, як Ваш представник (повірена особа), зобов'язана була передати Вам (довірителю) виручені за квартиру гроші.
Якщо цього не було зроблено - Ви спочатку можете надіслати їй лист-претензію з вимогою повернути кошти, якщо Вашу вимогу ігнорують - укладіть угоду з адвокатом та звертайтесь до суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 237 ЦК України представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.
Згідно з ч. 1 ст. 238 ЦК України представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє.
За ч. 3 ст. 244 ЦК України довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
Відповідно до ч. 1 ст. 1000 ЦК України, за договором доручення одна сторона (повірений) зобов`язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчинений повіреним, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов`язки довірителя.
Згідно ст. 1006 ЦК України, повірений зобов'язаний:
1) повідомляти довірителеві на його вимогу всі відомості про хід виконання його доручення;
2) після виконання доручення або в разі припинення договору доручення до його виконання негайно повернути довірителеві довіреність, строк якої не закінчився, і надати звіт про виконання доручення та виправдні документи, якщо це вимагається за умовами договору та характером доручення;
3) негайно передати довірителеві все одержане у зв'язку з виконанням доручення.
Отже, мати зобов'язана повернути Вам кошти отримані за продаж Вашої частки квартири. В разі ігнорування Ваших вимог потрібно звертатись до суду.
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Ірина!
Ви підписали не дарчу, а довіреність на розпорядження Вашим майном.
Правочин, вчинений представником, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов`язки особи, яку він представляє (стаття 239 ЦК України).
Підставою для визнання довіреності недійсною на підставі статті 225 ЦК України може бути лише абсолютна неспроможність особи в момент вчинення правочину розуміти значення своїх дій та (або) керувати ними:
1. Правочин, який дієздатна фізична особа вчинила у момент, коли вона не усвідомлювала значення своїх дій та (або) не могла керувати ними, може бути визнаний судом недійсним за позовом цієї особи, а в разі її смерті - за позовом інших осіб, чиї цивільні права або інтереси порушені.
2. У разі наступного визнання фізичної особи, яка вчинила правочин, недієздатною позов про визнання правочину недійсним може пред'явити її опікун.
3. Сторона, яка знала про стан фізичної особи у момент вчинення правочину, зобов'язана відшкодувати їй моральну шкоду, завдану у зв'язку із вчиненням такого правочину".
Згідно з частинами першою та третьою статті 244 ЦК України представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю.
Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами. Довіреність на вчинення правочину представником може бути надана особою, яку представляють (довірителем), безпосередньо третій особі.
За своєю правовою природою довіреністю є одностороннім правочином, що укладається у вигляді письмового документа, у якому визначаються повноваження представника. Довіреність свідчить про надання представнику від імені довірителя відповідних повноважень стосовно вчинення правочину, стороною якого є третя особа (постанова Великої Палати Верховного Суду від 22 жовтня 2019 року у справі № 923/876/16).
Відповідно до частини першої статті 245 ЦК України форма довіреності повинна відповідати формі, в якій відповідно до закону має вчинятися правочин.
Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє (частина перша статті 237 ЦК України).
Частинами першою та другою статті 238 ЦК України встановлено, що представник може бути уповноважений на вчинення лише тих правочинів, право на вчинення яких має особа, яку він представляє. Представник не може вчиняти правочин, який відповідно до його змісту може бути вчинений лише особисто тією особою, яку він представляє.
Отже, оскільки довіреність, видана Вашому представнику передбачає "отримувати гроші, належні мені за відчуження мого нерухомого майна; отримувати належні мені гроші від укладення угод з метою їх передачі мені", Вам необхідно звернутись до останнього у письмовому вигляді щодо повернення належних Вам коштів за продану частку у квартирі. Якщо кошти не будуть Вам повернуті, то тоді необхідно звертатись до суду.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Харьков, 16 лет опыта
Общаться в чатеЗДРАВСТВУЙТЕ, ИРИНА!
Как уже писали коллеги, Вы подписали доверенность на право продажи Вашей доли в квартире Вашей матерью. Это конечно намного лучше чем дарственная, но и у этой формы волеизъявления могут быть проблемные моменты.
