Начните консультацию с юристом онлайн
Доброго дня, скажіть будь -ласка, як діяти в наступній ситуації: Чоловіку 28 років, його забрали і доставили відразу на проходження ВЛК в ТЦК, а тоді відразу відвезли до військової частини для проходження служби. Він не підписував ніяких паперів і відмовився від присяги, зброї та проходження військової підготовки. Натомість, він погоджується на альтернативну службу, тому що він християнин(конфесія євангельські християни баптисти ) про що є відповідна довідка, яку вже привезли у військову частину. Йому ж відмовляють у проходженні альтернативної служби, і тримають у військовій частині кілька днів вже. Скажіть як діяти у такому випадку, чи має право він, відповідно до законодавства, проходити альтернативну, не військову службу, які шляхи вирішення питання? Дякую дуже
Похожие вопросы
Кодексы Україна
Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс УкраїниНовое в блогах Юристи.UA
Ответы юристов (6)
Юрист, г. Днепр, 24 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня.
Якщо чоловік не підписував жодних документів починаючи з ТЦКСП - раджу подавати скарги до ДБР та уповноваженого Верховної ради України з прав людини.
Альтернативним варіантом є звернення до суду.
Юрист, г. Одесса, 11 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, нажаль під час воєнного стану альтернативної служби немає. Проте, раджу писати заяву до поліції, ДБР та уповноваженого з прав людини про злочин (викрадення людини).
Юрист, г. Полтава, 4 года опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Згідно статті 1 ЗУ "Про альтернативну (невійськову) службу"
Альтернативна служба є службою, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби і має на меті виконання обов’язку перед суспільством. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження права громадян на проходження альтернативної служби із зазначенням строку дії цих обмежень.
Крім того, на даний час строкову службу взагалі відмінили і замість неї тепер встановлена базова військова підготовка та базова військова служба.
У Вашому випадку чоловіку потрібно укласти угоду з адвокатом та оскаржувати дії ТЦК.
Інший варіант - це знайти підстави для звільнення з військової служби.
Згідно частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії військового стану військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:
а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;
б) за станом здоров’я:
в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;
г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
д) у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);
е) у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);
з) у зв’язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.
Згідно частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії воєнного стану військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:
З повагою, юрист Дерій В.О.!
Адвокат, г. Чернигов, 6 лет опыта
Общаться в чатеВітаю Вас!
Доброго дня, скажіть будь -ласка, як діяти в наступній ситуації: Чоловіку 28 років, його забрали і доставили відразу на проходження ВЛК в ТЦК, а тоді відразу відвезли до військової частини для проходження служби. Він не підписував ніяких паперів і відмовився від присяги, зброї та проходження військової підготовки. Натомість, він погоджується на альтернативну службу, тому що він християнин(конфесія євангельські християни баптисти ) про що є відповідна довідка, яку вже привезли у військову частину. Йому ж відмовляють у проходженні альтернативної служби, і тримають у військовій частині кілька днів вже. Скажіть як діяти у такому випадку, чи має право він, відповідно до законодавства, проходити альтернативну, не військову службу, які шляхи вирішення питання? Дякую дуже
На жаль, але альтернативна служба під час дії воєнного стану фактично відсутня. Якщо він уже у військовій частині - справи кепські, адже особа вже рахується як мобілізована. На даний час на нього поширюються виключно вимоги законодавства щодо звільнення з військової служби, а не підстави для відстрочки. Можна пробувати оскаржувати наказ про мобілізацію, але шансів доволі небагато.
Радив би зосередити увагу на тому, аби укласти контракт з тою військовою частиною, де хотів би проходити військову службу чоловік. Альтернативна служба, на жаль, не допоможе у даній ситуації.
Один із показових випадків - це рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича, яка вимагала визнати протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії.
У цій справі позивач намагався через суд зобов'язати Президента України вирішити спірне питання альтернативної служби, але йому було відмовлено через те, що стаття 106 Конституції України не передбачає таких повноважень для Президента України.
Проте це цікаве рішення суду, оскільки в ньому сформульовано певний правовий висновок, який свідчить про відсутність права на альтернативну службу під час мобілізації через відсутність такого права у Законі України "Про альтернативну (невійськову) службу":
54. Надаючи правовий аналіз вказаним нормативним актам вбачається, що надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації віруючим громадянам, які перебувають на військовому обліку військовозобов'язаних, законом не передбачено; порядок направлення та проходження служби під час мобілізації в умовах воєнного або надзвичайного станів віруючих громадян Законом України "Про альтернативну (невійськову) службу" не визначено.
