Задайте вопрос юристу

840 юриста готовы ответить сейчас

Ответ за ~15 минут

Задать вопрос на сайте

Гражданское право, 17 июня 2024, вопрос №112741 350₴

Звільнення військовослужбовця з ЗСУ

Моя родичка, 78 років, невиліковно хвора, прикута до ліжка, має висновок ЛКК форма 080-4/о (потребує догляду).
ЇЇ чоловік помер в 1995р.
Донька, 50 років, інвалід 2 групи, внаслідок 2-х інфарктів головного мозку, довідку 080-4/о їй не видають, розведена, незаміжня.
Син, 49 років, з самого початку війни служить, спочатку в територіальній обороні, по мобілізаціїї, зараз під Харківом.
Що потрібно, щоб звільнити сина з ЗСУ по сімейним обставинам по догляду за мамою.

Ответы юристов (15)

    Дерій Владислав Олегович

    Доброго дня!

    На жаль, якщо у мами не буде встановлена як мінімум ІІ група інвалідності - сину не вдасться звільнитися з військової служби.

    Згідно частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії військового стану

    військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:

    а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

    б) за станом здоров’я:

    • на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
    • за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

    в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;

    г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

    д) у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

    е) у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);

    з) у зв’язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.

    Згідно частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії воєнного стану військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    • необхідностісті здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.
    • необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

    Отже, щоб син мав право на звільнення потрібно, щоб його мама мала як мінімум ІІ групу інвалідності або сестра мала додатково висновок ЛКК про потребу у постійному догляді.

    З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Айвазян Юрий Климентьевич

    Доброго дня, Володимире!

    На жаль, сина можливо звільнити лише за умови того, що матір має інвалідність І або ІІ групи. Після 18 травня у воєнний час вже неможливо звільнитись на підставі постійного догляду за батьками.

    Проте, він може звільнитись на підставі догляду за своєю сестрою з інвалідністю ІІ групи, але обов'язкова умова при тому - висновок ЛКК, який сестра не може отримати.

    Стаття 26 Закону України "Про ВО та ВС". Звільнення з військової служби

    4. Військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:

    2) під час дії воєнного стану:

    г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

    Частина 12 статті 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»:

    12. Військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

    3) під час дії воєнного стану:

    необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

    необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

    З повагою, адвокат Айвазян.

    Володимир Клиент 8 дней назад

    Дякую за відповідь.

    Але якщо сестра (яка є інвалідом 2-ї групи) вийде заміж та/або не буде проживати в одній квартирі з мамою, то як вона може здійснювати догляд за важко хворою мамою і сама є інвалідом 2-ї групи, але довідку 080-4/о їй не надають.

    З повагою,

    Володимир Андрійович

    • Айвазян Юрий Климентьевич

      Я Вас розумію, Володимире, але, на жаль, законодавці таким чином "вивернули" норму Закону щодо звільнення, що станом на зараз останнє стало практично неможливим.

      Якщо до 18 травня норма Закону передбачала право на звільнення, якщо один з батьків мав висновок ЛКК про потребу у постійному догляді, то станом на зараз така підстава відсутня. Нікого не цікавить як особа з інвалідністю, внаслідок 2-х інфарктів головного мозку, буде здійснювати догляд за своєю матір'ю. Вибачте, я би був радий Вам допомогти, проте сину просто відмовлять у звільненні при поданні рапорту, як за першої обставини, так і за другої.

      • Володимир Клиент 8 дней назад

        Дякую за відповідь.

        Вибачте, на теперішній час триває процедура встановлення мамі інвалідності 2-ї групи, просто це займає тривалий час, особливо зараз. Так скажіть, чи буде достатньо для звільнення сина по догляду, коли мамі нададуть довідку МСЕК про встановлення 2-їгрупи інвалідності.

        І чи потрібно буде після надання мамі висновку МСЕК про 2-гу групу інвалідності добиватись обов'язково доньці висновок ЛКК 080-4/о, навіть, якщо вона буде проживати окремо?