Как давно была осуществлена сделка по продаже квартиры? Почему срок доверенности закончился еще в сентябре 2023 года, а Вы только сейчас занялись этим делом? По факту Вам обязаны были передать деньги сразу после сделки, но не позднее окончания срока доверенности. Все сроки грубо нарушены.
К сожалению, несмотря на то, что Вы утверждаете, что гражданка Украины, доверенность подписана гражданкой Канады, т.к. доверенность подписана с идентификацией Вас как гражданки Канады по соответствующему паспорту, при этом почему-то пишут Ваш РНОКПП и адрес проживания в Украине (г. Умань)... я бы вообще утверждал, что доверенность такая ничтожна для сделки по продаже квартиры и нотариус не имел права по такой доверенности отчуждать имущество гражданки Украины, не получив доказательство, что гражданка Украины Ирина Оренчук = гражданка Канады Ирина Оренчук. Идентификация по паспорту Канады для таких действий весьма сомнительна, несмотря на указание РНОКПП и места регистрации в Украине. Или это может ошибка нотариуса и указаны данные Вашего заграничного паспорта как гражданки Украины?
А кроме того может привести к возникновению налогового бремени, т.к. у не резидентов Украины (иностранных граждан) нет налоговых льгот при продаже имущества. Могут заставить заплатить 19,5 % от стоимости Вашей доли в пользу бюджета Украины. Этим вопросом тоже надо заниматься будет, если Вы не хотите на родине иметь долги.
Главный вопрос по поводу продажи Вашей доли состоит в том, что Вы не знаете КАКИМ ОБРАЗОМ Ваша мать распорядилась квартирой... то есть какую сделку провела с покупателем и по какой цене, указанной документально.
По идее подарить она не могла Вашу долю, т.к. в доверенности содержится полномочие "принимать в дар", но не "дарить" от Вашего имени. То есть, если нотариус приличный - то подарить Вашу долю не могли и это должен был быть только договор купли - продажи.
Очень часто договора оформляют в виде дарственной на квартиру посторонним людям, а деньги передаются под расписку наличными в СКВ.
Также очень часто в договоре купли - продажи указывается минимальная сумма сделки, а не реальная. И Вам будет достаточно трудно узнать реальную стоимость и доказать, что в договоре указана стоимость мнимая.
Из хороших новостей, согласно доверенности Ваша мать обязана передать вырученные от продажи Вашей доли деньги Вам - НЕМЕДЛЕННО / БЕЗОТЛАГАТЕЛЬНО (далее приведу позицию Верховного Суда 2024 года по этому поводу).
Разумеется грамотный юрист защиты интересов поверенного сошлётся на форс-мажор, Ваше отсутствие в Украине и отсутствие возможности переслать Вам деньги с учётом недемократичных и объективно диктаторских действий Национального банка Украины, который фактически уже 10 лет ограничивает право собственности граждан Украины и не даёт свободно вывозить деньги с Украины кроме как через исполнение "финтов в воздухе" с достаточно неблагонадёжной банковской системой Украины или решением вопроса через знакомых в банке за "неофициальную благодарность".
Иначе вывезти с Украины деньги наличкой более 10 тысяч евро в эквиваленте нельзя. Только справка с банка о снятии гривны со счёта (валюты в банке в должных объемах без решения вопросов по знакомству никогда нет) + справка в обменниках (в которых вечно нет валюты в должных объемах).
По безналичному переводу ни через банки, ни через Western Union и аналоги - деньги С Украины вывести невозможно от слова вообще. Тем более на континент Серверная Америка, который куда жестче чем ЕС регулирует эти вопросы. Официальное ограничение НБУ. "Левые схемы" с фиктивными инвестициями и отмывочными оффшорными компаниями - обнальщиками в ЕС не привожу.
Но, исходим из того, что в Украине суды не признают априори существование форс-мажора в связи с военным положением, потому в каждом таком случае сторона должна доказать факт существования таких обстоятельств, которые препятствуют и вообще действия, которые предприняты стороной для выполнения своих обязанностей.
Но возникает вопрос как Вам получить свои деньги? Как я уже указывал - переводы с Украины не работают. Посылать деньги в вещах почтой - очень рисково. Единственный вариант - Вам приехать в Украину и оформив документы вывезти эти деньги. Формально Вы имеете право на себя и ребёнка без декларирования вывозить с Украины по 10 тысяч евро на каждого, то есть 20 тысяч евро.