Та багато інших справ, які повторюють цю тезу, а іноді навіть цитують вищевказане рішення (наприклад, рішення від 13 грудня 2023 року у справі № 500/5074/23).
Враховуючи те, що позивач являється мобілізованим на військову службу, а не особою, яка підлягає призову на строкову військову службу, у спірному випадку, на думку суду, ОСОБА_1 не наділений правом бути направленим на альтернативну (невійськову) службу.
Заміна військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період на альтернативну (невійськову) службу - Законом не встановлена.
https://jurliga.ligazakon.net/news/226131_chi-dysn...
З повагою!
Адвокат, г. Николаев, 33 года опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Руслане!
На жаль, альтернативна служба передбачена лише замість строкової, тому у будь якому випадку чоловік не мав би права вибору. Отже, чоловіку потрібно шукати підстави для звільнення з військової служби. Чи є в нього якість сімейні обставини для того? Чи є в нього сім'я?
Громадяни України мають право на альтернативну службу, якщо виконання військового обов'язку суперечить їхнім релігійним переконанням і якщо вони належать до діючих відповідно до законодавства релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю. Перелік таких релігійних організацій затверджується Кабінетом Міністрів України. Цим правом користуються громадяни, які належать до зазначених релігійних організацій, що діють як із зареєстрованим статутом, так і без його реєстрації (пункт 2 Положення про порядок проходження альтернативної (невійськової) служби, завтердженого постанова Кабінету Міністрів України від 10 листопада 1999 року № 2066 "Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" (далі - Положення).
ПЕРЕЛІК релігійних організацій, віровчення яких не допускає користування зброєю:
- Адвентисти-реформисти
- Адвентисти сьомого дня
- Євангельські християни
- Євангельські християни-баптисти
- Покутники
- Свідки Єгови
- Харизматичні християнські церкви (та церкви, прирівнені до них згідно із зареєстрованими статутами)
- Християни віри євангельської (та церкви, прирівнені до них згідно із зареєстрованими статутами)
- Християни євангельської віри
- Товариство Свідомості Крішни
Відповідно до статті 4 Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" (далі - Закон) на альтернативну службу направляються громадяни, які підлягають призову на строкову військову службу і особисто заявили про неможливість її проходження як такої, що суперечить їхнім релігійним переконанням, документально або іншим чином підтвердили істинність переконань та стосовно яких прийнято відповідні рішення.
З повагою, адвокат Айвазян.
Юрист, г. Киев, 9 лет опыта
Общаться в чатеДоброго дня, Альтернативна служба – це невійськова служба, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби. Відповідно до Конституції України, виконання військового обов’язку може бути замінене, якщо воно суперечить релігійним переконанням людини, не дозволяє користуватися зброєю тощо.
Закон України Про альтернативну (невійськову) службу дозволяє службу, яка запроваджується замість проходження строкової військової служби, і має на меті виконання особою обов’язку перед суспільством. Проте строкова військова служба була скасована з початком військових дій на території України, а указом Президента у 2024 році запроваджено загальну мобілізацію.
Чи можлива альтернативна служба під час мобілізації та чи дійсна раніше пройдена альтернативна служба в Україні у 2024 році – читайте в матеріалі Фактів ICTV.
Чи можлива альтернативна служба під час мобілізації 2024Юристи Безоплатної правничої допомоги зазначили, що перелік осіб, які не підлягають мобілізації під час воєнного стану, наведено у Законі України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (стаття 23).
У ньому немає згадки про можливість відстрочки для осіб, які раніше проходили альтернативну службу. Це право надається лише в мирний час. Під час проведення мобілізації, альтернативна служба в Україні не застосовується. Захист території України є обов’язком кожного громадянина віком від 18 до 60 років. Тому релігійні та інші переконання не є підставою для звільнення від мобілізації.
Юристи відмітили, що проаналізувавши чинне законодавство України щодо питання альтернативної служби під час мобілізації, можна побачити законодавчу прогалину. Наразі не існує окремого нормативного документа, який би регулював це питання.
Закон України Про альтернативну (невійськову) службу дозволяє такий вид під час строкової військової служби, якої наразі немає. Також в умовах воєнного чи надзвичайного стану законодавцем можуть встановлюватися окремі обмеження прав громадян на проходження альтернативної служби із зазначенням їх строку дії.
Отже, альтернативна служба в Україні у воєнний час не застосовується.
Якщо чоловік ні чого не підписував, не хай відмовляється від мобілізації, і далі вже буде вирішувати суд. Можно розраховувати на умовний термін, якщо визнати свою провину.