        • Айвазян Юрий Климентьевич

          Якщо матір отримає інвалідність ІІ групи, то довідки МСЕК буде достатньо для звільнення + її довідка ЛКК. Доньці при тому не потрібно мати висновок ЛКК, достатньо лише її інвалідності.

          • Володимир Клиент 8 дней назад

            Ще раз дуже дякую за відповідь!

            Так, ця відповідь мені надала оптимізму щодо того, що хоч маленька, але можливість добитись звільнення в цій ситуації є, звісно, після отримання матір'ю довідки МСЕК про встановлення 2-ї групи інвалідності. Хоча деякі сумніви в мене ще присутні, бо я в минулому (мені вже майже 80 років) не юрист стосовно викладеного Вами тексту:

            необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

            • Айвазян Юрий Климентьевич

              Так, вибачте мене, помилився. Чомусь відклалось у голові, напевно з підстави для відстрочки, інвалідність або постійний догляд. Так сестрі все одно прийдеться отримати висновок ЛКК. Чому їй не видають останній?

    • Дерій Владислав Олегович

      До 18 травня син міг без проблем звільнись з віськової служби у зв'язку необхідності догляду за матір'ю лише на підставі довідки ЛКК.

      Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» було внесно зміни у підстави для звільнення і тепер син може звільнитися якщо у мами буде встановлена інвалідність та вона матиме потребу у сторонньому догляді на підставі довідки ЛКК.

      Всі підстави для звільнення передбачені в частині 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", згідно якої під час дії військового стану військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах:

      а) за віком - у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

      б) за станом здоров’я:

      • на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців;
      • за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

      в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі;

      г) через сімейні обставини або з інших поважних причин, перелік яких визначається частиною дванадцятою цієї статті (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

      д) у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу);

      е) у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів - у разі неможливості їх використання на службі (для осіб вищого офіцерського складу);

      з) у зв’язку із призначенням (обранням) на посаду або перебуванням на посаді судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.

      Згідно частини 12 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" під час дії воєнного стану військовослужбовці звільняються з військової служби через сімейні обставини або з інших поважних причин на таких підставах:

      • військовослужбовці-жінки - у зв’язку з вагітністю;
      • військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
      • дружина, якщо обоє із подружжя проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
      • перебування на утриманні у військовослужбовця трьох і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;
      • військовослужбовці, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини в Книзі реєстрації народжень здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
      • військовослужбовці, які є усиновлювачами, на утриманні яких перебуває (перебувають) дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями, патронатними вихователями, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;
      • виховання військовослужбовцем дитини з інвалідністю віком до 18 років, у разі відсутності інших осіб, які зобов’язані її виховувати;
      • утримання військовослужбовцем повнолітньої дитини, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
      • виховання військовослужбовцем дитини, хворої на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я, але якій не встановлено інвалідність, за умови що такі особи не мають інших працездатних осіб, зобов’язаних відповідно до закону їх утримувати;
      • необхідність здійснювати постійний догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи;
      • необхідність здійснювати догляд за дружиною (чоловіком) з числа осіб з інвалідністю III групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю III групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
      • необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
      • необхідність здійснювати постійний догляд за членом сім’ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I або II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого та другого ступенів споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;
      • у зв’язку з необхідністю здійснення опіки над особою, визнаною судом недієздатною, за умови що за такою особою не здійснюється піклування (опіка) іншими особами;
      • якщо їхні близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час безпосередньої участі у антитерористичній операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану;
      • якщо їхнім близьким родичам (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, рідний (повнорідний) брат чи сестра) посмертно присвоєно звання Герой України за громадянську мужність, патріотизм, героїчне відстоювання конституційних засад демократії, прав і свобод людини, самовіддане служіння Українському народові, виявлені під час Революції Гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року)".

      З повагою, юрист Дерій В.О.!

    Володимир Клиент 8 дней назад

    Дякую за відповідь.

    Вибачте, на теперішній час триває процедура встановлення мамі інвалідності 2-ї групи, просто це займає тривалий час, особливо зараз. Так скажіть, чи буде достатньо для звільнення сина по догляду, коли мамі нададуть довідку МСЕК про встановлення 2-їгрупи інвалідності.