Исходя из этого Вы имеете право не писать своим родственникам никакие официальные претензии, а просто объяснить сами или через юриста, какие перспективы их ждут в случае невыполнения обязательств.
Если деньги Вам не будут переданы - лицо уполномоченное доверенностью может ожидать не только гражданско-правовая, но и уголовная ответственность (мошенничество, а именно завладение Вашими деньгами путём злоупотребления доверием, ч. 3 - 5 ст. 190 Уголовного кодекса Украины).
После неудачных устных переговоров с "родственниками" можно передавать дело в суд (разумеется если с лица, продавшего Вашу долю в квартире).
Но, Вам нужно понимать - есть ли что взять с лица, которое Вам должно передать деньги. Потому как все имущество может быть оформлено на других лиц, а с пенсии взыскивать в период военного положения нельзя.
Видача довіреності на підставі усного договору доручення є підтвердженням укладення такого договору, і на такі правовідносини поширюється, зокрема, ст. 1006 ЦК України, яка визначає обов'язки повіреного передати довірителю все одержане у зв'язку з виконанням доручення.
Якщо між повіреним і довірителем немає домовленостей про встановлення строку передачі одержаного у зв'язку з виконанням доручення, передача має відбуватися негайно. При цьому довірителю не потрібно пред'являти вимогу, оскільки п. 3 ч. 1 ст. 1006 ЦК України є винятком, що допускається ч. 2 ст. 530 ЦК України, яка регламентує строк виконання зобов'язання.
Такі висновки зробила Об'єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, забезпечуючи єдність судової практики у справі за позовом про стягнення грошових коштів (постанова від 25 березня 2024 року у справі № 458/229/18 (провадження № 61-5932сво22).
То есть в теории Ваши права абсолютные. Но есть ньюансы, которые я постарался словесно описать в своём ответе. Увы, в практике было очень много клиентов, которые думали, что они в ЕС или Америке находятся, но увы это Украина и взыскать с гражданина живущего по принципу "всё на родственниках, а сам гол как сокол" очень порой бывает нелегко.
Потому прежде чем предпринимать какие-то действия, желательно анализировать ситуацию со всех сторон и уже после этого определять тактику защиты своих прав и интересов.
Если Вы знаете, что у матери есть квартира, то при обращении в суд желательно наложить арест на квартиру (подать заявление об обеспечении иска путём наложения запрета на такую сумму), чтоб она быстро ее не переоформила на Вашего брата или иных родственников, оставшись без имущества для взыскания Ваших денег.
Нужно более детально анализировать ситуацию, тогда можно сказать о каких-то однозначных шагах, которые принесут не просто решение суда в рамочке на память, но реальное получение своих денег.
И да, если будете вести переговоры с гражданкой Оренчук Н.И., сообщите, что в связи с тем, что сроки давно прошли, Вы имеете право требовать по суду не только ту сумму, которая Вам причитается, но и 3% годовых и инфляции за неправомерное пользование Вашими средствами или удерживание их у себя.
С уважением и пониманием, юрист Ярослав Турчин (г. Гамбург, Германия)
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.
Вами була видана довіреність щодо представництва Ваших інтересів зокрема з питань розпорядження належним Вам нерухомим майном.
Згідно законодавства Повірений зобов'язаний:
Після виконання доручення або в разі припинення договору доручення до його виконання негайно повернути довірителеві довіреність, строк якої не закінчився, і надати звіт про виконання доручення та виправдні документи, якщо це вимагається за умовами договору та характером доручення;
Після виконання доручення або в разі припинення договору доручення до його виконання негайно повернути довірителеві довіреність, строк якої не закінчився, і надати звіт про виконання доручення та виправдні документи, якщо це вимагається за умовами договору та характером доручення.
Негайно передати довірителеві все одержане у зв'язку з виконанням доручення.
Отже, у межах договору доручення (дії довіреності ) ані майно, ані гроші довірителя у власність повіреного не переходять.
!!Незрозуміло на який строк видана довіреність. Дата посвідчення - 05.08.2020р.Термін чинності 5 років. Проте також зазначається, що вона діє до 08.09.2023 року.