    І чи потрібно буде після надання мамі висновку МСЕК про 2-гу групу інвалідності добиватись обов'язково доньці висновок ЛКК 080-4/о, навіть, якщо вона буде проживати окремо?

    З повагою,

    Володимир Андрійович

    • Дерій Владислав Олегович

      Якщо донька отримає висновок ЛКК, то син зможе звільнитись на підставі догляду за сестрою.

      Якщо мати отримає довідку МСЕК, то доньці все рівно потрібно оформлювати довідку ЛКК, адже у підставі для звільнення чітко вказано: " за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я".

      Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

      Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

    • Корнійчук Євген Іванович

      Так для звільнення це обов'язково. Також треба довести відсутність родичка другого ступеня.

      членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її (фізичної особи) рідні брати та сестри

    Корнійчук Євген Іванович

    Доброго дня, підстава для звільнення виглядає так . Тому у вас не вийде звільнитися з військової служби враховуючи наявність доньки без потреби постійного догляду.

    необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я;

    Для звільнення з військової служби потрібно, шоб мати звернулась до сімейного лікаря і отримала направлення на МСЕК для встановлення інвалідності. А сестра звернулась до сімейного лікаря і отримала направлення на ЛКК.

    Богун Сергій Павлович

    Доброго дня.

    Питання звільнення з військової служби врегульоване ст. 26 ЗУ "Про військовий обов'язок і військову службу".

    Згідно з п. 3 ч. 12 вказаної статті під час дії воєнного стану право на звільнення мають:

    необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я.

    Виходячи з зазначеної норми та наявності доньки - чоловік не зможе звільнитися з військової служби.

    Для можливості звільнення доньці необхідно отримати довідку 080-4/о.

    Кирда Вячеслав Володимирович

    Вітаю Вас!

    Моя родичка, 78 років, невиліковно хвора, прикута до ліжка, має висновок ЛКК форма 080-4/о (потребує догляду).ЇЇ чоловік помер в 1995р. Донька, 50 років, інвалід 2 групи, внаслідок 2-х інфарктів головного мозку, довідку 080-4/о їй не видають, розведена, незаміжня.Син, 49 років, з самого початку війни служить, спочатку в територіальній обороні, по мобілізаціїї, зараз під Харківом.Що потрібно, щоб звільнити сина з ЗСУ по сімейним обставинам по догляду за мамою.

    Підстава для звільнення звучить наступним чином - "...необхідність здійснювати постійний догляд за одним із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка), який є особою з інвалідністю І чи ІІ групи, за умови відсутності інших членів сім’ї першого чи другого ступеня споріднення такої особи або якщо інші члени сім’ї першого чи другого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я...".

    Розберемо на прикладі: мати військовослужбовця має II групу інвалідності. Військовий має право на звільнення, якщо:

    мати додатково потребує постійного догляду за висновком ЛКК або МСЕК.

    потрібно довести факт відсутності родичів першого (батьки, діти, інший з подружжя) або другого (рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері й з боку батька, онуки) ступеня споріднення. Виключення: якщо такі родичі самі потребують постійного догляду.

    Підстава для звільнення виглядає максимально нереалістично, на жаль.

    З повагою!


Похожие вопросы


Кодексы Україна

Кодекс України з процедур банкрутства Кодекс цивільного захисту України Кримінальний процесуальний кодекс України Митний кодекс України Повітряний кодекс України Податковий кодекс України Кодекс адміністративного судочинства України Цивільний процесуальний кодекс України Кримінально-виконавчий кодекс України Господарський кодекс України Цивільний кодекс України Сімейний кодекс України Земельний кодекс України Кримінальний кодекс України Водний кодекс України Кодекс торговельного мореплавства України Про надра Лісовий кодекс України Господарський процесуальний кодекс України Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 213 - 330) Кодекс України про адміністративні правопорушення (статті 1 - 212-21) Житловий Кодекс Української РСР Європейський кодекс соціального забезпечення Бюджетний кодекс України